jks
22.08.07,21:03
Dobrý večer,
chcela by som sa opýtať, či má niekto už nejaké skúsenosti s turkestánskym brestom /"zázračný živý plot"/. Ponuka na internete je veľmi lákavá, no stále mám pocit, že to nemôže byť až také úžasné, resp. že existujú aj určité nevýhody tejto rastliny.
Kuzelnicka
24.08.07,07:11
Dala som si vygooglovat Turkestánsky brest a nic mi nenaslo ale slovne spojenie "zázračný živý plot" ano...sranda...
Ak som spracvne pochopila tak je to Ulmus pumila, brest drobnolisty a ten pestujem doma ale nie ako zivy plot ale ako bonsaj. Je naozaj nenarocny ale zeby narastol 3metre behom 2 rokov s ami verit nechce.
jks
27.08.07,08:12
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Možno to skúsim risknúť a o dva roky pošlem do porady fotky 2-m plotu alebo len zosušené papeky.
Ďakujem
fusta
05.09.07,17:26
Ten turkestánsky brest má celý latinský názov ulmus pumila celer. Tiež som sa na neho pýtal priateľa botanika, ktorý pracuje v botanickej záhrade v Ke. Priznal sa, že som ho zaskočil, lebo o tomto strome nič nevedel, ale sľúbil, že mi to v krátkej dobe zistí, čo je na tom pravdy, teda na tom rýchlom raste. Až bude niečo mať, dám to tu na vedomie.
jks
06.09.07,09:08
Ďakujem veľmi pekne za ochotu. Ja som to potom ešte hľadala aj inde na internete a zistila som, že ho ponúkajú na stránkach v Maďarsku a v Rumunsku. A neviem čo si mám myslieť. Dúfajme, že Váš známy nám to objasní.

Dobrý deň
LaM
02.10.07,09:33
Ja som to našiel vo wikipedii, keď volakto vie aspoň trošku po anglicky ten to pochopí.

http://en.wikipedia.org/wiki/Siberian_Elm vyzerá to tak, že na tej stránke píšu pravdu, len pravopis nepoznaju. Turkestan je po slovensky správne Turkmenistan, skúsim ich na to upozorniť.
Vyzera to tak, že povodne je to dosť veľký strom (to píšu aj na Maďarskej stránke), a toto je nejaká dopestovaná odroda pre živý plot.

Myslím, že ja si tých 25 kusov objednám, uvidím čo bude. Ak už volakto máte skúsenosti s jednaním odpovedzte prosím.
LaM
03.10.07,14:57
Ja som to našiel vo wikipedii, keď volakto vie aspoň trošku po anglicky ten to pochopí.

http://en.wikipedia.org/wiki/Siberian_Elm vyzerá to tak, že na tej stránke píšu pravdu, len pravopis nepoznaju. Turkestan je po slovensky správne Turkmenistan, skúsim ich na to upozorniť.
Vyzera to tak, že povodne je to dosť veľký strom (to píšu aj na Maďarskej stránke), a toto je nejaká dopestovaná odroda pre živý plot.

Myslím, že ja si tých 25 kusov objednám, uvidím čo bude. Ak už volakto máte skúsenosti s jednaním odpovedzte prosím.


Už to mam, jedna známa mi napíslala toto:

Hovorila som s riaditelom botanickej zahrady v BA - RNDr. Jaroslavom Bellom, ktory sa vyjadril k nazvu - Turkménsky brest je slovensky spravny vyraz.
koel
09.10.07,07:10
Podľa mňa je tá drevina Ulmus pumila dosť invázny druh, ktorý je na Slovensku menej známy. Už len preto, že má také silné rastové schpnosti. Ja by som si ju do záhrady nedávala, je predsa množstvo iných - našich drevín napr. Ligustrum - vtáči zob, alebo napr. aj obyčajný hrab alebo javor poľný a pod. sú vhodné do živých plotov. Ja by som sa obávala toho, že ak tak rýchlo rastie, tak prerastie do nežiadúcich rozmerov a aj toho, že to potom bude treba často strihať, teda bude vyžadovať zvýšenú údržbu. A ak je to invázna rastlina, tak bude veľký problém sa jej v budúcnosti zbaviť. Ako bonsaj je asi idálna, lebo znesie rez, tvarovanie aj nepriaznivé podmienky a ako pestovaná v nádobe sa nemôže šíriť do okolia. Pravdepodobne sa aj ľahko a rýchlo množí, preto ju ten pestovateľ ponúka. Asi dobrý biznis.
me23
02.11.07,14:01
a kde by som si teda mohol kupiť tento turkestánsky brest??
Rozalka
02.11.07,14:12
a kde by som si teda mohol kupiť tento turkestánsky brest??
Niekedy sa na internete dajú nakúpiť rastliny, ktorých pestovanie na našom území nie je dovolené (napr. zlatobyľ), takže odporúčam preveriť zdroj.
SASAN
03.11.07,20:03
ja som si objednal 25 ks ,dostal som 3 perc.zlavu,poslu mi to na dobierku ,otestujem a uvidim ,ak to nebude fungovat tak ako slubuju , osobne ich pojdem pozriet do Lehnic,
Ja som si plot vypestoval sam ,zo semena DRACA ,zname zlte a oranzove bobule, ktore si nazbierate ,roztlacite ,zasejete a ono vam to narastie ,rastlinka je pichlava, teda nepriepustna v plote a stalo zelena ,,samozrejme k tomu potrebujete trosku stastia a zrucnosti,,,ak mate dost trpezlivosti ,caka vas uspech v podobe pekneho plota ,ak nie kupte si sadenicku za 10 az 150 sk ,,,
lasena
04.03.08,14:37
no tak ako ?? ma uz niekto z vas aj osobne skusenosti s tym zazracnym krikom??ak ano napiste prosim:)
wagner
04.03.08,17:13
Ešte nemám skúsenosti, lebo len v novembri som to vysadila. Teraz to zostrihám a uvidím. Výsledok môžem povedať až na jeseň.
atramka
05.03.08,11:06
Ešte nemám skúsenosti, lebo len v novembri som to vysadila. Teraz to zostrihám a uvidím. Výsledok môžem povedať až na jeseň.
.....wagner, ako veľké ti prišli tie rastlinky ? Sú stálozelené? Ako ti to prezimovalo? Hoď foto z porastu, ak sa dá. Keď zostriháš, skús odrezky zasadiť;)
......aj ja som dnes objednala, tak uvidíme, budeme si porovnávať..
wagner
06.03.08,10:10
Rastlinky už mali zhodené listy, ale na lome boli živé. Sadila som ich v novembri. Keď bolo veľa snehu tak boli ohnuté. Musela som ich zo snehu vyslobodzovať. Zatiaľ stoja, keď budem zostrihávať, tak určite odrezky posadím. Ešte tiež potrebujem vysadiť. Rastliny boli vysoké okolo 1 metra, niektoré boli slabšie, na jar uvidím, ako prezimovali.
atramka
07.03.08,05:15
wagner, v stredu mi doručia zásielku, som veľmi zvedavá na rastlinky.... potom dám vedieť, ako vyzerali a budeme si vymieňať skúsenosti pri pestovaní...:-))
wagner
07.03.08,17:01
Podľa návodu ktorý k tomu dostaneš, ich musíš namočiť do vody na 24 hodín. Vykopať rigol, zaliať vodou a rastliny musíš sadiť na vodu. Keď som ich sadila, rigol som mala pripravený ale na 40 ks rastlín. Oni mi poslali 60 ks a keďže som bola ledva dva týždne po operácii ruky a rigol mi nemal kto kopať, tak som jednou rukou vyryla motykou jamky a do toho som to posadila. Zaliala som ich vodou ale vôbec nie v takom množstve, ako doporučujú, lebo keď som ich sadila, tak padal sneh. Potom sa spustil, tak mali trochu vody. Tak sa to opakovalo celú zimu, aj zajtra má pršať. Prajem príjemné sadenie.
hrabenka
13.03.08,12:18
prosím o radu kde sa dá objednať turkestánsky brest ? ďakujem
Braňo
13.03.08,12:38
no hocikde, napríklad : http://zivy-plot.podlupou.sk/
atramka
13.03.08,12:47
wagner.... no sadenice sú už doma, sú vysoké 80-90cm, namočila som ich do vody, len som trošku sklamaná, že je to opadavé, to som prehliadla, obrázok z reklamy mi vyzeral ako stálozelené rastliny.
Aj ty si to zostrihala na 15-20cm??? Veď to bude odpadu....... ale keď to chceme mať pekne zahustené, tak to tak musíme urobiť. Ja som nepredpokladala, že budú také vysoké, niečo som chcela do črepníkov a debničiek na balkóne tvarovať, ale tie korene sú veľké...... skúsim z nich na niekoľkých rastlinkách zostrihnúť a uvidím. Budeme si meniť svoje skúsenosti s jeho pestovaním.;)




