sagitta
23.08.07,13:46
Dobrý deň,
prosím o radu. Viem, že táto téma sa tu už rozoberala. No nenašla som tu môj prípad. V máji 2005 som urobila prvú štátnicu, no pre chorobu som druhú o týždeň nestihla. Preto som ju robila až v januári 2006. V septembri 2005 som sa však už zamestnala. Keď som žiadala sociálne dávky, povedali mi, že mám nárok iba na rodinné prídavky, nárok by mi vraj vznikol až v septembri (no vtedy som už nastupovala do práce). Všetko bolo v poriadku, obehla som úrady aj zdravotnú poisťovnu. Teraz mi však prišlo zo zdravotnej poisťovne doplatiť mesiace jún, júl, august, pretože podľa nich som vysokú školu ukončila dňom prvej štátnice, kedy som prestala byť študentkou univerzity. Majú teraz nárok to po mne žiadať doplatiť? Netuším totiž z čoho, zrejme z tych prídavkov na deti.. Alebo sa stala chyba niekedy pred dvomi rokmi, kedy som predsa len mala nárok na sociálne dávky namiesto prídavkov na deti? (oni aj teraz tvrdia, že nárok som mala iba na prídavky).
Za odpoveď Vám veľmi pekne ďakujem.
Zita4
23.08.07,13:41
Keďže si prestala byť v júni po štátnici nezaopatreným dieťaťom, nezaevidovala si sa na Úrade práce, soc. vecí a rodiny ako uchádzač o zamestnanie, mala si povinnosť nahlásiť na svoju zdravotnú poisťovňu, že si dobrovoľne nezamestnaná a platiť odvod na zdravotné poistenie podľa zákona o zdravotnom poistení. Keďže si toto neurobila, teraz ťa zdravotná poisťovňa k tomu vyzýva. Btw: Z prídavkov na deti sa žiadne odvody neplatia.
sagitta
01.05.08,07:30
Nechavam odkaz pre dalsich, ktori by to potrebovali. Oficialne som prestala byt studentkou skoly az 31. 8. 2005, preto som nedoplacala nic, kedze od 1. 9. 2005 som bola uz zamestnana.. Bolo treba iba potvrdenie zo skoly..