Vladimír Ozimý
16.02.05,13:17
Ako to je pri komisii, napr. ja dodám tovar do predajne, kde mi ho predávajú ja tam pridem raz za dva týždne. Dodal som tovar za 10000 SK on predá v priebehu 2 týždňov dajme tomu za 5000 SK. Kedy mne vzniká daňová povinnosť, ked mu dodám tovar do predajne alebo pri vyúčtovaní za dva týždne na tých 5000 SK. Ak mate niekto vzor zmluvy bol by som rad keby ste mi ju poslali. Dakujem mistrozzy@stonline.sk
Lucy
16.02.05,12:39
V zákone o DPH sa o tom určite hovorí a mne sa zdá, že v deň keď Vám tovar predajú, tak v ten deň Vám vzniká daňová povinnosť a mali by ste ho faktúrovať predajni.
Monika1
16.02.05,14:19
Pozri si §8 ods.6 zákona o DPH a následne § 19 ods.5 Komitent dodá tovar v tuzemsku komisionárovi napr. 05.02.2005. Komisonár predá tovar v tuzemsku
zákazníkovi napr. 10.2.2005. Daň. povinnosť vzniká komisonárovi 10.02.2005.
V ten istý deň vzniká daňová povinnosť aj komitentovi. To zn., že komisionár aj komitent uvedú dodanie tovar do daňového priznania za obdobie január 2005.
Vladimír Ozimý
16.02.05,18:20
Asi si chcela napisat ze do februara ale dik, no a potom by ma zaujmalo dobre ja si uvediem na vystup to co mu budem fakturovat, cize k tomu 10.2.2005 on si to da na vstup a to co bude mat on v registracnej pokladni ako predaj tak si da na vystup. Musim si to ujasnit lebo mam pocit ze sa stale okolo toho motam a mam strach ze onedlho budem takto predavat tovar tak si to musi ujasnit.
lenkak
16.02.05,18:48
Už máš vzor komisionárskej zmluvy? Lebo ja mám taký vzor (aj keď s tým nerobím) a neviem či Ti ho mám poslať, či ešte potrebuješ ten vzor.
Vladimír Ozimý
17.02.05,09:02
ešte nemam a bol by som ti zauzlený, keby si mi ho poslala. DIK
lenkak
17.02.05,13:10
Tak Ti ju posielam. Posielam Ti ju aj na mail, ale pre istotu som ju priložila aj tu, možno sa ešte niekomu zíde.
symona
11.10.05,14:03
Potrebovala by som poradiť, ako má postupovať SZČO, ktorá do 30.9.2005 aktívne podnikala (mala predajňu), je platiteľom DPH, od 1.10.2005 má pozastavenú živnosť. Problémom však je, že pani podnikateľka chce tovar, ktorý jej zostal na predajni, ponúknuť na komisionálny predaj. Ako v tomto prípade postupovať v prípade DPH a čo s príjmom za takýto predaj tovaru? Poraďte, prosím. Ďakujem.

Symona
Jana Acsová
11.10.05,14:35
Potrebovala by som poradiť, ako má postupovať SZČO, ktorá do 30.9.2005 aktívne podnikala (mala predajňu), je platiteľom DPH, od 1.10.2005 má pozastavenú živnosť. Problémom však je, že pani podnikateľka chce tovar, ktorý jej zostal na predajni, ponúknuť na komisionálny predaj. Ako v tomto prípade postupovať v prípade DPH a čo s príjmom za takýto predaj tovaru? Poraďte, prosím. Ďakujem.