Podľa návodu ktorý k tomu dostaneš, ich musíš namočiť do vody na 24 hodín. Vykopať rigol, zaliať vodou a rastliny musíš sadiť na vodu. Keď som ich sadila, rigol som mala pripravený ale na 40 ks rastlín. Oni mi poslali 60 ks a keďže som bola ledva dva týždne po operácii ruky a rigol mi nemal kto kopať, tak som jednou rukou vyryla motykou jamky a do toho som to posadila. Zaliala som ich vodou ale vôbec nie v takom množstve, ako doporučujú, lebo keď som ich sadila, tak padal sneh. Potom sa spustil, tak mali trochu vody. Tak sa to opakovalo celú zimu, aj zajtra má pršať. Prajem príjemné sadenie.
atramka
13.03.08,12:48
prosím o radu kde sa dá objednať turkestánsky brest ? ďakujem
Hrabenka pozri ss
wagner
13.03.08,16:03
Aj moje boli také vysoké. Ešte som nezostrihala, ešte sa nedá ísť na záhradu. Keď ich zostrihám, tak to bude treba začať polievať. Zostrihám po Veľkej noci. Niekde na ich stránke písali, že je to opadavý ker na husté živé ploty. Neviem či sa to hodí do kvetináčov, budeš to musieť riadne zalievať. Však uvidíš, aké to bude, keď to začne rásť.
atramka
31.03.08,04:56
ahoj, ako pokračuješ s rastlinkami turkest. brestu???? Už si to zostrihala????
..... a čo ďalší pestovatelia, prijali sa Vám rastliny zázračného živého plotu????
wagner
31.03.08,17:32
Dnes som ho práve zostrihala, okopala a dala som mu čiernu netkanú fóliu. Vyzerá, že je všetok živý, nevymrzol. Nepoliala som ho, :o však v stredu hlásia dážď :), nebudem sa predsa namáhať, keď mi to príroda zariadi. Mala som inú robotu, tak som to ani nestíhala.
atramka
31.03.08,21:03
fakt si to zostrihala na 15 cm, ako píšu v návode???, veď to zostane len taký pahýlik..
...mne je to ľúto tak zrezať, ale asi by to malo potom hustejší obrast....
wagner
01.04.08,17:29
Ja som to síce nemerala, ale niektoré sa mi podarili aj na menej. Neboj, narastie. To čo som zostrihala som dala do vody a dnes som to popichala do zeme. Uvidím čo z toho bude.
Bastian
14.04.08,09:38
no hocikde, napríklad : http://zivy-plot.podlupou.sk/
Práve som tam volal a už majú vypredané.
Neviete niekto kde by som ten turk. brest mohol kúpiť?
wagner
14.04.08,18:27
Bastian, asi si sa neskoro zobudil. To sa sadí v novembri po prvých mrazoch, alebo v marci. Teraz je už na sadenie neskoro. Musíš vydržať do jesene.
godzilka
03.08.08,10:15
Ako pokracujete s pestovanim brestu? Dari sa?
ukt
04.08.08,16:22
Ja ho mam, kupila som 30 kmenov po 12 Sk za kus, zatial som s nim nadmieru spokojna. Sadila som na jesen a teraz ma 118 cm. Kupila som ho kvoli rychlemu rastu, aby som zakryla binec od suseda. Zatial sa to dari. Mne sa zatial osvedcil, vid fotofile:///C:/Documents%20and%20Settings/UKT/Desktop/DSC_0535.JPG
icemonika
05.08.08,12:59
Dala som si vygooglovat Turkestánsky brest a nic mi nenaslo ale slovne spojenie "zázračný živý plot" ano...sranda...
Ak som spracvne pochopila tak je to Ulmus pumila, brest drobnolisty a ten pestujem doma ale nie ako zivy plot ale ako bonsaj. Je naozaj nenarocny ale zeby narastol 3metre behom 2 rokov s ami verit nechce.

