petacuckova
23.08.07,09:17
Dobrý deň. Náš zamestnanec bude dočasne pridelený k inej firme sídliacej v rovnakej budove ako my. Bude pre nich v prípade potreby voziť na kamióne tovar na území Slovenska a tiež do zahraničia. Mzdu mu budem vyplácať ja, za dni práce u užívateľského zamestnávateľa mu vyrátam výšku mzdy( cenu práce ) a tú im vyfakturujem. Bude to správne ? A kto mu má vyplácať cestovné náhrady v čase, keď bude u inej firmy(u užívateľského zamestnávateľa ), ja alebo oni ?
Ďakujem za odpoveĎ.
Chobot
23.08.07,07:43
Dobrý deň. Náš zamestnanec bude dočasne pridelený k inej firme sídliacej v rovnakej budove ako my. Bude pre nich v prípade potreby voziť na kamióne tovar na území Slovenska a tiež do zahraničia. Mzdu mu budem vyplácať ja, za dni práce u užívateľského zamestnávateľa mu vyrátam výšku mzdy( cenu práce ) a tú im vyfakturujem. Bude to správne ? A kto mu má vyplácať cestovné náhrady v čase, keď bude u inej firmy(u užívateľského zamestnávateľa ), ja alebo oni ?
Ďakujem za odpoveĎ.

Nakoľko je vašim zamestnancom, tak vy ste povinní mu hradiť cestovné náhrady, pokiaľ to s tou firmou nedohodnete inak.

Najschodnejšie riešenie by som videl v tom, keby ste mu hradili mzdu aj cest. náhrady a všetko toto prefakurovali tej druhej firme. Nech neplatíte mzdu vy a cest. náhrady oni, nech je to všetko pohromade.
petacuckova
23.08.07,07:52
Ďakujem krásne za odpoveď. Čiže je prípustná aj tá možnosť, že by mu cestovné náhrady hradili oni ? A ešte jedna otázka. Ak bude zmluva medzi zamestnávateľom a dočasným zamestnávateľom uzavretá do konca roka 2007, môže on pracovať aj tak, že bude u nás a keď ho budú potrebovať napr. na jeden deň, pôjde im ( užívateľskému zamestnávateľovi ) odviesť tovar a na ďaľší deň bude u svojho zamestnávateľa ?
Chobot
23.08.07,08:04
Ďakujem krásne za odpoveď. Čiže je prípustná aj tá možnosť, že by mu cestovné náhrady hradili oni ? A ešte jedna otázka. Ak bude zmluva medzi zamestnávateľom a dočasným zamestnávateľom uzavretá do konca roka 2007, môže on pracovať aj tak, že bude u nás a keď ho budú potrebovať napr. na jeden deň, pôjde im ( užívateľskému zamestnávateľovi ) odviesť tovar a na ďaľší deň bude u svojho zamestnávateľa ?

Teraz som pozeral § 58 ZP o dočsnom pridelení a nie je možné, aby ten druhý zamestnávateľ platil náhrady. Je to v ods. 5:

"(5) Počas dočasného pridelenia poskytuje zamestnancovi mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady zamestnávateľ, ktorý zamestnanca dočasne pridelil, alebo agentúra dočasného zamestnávania. Pracovné podmienky vrátane mzdových podmienok a podmienky zamestnávania dočasne pridelených zamestnancov musia byť rovnako priaznivé ako u zamestnanca užívateľského zamestnávateľa, ktorý vykonáva alebo by vykonával rovnakú prácu ako dočasne pridelený zamestnanec s prihliadnutím na kvalifikáciu a dĺžku odbornej praxe (ďalej len porovnateľný zamestnanec ), ak ďalej nie je ustanovené inak."

Treba si prípadne pozrieť aj ostatné odstavce tohto paragrafu.
petacuckova
23.08.07,08:20
ĎAkujem a je možné aby v rámci mesiaca bol nejaké dni u nás a nejaké dni u užívateľského zamestnávateľa ?
Chobot
23.08.07,08:36
ĎAkujem a je možné aby v rámci mesiaca bol nejaké dni u nás a nejaké dni u užívateľského zamestnávateľa ?

§ 58 ods. 3:

"(3) Písomná dohoda o dočasnom pridelení uzatvorená medzi zamestnávateľom a zamestnancom musí obsahovať najmä názov a sídlo užívateľského zamestnávateľa, deň, keď dočasné pridelenie vznikne, a dobu, na ktorú sa dočasné pridelenie dohodlo..."

