vronk
23.08.07,14:31
od 25.8. 2006 som na 12 mesiacov pozastavil zivnost a aj to oznamil v SP.
ked sa mi teraz zivnost automaticky aktivuje, kolko budem musiet platit odvody do SP? Za rok 2006 som nemal ziadne prijmy ako SZCO.

vopred vdaka
Monika Kováčová
23.08.07,12:53
nebudeš platiť poistenie do SP práve preto, že si v r. 2006 nemal žiadne príjmy. Doložiš výpis z DP s nulami.
vronk
23.08.07,13:36
ok, vdaka.
to znamena ze do juna 2008 neplatim do SP nic.
a potom podla toho co som zarobil (ciastkovy zaklad dane)
alikvotne (rozratane) na 4 alebo 5 mesiacov?
existuje nieco take, ze ked som mal aktivnu zivnost menej ako napriklad 3 mesiace v roku, ze sa to rozratava inak?
ci aj keby som v jednom roku pracoval aj iba jeden mesiac, tak vsetko co v tom jednom mesiaci zarobim sa (teda prislusny zaklad dane) sa berie ako vymeriavaci zaklad?
vikinka
23.08.07,13:42
Už nie je možnosť počítať VZ podľa počtu mesiacov,ktoré SZČO podnikala v tom roku,ale sa počíta VZ tak ako keby podnikala 12 mesiacov v roku.
veronikasad
23.08.07,13:49
Už nie je možnosť počítať VZ podľa počtu mesiacov,ktoré SZČO podnikala v tom roku,ale sa počíta VZ tak ako keby podnikala 12 mesiacov v roku.

To je nejaká zmena, ktorú som prehliadla ? Odkedy to platí? Keď som odovzdávala výpisy za r.2006, v SP mi tvrdili, že VZ sa počíta aj z toho mesiaca, kedy začal podnikať v priebehu mesiaca, teda nie až od nasl. mesiaca, ako pri zdr.poistení.

-------------
Veronika
vronk
23.08.07,13:58
no to by bolo dobre, nie?
lebo to by mi VZ znizilo...
ale kalkulacka na SP-stranke
zohladnuje aj pocet mesiacov:
http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=10036


+ plati, ze ked som pod tymi 7600
ale som zaklad dane bol nad ~91200, ze musim platit z tych 7600?
a ked som pod touto hranicou tak nic?
veronikasad
23.08.07,14:03
no to by bolo dobre, nie?
lebo to by mi VZ znizilo...
ale kalkulacka na SP-stranke
zohladnuje aj pocet mesiacov:
http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=10036


+ plati, ze ked som pod tymi 7600
ale som zaklad dane bol nad ~91200, ze musim platit z tych 7600?
a ked som pod touto hranicou tak nic?

Povinnosť platiť odvody ti vznikne od 1.7.08 vtedy, ak tvoj príjem do konca roka 2007 presiahne 12-násobok min.mzdy.
Neviem o zmene o ktorej píše vikinka.
Doteraz to bolo tak, že dosiahnutý zisk : 2 : počet mesiacov podnikania´= vymeriavací základ. Ak bol nižší ako min. mzda, najnižšie odvody sa platili z min. mzdy.

---------
Veronika
vikinka
24.08.07,06:49
§ 21 ods.1 zák.o soc.poist.
Mala som taký prípad,že SZČO podnikala len 4 mesiace v roku a museli sme vypočítať VZ ako keby podnikala 12 mesiacov,takže platila dosť vysoké odvody,osobne som to konzultovala na soc.poist.a je to tak ,bohužiaľ,už táto možnosť zo zákona vypadla.
Aljok
24.08.07,07:01
Pozri Zákon o SP:
§ 138
Vymeriavací základ

(7) Vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je, ak tento zákon neustanovuje inak, polovica pomernej časti základu dane z príjmov fyzických osôb dosiahnutých vykonávaním podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Pomerná časť základu dane je časť pripadajúca na jeden kalendárny mesiac výkonu podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Suma vymeriavacieho základu sa zníži o výšku príspevkov zaplatených samostatne zárobkovo činnou osobou na jej doplnkové dôchodkové poistenie podľa osobitného predpisu 76) najviac do výšky 3 % jednej dvanástiny jej základu dane.sporenie, životné poistenie a účelové sporenie v úhrne najviac v sume nezdaniteľnej časti základu dane podľa osobitného predpisu78a) pripadajúcej na jeden kalendárny mesiac. Pri nedodržaní podmienok ustanovených osobitným predpisom, 78b) alebo ak životné poistenie zanikne z dôvodov ustanovených osobitným predpisom78c) sa suma vymeriavacieho základu zvýši o sumu príspevkov na doplnkové
dôchodkové sporenie, platieb poistného na životné poistenie a platieb účelového sporenia zaplatenú podľa osobitného predpisu78d) pripadajúcu na jeden kalendárny mesiac.
vikinka
24.08.07,07:36
ďakujem,dlho som to hľadala v zákone a zvolila som jednoduchšiu cestu,telefonovala som na soc.poist.a zase mi bolo dobre poradené:confused:
veronikasad
24.08.07,11:52
§ 21 ods.1 zák.o soc.poist.
Mala som taký prípad,že SZČO podnikala len 4 mesiace v roku a museli sme vypočítať VZ ako keby podnikala 12 mesiacov,takže platila dosť vysoké odvody,osobne som to konzultovala na soc.poist.a je to tak ,bohužiaľ,už táto možnosť zo zákona vypadla.
Vikinka, nejako nerozumiem tomuto príspevku. Neplatí spôsob výpočtu o ktorom píšem vyššie ?
Uveď prosím ťa nejaký konkrétny príklad.

Ďakujem.

-----------
Veronika
vronk
31.08.07,08:26
dakujem za vsetky reakcie.
rad by som sa s vami podelil o (myslim, ze jasnu a zrozumitelnu) reakciu z poistovne:

k 1. 7. 2007 sa posudzoval vznik povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia SZČO a v tom čase ste na účely zákona o sociálnom poistení neboli považovaný za SZČO. Opätovne sa bude posudzovať vznik povinného poistenia SZČO až k 1. 7. 2008. Takže pokiaľ ste pobočke Sociálnej poisťovne oznámili - predložením registračného listu FO zánik poistenia (odo dňa prerušenia živnosti), tak momentálne nič oznamovať nemusíte. Do 30. 6. 2008 ste povinný pobočke (ak ešte budete SZČO) predložiť výpis z daňového priznania za rok 2007. A na základe príjmov za rok 2007 sa bude posudzovať vznik povinného poistenia SZČO od 1. 7. 2008.

dakujem za odpoved pani Sefcikovej

pekny den
matej