ahoj mozes mi prosim pomoct, dostala som semienka brestu drobnolisteho a neviem ako ich mam zasadit.
dakujem
wagner
05.08.08,18:13
Turkestánsky brest rastie, je vysoký asi 1,3m len ho musím teraz zostrihať, aby bol hustejší. Keď budem mať viac času prilepím foto. Rastie aj vďaka tomu, že ho každý deň polievam.Keď chceš, aby rýchlo rástol, musíš ho riadne zalievať. Kto neverí, že dokáže za rok narásť aj 1,5m, nech vyskúša. Keby som ho nebola zostrihovala, tak už má aj viac. Lenže by bol riedky. Tiež som tomu nechcela veriť, ale presvedčila som sa.:---
godzilka
13.08.08,13:48
Wagner, to znie dobre, tesim sa na Tvoje foto... O chviu je tu jesen a my potrebujeme tiez nieco poriesit s plotom od cesty, pretoze nam vidiet cely dvor. Len mam strach ze je ten brest moc riedky... Drzim palce pri dalsom pestovani!!!
wagner
14.08.08,19:21
Tak som ho nafotila a potom som ho zostrihala na polovičnú výšku, aby sa viac rozrástol a bol hustejší. Tak to radia na múdrej stránke o živom plote.:D
eduard1
22.10.08,16:20
Prosím,?!? Zlatobyľ obrovská je u nás zakázaná. Práve som si nazbieral semená a chcel som si to zasiať na okrajm záhrady je to krásny žltý metlinatá kvet. a je to aj liečivka. neuveriteľné že ja zakázaný.
v.balogova
22.11.08,20:34
Tak som ho nafotila a potom som ho zostrihala na polovičnú výšku, aby sa viac rozrástol a bol hustejší. Tak to radia na múdrej stránke o živom plote.:D
Zdravím,
poprosím vie mi niekto povedať ako ten zázračný plot vyzerá v zime? Ostanú len holé konáriky? Ďakujem
wagner
23.11.08,13:44
Aj keď je takmer koniec novembra, zatiaľ sa mi na rastlinách držia listy - a sú stále zelené. Ale keď prídu mrazy, tak listy opadnú. Teraz som kúpila nové sadenice a na nich už boli listy suché. Usudzujem, že listy opadnú v priebehu decembra.
atramka
12.05.09,10:55
Ja som to síce nemerala, ale niektoré sa mi podarili aj na menej. Neboj, narastie. To čo som zostrihala som dala do vody a dnes som to popichala do zeme. Uvidím čo z toho bude.
wagner ako sa ujali halúzky zo zostrihaného brestu???? žijú a rastú ????
wagner
15.05.09,20:09
Živý plot pekne rastie, už som ho aj strihala, aby bol hustejší. Teraz keď trochu popršalo, bude lepšie rásť. Polievam ho každý deň a očami vyťahujem, aby rýchlo rástol. Na jeseň som kúpila a nasadila okolo druhej strany plota. Ten som ale nezostrihala, lebo záhradu mám pod cestou a chcem, aby rýchlo vyrástol nad múrik. Vyzerá, že sa takmer všetok prijal a je pekný zelený. :) Aj Ty si vtedy sadila živý plot, ak sa nemýlim. Ako sa mu darí, prezraď. Z tých popichaných halúzok sa prijalo málo. Preto som kúpila hotové sadenice.
kacenka30
22.05.09,10:09
Zdravím, ja som tiež sadila spomínaný " zázračný živý plot" a som nadmieru spokojná. Dnes má už 1 rok a 2 mesiace a cca 1,5 metra. Bol by aj vyšší, ale to by sme ho museli viac polievať. Striháme ho 2-3 krát za rok, dosť radikálne a je pekne hustý. Škoda len, že na zimu opadá, ale o to viac sa aspoň tešíme na jar, keď sa pekne zazelená. Jediné, čo ma trápi je, že náš pes mi zlomil 3 rastliny, keď boli ešte malé a už sa z toho chúdence nespamätali a zostala mi v plote "diera". Rozmýšľam, či by to nešlo napraviť potápaním bočných výhonkov, uvidím, možno to vyskúšam. Takže ja túto rastlinu vrelo odporúčam.
wagner
15.07.09,19:16
Takto vyzerá môj živý plot. Vysoký je asi 1,7m, je hustý, dnes som ho zostrihala. Kedže ho dosť polievam, tak ho strihám každé 2-3-týždne.
Halli
17.07.09,17:00
No ja ho mám len prvý rok, ale už sa teším až bude taký krásny ;)
wagner
17.07.09,19:41
Ja som ho v prvom roku nechala dorásť len na jeden meter. A na jar som začala polievať, strihať a polievať. Je pekný. Tiež mám z druhej strany plota od jesene. Ten som nezostrihala na jar, iba som skrátila konáre. Vyzerá ako stromček, ale strihám ho. Potrebujem ho čím skôr dostať nad múrik. Múrik mám vysoký 1,2m, preto som to takto vymyslela. Uvidím, či bude taký hustý ako tento.
Halli
17.07.09,20:17
Ja som ho v prvom roku nechala dorásť len na jeden meter. A na jar som začala polievať, strihať a polievať. Je pekný. Tiež mám z druhej strany plota od jesene. Ten som nezostrihala na jar, iba som skrátila konáre. Vyzerá ako stromček, ale strihám ho. Potrebujem ho čím skôr dostať nad múrik. Múrik mám vysoký 1,2m, preto som to takto vymyslela. Uvidím, či bude taký hustý ako tento.


A ten na fotkách máš ako dlho ? neviem či som to prehliadla...aj ja ho potrebujem rýchlo narásť , aby mi zakryl výhľad na susedovu "kadibúdu" na záhradke :D...postavil nám ju rovno do výhľadu :rolleyes: umelec!
wagner
17.07.09,20:42
A ten na fotkách máš ako dlho ? neviem či som to prehliadla...aj ja ho potrebujem rýchlo narásť , aby mi zakryl výhľad na susedovu "kadibúdu" na záhradke :D...postavil nám ju rovno do výhľadu :rolleyes: umelec!
Ten na fotkách má jeden a pol roka. Predvlani v novembri som ho sadila, vlani na jar zostrihala na 15 cm a odvtedy polievam a strihám. Na jeseň som ho zostrihala na jeden meter a od apríla ho polievam a strihám, polievam a strihám... Do jesene bude mať viac ako dva metre.
kačer
18.07.09,04:52
Chcem sa spýtať , na zimu opadáva, je bez listov?
Halli
18.07.09,08:32
shrek69
04.11.09,21:00
Ďakujem! Po prečítaní všetkých príspevkov som na pokraji objednania tejto zázračnej rastliny, ktorá chráni naši súkromie.:)
Otázka: Daria sa Vám odrezky úspešne zakoreňovať?
wagner
24.11.09,12:37
Ďakujem! Po prečítaní všetkých príspevkov som na pokraji objednania tejto zázračnej rastliny, ktorá chráni naši súkromie.:)
Otázka: Daria sa Vám odrezky úspešne zakoreňovať?
Odrezky nezakoreníš, rastlina sa dopestuje zo semena. Suseda si bola v auguste zobrať odrezky a ani jeden sa nechytil. Ja som skúšala a z veľkého množstva sa mi ujali tri rastlinky. Musíš si to iba kúpiť.
bettylou
24.11.09,17:08
prečo kúpiť, vám, sa nevysemenia?
wagner
24.11.09,19:58
prečo kúpiť, vám, sa nevysemenia?
Nie, na týchto rastlinách nie sú žiadne semená.
wabi
09.12.09,10:08
Zdravím, ja som tiež sadila spomínaný " zázračný živý plot" a som nadmieru spokojná. Dnes má už 1 rok a 2 mesiace a cca 1,5 metra. Bol by aj vyšší, ale to by sme ho museli viac polievať. Striháme ho 2-3 krát za rok, dosť radikálne a je pekne hustý. Škoda len, že na zimu opadá, ale o to viac sa aspoň tešíme na jar, keď sa pekne zazelená. Jediné, čo ma trápi je, že náš pes mi zlomil 3 rastliny, keď boli ešte malé a už sa z toho chúdence nespamätali a zostala mi v plote "diera". Rozmýšľam, či by to nešlo napraviť potápaním bočných výhonkov, uvidím, možno to vyskúšam. Takže ja túto rastlinu vrelo odporúčam.

