ANNAP
23.08.07,15:17
mám od mája motocykel na firme, mám faktúru , využíva sa na jazdy v teréne
ale nie je ešte prihlásený na dopravnom inšpektoráte a neviem či vôbec bude,
nemá zatiaĺ pridelené evidenčné číslo a teraz neviem či môžem jazdy dávať do nákladov a uplatniť si odpočet DPH alebo je to podmienené registráciou na dopravnom inšpektoráte, doteraz som DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2007-a.html) neuplatnila.... poraďte kto vie ....

mimotemy

a ešte, pridala som tento prispevok do otvorenej témy a neposunulo mi ho navrch, preto som otvorila novu temu, stalo sa mi to uz viackrát, čo robím zle?

(http://www.porada.sk/showthread.php?do=ratepost&p=517767&t=49788&v=1&tui=15081) 0 (http://www.porada.sk/t49788-motorka-odpisy-dph.html#nr-who-rated)
ANNAP
24.08.07,05:35
posúvam do pozornosti ....
karcoolka1
24.08.07,06:18
a môžeš jazdiť na motocykli, ak nemá EČ a papiere?
Braňo
24.08.07,06:20
Môžem sa spýtať na predmet činnosti Tvojej firmy, keď jazdíš v teréne a bez evidenčného čísla?
ANNAP
24.08.07,08:20
ste zlatí že ste reagovali, to je mne jasné že sa nemá tak jazdiť inak to zaváňa pokutou, ale neriešite moju otázku či neprihlásenie tohto motocykla vylučuje
daňový náklad na uvedený predmet podnikania a uplatnenie
DPH na PHM vďaka za odpovede
Tweety
24.08.07,08:25
Nie, nevylučuje to náklady. Včeobecne: ak je motocykel v majetku, náklady na jeho používanie v súv. s podnikaním, sú daňovými podľa § 19 Zákona o dani z príjmov. Kedže tento nie je vôbec prihlásený na DI, nie je možné ho používať, potom ani prípadne vzniknuté náklady nemôžu byť daňovo uznané.
Braňo
24.08.07,08:27
ste zlatí že ste reagovali, to je mne jasné že sa nemá tak jazdiť inak to zaváňa pokutou, ale neriešite moju otázku či neprihlásenie tohto motocykla vylučuje
daňový náklad na uvedený predmet podnikania a uplatnenie
DPH na PHM vďaka za odpovede

Motocykel, ktorý nemá EČ nie je spôsobilý na jazdu na pozemných komunikáciách. Všetky náklady súvisiace s prevádzkou tohto motocykla sú daňovo neuznateľné. Predmet podnikania si stále neuviedla :rolleyes: .Ďaľšia definícia : všetky náklady, ktoré sú použité v rozpore s platnou legislatívnou vrátane osobitných predpisov (Zákon o pozemných komunikáciách) sú daňovo neuznateľné.
Braňo
24.08.07,08:29
Nie, nevylučuje to náklady. Ak je motocykel v majetku, náklady na jeho používanie v súv. s podnikaním, sú daňovými podľa § 19 Zákona o dani z príjmov.


keďže prevádzkovanie na pozemných komunikáciách môžme vylúčiť, kde dochádza k spotrebe benzínu?
Tweety
24.08.07,08:31
Nepostrehla som, že nie je vôbec prihlásené, idem to opraviť.
duficek
24.08.07,08:53
Nie, nevylučuje to náklady. Včeobecne: ak je motocykel v majetku, náklady na jeho používanie v súv. s podnikaním, sú daňovými podľa § 19 Zákona o dani z príjmov. Kedže tento nie je vôbec prihlásený na DI, nie je možné ho používať, potom ani prípadne vzniknuté náklady nemôžu byť daňovo uznané.
ak motocykel nie je homologizovany na prevadzku po cestnych komunikaciach, nedostane EC a nemoze byt prihlaseny na DI = nemoze jazdit po ceste.
ale ANNA pise, ze motocykel jazdi v terene (stale nevieme aky je predmet cinnosti), to je v poriadku.
ak je ale tento motocykel pouzivany na podnikanie a je v majetku firmy, nevidim problem s uznanim nakladov.
pracovna stvorkolka nema EC a viem si predstavit jej vyuzitie v lese do tazskeho terenu, kam sa uz nedostane ani terenne auto...
Braňo
24.08.07,09:12
ak motocykel nie je homologizovany na prevadzku po cestnych komunikaciach, nedostane EC a nemoze byt prihlaseny na DI = nemoze jazdit po ceste.
ale ANNA pise, ze motocykel jazdi v terene (stale nevieme aky je predmet cinnosti), to je v poriadku.
ak je ale tento motocykel pouzivany na podnikanie a je v majetku firmy, nevidim problem s uznanim nakladov.
pracovna stvorkolka nema EC a viem si predstavit jej vyuzitie v lese do tazskeho terenu, kam sa uz nedostane ani terenne auto...