SymonaNebolo to rozoberané nesprávne. Ak zdaniteľná osoba na základe komisionárskej zmluvy obstará kúpu alebo predaj tovaru, platí, že táto zdaniteľná osoba tovar kúpila a predala. Na základe uvedeného mám za to, že je potrebné účtovať u komisionára t.j. u osoby, ktorá predáva tovar zákazníkovi, o obstarávacej cene do nákladov (výdavkov) a o tržbách do výnosov (príjmov). Z hľadiska DPH sa pri predaji tovaru jedná o vznik daňovej povinnosti z titulu dodania tovaru, pričom komitentovi vzniká daňová povinnosť v ten istý deň ako komisionárovi. Zjednodušene povedané, daňová povinnosť vzniká v deň predaja tovaru zákazníkovi (sprostredkovateľom). Spravidla sa komisionársky predaj vyhodnocuje za mesačné obdobie, t.j. predaj sa sumarizuje mesačne.
symona
11.10.05,14:38
Čiže, aj keď má pozastavenú činnosť, a niekto predá jej tovar v rámci komisionálneho predaja, jej tiež vznikne daňová povinnosť a tú potom uvedie v daňovom priznaní k DPH. Pochopila som to správne?
Jana Acsová
11.10.05,14:41
Čiže, aj keď má pozastavenú činnosť, a niekto predá jej tovar v rámci komisionálneho predaja, jej tiež vznikne daňová povinnosť a tú potom uvedie v daňovom priznaní k DPH. Pochopila som to správne?Ak sa s registráciou platiteľa nič neudialo, jedná sa o bežné zdaniteľné plnenie. Mám za to, že dopredaj zásob nemožno chápať ako bežný výkon živnosti. Doporučovala by som informovať sa na živnoúrade ... ako by sa pozerali na dopredaj zásob, t.j. či je to možné, nakoľko živnosť bola pozastavená. Z hľadiska DPH to samozrejme nie je vylúčené.
Jana Acsová
11.10.05,14:43
Ak by ste získali ifnormáciu od živnoúradu ... poprosím info na Poradu. Nie je jasné hodnotenie dosahovania príjmu po pozastavení živnosti. Aj keď mám za to, že komisionársky predaj priamo súvisí s dopredajom zásob a nemožno ho považovať za klasické podnikanie, t.j. klasický výkon živnosti. Toto by mala byť otázka na SP.
symona
11.10.05,14:47
Už len jedna otázka. ČO je to SP? Nepoznám takú skratku. Ak sa dostanem aj k nejakým iným informáciám, dám ich k dispozícii.
Jana Acsová
11.10.05,14:56
Už len jedna otázka. ČO je to SP? Nepoznám takú skratku. Ak sa dostanem aj k nejakým iným informáciám, dám ich k dispozícii.Správna poznámka.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif Pomýlila som sa. Mala som na mysli inštitúciu, ktorá Vám pozastavila živnosť (Vy ste boli povinná ísť s rozhodnutím na SP - sociálnu poisťovňu a ďašie inštitúcie). Mám na mysli Živnostenský úradhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif ... alebo inštitúciu, ktorá vydala rozhodnutie o pozastavení živnosti.
simonka
11.10.05,16:15
Chcem sa opýtať. Ako to je keď predávam veci na komis od občanov. Som platca DPH. S občanom podpíšem zmluvu. Ak sa tovar predá aký doklad vystavím kupujúcemu? Tento tovar nechcem kupovať, pretože potom neberiem zodpovednosť za záručnú dobu, a niečo môže byť aj kradnuté atď. potom by mi už nikto nevrátil peniaze. Ja dostanem len províziu. Má byť táto provízia s DPH alebo bez.
Jana Acsová
11.10.05,16:24
Chcem sa opýtať. Ako to je keď predávam veci na komis od občanov. Som platca DPH. S občanom podpíšem zmluvu. Ak sa tovar predá aký doklad vystavím kupujúcemu? Tento tovar nechcem kupovať, pretože potom neberiem zodpovednosť za záručnú dobu, a niečo môže byť aj kradnuté atď. potom by mi už nikto nevrátil peniaze. Ja dostanem len províziu. Má byť táto provízia s DPH alebo bez.No jednoznačne s DPH, ale keď si pozriete príspevok č. 9, vidím tam ešte ďalšie riziká tohto typu predaja.http://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif Provízia je vlastne akoby vaša marža. Ako evidujete tržby?
simonka
11.10.05,16:33
Veď práve o to ide. Ak to kúpim od občana, tak je to bez DPH, ale ja to musím predať s DPH. Preto to nechcem kupovať iba brať províziu, ale aký doklad dať kupujúcemu, keď to nemúžem blokovať cez RP? PPD s udajmi predávajúceho čiže občana, alebo na PPd napísať firmu v zastúpení a meno občana.
Jana Acsová
11.10.05,16:35
Veď práve o to ide. Ak to kúpim od občana, tak je to bez DPH, ale ja to musím predať s DPH. Preto to nechcem kupovať iba brať províziu, ale aký doklad dať kupujúcemu, keď to nemúžem blokovať cez RP? PPD s udajmi predávajúceho čiže občana, alebo na PPd napísať firmu v zastúpení a meno občana.Veď práve o to ide aj mnehttp://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif ... nedoporučujem komisionársku zmluvu. Pouvažovať o mandátnej ...
gitkka
09.11.05,22:57
Možete mi niekto poslať Zmluvu na sprostredkovanie komisionálneho predaja vystavenú podľa zákonov o komisionálnom sprostredkovaní predaja

dakujem
Gitkka@zoznam.sk
symona
10.11.05,10:20
Dostala som odpoveď od daňového poradcu na problém predaja zásob pri prerušení živnosti formou komisionálneho predaja. Daňový poradca tvrdí, že komisionálny predaj takýchto zásob je tiež podnikanie, čiže akoby živnosť nebola ani prerušená (so všetkými povinnosťami v súvislosti s DPH a s daňou z príjmu).