Ako ti zakorenil pri potápaní ešte som to neskúšal a zaujímalo by ma ako to zakoreňbuje pri potápaní?
Trogars
17.06.10,09:03
Dobry den,

chcel by som sa poradit. Na jar som vysadil spominany Turkestansky brest. Cital som, ze uz v lete by som ho mal ostrihat, no neviem ci tak mam urobit aj ja, zda sa mi nizky. Prikladam fotky, verim, ze mi poradite.Dakujem.
Iconka
17.06.10,09:19
Ano, ostrihaj, prave aby zhustol. My ho mame rok a pol, tiez som sa bala, ze bude riedky, zo zaciatku nic moc, ale teraz som ho asi pred mesiacom strihala a uz mal miestami tak cca 1,4. Ale je uz krasny, fakt. Skoda, ze ti ho nemozem odfotit, mam ho totiz u svokrovcov a neviem, kedy tam najblizsie pojdem. Ale urcite sa oplati ho zo zaciatku viac strihat, bude krasne husty.
Trogars
17.06.10,11:28
Ano, ostrihaj, prave aby zhustol. My ho mame rok a pol, tiez som sa bala, ze bude riedky, zo zaciatku nic moc, ale teraz som ho asi pred mesiacom strihala a uz mal miestami tak cca 1,4. Ale je uz krasny, fakt. Skoda, ze ti ho nemozem odfotit, mam ho totiz u svokrovcov a neviem, kedy tam najblizsie pojdem. Ale urcite sa oplati ho zo zaciatku viac strihat, bude krasne husty.

Predpokladam, ze z vysky... a aku dlzku mam dat dole cca. ?
Iconka
17.06.10,11:51
Ked bol takto maly nas, tak som mu proste skratila kazdy konarik tak cca o tretinu. Ja mam vsak sadeny cik-cak, takze rozmerovo to bude ine. Nenachaj ho zatial sa nejako vytahovat, drz ho tak do vysky pol metra max. O rok uz budes nechavat na vyssie.
Trogars
17.06.10,20:01
Ked bol takto maly nas, tak som mu proste skratila kazdy konarik tak cca o tretinu. Ja mam vsak sadeny cik-cak, takze rozmerovo to bude ine. Nenachaj ho zatial sa nejako vytahovat, drz ho tak do vysky pol metra max. O rok uz budes nechavat na vyssie.

OK dik za info ;)
iv@n
30.06.10,15:26
posledné dni mi na niektorých kmeňoch začali žltnúť listy, nejakých škodcov tam nevidím, neviete čo tomu je?
http://img571.imageshack.us/img571/8827/zivyplot.jpg
mamminta
24.08.10,10:30
kolko asi stoja tieto rastlinky? :rolleyes:
Halli
24.08.10,17:19
kolko asi stoja tieto rastlinky? :rolleyes:

http://www.zivy-plot.podlupou.sk/?q=cennik-zivy-plot.html
zolle
14.03.11,13:36
ta stránka čo si tu robí reklamu ma extrémne predražene rastlinky a hlaven zbytočne hovadiny k nim .
tá ista maketa stránky len po madarsky a cena od 20 centov
csodasoveny . hu
pekny biznis.. sak na slovensku chce každy hned zbohatnut.
ale úplne ma zarazilo že detto tá ista stránka... len "slovenské" ceny
zolle
14.03.11,13:39
inak mne narástli 1,7 metra a netreba to stale trihať, veď sa rozkonáruje v každom uzle a robím len usmernujuci rast.
je to absolutna nenáročná rastlina a zalesnuju sa snou v madarsku extremne suche polohy.
bupi
21.09.11,17:00
Navnadili ste ma na tento strom, ale chcem ho podsadit pod tuju, kym by trochu nepodrastol. Tuja je taka obrovska opacha s holym kmenom tak do vyse metra. Myslite, ze by to nevadilo? Potom by sa vyrezala.
zolle
23.09.11,19:15
pod tujou nebude problem ak tam je dost svetla.. skor je problem ze tuja bude robit daždovy ten , takze trea vela polievat.
brest je inak krásny
peterjana
22.11.11,12:46
Dobrý deň,má niekto skúsenosti s turkmenskym brestom? Je to naozaj taký zázračný živý plot? Uvažujem nad jeho kúpou,ale vidí sa mi aj tá cena za jednu rastlinku dosť prehnaná. :rolleyes: Ďakujem
TomasHC
23.11.11,08:33
Dobrý deň,má niekto skúsenosti s turkmenskym brestom? Je to naozaj taký zázračný živý plot? Uvažujem nad jeho kúpou,ale vidí sa mi aj tá cena za jednu rastlinku dosť prehnaná. :rolleyes: Ďakujem

Čo takto si prečítať celú túto tému?
viktorviktor
26.11.11,11:37
ale úplne ma zarazilo že detto tá ista stránka... len "slovenské" ceny

nie sú to len slovenské ale aj české ceny /zazracny-plot.cz/ dnešný kurz 0,79 € = 20,54 czk
peterjana
26.11.11,18:44
Len tak mimochodom,zakladala som novú tému,neviem prečo mi to presunulo práve tu !!!
iv@n
11.12.11,04:02
asi preto, že je to téma týkajúca sa tvojho dotazu.

náš vyzeral na začiatku leta takto http://www.nase-fotky.com/start/zivy-plot-brest/IMG_6790
fakt ho treba zalievať, ide po vode ako vrba, mal som kôli natieraniu strechy zhodený odkvap a dočasne ukončený pri časti živého plota, ostalo to tak mesiac a na tom mieste je neskutočne hustý, aj listy sú o dosť väčšie a to ho celý polievam zavlažovacou hadicou takže má vody dosť a aj tak pri tom odkvape ovela viac zhustol. asi najlepšie sadiť rovno do potoka :-)
škoda že na jeseň opadáva, už som si zvykol na to súkromie cez leto ;-) a inak tie listy sa držia pekne dlho na ňom, najdlhšie zo všetkého čo mi rastie na záhrade, vonku už bolo pár krát cez -5C a na ňom ešte stále nejaké zelené listy, tie uschuté opadli až teraz ked zasnežilo a teda celkom slušná kôpka bordelu na zbieranie.
ela77
08.04.12,16:23
chcem poprosiť tých čo už majú skúsenosti s týmto brestom, ako je to s koreňmi, nerozrastajú sa korene potom na šírku a nevadí to iným rastlinám okolo, alebo tu platí, ako široko sú konáre, tak široké sú aj korene??? Dajte aj svoju spokojnosť, neoľutovali ste, že ste sa preň rozhodli???, ale čestne.
zolle
08.04.12,16:27
ahoj
no ja ho mam , aj ako plot aj ako nízky strom, korene ma silne ale nevsimol som si ze by sa rozleteli velmi daleko lebo som riloval vedla plota
takže by malo platiť že ako su konáre tak su aj korene, ale nastastie sa nešíri koreňovími výhonkami.
odporučam
wagner
08.04.12,18:41
chcem poprosiť tých čo už majú skúsenosti s týmto brestom, ako je to s koreňmi, nerozrastajú sa korene potom na šírku a nevadí to iným rastlinám okolo, alebo tu platí, ako široko sú konáre, tak široké sú aj korene??? Dajte aj svoju spokojnosť, neoľutovali ste, že ste sa preň rozhodli???, ale čestne.