S týmto názrom súhlasím, ak sa jedná o štvorkolku, ale zatiaľ nevieme predmet podnikania.
ANNAP
24.08.07,10:00
k predmetu podnikania: máme prevádzku - pílu, ktorá je umiestnená v horskom prostredí- nie je tam komunikácia ale len horský chodník , a motorka sa kupovala za týmto účelom aj keď musí z firmy na túto prevádzku ísť po riadnej komunikácii až potom nabieha na horský chodník
čo vravíte teraz, a vďaka za doterajšie príspevky........
Paula
24.08.07,10:04
Nemáš v tajnej zásobe ešte nejaké info, aby s Ti naraz odpovedalo?;)
duficek
24.08.07,10:29
co chces este riesit?
motocykel sa pouziva na podnikanie, objahenie pri takom predmete podnikania by nemal byt problem.

akurat by som si dal pozor pri jazde na komunikacii, kedze tam ten motocykel nepatri, mozu byt za to pokuty.
Braňo
24.08.07,10:44
A stále nevieme, či to je motocykel alebo štvorkolka. :cool:
karcoolka1
24.08.07,11:22
ANNA, treba konkretizovať, inak sa nedá pomôcť...
pozri názor - duficek
ANNAP
24.08.07,13:11
nie je to štvorkolka ale motocykel, ja som nevravela o štvorkolke ....

zhrniem to: nie je prihlásený, takže nemám nárok zahŕňať výdavky do daňových výdavkov ani uplatňovať si DPH,
ale DPH som uplatnila pri nákupe lebo som nepredpokladala, že sa neprihlási na Dopr.inšpektorát ,
ale ako pise duficek: " ak je ale tento motocykel pouzivany na podnikanie a je v majetku firmy, nevidim problem s uznanim nakladov "

čo s odpismi? keď nebudem viesť evidenciu ako dokážem, že slúžil na podnikanie ? alebo mám viesť evidenciu a čo bude jazdiť po komunikácii si neuplatním daňový náklad ale len keď jazdí mimo komunikáciu / v teréne / ?
hmm ....a následne aj odpisy určím pomerom .... čím viacej sa zapletám...
skúste mi ešte niekto zhrnúť už som dala všetky info....vďaka
duficek
26.08.07,13:14
robis problemy tam kde nie su.
pouziva sa ten motocykel na podnikanie? pouziva, takze naklady na kupu, DPH a ostatne naklady suvisiace s prevadzkou motocykla su nakladom firmy. to ze motocykel nebude prihlaseny na DI a nebude mat EC nesuvisi predsa s uznanim danovych vydavkov (nikde v zakone k dani z prijmov nevidim nutnu podmienku mat EC, ale ze vydavok suvisi s dosahovanim a udrzanim prijmu).
evidenciu samozrejme viest budes - ja neviem, priklad : 21.8.2007 - 70 km, jazda v lese, obhliadka dreva na pilenie
ziadny pomer cesty v lese/cestna komunikacia robit nebudes! ten motocykel na cestu nesmie (hrozi pripadna pokuta pri cestnej kontrole), motocykel si mozes k lesu priviest na privesnom voziku na aute, alebo riskovat a ist na nom po ceste. DU ale nebude zaujimat ci si isla po ceste alebo po lese, ale ci dana jazda suvisi s podnikanim, alebo to bola sukromna jazda.....
renča1
26.08.07,14:13
daňovo uznaný náklad (výdavok) je špecifikovaný v § 2 písm.i). Musí ísť o výdavok (náklad) ktorý slúži na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve podľa zákona o účtovníctve 431/2002.

Následne pre uznanie výdavkov PHM sa vychádza aj z § 19 ods.2 písm.k). Tento § nemá žiadnu odvolávku na zákon, §, aby motorka bola prihlásená na Dopravnom Inspektoráte pre jeho uznateľnosť.

