janatonkova
23.08.07,08:30
prosím vás,
upomienka nie je predmetom dane z DPH, ktorý § zákona o DPH sa opieram?
Dakujem
Tweety
23.08.07,06:32
§2 Zákon o dph.
emgeton
23.08.07,06:43
prosím vás,
upomienka nie je predmetom dane z DPH, ktorý § zákona o DPH sa opieram?
Dakujem

Za upomienku vám niekto platí?

Snáď máte na mysli úrok z omeškania.
b.breza
23.08.07,07:35
Áno, aj za upomineku sa platí. Viď napr. upomienky fi Orange, Slovak telekom...
Upomienka je bez DPH, nie je predmetom dane.
kacena26
03.08.11,05:17
Dobrý deň, do rúk sa mi dostala Fa od SLOVANETU pravidelné mesačné poplatky + poplatkom za upomienku v sume základ 1 € a DPH na to, spolu 1,20 €.
môžu vystavovať poplatok za upomienku s DPH???
upomienka predsa nie je predmetom dane...
volala som tam a že u nich je všetko v poriadku a je to štandardný postup...
a ja teraz neviem čo mám sptraviť
Adiks
07.08.11,21:25
Dobrý deň, do rúk sa mi dostala Fa od SLOVANETU pravidelné mesačné poplatky + poplatkom za upomienku v sume základ 1 € a DPH na to, spolu 1,20 €.
môžu vystavovať poplatok za upomienku s DPH???
upomienka predsa nie je predmetom dane...
volala som tam a že u nich je všetko v poriadku a je to štandardný postup...
a ja teraz neviem čo mám sptraviť
Postup zo strany spoločnosti Slovanet nie je v poriadku, upomienka nie je predmetom DPH.
a_je_to
07.08.11,21:45
Dobrý deň, do rúk sa mi dostala Fa od SLOVANETU pravidelné mesačné poplatky + poplatkom za upomienku v sume základ 1 € a DPH na to, spolu 1,20 €.
môžu vystavovať poplatok za upomienku s DPH???
upomienka predsa nie je predmetom dane...
volala som tam a že u nich je všetko v poriadku a je to štandardný postup...
a ja teraz neviem čo mám sptraviť

Čo máš urobiť ? Napíš sprievodný list, že :
V prílohe vám vraciam fa č. xxx pred uplynutím splatnosti, bez zaplatenia. Faktúra obsahuje fakturáciu upomienky s DPH,čo je v rozpore s § 2, zákona o DPH, pretože v tuzemsku možno zdaňovať iba tovar a služby. Upomienka nie je ani tovarom, ani službou a má byť bez DPH. Tak to fakturujú aj iné spoločnosti a ich postup považujem za štandardný, váš nie. Žiadam prerobiť faktúru, inak vám ju neuhradím. S pozdravom .... a prilož ich faktúru .... na tento postup máš právo.
kacena26
08.08.11,09:19
Ďakujem, urobila som tak ako píšete...
a dostala som od SLOVANETU odpoveď:
Uvedený poplatok (POPLATOK ZA UPOMIENKU) je definovaný ako administratívny poplatok, nie ako poplatok za omeškanie resp. pokuta, ale vyčísluje náklady na vystavenie upomienky(papier, toner, obálka, práca človeka..) S tohto dôvodu je poplatok fakturovaný s DPH...
Stefan2005
08.08.11,11:46
... ak nezaplatí Slovanetu faktúru, odpoja ho (kvôli 20 centom) od internetu, telefńu - treba si pozrieť aj uzavretú zmluvu; hrozba nezplatenia v prípade opakovaných dodávok služieb nemusí byť zrovna najúčelnejší prostriedok "nátlaku" (aj keď niekedy oprávneného)...
betka
08.08.11,20:20
Ďakujem, urobila som tak ako píšete...
a dostala som od SLOVANETU odpoveď:
Uvedený poplatok (POPLATOK ZA UPOMIENKU) je definovaný ako administratívny poplatok, nie ako poplatok za omeškanie resp. pokuta, ale vyčísluje náklady na vystavenie upomienky(papier, toner, obálka, práca človeka..) S tohto dôvodu je poplatok fakturovaný s DPH...

MAjú pravdu? Myslím si, že nie.

Administratívne poplatky sú takýmito poplatkami, ale poplatok za upomienku nie je administratívny poplatok. Ide naozaj o malú sumu, a v prípade kontroly dodavateľa, sa ŠR len naplní, a správca si nad týmto môže mávnuť rukou. A odberateľov kontrovať nebudú, kôli týmto minisumám.

Mojím názorom je, že nárok na odpočítanie DPH v zmysle par. 49 a 51 nie je (v prípade odberateľa), nakoľko ich definícia "administratívneho poplatku"=upomienky, nie je predmetom DPH.

Tento tzv. poplatok sa vzťahuje k finančnému plneniu, to že použili papier, toner, obálku, nie je adm. poplatkom, oni Vás informujú o výške pohľadávky, kt. voči Vám vykazujú. Hlavnou časťou tohto dokumentu je informácia, že evidujú voči Vám neuhradené finančné plnenie, a bolo by vhodné ho uhradiť , obálka, toner, práca človeka je vedľajšia....
avalik
08.08.11,21:25
Ďakujem, urobila som tak ako píšete...
a dostala som od SLOVANETU odpoveď:
Uvedený poplatok (POPLATOK ZA UPOMIENKU) je definovaný ako administratívny poplatok, nie ako poplatok za omeškanie resp. pokuta, ale vyčísluje náklady na vystavenie upomienky(papier, toner, obálka, práca človeka..) S tohto dôvodu je poplatok fakturovaný s DPH...

kde to maju definovane? vo vseobecnych obchodnych podmienkach, alebo v tarife? :confused:
kacena26
09.08.11,03:55
Tak asi majé pravdu, ale aj tak mi to nejde do tej hlavy :-)

Článok 4. Záverečné ustanovenia
4.1. Ak účastník neuhradí cenu podľa tejto tarify riadne a včas, Slovanet môže požadovať zaplatenie poplatku za upomienku: Názov poplatku Cena bez DPH Cena s DPH
Poplatok za upomienku 1,00 € 1,20 €