Ja ho mám a je dosť vysoký. Korene sa rozrastajú viac, ako konáre, lebo konáre striháš. Tiež si berú živiny a vodu z vedľajšej pôdy. Takže to čo vedľa posadím musím viac pohnojiť a aj viacej polievať. Inak by som tam nemala úrodu. Ale neľutujem, že ho mám. Je vysoký, hustý. Keďže bývam vedľa cesty, nikto ma na záhrade neočumuje. Nemusia vedieť čo pestujem, kedy čo robím. Lebo "múdri" susedia vždy mudrovali prečo to robím, načo mi je to a ono a pod. Neľutujem. Inak treba ho asi raz za mesiac strihať. Som rada že ho mám, lebo mi vytvoril súkromie, ktoré sa nedá zaplatiť.
arizona
08.04.12,18:50
Zdenka, ako daleko si sadila mlade stromceky od seba? Myslis, ze nejakych 10-15 cm je moc blizko?
wagner
08.04.12,18:54
Zdenka, ako daleko si sadila mlade stromceky od seba? Myslis, ze nejakych 10-15 cm je moc blizko?
Sadila som asi 15 - 20 cm. Ako sa mi podarilo. Keď ho chceš mať hustý, tak to nie je blízko
arizona
08.04.12,18:57
Diky. davala som asi 10 cm od seba,lebo tie vyhonky sa mi zdali hrozne krehucke. Len rozmyslam, ci to radsej nepreriedit,lebo vraj sa ma sadit okolo 20-30 cm. Nevidela som ten krik v reale, tak neviem, ci som urobila dobre.
wagner
08.04.12,19:02
Diky. davala som asi 10 cm od seba,lebo tie vyhonky sa mi zdali hrozne krehucke. Len rozmyslam, ci to radsej nepreriedit,lebo vraj sa ma sadit okolo 20-30 cm. Nevidela som ten krik v reale, tak neviem, ci som urobila dobre.

Určite to bude dobré. Keď to budeš pravidelne strihať tak to bude aspoň poriadne husté. Nemusíš to preriediť. Ja som musela trochu šetriť so sadenicami, lebo som musela osadiť veľkú plochu. Ale keby som bola mala asi o50 ks viac, tak by bol krajší. Aj keď sa nesťažujem, je pekný.
arizona
08.04.12,19:27
dakujem :-)
Iconka
09.04.12,04:08
Ja som s tymto brestom spokojna, mame ho u svokrovcov uz treti rok a je super, teraz som ho nasadila aj okolo bytovky, nech je tam trochu sukromia.
Tigerz23
12.06.12,03:44
Zdravím všetkých

Tiež mám záujem o tento živý plot.
Mám pár otázok:
1, Keď budem sadiť za sebou cca čo 15cm... aký hrubý dokáže ten živý plot narásť ?
2, Ak budem sadiť v marci tak treba to po týždni ostrihať na tých 15cm ?
3, Koľko krát treba do roka strihať ?
KEJKA
12.06.12,07:29
Diky. davala som asi 10 cm od seba,lebo tie vyhonky sa mi zdali hrozne krehucke. Len rozmyslam, ci to radsej nepreriedit,lebo vraj sa ma sadit okolo 20-30 cm. Nevidela som ten krik v reale, tak neviem, ci som urobila dobre.
ja som sadila 20-25 cm, pekne sa ujali, reklamovala som 10 ks, hned mi prišla akceptácia, že mi dodajú na jeseň. Som zvedavá, ale potešilo ma to. Prehnala som s tu reklamáciu, ujali sa až na 2-3 ks zo 60 ks všetky. Akurát, že na niektoré som musela trochu dlhšie počkať, takže sa im ozvem a upresním. Len sa mi vidia seriozni.
Sadila som 12.5., teraz je cca 30 cm vysoký a pekne sa rozvetvuje. Má sa strihať na tretí den - skrátiť na 10-15 cm /ak sadíš na jar/, alebo ak sadíš na jeseň, nechávaš prezimovať a ostriháš v marci.
a varj ak chceš veľmi hustý plot, tak treba sadiť do dvoch radov cikcak.
priložila by som fotku, ale nie je to veľmi dobre vidieť, fotené je to zvrchu.
KEJKA
24.06.12,04:20
s odstupom času sa už príspevok nedá upraviť - divné. Chcela som opraviť preklepy a pridať fotky.
Takže teraz 24.6.2012 brest vyzerá - prikladám 2 fotky.

Pred viac ako mesiacom /cca 6-7 týždňov/ vyzeral - prikladám na porovnanie. To je po zasadení, o tri dni som ešte výhonky skracovala podľa návodu.
hubatá
24.06.12,05:26
Záhradkári, majitelia rodinných domov, chát a chalúp!
Apelujem na vás, aby ste sem neťahali cudzokrajné dreviny, kríky a kvety. Za nimi sa sťahujú aj tie jedovaté mravce, chrobáky, cikády, škorpióny, muchy, hadíky a ostatné živočíchy ktoré u nás nikdy nežili. Neuvedomujete si že takto to nerobia nikde na svete, len my? Chorváti, Taliani, Turci sú hrdí na svoje stromy, kríky a vôbec im nevadí to večné cvrlikanie cikád. Prečo si neurobíte živý plot napríklad z bazy? Rýchlo rastie, ako ju tvarujete takú ju máte a taký hustý živý plot budete mať bez roboty, bez polievania, bez neustáleho strachu že mi to vyhynie a o 4-5 rokov z neho nebudem mať nič, lebo tu neprežije. A môžem zasa striehnuť až budú mať v Lidli alebo Baumaxe turkestánsky brest. Baza, černice, šípky nepotrebujú žiadnu chémiu, polievanie. Živý plot sa dá predsa vypestovať zo všetkých tunajších pichľavých kríkov, stromov a ešte budete mať aj tam kde nechodia autá napr. černice, šípky. Cez tieto kríky vám neprejde ani mačka nie to ešte neprispôsobivý s mačetou.
Veď vytláčate tým naše typické rastliny ako agáty, lipy, brezy, gaštany, bazu, čučoriedky, šípky a beriete tak potravu našim včelám, sršňom, osám. Chcela by som vidieť našu lipu v záhrade u nejakého Turka, Chorváta, Dominikána ako ju krhlou polieva, oberá z nej na jar kvety do čaju a teší sa že namiesto neustáleho cvrlikania cikád mu prileteli naše pracovité včeličky, tíško mu bzučia na záhrade a ešte aj med má z nich.