Symona
Jana Acsová
10.11.05,10:26
Dostala som odpoveď od daňového poradcu na problém predaja zásob pri prerušení živnosti formou komisionálneho predaja. Daňový poradca tvrdí, že komisionálny predaj takýchto zásob je tiež podnikanie, čiže akoby živnosť nebola ani prerušená (so všetkými povinnosťami v súvislosti s DPH a s daňou z príjmu). Mám za to, že z daňového hľadiska bola otázka vyjasnená.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif Vaše daňové povinnosti sa odvíjajú od činnosti - predaja bez ohľadu na to akou formou sa realizuje.
Ale keď sa spätne vrátim k problému, tak ten spočíval v tom, či môžete realizovať "dopredaj" zásob formou komisu počas pozastavenia živnosti. A toto zatiaľ zrejme nemáme vyriešené.http://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif
symona
15.11.05,10:30
Ja by som povedala, že pokračovať v komisionalnom predaji by sa nemalo. Keď je raz prerušená činnosť, tak so všetkým, čo s tým súvisí. Tak som to pochopila z odpovede daňového poradcu. Zdá s mi to byť logické. Daňovo sa to vysporiada v daňovom priznaní za rok 2005 (daň z príjmu) a v poslednom zdaňovacom období, ktoré určí daňový úrad (DPH) a malo by to byť v poriadku.
clouti
18.03.08,12:51
chcem sa pripojiť k téme a opýtať sa, či treba pri komisionálnom predaji DPH ak ano tak pri akom tovare.
janaGT
25.04.08,10:49
kolega kúpil takýmto komis.spôsobom nejaké veci na dielňu, nedostal žiadny doklad z RP, len taký lístoček, kde je názov predávajúceho, IČO, názov tovaru, množstvo, cena, dátum. Nič viac.
Môžem to dať do účta?
janaGT
28.04.08,06:15
kolega kúpil takýmto komis.spôsobom nejaké veci na dielňu, nedostal žiadny doklad z RP, len taký lístoček, kde je názov predávajúceho, IČO, názov tovaru, množstvo, cena, dátum. Nič viac.
Môžem to dať do účta?

posúvam ...
Gabi03
28.04.08,07:03
kolega kúpil takýmto komis.spôsobom nejaké veci na dielňu, nedostal žiadny doklad z RP, len taký lístoček, kde je názov predávajúceho, IČO, názov tovaru, množstvo, cena, dátum. Nič viac.
Môžem to dať do účta?

Áno, musíš to dať do účtovníctva ako 132/326.
janaGT
28.04.08,07:12
Áno, musíš to dať do účtovníctva ako 132/326.

len ja to potrebujem dostať oproti 211
a on hovoril, že už žiadny doklad k tomu nebude, len ten spomínaný lístočerk, ale ten sa mi nejaví ako účtovný doklad.
Gabi03
28.04.08,07:17
len ja to potrebujem dostať oproti 211
a on hovoril, že už žiadny doklad k tomu nebude, len ten spomínaný lístočerk, ale ten sa mi nejaví ako účtovný doklad.

:eek: Tak to potom nie je komis, ale riadny nákup, kde by si mala obdržať doklad o nákupe. Teda doklad z ERP alebo faktúru + PPD.
janaGT
28.04.08,07:29
:eek: Tak to potom nie je komis, ale riadny nákup, kde by si mala obdržať doklad o nákupe. Teda doklad z ERP alebo faktúru + PPD.
kolega tvrdí, že je
doklad vyzerá takto:

KOMIT - Vrbové tel.: ......
Tovar : gurtňa 2 x 400,-
Záloha / suma / 800,-
dňa 24.4.2008
ploma číslo ......

tu je už len pečiatka

a predavač mu povedal,. že on už iné doklady nikdy nedáva
Gabi03
28.04.08,07:35
kolega tvrdí, že je
doklad vyzerá takto:

KOMIT - Vrbové tel.: ......
Tovar : gurtňa 2 x 400,-
Záloha / suma / 800,-
dňa 24.4.2008
ploma číslo ......

tu je už len pečiatka

a predavač mu povedal,. že on už iné doklady nikdy nedáva

A o tej zálohe je doklad?
janaGT
28.04.08,07:40
A o tej zálohe je doklad?
nie, tá záloha je na bločiku prečiarknutá
kolega to zaplatil a zobral so sebou a tým to skončilo.
Gabi03
28.04.08,07:43
nie, tá záloha je na bločiku prečiarknutá
kolega to zaplatil a zobral so sebou a tým to skončilo.

