jani73
23.08.07,08:18
Pekný deň, rada by som poznala Váš názor a dané skúsenosti na nasledovný problém.
Robili sme prepravu tovaru jednej slovenskej firme, nič neobviké, ale táto firma ten tovar preváža ďalej do Ománu. Tu sa delíme viacerí v názore. Fakturujeme túto prepravu s DPH alebo bez? S kolegyňou máme takú skúsenosť, že v prípade, že sa jedná o slovenského platcu DPH fakturujeme s DPH, keby táto firma bola z iného štátu tak bez DPH. Druhá strana nám protirečí, že v prípade ak môžeme zdokladovať, že táto preprava putuje ešte do iného štátu, aj nked objednávka a platca prepravy je zo SR, fakturujeme bez DPH. Tak teraz nevieme ako riešiť takýto problém. Ďakujem za vaše názory.
jani73
23.08.07,06:40
Ešte doplním, že nakládka bola na SR a vykládka v ČR.
Pômožte , prosím
DušanČ
10.10.07,18:50
Pekný deň, rada by som poznala Váš názor a dané skúsenosti na nasledovný problém.
Robili sme prepravu tovaru jednej slovenskej firme, nič neobviké, ale táto firma ten tovar preváža ďalej do Ománu. Tu sa delíme viacerí v názore. Fakturujeme túto prepravu s DPH alebo bez? S kolegyňou máme takú skúsenosť, že v prípade, že sa jedná o slovenského platcu DPH fakturujeme s DPH, keby táto firma bola z iného štátu tak bez DPH. Druhá strana nám protirečí, že v prípade ak môžeme zdokladovať, že táto preprava putuje ešte do iného štátu, aj nked objednávka a platca prepravy je zo SR, fakturujeme bez DPH. Tak teraz nevieme ako riešiť takýto problém. Ďakujem za vaše názory.

Podľa § 47, ods.6 by sa mohlo jednať o plnenie oslobodené od DPH, podmienkou je, aby ste mali v zmysle ods. 3 toho istého ustanovenia, písomné colné vyhlásenie o prepustení tovaru do colného režimu vývoz. Pre vás to znamená mať príslušné prepravné doklady CMR opatrené razítkom colnice.
Monika Kováčová
10.10.07,18:59
Presne tak ako píše DušanČ, ide o vývoz (bez DPH), ale bez potvrdenia Colnice príp. kópie colného vyhlásenia nemôžete fakturovať bez dane...
Osimka
11.10.07,10:30
Ja by som sa chcela spýtať ako je to opačne, keď tovar pochádza z tretích krajín a je vezený z Hamburgu/prístav/ do ČR a faktúra sa vystavuje pre slovenského platcu DPH.Faktúra je s DPH?
Monika Kováčová
11.10.07,11:18
cena prepravy by mala byť súčasťou JCD - colného vyhlásenia.
Osimka
11.10.07,11:50
Máme T1-colný doklad,kde je odosielateľ tretia krajina ale cena bez DPH je dojednaná medzi nami/prepravcom/ a objednávateľom prepravy.Len neviem či mu mám na základ dať ešte aj DPH.
Alena154
11.10.07,12:02
bude to bez dpH oslobodene podla §47 zák.o DPH 222/2004 a to bude udané aj vo faktúre. Berie sa celá preprava, celá trasa kde to začína a kde končí takže aj keby ste urobili prepravu iba jednej časti stále je to bez DPH.

doklad na oslobodenie je ukončenie - znamená pečiatka colnice o opustení tovaru EU.
DušanČ
11.10.07,12:08
Ja by som sa chcela spýtať ako je to opačne, keď tovar pochádza z tretích krajín a je vezený z Hamburgu/prístav/ do ČR a faktúra sa vystavuje pre slovenského platcu DPH.Faktúra je s DPH?

Je to obdobné ako pri vývoze. Treba sa riadiť podľa § 48, ods. 8, v spojitosti s § 24, ods. 1,2 zákona o DPH. Teda ak prepravné náklady colnica zahrnula na JCD do hodnoty tovaru pre dovozcu a vy máte prepravný doklad potvrdený colnicou, fakturujete vašu službu bez DPH.
Osimka
11.10.07,12:09
Ten tovar ale prišiel do EU.
DušanČ
11.10.07,12:09
bude to bez dpH oslobodene podla §47 zák.o DPH 222/2004 a to bude udané aj vo faktúre. Berie sa celá preprava, celá trasa kde to začína a kde končí takže aj keby ste urobili prepravu iba jednej časti stále je to bez DPH.

doklad na oslobodenie je ukončenie - znamená pečiatka colnice o opustení tovaru EU.

§ 47 zákona o DPH pojednáva o vývoze, nie o dovoze.