Neviem načo by som si robila živý plot z rastlín ktoré potrebujú neustálu opateru, vodu, dokupovanie - teda ďalšie náklady!
J500j
25.06.12,09:48
Vážená pani hubatá mám živý plot z tuje ale rád by som videl ten váš živý plot z bazy, šípok černíc vyrastený do výšky 2,5m. Ako to v tom plote vyzerá po takých siedmych rokoch s vyrastenou a zhrubnutou bazou, osušenými konármi černíc a holými kmeňmi šípok. Ako to vyzerá s nepriehľadnosťou vášho plota za účelom vytvorenia súkromia ako to vyzerá s okolím vzhľadom na množstvo vyrastajúcich odzemkov a koreňových výhonkov po celej záhrade. Založte takú nejakú tému živý plot z bazy, živý plot zo šípok, živý plot z černíc a prezentujte vaše skúsenosti prípadne skúsenosti iných s fotoukážkami dosiahnutých výsledkov. Alebo ste takéto témy už založili a v rýchlosti vybudovania peknej účelnej vysokej a rýchlorastúcej steny ste dobehli turkestánsky brest? Klimatické podmienky sa všade menia. Preto si tu nachádzajú postupne miesto nové rastlinné druhy. Nie preto sa sem dostávajú nové živočíchy že prídu za rastlinami ale preto že tu dokážu prežiť a pri vlastnej migrácii sa tu dokážu aklimatizovať a rozmnožovať. Dokonca ani vami spomínaný agát nie je pôvodnou rastlinou Európskeho kontinentu a predsa ho dávate za vzor. A čo zemiaky spolu s pásavkou zemiakovou, Kiwi olivy a iné udomácnené rastliny?

Jano
E15
25.06.12,10:03
Turkestánsky brest mám už asi 4 roky. Je naozaj pravda, že tak rýchlo rastie, aj keď som tomu spočiatku nechcela veriť, tak som ho len tak skúšobne zasadila do jedného radu. Teraz s odstupom času by som poradila, aby ste si ho nasadila cikcakovo, lebo potom je zdola trošku riedky. Ale inak je super.
zolle
25.06.12,16:46
pekné, a podla skusenosi možem povedat ze naozaj začnu rast az teraz... :)
wagner
28.06.12,19:28
pekné, a podla skusenosi možem povedat ze naozaj začnu rast az teraz... :)
Ja teda neviem, ale ja som ho teraz strihala tento rok už tretí krát. Rastie ako zdivený. Mám ho vysoký viac ako tri metre a to mám problém ho udržať v tejto výške, aby nenarástol vyššie. Sadila som ho v jednom rade a je poriadne hustý.
arizona
29.06.12,04:09
Ja som sadila teraz na jar. Ma asi 25-30cm. Zatial ho nepustam moc do vysky,zastrihujem vetvicky,aby sa rozkosatil. Uvidim,ako sa mu bude darit dalej...
Iconka
29.06.12,04:56
JA TAK ISTO
J500j
04.07.12,09:01
Turkestánsky brest mám už asi 4 roky. Je naozaj pravda, že tak rýchlo rastie, aj keď som tomu spočiatku nechcela veriť, tak som ho len tak skúšobne zasadila do jedného radu. Teraz s odstupom času by som poradila, aby ste si ho nasadila cikcakovo, lebo potom je zdola trošku riedky. Ale inak je super.
A čo foto, nedalo by sa priložíť?
J500j
04.07.12,09:13
Ja teda neviem, ale ja som ho teraz strihala tento rok už tretí krát. Rastie ako zdivený. Mám ho vysoký viac ako tri metre a to mám problém ho udržať v tejto výške, aby nenarástol vyššie. Sadila som ho v jednom rade a je poriadne hustý.

A Vaše foto, prípadne ďalších ktorí ho majú zasadený a vyššie vyrastený, nedalo by sa tiež priložiť? Pomohlo by to pre názornosť, a bolo by to taktiež z prvej ruky
KEJKA
04.07.12,16:54
ja som dnes strihala prvý raz od vysadenia - nepočítam počiatočnú úpravu na 3.deň po vysadení.
zatiaľ ho chcem iba zahusťovať, uvidím ako bude vyzerať na jesen, na rok ho možno "pustím" vyššie.
viac ako 150 cm neplánujem. foto priložím, ale zatiaľ je nízky.
tu najdete aj video, aj priebeh rastu, aj návody, aj fotogaleriu:
http://zazracny-zivy-plot2.sk/fotogaleria-zivy-plot.htm
wagner
04.07.12,20:49
A Vaše foto, prípadne ďalších ktorí ho majú zasadený a vyššie vyrastený, nedalo by sa tiež priložiť? Pomohlo by to pre názornosť, a bolo by to taktiež z prvej ruky

Žiaľ, nedá sa mi stiahnuť fotka z mobilu do PC. Vlani som tu prilepila fotku v téme tohtoročná úroda. Pozri príspevok 52, tak je odfotený.
J500j
06.07.12,05:25
ja som dnes strihala prvý raz od vysadenia - nepočítam počiatočnú úpravu na 3.deň po vysadení.
zatiaľ ho chcem iba zahusťovať, uvidím ako bude vyzerať na jesen, na rok ho možno "pustím" vyššie.
viac ako 150 cm neplánujem. foto priložím, ale zatiaľ je nízky.
tu najdete aj video, aj priebeh rastu, aj návody, aj fotogaleriu:
http://zazracny-zivy-plot2.sk/fotogaleria-zivy-plot.htm


Aj STARKL a RASTLINKY predávajú sadenice, ktoré vám doručia v úplne inom stave, ich odolnosť je iná a rast tiež trvá inú dobu ako sa uvádza.
Nie je preto nad skúsenosti skutočných pestovateľov.