Ak budeš motorku evidovať v majetku firmy, účtovať o nej /§ 22 ods.1/, tak ju budeš aj odpisovať k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia /§ 22 ods.11/, Treba evidovať aj cesty v knihe jázd..., ak to tak bude, nevidím žiadny problém.
Braňo
26.08.07,15:54
Aj keď síce viete preukázať, že benzíne ste spotrebovali na účely podnikania firmy, daňová uznateľnosť nákladov na PHM vzniká až po pridelení EČ. Do tohto momentu nie je oficiálne možné používať (a ani účtovať o súvisiacich nákladoch) túto motorku na cestách (a aj v teréne).
Renča, v prípade, že je motorka používaná nelegálne (a to bez EČ je) všetky náklady na PHM sú v rozpore s osobitným predpisom (Zákon o pozemných komunikáciách) a tým pádom nie sú daňovo uznateľné.
Kazu
26.08.07,16:50
To je motokrosová motorka? Tá sa neprihlasuje. Nemá dokonca ani miesto na ŠPZ. Ale na komunikáciu v žiadnom prípade nesmie!!! Ak je to enduro, prihlásiť sa musí. Len neviem, či vám to zhltne daňová kontrola. A ak vás lapia dopraváci, nepomôže ti ani ked si evidenciu tých rozpisov (komunikácia-les)vymaľuješ.
duficek
26.08.07,18:45
Aj keď síce viete preukázať, že benzíne ste spotrebovali na účely podnikania firmy, daňová uznateľnosť nákladov na PHM vzniká až po pridelení EČ. Do tohto momentu nie je oficiálne možné používať (a ani účtovať o súvisiacich nákladoch) túto motorku na cestách (a aj v teréne).
Renča, v prípade, že je motorka používaná nelegálne (a to bez EČ je) všetky náklady na PHM sú v rozpore s osobitným predpisom (Zákon o pozemných komunikáciách) a tým pádom nie sú daňovo uznateľné.
brano mozečs mi hodit paragraf zakona ktory o tom hovori?
a co potom motorola pila? ta tiez nedostane EC a benzin do nej potrebujem...
betka
26.08.07,19:06
Napadla ma v tomto prípade jedna súvislosť (mazala som dlhý príspevok.....)

Obstarala som si motorku. Obstarávam v JU ako VNZD a v PU cez 042. Zaradiť do používania môžem vtedy, ak zaplatím kolok a na DI pridelia mi ŠPZ. A teda i tento výdavok je súčasťou OC. A bez tohto kolku nemôžem zaradiť majetok (motorku) do používania a tým si uplatniť daňové odpisy, PHM-dôvod nemám ako zaradiť do používania, nemôžem ju používať. To je zhruba jediný argumenti pri týchto typoch....

pôvodne som písala, a súhlasila s ostatnými, a s Braňom som chcela bojovať, ale hneď ma napadla táto vec.
Súčasťou OC su i výdavky súvisiace s obstaraním majetku (kolok).

Ak táto motorka, ako uvádza Kazu, nepotrebuje EČ, potom nevidím problém....

Pre porovnanie: to je ako s budovou, ak si obstarávam budovu, účtujem na 042, zaradiť do používania ju môžem až po uskutočnení kolaudácie. A v prípade motorky, môžem zaradiť až "kolaudáciou"-pridelením ŠPZ...:rolleyes:;)
duficek
26.08.07,19:29
Pre porovnanie: to je ako s budovou, ak si obstarávam budovu, účtujem na 042, zaradiť do používania ju môžem až po uskutočnení kolaudácie. A v prípade motorky, môžem zaradiť až "kolaudáciou"-pridelením ŠPZ...:rolleyes:;)
nesuhlasim. motocykel pouzivany v terene a nie na pozemnej komunikacii nepotrebuje EC. = nie je nutna "kolaudacia"
motocykel zaradime do majetku na zaklade uctovneho dokladu, tym je faktura a jej nasledna uhrada.
EC je predsa potrebna na prevadzku na pozemnych komunikaciach, nijako nesuvisi s uznanim vydavkov.

co potom taky buldozer? ten tiez nema EC, pouziva sa na stavbach. to ho neda stavebna firma do nakladov a PHM tiez nie?
betka
26.08.07,19:45
Anna zadala tému, majú v nej takmer všetci pravdu...., ale nikto nevie typ motorky.....

Prídem na DK, pozriem si v OM, motorka-typ, technický preukaz ..... Zistí, že nie je. Skúma, prečo nie je. Nemá pridelené EČ. Ak nemá pridelené EČ a má mať, skúma, prečo sa uplatnil ako daňový výdavok odpis, DK ho rada vyhodí. Prečo? Pretože motorka mala mať pridelené EČ, na základe neho motorku zaradí do používania.
Skúma ďalej, nemusela by mať, ak nejazdí po pozemných komunikáciách. Dobré, teraz dokazujem, že naozaj nejazdí..., a dokazujem a dokazujem.....a už je na nich, či to obhájim alebo nie.

