angel22
23.08.07,08:39
Malaby som otazku. Firma mala poistene vozidlo v Kooperative ( zakonne aj havarijne poistenie ). V roku 2005 aprili sme volali do Kooperativy, ze vozidla su odstavene a chystaju sa na predaj a teda uz nemame zaujem o havarijne poistenie. Zamestnankyna ( bohuzial uz neviem ktora ) mi povedala, ze staci ak nezaplatim dalsie poistne a zmluva zanikne. No a pred par tyzdnami som obdrzala "pozdrav" od firmy COFACE SLOVAKIA, ktora vymaha pohladavku Kooperativy za havarijne poistenie.:confused: Maju pravo to ziadat spatne ked nebola ziadna skodova udalost? ( nie je havarijne poistenie slobodna volba - ja sa rozhodnem ci poistene auto mat budem ) A hlavne ako to mam riesit? V podstate nemam v ruke ziadny papier, akurat len doklad o predaji aut, ale tie boli prepisane az v auguste. Za kazdu radu dakujem.;)
vieroslava
28.08.07,13:50
Prečítaj si poistné podmienky k príslušnému typu poistenia. Obyčajne nezaplatením poistného na ďalšie poistné obdobie poistenie zanikne, ale poistenec je povinný zaplatiť ešte alikvotnú časť poistenia (obyčajne to býva 6 týždňov). Poisťovňa Vás mala vyzvať na úhradu tejto alikvotnej časti poistného. Ak vyzvala a Vaša firma nereagovala, zrejme postúpila pohľadávku vymáhačskej firme.
Dáša_
29.08.07,06:17
Teraz nie som si uplne ista, ale mám pocit, že sa nejak zmenil zákon a nezaplatením sa nedá poistka zrušiť. A poisťovna vobec na to nemusí upozorniť, až po rokoch príde upomienka. S tym sa už moc nedá robiť :( Skúsim niečo pohľadať.
Dáša_
29.08.07,06:41
No tá zmena je v občianskom zákonníku pozri par.800, 801. Bohužial, poistné zaniká iba výpovedou poistného alebo tak, ze poistovna doruci výzvu na zaplatenie a tu mesiac nezaplatíte. Myslím, že nemáte ani jedno, ani druhé :((( a stým sa nedá nič robiť. Neuspejete ani na súde.
http://www.poistenie.sk/main.php?id_menu=9356&id_menu_obsah_m18678=9718&firmy_slovenska_flag=0&caption1=0
Dáša_
30.08.07,06:26
Po dodatočnej konzultácii :) ešte dodáva, ak ste autá predali v auguste 2005, možno by sa súdnou cestou dalo s tým voľačo urobiť. Ale výsledok nie je zaručený, skôr taký neistý.
vieroslava
31.08.07,14:57
Myslím, že § 801 odst.2 jasne hovorí, že nezaplatením poistného poistenie zaniká. Poistovňa má povinnost vyzvať neplatiteľa o splnenie zmluvného záväzku. A ak ste autá predali, pošlite poisťovni a aj firme, ktorá od Vás vymáha peniaze, sfotený technický preukaz po prepise, ktorý dokladuje, že ste autá predali. Bežne to tak robíme u nás vo firme, keď predáme auto, zašlem poisťovniam, aj na zákonnú aj na havarijnú poistku, kópiu technického preukazu, aby nám vrátili preplatok poistného. Takže tak by to malo fungovať aj o zániku poistenia. Predajom poistenie zaniká, len to treba poisťovni oznámiť.
Dáša_
31.08.07,19:45
Ten par 801, ods. 2 hovori, že nezaplatením zaniká až po výzve. A výzva prišla až teraz.
Je to bohužiaľ hodne robené v prospech poisťovní.
Ale asi by sa dalo baviť o tom predaji.