Jano
KEJKA
06.07.12,05:47
Aj STARKL a RASTLINKY predávajú sadenice, ktoré vám doručia v úplne inom stave, ich odolnosť je iná a rast tiež trvá inú dobu ako sa uvádza.
Nie je preto nad skúsenosti skutočných pestovateľov. Jano
súhlasím, ale zadaním linku potvrdzujem aj jeho pravdivosť. Okrem toho - tam nie sú reklamné, alebo iba reklamné slogany predajcu, ale videa amatérov aj s ich chybami a skúsenosťami - teda naozaj ide o skúsenosti skutočných pestovateľov. Kým som ten brest kúpila,tak som si to všetko prešla, naštudovala, popozerala videá a verím, že som sa tých počiatočných chýb vyvarovala. A aj preto sa nebojím a tie rastlinky riadne "zosekávam", ved za necelé 2 mesiace väčšina vyhnala výhony 50-60cm dlhé, čo naozaj nepotrebujem. Chcem čo najhustejší, tak som ich poskracovala na 10-15 cm, idem prihnojiť a počkám zasa mesiac-dva.
fotečky priložím, zatiaľ nestíham.
Marian0770
08.07.12,08:16
V lete je to krásne ale v zime to je hole a smutne
KEJKA
27.08.12,20:08
prikladám fotky, ako rastie môj brest
uložilo podľa veľkosti fotky, nie podľa dátumu, dátumy vidno na snímkoch,
takže
a) druhá a tretia - čerstvo zasadené
b) prvá v poradí z 24.6. - takmer po 2 mesiacoch
c) 13.7. - po dalších 3 týždňoch, potom nasledoval tuším druhý zostrih
d) 02.08. - rastie ako z vody, ale je čerstvo ostrihaný
e) 4.9. zasa podrástol
c) 6.9. amatersky pristrihnutý
KEJKA
28.12.12,11:55
tak moju reklamáciu niekedy v novembri fakt vybavili, poslali mi 12ks náhradných sadeníc, ale
bez predchádzajúceho upozornenia, takže zásielka trčala na pošte, korene vyschli
zasadila som, ale či na jar vyrašia...hm, uvidíme.
............uvidela som, sadeničky nevyschli, krásne rašia. /apríl 2013/
Katrina13
22.05.13,16:21
Ahojte pestovatelia, vedeli by ste mi poradiť a napísať názory ohľadne turkménskeho brestu? Čítala som veľa diskusií, ale zaujímalo by ma hlavne, ako často striháte a aký veľký je z toho neporiadok - teda ako moc časovo je to náročné. Potrebujeme zakryť výhľad z ulice cca na 20 metroch. Sadiť chceme z vonkajšej strany plota pri ulici, ale na druhej strane plota, teda vo dvore máme kôru a okrasné dreviny a predpokladám, že keby sa z vnútornej strany ten brest strihal, bola by celá kôra od lístia a konárikov alebo sa mýlim? A poraďte či to striháte ručne nožnicami alebo by to zabralo večnosť? Berte ma prosím ako úplne neskúseného človeka čo do záhrady.
KEJKA
22.05.13,16:28
ja som laik, strihám ho sama, samozrejme, že odstrihnuté padá z jednej i druhej strany.
plot ti však zadrží ten odpad, alebo ho máš taký riedky pletivový? Každý plot treba strihať, akurát ten, ktorý rastie pomaly má menej odpadu.
Časovo náročné? no viac času mi zoberie burina kde kade inde. Toto urobím razdva za pár minút. Mám nožnice s dlhšími čepeľami cca 20-25cm?
Ja mám 25m tento plot, minulý rok som strihala statočne hádam aj raz za 5-6 týždňov, lebo som ho chcela mať hustý, čo veru je. teraz od jari len raz, akurát som pozerala že zasa pristrihnem. Už nie tak radikálne, ale vyrašili dlhšie výhonky hore i po bokoch a to treba zastrihnúť do fazony. Prikladám fotku, merala som - napriek častému strihaniu vyrástol do 90cm výšky.
A ten neporiadok pod plotom sú práve nepohrabané zvyšky po prvom strihaní.
wagner
24.05.13,16:25
No keď si tak porovnávam - môj teraz na jar poriadne vyrástol. Možno dobrý meter, musím ho ostrihať a potom ho odfotím. Však by sa mi do mobilu nevmestil :D Včuľ má výšku cca 3 metre a šírku asi jeden a pol metra, musím sa dobre snažiť, aby som ho skrotila na prijateľnú výšku a šírku. Keď zajtra nebude pršať, tak začínam strihať. To mám robotu tak na dva dni - dlžka živého plota je možno aj 40m, možno aj viac. Nemerala som to. Potom priložím foto.
KEJKA
24.05.13,16:50
ako dlho ti rastie? Kedy si sadila?
wagner
24.05.13,18:46
ako dlho ti rastie? Kedy si sadila?
Mám to viac rokov, niekde sú tu už aj fotky pricapené. Za dva roky som mala vypestovaný živý plot Rastie ako zdivený. Vlani keď bolo sucho tak rástol pomaly, ale teraz aj polievam aj preprcha tak má viac vlahy. Preto tak rastie. Inak potrebuje veľa vlahy, lebo vlahu ťahá zo záhrady.
wagner
25.05.13,12:54
Tak som odfotila môj živý plot - ešte neostrihaný. Keď ostrihám, tak potom tiež priložím foto.
KEJKA
25.05.13,13:08
fúúúha, tak gratulujem, domček ani nie je vidno.
a za plotom máš aký plot - pletivový?
ja ho až do takej výšky nechcem, aspoň vidím, že musím radikálne strihať, ak ho chcem udržať - predpokladám, že tento rok dorastie minimálne na 160 cm ak nie viac a to by mi aj stačilo.
wagner
25.05.13,13:16
fúúúha, tak gratulujem, domček ani nie je vidno.
a za plotom máš aký plot - pletivový?
ja ho až do takej výšky nechcem, aspoň vidím, že musím radikálne strihať, ak ho chcem udržať - predpokladám, že tento rok dorastie minimálne na 160 cm ak nie viac a to by mi aj stačilo.
Za plotom mám plot pletivový. Z jednej strany živý plot prerastá na stranu od cesty - tam to strihám, z druhej strany mám ešte voľný priestor aby som mala odkiaľ strihať.
wagner
21.06.13,20:07
Prikladám fotky z ostrihaného živého plotu. Teda ostrihala som ho poriadne preto, aby som tam stále nemusela visieť. A ten neostrihaný kopček - tam majú hniezdo drozdy. Nemohla som to úplne skrátiť, aby ich mačky neobjavili
KEJKA
21.06.13,20:49
pekné. dokonalé.
ešte otázočka k ošetrovaniu, lístky mám menšie väčšie, tmavšie aj svetlejšie - na prvý pohľad alebo skôr z dialky to vyzerá jednoliato, ale realita je taká ako som napísala. Navyše sa mi zdajú niektoré časti napadnuté - ja som ničím nestriekala len z času na čas polievam hnojivovým roztokom.
Ako teda ošetruješ ten brest ty?
wagner
21.06.13,21:49
Iba polievam každý deň Potrebuje veľa vody. Sem-tam mám aj ja lístky bledšie, ale neriešim to. Nehnojím, iba polievam. Keď nemá vlahu, tak mi ju stiahne zo záhrady zo zeleniny a to nechcem. Na ich stránke je písané, že brest nenapádajú škodce, tak to neriešim. Ostrihám keď dorastie a polievam.
KEJKA
22.06.13,04:16
žiaľ mne sa vidí, že tie lístky sú niečm napadnuté. Ale dočítala som sa, že sa postrekuje len na jar tak uvidím. A s tou vodou to bude pravda. Stále som sa čudovala, že najbližší trávnik - časť je suchá, nie celkom, ale vyzerá inak - nie tak sviežo ako trávnik, čo je vzdialenejší.
J500j
26.06.13,11:06
Iba polievam každý deň Potrebuje veľa vody. Sem-tam mám aj ja lístky bledšie, ale neriešim to. Nehnojím, iba polievam. Keď nemá vlahu, tak mi ju stiahne zo záhrady zo zeleniny a to nechcem. Na ich stránke je písané, že brest nenapádajú škodce, tak to neriešim. Ostrihám keď dorastie a polievam.


Za päť rokov, s tými ročnými prírastkami zo začiatku podľa toho ako som sa dočítal je to riaden pokrok. Netvoria sa však na niektorých miestach už teraz holé bezlisté plochy? Čo sa s tým dá robiť? Obrázok je dosť z ďaleka fotený a mne to tak na pravej strane pripadá. Možno je to len očný klam. Inak je to naozaj pokrok. Predajca určite s tým rastom neklamal.

Jano
wagner
26.06.13,13:41
[QUOTE="J500j"
Za päť rokov, s tými ročnými prírastkami zo začiatku podľa toho ako som sa dočítal je to riaden pokrok. Netvoria sa však na niektorých miestach už teraz holé bezlisté plochy? Čo sa s tým dá robiť? Obrázok je dosť z ďaleka fotený a mne to tak na pravej strane pripadá. Možno je to len očný klam. Inak je to naozaj pokrok. Predajca určite s tým rastom neklamal.