Čo rozumieme pod pojmom zaradenie do používania?
par.36 35 postupy v PU: ..........do času uvedenia do používania vrátane nákladov súvisiacich s jeho obstaraním, najma na.....

Ozaj. A ešte by som rada vedieť, ako zistím spotrebu PHM, v súvislosti so spotrebou PHM si prikladám k ID aj TP...???
duficek
26.08.07,19:52
betka - buldozer nema EC, pretoze ho nedostane. chces povedat ze stavebne firmy nemaju tieto vozidla v majetku, neodpisuju ich a neuplatnuju si PHM?
ved je to blbost.
podmienka uznania nakladov je pouzitie na "firemne" ucely a nie EC.
spotreba sa zisti rovnako ako pri tom buldozery, bud premeranim na specialnom pracovisku, alebo znamou spotrebou podobneho stroja podobnych parametrov (nie je problem najst podobny motocykel s TP a z neho zobrat udaje ako podklad)

PS - este ste mi neuviedli cislo paragrafu, kde je podmienka uznania nakladov pridelenie EC.
Braňo
26.08.07,19:58
v prvom rade je potrebné vedieť typ motorky....
betka
26.08.07,20:03
Dufíček, viem, že si šikovný a pekne argumentuješ, a dala som Ti súhlas s buldozérom, máš v tomto pravdu....

Postupy účtovania par. 36- čo mi tvorí OC, a kedy zaradím do používania (až keď...............), ďalší je tento link:

Je kolok súčasťou OC?
http://www.porada.sk/t56088-zmluva-o-autouvere.html?highlight=kolok+s%FA%E8as%BB
duficek
26.08.07,20:05
Prídem na DK, pozriem si v OM, motorka-typ, technický preukaz ..... Zistí, že nie je. Skúma, prečo nie je. Nemá pridelené EČ. Ak nemá pridelené EČ a má mať, skúma, prečo sa uplatnil ako daňový výdavok odpis, DK ho rada vyhodí. Prečo? Pretože motorka mala mať pridelené EČ, na základe neho motorku zaradí do používania. EC nedostane lebo nesplna podmienky na prevazdzku na pozemnych komuniakciach, co nie je na zavadu, pretoze motocykel bude jazdit v terene, nakolko bude uzivany v suvislosti s dosahovanim a zabezpecenim prijmu, nevidim dovod na neuznanie nakladov. motocykel zaradim do uzivania na zaklade faktury, na ktorej je obstaravacia cena + suvisiace naklady. alebo si sumu vycitam z TP? urcite nie
Skúma ďalej, nemusela by mať, ak nejazdí po pozemných komunikáciách. Dobré, teraz dokazujem, že naozaj nejazdí..., a dokazujem a dokazujem.....a už je na nich, či to obhájim alebo nie. (mam pilu, motocykel pouzivam v lese v tazko dostupnom terene, co viac treba dokazovat? ved na tej motorke nebudem rozvazat tovar ani s nou nepojdem podat danove priznanie. takisto s feliciou nebudem jazdit v lese...)

Čo rozumieme pod pojmom zaradenie do používania?
par.36 postupy v PU: ..........do času uvedenia do používania vrátane nákladov súvisiacich s jeho obstaraním, najma na....obstaravaciu cenu mam na fakture, nie je na TP ani na EC...

Ozaj. A ešte by som rada vedieť, ako zistím spotrebu PHM, v súvislosti so spotrebou PHM si prikladám k ID aj TP...???
odpoved hrubym
duficek
26.08.07,20:09
v prvom rade je potrebné vedieť typ motorky....
typ motorky predsa nesuvisi s tym, ci dany typ budem pouzivat na podnikanie alebo nie. dany motocykel sa podla zadavatelky pouziva na podnikanie a je jedno ci to bude klasicky terenny motocykel alebo terenna stvorkolka.
samozrejme predpokladam ze motocykel nebude sportova motorka jazdiaca cestne sutaze a nevhodna do terenu....
betka
26.08.07,20:14
Dufíček:
(mam pilu, motocykel pouzivam v lese v tazko dostupnom terene, co viac treba dokazovat? ved na tej motorke nebudem rozvazat tovar ani s nou nepojdem podat danove priznanie. takisto s feliciou nebudem jazdit v lese...)