Tak neviem. Ja by som si vyžadovala ten doklad o zaplatení.
janaGT
28.04.08,07:46
Tak neviem. Ja by som si vyžadovala ten doklad o zaplatení.
ja tiež, ale on tvrdí, že iné doklady nedáva.
NIe je to veľká suma, asi to dám ako nedaňový N.
Gabi03
28.04.08,07:47
ja tiež, ale on tvrdí, že iné doklady nedáva.
NIe je to veľká suma, asi to dám ako nedaňový N.

No dobre, ale ostane ti záväzok? Alebo proti čomu vydáš peniaze?
janaGT
28.04.08,07:57
No dobre, ale ostane ti záväzok? Alebo proti čomu vydáš peniaze?
urobím priamo v pokladni 501 ned. / 211
Jarka 1
02.01.09,17:16
Prosím o posúdenie, či som sa správne zorientovala po preštudovaní všetkých tém o komisionálnom predaji.

1. SZČO neplatca DPH odoberie tovar na základe komisionárskej zmluvy od SZČO platcu DPH. Tento tovar ďalej predáva v mene platcu DPH cez jeho ERP, teda s DPH.
Riešenie: Neplatca DPH neeviduje tento tovar na svojom sklade a na základe faktúry si žiada od platcu DPH len vyplatenie provízie - odmeny za sprostredkovanie predaja a to bez DPH.

2. SZČO neplatca DPH sa prihlási za platcu DPH, zakúpi ERP a odoberie tovar na základe komisionárskej zmluvy od SZČO platcu DPH. Tento tovar ďalej predáva vo svojom mene cez svoju ERP.
Riešenie: Na konci mesiaca urobia zúčtovanie predaného tovaru a komisionár
dostane faktúru aj s DPH s dátumom dodania tovaru k poslednému dňu v mesiaci /aj keď tovar predával celý mesiac priebežne každý deň?/ Na základe faktúry a dokladu o úhrade bude účtovať svoj výdavok na nákup tovaru a riešiť DPH.

Ako sa bude riešiť sklad?

Komitent tovar odpíše zo skladu až po vystavení faktúry a dovtedy ho bude evidovať zvlášť, ako tovar presunutý do času predaja /vystavenia fa/ do skladu komisionára s tým, že je stále jeho majetkom?


Komisionár si ho príjme na svoj sklad s tým, že sa jeho majetkom stane v okamihu predaja cez ERP, alebo po vyúčtovaní na konci mesiaca? Nepredaný tovar na sklade k 31.12.2008 nie je jeho majetkom a neuvádza ho vo Výkaze M aZ. Do výkazu ho musí zahrnúť komitent.

Vopred ďakujem za pomoc.
Jarka 1
02.01.09,17:53
Posúvam...
Jarka 1
02.01.09,18:54
Prosím o pomoc. Nie som v tomto prípade naklonená komisionárskej zmluve. Obidvom SZČO budem musieť spracovať účtovníctvo a jeden z nich trvá na tom, že tomu druhému bude predávať tovar len na princípe komisionárskej zmluvy. Doteraz nemajú medzi sebou ani zmluvu, ani žiadne faktúry. Musím to dať celé papierovo do poriadku a dať pozor na DPH. Zatiaľ sú obaja štvrťročný platcovia DPH a posledný štvrťrok musím vyriešiť pre oboch. V rukách mám len predaj tovaru cez ERP komisionára za 10,11,12/2008.
Orsz
03.01.09,20:35
Prosím o posúdenie, či som sa správne zorientovala po preštudovaní všetkých tém o komisionálnom predaji.

1. SZČO neplatca DPH odoberie tovar na základe komisionárskej zmluvy od SZČO platcu DPH. Tento tovar ďalej predáva v mene platcu DPH cez jeho ERP, teda s DPH.
Riešenie: Neplatca DPH neeviduje tento tovar na svojom sklade a na základe faktúry si žiada od platcu DPH len vyplatenie provízie - odmeny za sprostredkovanie predaja a to bez DPH.

