stanina1
23.08.07,12:45
Prajem všetkým pekný deň, prosím o vyriešenie môjho problému.Slovenská firma je platcom dph v ČR.Z českých daňových dokladov/nakup/si v ČR uplatňuje dph, potom doklad mám zaúčtovať na SR ,ale neviem či celú sumu ,alebo iba bez dph,lebo potom mi nesadne banka ak,bez dph a nakup je platený cez banku.Môžte mi v tom niekto poradiť?
Zoltán Kovács
23.08.07,11:10
Prajem všetkým pekný deň, prosím o vyriešenie môjho problému.Slovenská firma je platcom dph v ČR.Z českých daňových dokladov/nakup/si v ČR uplatňuje dph, potom doklad mám zaúčtovať na SR ,ale neviem či celú sumu ,alebo iba bez dph,lebo potom mi nesadne banka ak,bez dph a nakup je platený cez banku.Môžte mi v tom niekto poradiť?

Ak tú dph nárokuje v inom členskom štáte, tak to nie je nákladová položka. Neuvádzaš či vedieš JÚ alebo PÚ. V JÚ by som účtoval do výdavkov základ dane prepočítaný na SKK, nárokované dph v inom členskom štáte zase ako výdavok neovplyvňujúci základ dane.
V PÚ by som vytvoril na to analytiku, napr. 548099 - ako nedaňová nákladová položka, ktorú v rámci daňového priznania pripočítam k základu dane.
stanina1
23.08.07,11:31
Účtujem v PU takze blocek nezaučtujem cely ale rozdelim na 548/dph/ A 501 AKO SPOTREBNY MATERIAL?
stanina1
17.12.09,06:53
dakujem za odpoved, a ak mam platcu dph na Sr a nakupuje napr, vo FR, tak blocky mam uctovat cele alebo si mozem uplatnovat dph?
babi2
17.12.09,07:03
dakujem za odpoved, a ak mam platcu dph na Sr a nakupuje napr, vo FR, tak blocky mam uctovat cele alebo si mozem uplatnovat dph?
Na Slovensku si DPH z bločkov z Fr nemôžeš uplatniť, ak nebudeš žiadať vo Fr vratenie DPH, tak potom bločky idú celé do nákladov aj s DPH
stanina1
15.06.10,09:21
Prosim o radi, sme s.r.o. so sidlom v tuzemsku a poskytujeme sluzby do zahranicia FR,nie sme tam platcami dph ,takze faktury vystavujeme bez dph a teraz po novom si chceme uplatnit vratenia nakupeneho dph vo FR ale neviem ci je to mozne nakolko my poskytujeme tie sluzby,mozte mi v tom poradit?dakujeeeeem
Jana Acsová
15.06.10,09:32
Prosim o radi, sme s.r.o. so sidlom v tuzemsku a poskytujeme sluzby do zahranicia FR,nie sme tam platcami dph ,takze faktury vystavujeme bez dph a teraz po novom si chceme uplatnit vratenia nakupeneho dph vo FR ale neviem ci je to mozne nakolko my poskytujeme tie sluzby,mozte mi v tom poradit?dakujeeeeem
Pozrite si hlavne zákon o dani z pridanej hodnoty:
http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html

Nájdete tam napríklad:
§ 55f

(1) Platiteľ registrovaný podľa § 4 alebo 4b uplatňuje nárok na vrátenie dane v členskom štáte, v ktorom mu boli dodané tovary a služby alebo do ktorého doviezol tovar, podaním žiadosti o vrátenie dane elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronického portálu Daňového riaditeľstva Slovenskej republiky. Žiadosť o vrátenie dane môže platiteľ registrovaný podľa § 4 podať, ak v členskom štáte, v ktorom žiada vrátenie dane, nemá sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v ňom obvykle nezdržiava. Žiadosť o vrátenie dane sa podáva najneskôr do 30. septembra kalendárneho roka, ktorý nasleduje po období, za ktoré sa uplatňuje nárok na vrátenie dane. Na obsah žiadosti o vrátenie dane sa primerane vzťahuje § 55b ods. 2 až 4; žiadosť o vrátenie dane sa nepovažuje za podanú, ak tieto údaje neobsahuje.

(2) Na spôsob podania žiadosti o vrátenie dane sa nevzťahuje osobitný predpis.27f)

§ 55g

(1) Daňové riaditeľstvo Slovenskej republiky bezodkladne elektronickými prostriedkami odošle platiteľovi potvrdenie o prijatí žiadosti.

(2) Daňový úrad Bratislava I neodošle žiadosť o vrátenie dane členskému štátu, ktorému je žiadosť určená, ak v období, za ktoré sa žiada vrátenie dane, platiteľ nebol platiteľom alebo vykonával výlučne činnosti, pri ktorých nemôže odpočítať daň. Neodoslanie žiadosti oznámi Daňový úrad Bratislava I elektronickými prostriedkami platiteľovi.
Jana Acsová
15.06.10,09:34
(2) Daňový úrad Bratislava I neodošle žiadosť o vrátenie dane členskému štátu, ktorému je žiadosť určená, ak v období, za ktoré sa žiada vrátenie dane, platiteľ nebol platiteľom alebo vykonával výlučne činnosti, pri ktorých nemôže odpočítať daň. Neodoslanie žiadosti oznámi Daňový úrad Bratislava I elektronickými prostriedkami platiteľovi.
A ešte vyberám z § 49:

§ 49
Odpočítanie dane platiteľom
(6) Platiteľ môže odpočítať daň aj v prípade, ak tovary a služby použije na podnikanie v zahraničí, ak by táto daň bola odpočítateľná, keby táto činnosť bola vykonávaná v tuzemsku.
stanina1
15.06.10,09:58
velmi pekne dakujem,ale zmiatlo ma ze vo vyhlaseni prehlasujem podpisom ,ze som do EU neposkytol sluzby tak urcite si mozem narokovat vratenie dph za náklady?vysle faktury s tam nemaju nic spoločné?
Jana Acsová
15.06.10,10:53
..tak urcite si mozem narokovat vratenie dph za náklady?Sme na Porade. Nepodliehame zárukám ani garanciám. Našli ste sa v pripnutých ustanoveniach zákona? Ak áno, skúste a dajte vedieť.
martinez
15.06.10,11:08
velmi pekne dakujem,ale zmiatlo ma ze vo vyhlaseni prehlasujem podpisom ,ze som do EU neposkytol sluzby tak urcite si mozem narokovat vratenie dph za náklady?vysle faktury s tam nemaju nic spoločné?

nic take tam nevyhlasujes... poriadne si to precitaj :

"Vyhlasujem, že som nedodal žiadny tovar ani neposkytol žiadne služby, ktoré sa považujú za dodané alebo poskytnuté v členskom štáte vrátenia dane....."

ešte raz : "... v členskom štáte vrátenia dane..."

teda nie : "... do členského štátu vrátenia dane"

nárok na vrátenie DPH máte
stanina1
15.06.10,12:10
ano nasli ale este stale mi nie je jasne ci si mozem uplatnovat
stanina1
15.06.10,12:19
oooo super tak dakujem velmi pekne fakt zo srdca
stanina1
15.06.10,12:52
som registrovana mam ID na úcely sukrneho vykazu.....mam sa este nejako registrovat nanovo koli dph vratenie z EU?
stanina1
03.02.11,12:59
Dobrý den , neviem ako zaúčtovať faktúru za nákup drogérie / kremy, emulzie,šampony/ pre zamestnancov ,pracujúcich v zahraničí účtujem v PU, bude to pod 513? alebo 501 ako pomocky zamestnancom?