cactus
23.08.07,11:28
V súvislosi s prípravou novely zákona o soc. poistení by som sa rada spýtala na zamestnávanie už skôr priznaných predčasných dôchodkov a to v tom zmysle, či aj predčasní dôchodcovia, ktorým predčasný dôchodok bol priznaný pred 3-4 rokmi a momentálne pracujú, už nebudú môcť byť zamestnaní v PP? ale iba na dohodu? Budú musiet pracovný pomer ukončiť k 31. 12. ? Či takíto dôchodcovia už budú do konca života predčasní? Už nikdy nebudú starobní?
Chobot
23.08.07,09:33
V súvislosi s prípravou novely zákona o soc. poistení by som sa rada spýtala na zamestnávanie už skôr priznaných predčasných dôchodkov a to v tom zmysle, či aj predčasní dôchodcovia, ktorým predčasný dôchodok bol priznaný pred 3-4 rokmi a momentálne pracujú, už nebudú môcť byť zamestnaní v PP? ale iba na dohodu? Budú musiet pracovný pomer ukončiť k 31. 12. ?

:eek: ...Kam sa ponáhľaš!?! Veď novela zákona o soc. poistení je stále v štádiu prípravy, tak si počkaj kým schvália jej definitívnu verziu. Dovtedy to nebude vedieť ani samotná Tomanová.


Či takíto dôchodcovia už budú do konca života predčasní? Už nikdy nebudú starobní?

Prečo by mali byť do konca života predčasní? Veď keď dovŕšia daný dôchodkový vek, tak sa stávajú starobnými dôchocami, prestanú byť predčasnými.
cactus
23.08.07,10:18
Pretože som počula, že keď odídu do dôchodku skôr, tak už sú stále predčasní.

Ď. za odpoveď.
cactus
23.08.07,11:00
No, uvidíme. ď. za odpoveď.
Jozef Mihál
23.08.07,11:30
Po dovŕšení dôchodkového veku sa im automaticky mení predčasný st.dôchodok na "riadny" starobný dôchodok, na tom sa nič nemení. A ak budú po dovŕšení dôch.veku pracovať v PP alebo podnikať, tak už budú starobný dôchodok dostávať.

Zásada práca alebo dôchodok platí len vo vzťahu "zamestnanie v PP/podnikanie alebo predčasný starobný dôchodok".

Iná vec je, že navrhované riešenie je pre poberateľov predč.st.dôchodkov diskriminujúce, pretože ak budú pracovať, tak im nikto nezohľadní odpracovanú dobu v tom, žeby sa im spätne vrátila "pokuta" - krátenie predč.starobného dôchodku o 0.5% za každý mesiac.

Viac o tom píšem tu:

http://blogy.etrend.sk/106033/mihalblog/diskriminacia-poberatelov-predcasnych-dochodkov
cactus
23.08.07,12:39
p. Mihál, dostačujúco vysvetlené, ďakujem.