Slávka33
23.08.07,06:45
Mám platobný rozkaz, na ktorom je úrok z omeškania, súdny poplatok, trovy konania a trovy právneho zástupcu, sú to všetko daňovo neuznané náklady? Ďakujem
vd dolina
23.08.07,05:13
...úhradu súdnych poplatkov možno považovať za daňovo uplatniteľný výdavok, pokiaľ sa vzťahujú na činnosti,z ktorých príjmy podliehajú dani z príjmov.
... čo sa týka úrokov, je podľa mňa treba rozlíšovať, či sa jedná o zmluvné pokuty, penále a úroky z omeškania na účte 544 (tie by mali byť daňovo uznané) alebo ostatné pokuty, penále a úroky z omeškania účet 545 (tie nie sú daňovo uznané), ale toto by som si radšej ešte overila, takže aj ja som zvedavá na ďalšie názory... :-)
Kačena I.
23.08.07,05:24
Podľa mňa sú to všetko daňové náklady.Úrok z omeškania si druhá strana zdaňuje, takže ty si to môžeš dať do nákladov a ostatné náklady tiež. Všetko súvisí s podnikaním.
Slávka33
23.08.07,12:07
Je to úrok z omeškania neuhradenej FA, čiže vlastne pokuta pre firmu, myslíte že sú to daňovo uznateľné náklady?
Iwett
07.01.08,16:34
Dobrý večer, chcela by som sa spýtať, je pokuta za neskoré zaplatenie úveru daňovým výdavkom? Ďakujem
Johanka
07.01.08,16:38
Pokuta je zmluvná ?
Iwett
07.01.08,16:41
Pokuta je zmluvná ?
nemám tú zmluvu o úvere. Tak ak je v zmluve, tak pojde do nákladov? Dobre tomu rozumiem? A môže byť nejaká zmluva o úvere, kde niesú dohodnuté pokuty?
Johanka
07.01.08,16:47
§17
(21) Zmluvné pokuty, poplatky z omeškania a úroky z omeškania79) okrem úrokov z omeškania z úverov platených bankám a prijatých bankami a úrokov v prípade vzniku nepovoleného debetného zostatku na bežnom účte platených bankám a prijatých bankami, sa zahrnú do základu dane u veriteľa po prijatí úhrady alebo u dlžníka po ich zaplatení.

... neúčtuj bez zmlúv ;).
Iwett
07.01.08,16:58
§17
(21) Zmluvné pokuty, poplatky z omeškania a úroky z omeškania79) okrem úrokov z omeškania z úverov platených bankám a prijatých bankami a úrokov v prípade vzniku nepovoleného debetného zostatku na bežnom účte platených bankám a prijatých bankami, sa zahrnú do základu dane u veriteľa po prijatí úhrady alebo u dlžníka po ich zaplatení.

... neúčtuj bez zmlúv ;).
Prepáč ak sa hlupo dookola pýtam to isté, dobre tomu rozumiem, že ak sú pokuty v zmluve, a aj sme ich zaplatili, tak ich môžem dať do nákladoch?
A tú zmluvu pýtam od vedúceho už štvrtý mesiac, len akosi ma nikto nechce počúvať, niekde ju neviem či založil, či po ceste stratil.Tak zatial účtujem účet tak, že všetko dávam do neovplyvnených nákladoch. Ale dnes som obdržala výpis z účtu z 9 mesiaca, a je tam tá pokuta. Hádam bude zmluvná, je to VUB-čka. Ďakujem za radu a trlpezlivosť.
Johanka
07.01.08,17:01
Tak mu povedz, že nakoľko pokutu nemáš ako posúdiť, že ju dáš ako nedaňovú - na mojich klientov to zaberá - nielen v prípade pokút:).
Iwett
07.01.08,17:07
Tak mu povedz, že nakoľko pokutu nemáš ako posúdiť, že ju dáš ako nedaňovú - na mojich klientov to zaberá - nielen v prípade pokút:).
dobrý nápad, len neviem, či zaberie.....máš asi vychovanejších klientov....ďakujem za radu.Pekný večer.