barto
22.08.07,17:23
Ahojte poraďáci.
Môj klient spĺňa všetky podmienky na to, aby mohol žiadať o zrušenie registrácie ako platca DPH.
Chcem sa opýtať a poprosiť Vás, čo by mala takáto žiadosť obsahovať a či by ste mi ju nemohli nejak aj poskytnúť, ak ju máte.
Ešte sa chcem k tomu opýtať, ak je štvrťročným platcom DPH, kedy môžem túto žiadosť podať (počas štvrťroku) a ešte by ma zaujímalo, čo to bude teraz pre mňa obnášať, čo sa týka daňového priznania DPH, čo je mojou povinnosťou.
Ak má s tým niekto skúsenosť ďakujem za rady.
Zoltán Kovács
22.08.07,15:49
Myslím, že na žiadosť o zrušenie DPH je predtlačený formulár. Po podaní žiadosti DÚ určí posledné zdaňovacie obdobie pre daňovníka do ktorého musí podať priznanie v ktorom vysporiada dph. A netreba zabudnúť na § 81 (daňová povinnosť pri zrušení registrácie). Teda z majetku (zostatková cena DHM, tovarové, resp. materiálové zásoby) treba vrátiť štátu pomernú časť uplatnenej dph na vstupe.
barto
23.08.07,06:16
Myslím, že na žiadosť o zrušenie DPH je predtlačený formulár. Po podaní žiadosti DÚ určí posledné zdaňovacie obdobie pre daňovníka do ktorého musí podať priznanie v ktorom vysporiada dph. A netreba zabudnúť na § 81 (daňová povinnosť pri zrušení registrácie). Teda z majetku (zostatková cena DHM, tovarové, resp. materiálové zásoby) treba vrátiť štátu pomernú časť uplatnenej dph na vstupe.

Mám to chápať tak, že ak by mal nejaký majetok pri ktorom si uplatnil odpočet, tak v poslednom daňovom priznaní budem mať povinnosť ale len zo zostatkovej ceny tohto majetku?
A pri zásobách mám povinnosť iba pri tých, ktoré sú nespotrebované?
Ďakujem
vikinka
23.08.07,06:47
Mám to chápať tak, že ak by mal nejaký majetok pri ktorom si uplatnil odpočet, tak v poslednom daňovom priznaní budem mať povinnosť ale len zo zostatkovej ceny tohto majetku?
A pri zásobách mám povinnosť iba pri tých, ktoré sú nespotrebované?
Ďakujem
Áno,tak ako píšeš.:rolleyes:
barto
23.08.07,06:58
Áno,tak ako píšeš.:rolleyes:
Ďakujem pekne, potrebovala som si to utvrdiť. :)
barto
23.08.07,07:00
Ešte sa potrebujem opýtať, či ma bude DÚ vyzývať, ešte pred zrušením registrácie, aby som im odovzdala doklady ku kontrole, aby si zistili skutočnosť či naozaj môžem zrušiť registráciu pre DPH?
vikinka
23.08.07,07:23
Ešte sa potrebujem opýtať, či ma bude DÚ vyzývať, ešte pred zrušením registrácie, aby som im odovzdala doklady ku kontrole, aby si zistili skutočnosť či naozaj môžem zrušiť registráciu pre DPH?
V starom zák.bolo,že DÚ zruší registráciu po kontrole,teraz to už nie je povinnosť zo zákona,takže môže aj nemusí byť kontrola.To záleží na príslušnom DÚ.
barto
25.08.07,15:48
Ahojte mám jednú veľkú prosbu. Potrebovala by som vidieť ako sa píše žiadosť o zrušenie registrácie pre DPH. Čo by mala táka žiadosť obsahovať. Na stránke daňového riaditeľstva majú len tlačivo pre registráciu a nie pre zrušenie. Ak niekto budete mať ukážku takejto žiadosti veľmi mi to pomôže, ďakujem.
Zoltán Kovács
25.08.07,17:11
Ahojte mám jednú veľkú prosbu. Potrebovala by som vidieť ako sa píše žiadosť o zrušenie registrácie pre DPH. Čo by mala táka žiadosť obsahovať. Na stránke daňového riaditeľstva majú len tlačivo pre registráciu a nie pre zrušenie. Ak niekto budete mať ukážku takejto žiadosti veľmi mi to pomôže, ďakujem.

Pripojím žiadosť, ktorú som prednedávnom podával. Bolo vyhovené.
Lueli
11.12.07,11:05
Ešte tip, ak si tu budete niekto hľadať info: do žiadosti je dobré uviesť aj ako žiadate určiť posledné zdaňovacie obdobie. Aby platilo toto posledné zdaňovacie obdobie, musí byť oznámenie z DÚ o vyhovení žiadosti aj doručené do konca tohto obdobia - teda osobne prevziať alebo vyzdvihnúť na pošte.
Richard Šálka
11.01.08,08:52
Teda z majetku (zostatková cena DHM, tovarové, resp. materiálové zásoby) treba vrátiť štátu pomernú časť uplatnenej dph na vstupe.

Som v tej istej situácii. Ako mám vrátiť DPH ? Aké tlačivo mám podať (okrem štandardného DPH) pre výpočet tejto pomernej časti ??
Lueli
14.01.08,10:10
Otázka, ak sa sem niekto pozriete:

oznamujete dodávateľom, že firma prestala byť platiteľom dph?
Zoltán Kovács
14.01.08,10:31
Som v tej istej situácii. Ako mám vrátiť DPH ? Aké tlačivo mám podať (okrem štandardného DPH) pre výpočet tejto pomernej časti ??

Vysporiadáva sa to v riadnom daňovom priznaní DPH na r. 16, je tam aj odkaz na §81 zákona o DPH.
Zoltán Kovács
14.01.08,10:33
Otázka, ak sa sem niekto pozriete:

oznamujete dodávateľom, že firma prestala byť platiteľom dph?

Tuzemským dodávateľom nie je potrebné, nič sa nemení pri fakturácii. Zahraničným dodávateľom áno, budú fakturovať s ich DPH po zrušení registrácie. A prípadne túto skutočnosť oznámiť prenajímateľovi, ak ste v nájme a nájom platíte s DPH. Od dátumu zrušenia registrácie nájom by ste mali mať bez DPH (§38 zákona o DPH).