Argument a obhájenie pri DK:
motorkou nebudem chodiť po pozemných komunikáciách, uviažem ju o strom, resp. dám reťaz a zamknem to zámkou, aby bola dobre odparkovaná, veď si ju tak garážujem.
Moja firma je vzdialená asi 20 km od píly, naozaj nechodím na motorke po pozemných komunikáciách teta kontrolorka.
Ako tankujete? Zoberiem si bandasku, tam natankujem benzín, odveziem sa terennym autom k motorke, tam si nalejem benzín a fičíííím.
Alebo: Prídem autom po pozemnej komunikácii, zoberiem z neho bandasku, potom ju odnesiem cca iba 1 km, pretože mám motorku dobre zagarážovanú....
Nevidím problém, ty hej....???;) ;) ;) ;)
duficek
26.08.07,20:17
Dufíček, viem, že si šikovný a pekne argumentuješ, a dala som Ti súhlas s buldozérom, máš v tomto pravdu....

Postupy účtovania par. 36- čo mi tvorí OC, a kedy zaradím do používania (až keď...............), ďalší je tento link:

Je kolok súčasťou OC?
http://www.porada.sk/t56088-zmluva-o-autouvere.html?highlight=kolok+s%FA%E8as%BB
diky :)
k tomuto len jedno. tu sa jedna o auto, ktore bude jazdit po verejnych komunikaciach, preto potrebuje mat pridelene EC. bez nich by nemohlo jazdit po cestach a EC je nutne vybavit.
my tu mame na druhej strane motocykel, ktory bude jazdit v terene a nie je teda nutne EC vybavovat. a dalsia vec je ze nema homologizaciu a nesplna podmienky na jazdu na cestach, takze EC ani nie je mozne pridelit

to ze na takomto motocykli pojde pracovnik kusok po ceste, aby sa do toho lesa dostal, je vec ina a riskuje pokutu a je to mimo tejto temy.
duficek
26.08.07,20:20
Dufíček:
(mam pilu, motocykel pouzivam v lese v tazko dostupnom terene, co viac treba dokazovat? ved na tej motorke nebudem rozvazat tovar ani s nou nepojdem podat danove priznanie. takisto s feliciou nebudem jazdit v lese...)

Argument a obhájenie pri DK:
motorkou nebudem chodiť po pozemných komunikáciách, uviažem ju o strom, resp. dám reťaz a zamknem to zámkou, aby bola dobre odparkovaná, veď si ju tak garážujem.
Moja firma je vzdialená asi 20 km od píly, naozaj nechodím na motorke po pozemných komunikáciách teta kontrolorka.
Ako tankujete? Zoberiem si bandasku, tam natankujem benzín, odveziem sa terennym autom k motorke, tam si nalejem benzín a fičíííím.
Alebo: Prídem autom po pozemnej komunikácii, zoberiem z neho bandasku, potom ju odnesiem cca iba 1 km, pretože mám motorku dobre zagarážovanú....
Nevidím problém, ty hej....???;) ;) ;) ;)
motocykel si veziem k lesu na privesnom voziku auta.
takisto buldozer priveziem na stavbu na privese nakladneho auta. PHM cerpam do bandasiek a prelievam do nadrze...
ANNAP
27.08.07,10:29
hmmm...... a ešte raz hmm....
prečítala som si všetky Vaše príspevky a som na tom tak ako keď som išla zadať tému - čiže ÁNO alebo NIE ? , vychádza mi že všetko závisí od obhájenia spotreby PHM pri daňovej kontrole, súhlasím s betkou že
" Príde DK, pozrie si v OM, motorka-typ, technický preukaz ..... Zistí, že nie je. Skúma, prečo nie je. Nemá pridelené EČ. Ak nemá pridelené EČ a má mať, skúma, prečo sa uplatnil ako daňový výdavok odpis, DK ho rada vyhodí. Prečo? Pretože motorka mala mať pridelené EČ, na základe neho motorku zaradí do používania.
Skúma ďalej, nemusela by mať, ak nejazdí po pozemných komunikáciách. Dobré, teraz dokazujem, že naozaj nejazdí..., a dokazujem a dokazujem.....a už je na nich, či to obhájim alebo nie"
takže uplatním odpis, uplatním jazdy a na základe Vašich výborných argumentov budem obhajovať, obhajovať ...........obhajovať.
všetkým zúčastneným vďaka a niektorým i ocenenie