Nie je tam obmedzené, že by musel byť pridelený na mesiace alebo roky, takže áno.
petacuckova
23.08.07,08:52
Ďakujem ti veľmi pekne Chobot za odpoveď.
jacekova
24.08.07,04:17
Teraz som pozeral § 58 ZP o dočsnom pridelení a nie je možné, aby ten druhý zamestnávateľ platil náhrady. Je to v ods. 5:

"(5) Počas dočasného pridelenia poskytuje zamestnancovi mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady zamestnávateľ, ktorý zamestnanca dočasne pridelil, alebo agentúra dočasného zamestnávania. Pracovné podmienky vrátane mzdových podmienok a podmienky zamestnávania dočasne pridelených zamestnancov musia byť rovnako priaznivé ako u zamestnanca užívateľského zamestnávateľa, ktorý vykonáva alebo by vykonával rovnakú prácu ako dočasne pridelený zamestnanec s prihliadnutím na kvalifikáciu a dĺžku odbornej praxe (ďalej len porovnateľný zamestnanec ), ak ďalej nie je ustanovené inak."

Treba si prípadne pozrieť aj ostatné odstavce tohto paragrafu.

v zákone o cestovných náhradách, par. 17, ods. 2 som našla čosi, na čo by sa dalo aplikovať... /dohoda o vzájomnej výmene zamestnancov/:
cestovné výdavky za cesty zo sídla zamestnávateľa, ktorý zamestnanca vysiela na pracovnú cestu, do sídla zamestnávateľa v zahraničí a späť a náhradu výdavkov za cesty na návštevu rodiny, uhrádza vysielajúci zamestnávateľ, ak sa zamestnávatelia nedohodnú inak.
To znamená, že ak spíšete dohodu, tak v tom nevidím problém, aby cest.náhrady platil užívateľský zamestnávateľ.
jacekova
27.08.07,07:55
posúvam....
mbahut
12.09.07,09:53
Dobry den,

poprosil by som o pomoc pri probleme ohladne dočasneho pridelenia zemestnanca do zahranicia, konkretne ceskej republiky.

Zamestnavatel na slovensku mi ku platu ponuka 25OO sk (mesiac)ako nahrady podla zakona plus cestovne, s tym ze mi zabezpecuje ubytovanie.

Docasne pridelenie ma trvat do 4 mesiacov.

Na zaklade toho ale co viem tak mam narok na 600 SK na 1 den pracovnej cesty ako stravne (jedlo mi nebude poskytovat) a 5 perc z tejto sumy ako vreckove na jeden den...je to spravne??? moze mi tuto sumu kratit...lebo to co mi ponuka je dost malo....:mad:

viem ze toto je najlepsie riesit so zamestnavatelom osobne, ale som akurat skonceny absolvent, pracu som si hladal dost takzo, preto si to chcem zistit najprv takto, aby som vedel ake moznosti zhzuba mam,,

dik za vsetky reakcie
NICOLETTA
12.09.07,10:13
A čo par.6 zákona 283/2002 Z.z. o cestovných náhradách v znení n.p., ktorý hovorí:
(1) Zamestnancovi patria počas dočasného pridelenia...., tieto náhrady nepatria zamestnancovi , ak je dočasne pridelený agentúrou dočasného zamestnávania....
emgeton
12.09.07,10:31
A čo par.6 zákona 283/2002 Z.z. o cestovných náhradách v znení n.p., ktorý hovorí:
(1) Zamestnancovi patria počas dočasného pridelenia...., tieto náhrady nepatria zamestnancovi , ak je dočasne pridelený agentúrou dočasného zamestnávania....

toto platí pre pridelenie zamestnanca ( prac. agentúrou) v tuzemsku.
Na pridelenie do zahraničia sas to nevzťahuje.

Pri pridelení zamestnanca do zahraničia má pridelený zamestnanec nárok na náhrady ako pri zahraničnej prac. ceste. t.z. stravné + vreckové v rozsahu 5-40% z nároku na stravné.

Pre ČR je stravné 600 CZK a vreckové 30-240 CZK za každý deň.

Stravné môže byť krátené v prípade, že zamestnanec má tam poskytované stravovanie ( viď zákon o cest. náhradach)
NICOLETTA
12.09.07,10:39
Videla som jedno stanovisko DÚ, kde sa hovorí, že pracovná agentúra nemá nárok na zahrnutie diet zamestnancov do nákladov. Zamestnanci nemajú nárok na diety hoci pracujú ďaleko od miesta svojho bydliska.
emgeton
12.09.07,10:43
§ 6
Náhrady pri dočasnom pridelení
a pri vzniku pracovného pomeru


(1) Zamestnancovi patria počas dočasného pridelenia 7) náhrady najviac v rozsahu a do výšky ako pri pracovnej ceste, ak je dočasne pridelený mimo obce miesta jeho pravidelného pracoviska alebo pobytu;3) tieto náhrady nepatria zamestnancovi, ak je dočasne pridelený agentúrou dočasného zamestnávania podľa osobitného predpisu 7a) na výkon práce na území Slovenskej republiky.
NICOLETTA
12.09.07,10:47
Ďakujem!