2. SZČO neplatca DPH sa prihlási za platcu DPH, zakúpi ERP a odoberie tovar na základe komisionárskej zmluvy od SZČO platcu DPH. Tento tovar ďalej predáva vo svojom mene cez svoju ERP.
Riešenie: Na konci mesiaca urobia zúčtovanie predaného tovaru a komisionár
dostane faktúru aj s DPH s dátumom dodania tovaru k poslednému dňu v mesiaci /aj keď tovar predával celý mesiac priebežne každý deň?/ Na základe faktúry a dokladu o úhrade bude účtovať svoj výdavok na nákup tovaru a riešiť DPH.

Ako sa bude riešiť sklad?

Komitent tovar odpíše zo skladu až po vystavení faktúry a dovtedy ho bude evidovať zvlášť, ako tovar presunutý do času predaja /vystavenia fa/ do skladu komisionára s tým, že je stále jeho majetkom?


Komisionár si ho príjme na svoj sklad s tým, že sa jeho majetkom stane v okamihu predaja cez ERP, alebo po vyúčtovaní na konci mesiaca? Nepredaný tovar na sklade k 31.12.2008 nie je jeho majetkom a neuvádza ho vo Výkaze M aZ. Do výkazu ho musí zahrnúť komitent.

Vopred ďakujem za pomoc.

Vôbec sa toho neboj, pekne si si to rozpracovala sama a tvoje úvahy sú správne. Čo sa týka skladu - stačí urobíť príjemku na konci mesiaca na základe faktúry...a jednu výdajku na konci mesiaca, podľa predaja cez RP. Dodávateľ, ktorý poskytuje tento tovar komisionárskym spôsobom, má tento tovar stále vo vlastníctve, a eviduje ho u seba- mal by si zaviesť samostatný komisionársky sklad, a z neho odpisovať vždy na základe faktúry na konci mesiaca. Z pohľadu DPH je to v poriadku - odvádzaš a na druhej strane uplatňuješ dňom dodania uvedeného na faktúre dodávateľa - čo je vždy posledným dňom mesiaca. Viď §19 ods.5 zák.o DPH:
(5) Pri dodaní tovaru na základe komisionárskej zmluvy vzniká komitentovi daňová povinnosť v ten istý deň, keď vzniká daňová povinnosť komisionárovi.
Týmto dňom je dohodnutý posledný deň každého mesiaca, v ktorom sa tovar postupne odpredáva.
dendoz
20.03.09,13:24
A co v pripde ked komitent je spolocnost so sidlom v CR a komisionar /predavajuci zakaznikovi/ je spolocnost so sidlom v SR. Treba na to nejake specialne povolenie alebo osetrit zmluvou o premiestneni tovaru kedze sa tovar pohybuje cez hranice?
vaneta
30.06.09,07:14
A co v pripde ked komitent je spolocnost so sidlom v CR a komisionar /predavajuci zakaznikovi/ je spolocnost so sidlom v SR. Treba na to nejake specialne povolenie alebo osetrit zmluvou o premiestneni tovaru kedze sa tovar pohybuje cez hranice?

Tiež by ma to zaujímalo. Ako "samozdanovať" - len to čo som skutočne predala? Počas mesiaca evidujem predaje na ERP s DPH, na konci mesiaca si od Ceského platcu DPH vyžiadam faktúru a samozdaním to v tom mesiaci, v ktorom som predávala?
alexxandra
19.10.09,10:08
Tiez mam tento problem, moze prosim niekto poradit? Dakujem
AdaMtiM
29.03.10,12:36
Ja robím účto jednému SZČO - zahraničná osoba. Keď som brala účto nemohla som sa nikdy poriadne dopátrať info o komise.... , tak to robím tak , že keď mi príde fa z členskej krajiny EU, samozdaním všetko, hoci to ešte celé nemám predané cez mojich odberateľov... . Neviem si teda predstaviť tú evidenciu v JU ak by to malo byť inak. A predávam na základe faktúr. Len mám jeden problém vždy na konci roka....som v neskutočnej strate a mám obrovský zostatok zásob na výkaze majetku a zásob..... . Takže sa už 2 roky obávam čo na to prípadná daňová kontrola.... Ak teda je tu niekto, kto toto číta a robí komis, veľmi by som ocenila, keby dal bližšiu info ako na to správne v JÚ... myslím si že by to pomohlo viac ľuďom. Vopred ďakujem.
s.r.o.
31.05.10,18:31
Dobrý večer mám na vás takú otázku ako je to s komisionálnym predajom chcem si od jednej firmy zobrať tovar ,ktorý budem predávať cez moju registračnú pokladňu ja som platca DPH aké to má výhody alebo nevýhody čo to všetko vlastne obnáša ten komisionálny predaj ?