Jano[/QUOTE]
Bezlisté plochy sa netvoria, to som tak vystrihala - teda poriadne som to z vnútra záhrady ostrihala na krátko. Inak by som to neudržala v primeranej výške. Po týždni je to už všetko obrastené. Pozrel si fotku pred strihaním? Aj tam sa ti to zdá? Skús porovnať.
J500j
27.06.13,06:13
Tak to hej. Pekné.

Jano
magdalenaa
05.03.14,14:31
Dobrý deň, prečítala som si na internete len samé chvály na turkestánsky brest, zaujalo ma to, lebo chceme mať živý plot čím skôr vysoký, len sa obávam, či tak napr. po 10 rokoch nebudú tie stonky veľmi hrubé bez listov a listy len na vrcholcoch. Máte ten brest niekto už dlhšie?
KEJKA
05.03.14,15:45
ono to raší všade a mám ho hustý. Síce rastie rýchlo do výšky, ale ja som to stále zastrihávala, aby vyháňal zospodu a nebol riedky. takže mám ho hustý a vysoký zatiaľ len nejakých 110 cm - keby som nestrihala tak má aj tri metre, naozaj rastie rýchlo.
Včera som ho striekala proti škodcom, prišlo mi avízo, že vzhľadom na takú miernu zimu treba.
(MOSPILANom.).
magdalenaa
05.03.14,16:12
Páči sa mi, že rastie rýchlo. Pozerala som, že ste ho sadili v r.2012, nenašla som nikde, kto by mal takýto živý plot aspoň 10 rokov, či sa neukázali nejaké negatíva. Nám treba týchto rastliniek viacej, keďže potrebujeme asi 50 m. Na stránke, kde propagujú ošetrené 2 ročné rastlinky sú oveľa drahšie ako ponúkajú iní predajcovia. Neviem, či risknúť, alebo kúpiť radšej drahšie, aby sme nakoniec nemali diery v tom plote. Ešte by ma zaujímalo, či by ste sa rozhodli aj tentoraz pre tento živý plot.
KEJKA
05.03.14,17:27
určite áno, mevýhoda je, že opadá, ale taký holý je cca 3,5-4 mesiace.
ja som kupila na dobierku na 25 m ma to vyšlo nejakých 25-30 eur, dodržala som rady, čo sa týka strihania aj hnojenia a neľutujem.
allgreen
05.03.14,18:35
ahojte,nebolo by dobre popri rigole kde sa vysádzaju sadenicky spravit rovnobezne dalsi rigol a don dat trebars ma napada nopova folia aby sa korene nerozrastli az privelmi a netahali vlahu zo zahrady?
harmi
23.03.14,16:35
Pocas rastu ho treba intenzivne strihat a nedovolit mu prilis rychlo rast. Inak bude zeleny len hore a dolne konare ostanu riedke. Ak sa to stane, netreba sa bat ho vyrazne spilit, je to nezmar a nove konare vyrastu velmi rychlo. Ak idu konare do pletivoveho plota, nemilosrdne ich treba odfaklit, aj ked su hrube, lebo vam pletivo poskruca. Odolny je asi voci vsetkemu, akurat jeden koren som si omylom troska poskodil protiburinovym travnikovym postrekom, tak ten je akysi pomalsi nez zvysok, ale inak nestiham kosit. Za sezonu aspon 3 az 4x, ak nechcete, aby vam z toho zachvilu vyrastol 20metrovy strom.
veronika2224
01.04.14,17:14
My máme tento živý plot (http://www.porada.sk/plot#__AUTOKW) už tretí rok. Na jar sme sadeničky zasadili a do zimy narástol meter. Už ho máme vysoký asi dva metre. pravidelne ho striháme. sme veľmi spokojní. ale jeden stromček nám niečo napadlo a nevieme, čo je to. konáriky vyzerajú, ako keby už mali veľa rokov. kôra je taká drsná, vráskavá. neviem, či som sa správne vyjadrila, ale vyzerá to, akoby stromček odumieral, ale aj na tých zvráskavených konárikoch pučia lístočky. poradí mi niekto, čo to je a ako sa toho zbaviť? ďakujem
arizona
01.04.14,17:23
Skus na kratko poskodene konariky zostrihat,mali by obrasit nanovo
sanda
08.05.14,13:53
Ja mam viac zivych pltov z tohto brestu, ohradili sme nimi sedenia pre turistov, kedze prenajimame apartmany na leto, a potrebovali sme nieco co oddeli sukromie co najskor. A este sme zasadili tento zivy plot pri zeleninovej zahradke, kde je aj kompost. Tie ploty pri zahradnom sedeni sme poctivo polievali, ten pri zelenine ovela menej, fakt teda este nie je ani polovicny ako tie pri sedeni, ktore sme aspon 3x do roka strihali. Budu to asi 4 roky, co sme sadili. Udrzujeme tak asi 1.50 - 1.70 vysku. Ale mam dotaz... Uz vlani sme nasli na listoch take zvlastne vyrastky, ja som myslela ze su to plody, ale mi povedali, ze su to paraziti. Najprv je to len malinky zeleny vyrastok, potom je z toho taka forma ako nepodarena malina do cervena. Kazali mi zlikvidovat tie listky. No a tohto roku zase, prave teraz "oberame". Mate s tym skusenosti co to je a ako na to? Existuje nejaka prevencia?
arizona
08.05.14,17:56
pridaj fotky
Maya1
10.06.14,15:36
čítala som príspevok od sandy a tuším myslela toto. Ja tiež neviem čo to je, ale nechám si poradiť čo s tým mám robiť.
jaros5
23.08.14,09:52
čítala som príspevok od sandy a tuším myslela toto. Ja tiež neviem čo to je, ale nechám si poradiť čo s tým mám robiť.

Že by nejaký votrelec? Že by mala predsa len pravdu Hubatá?:):confused::confused::eek:
bettylou
10.03.17,07:56
Sa chcem opýtať, ak ho ca 3ročný idem presádzať, stačí, keď ho dám na prebárs 70cm od seba? Mam ho zostrihaný na nízko tak neviem.
KEJKA
10.03.17,21:39
nevýhoda je, že v zime je bez listov.
bettylou
11.03.17,08:06
to viem, mám ho tretí rok, som ho ale posadila do skalnatej pôdy, tak mu trvalo než sa dáko adaptoval. ale chcem sa opýtať, aká je približná šírka 1x1m alebo menšia?? pretože idem ho presadiť pred plot a ak tam budú diery, tak to spravím tak, že pomedzi podsadím tie ružovolisté vŕby, ale ak stačí pokryť medzery 1m, tak sa s tým nebudem oné a posadím len brest. Foto nemáte?
bettylou
26.03.17,17:18
tak som dokúpila sadenice a dala som ich 4 na meter, dúfam, že sa ujmú
lusi721
02.07.17,17:48
Dobrý deň. Chcem sa opýtať, našli sme na konároch výrastky v tvári huby, a vnutri biely prach. Poradte čo s tym?
vicktor
03.07.17,06:54
zakizan665
11.05.18,18:11