mirhu
23.08.07,21:44
Mam kvetinara, ktory stratil doklad o zaplateni zdravotneho poistenia-za november 2006, dala som to do zavazkov, kde mi to doteraz figuruje ako neuhradeny zavazok, aj ked on to zaplatil, len nema doklad... a teraz ho nasiel..co s tym???? vdaka
Zoltán Kovács
23.08.07,19:47
Mam kvetinara, ktory stratil doklad o zaplateni zdravotneho poistenia-za november 2006, dala som to do zavazkov, kde mi to doteraz figuruje ako neuhradeny zavazok, aj ked on to zaplatil, len nema doklad... a teraz ho nasiel..co s tym???? vdaka

Uhradil by som záväzok, ale účtoval by som ako výdavok nepeňažný a neovplyvňujúci základ dane.
Paula
23.08.07,19:49
Mam kvetinara, ktory stratil doklad o zaplateni zdravotneho poistenia-za november 2006, dala som to do zavazkov, kde mi to doteraz figuruje ako neuhradeny zavazok, aj ked on to zaplatil, len nema doklad... a teraz ho nasiel..co s tym???? vdaka

Teraz asi už len toľko, že ho zaúčtovať ako výdavok neovpl. základ dane (aby bol v účtovníctve podchytený, keby ste ho "hľadali" a aby sa uhradil záväzok). Môj názor. Otázne je, či bola platba započítaná pri ročnom zúčtovaní zdr. poistenia.
mirhu
23.08.07,19:51
ano, bola...
Zita5
23.08.07,20:04
Podľa môjho názoru , myslím že výška platby na zdravotné poistenie za 11/2006 finančne asi nebude vysoká čiastka .

Vidím dve možnosti
- buď budete postupovať cez DDP DzP FO za rok 2006 spolu aj s príslušnými výkazmi

- alebo hore navrhovaný spôsob cez VNZD - odpis záväzkov v r. 2007


Záleží od rozhodnutia SZČO.
renča1
26.08.07,14:37
Otázne je, či bola platba započítaná pri ročnom zúčtovaní zdr. poistenia.

Pauli prepáč, že ťa citujem, ale::)

Chytím sa tejto vety...

Na základe odpovedi od poraďáka MIRHU.
Ako môhla byť započítaná pri RZZP, keď do RZZP sa započítavali len skutočne zaplatené výdavky do ZP ( v RZZP riadok : "výdavky na poistné o ktoré si daňovník znížil ZD") a tento závazok bol len závazok, ktorý nebol účtovaný v r. 2006 VNZD a ani do VOZD, bol len evidovaný ako závazok.

Tento závazok do ZP môhol byť započítaný len do predpisu pre výpočet RZZP.( v RZZP riadok: "úhrn zaplatených preddavkov" predpis od 1-12/06)

Ja osobne by som to riešila tak, že by som si vyžiadala od ZP potvrdenie o zaplatení závazku. Závazok by som evidovala po dobu ukončenia živnosti,... vlastne do tej doby pokiaľ by som bola nútená zo zákona upraviť základ dane podľa § 17 ods.8 a vtedy by som ho účtovala do daňovo uznaných výdavkov na základe potvrdenie zo ZP. V tom roku kedy by prišlo k úprave základu dane § 17 ods.8 by som ho započítala aj do RZZP za daný rok.:)
Paula
26.08.07,14:44
Reni, to som len tak uvažovala....ročné zúčtovanie mohol robiť "ktokoľvek"(teda nie sám podnikateľ, či jeho účtovník) , komu sa iba oznámilo, že zaplatené bolo a neboli mu priložené dôkazy o platbe. :)
renča1
26.08.07,14:50
Veď ja som to nemyslela v zlom, chcela som len trošku za polemizovať.:)
Zita5
26.08.07,15:14
Pauli prepáč, že ťa citujem, ale::)

Chytím sa tejto vety...

Na základe odpovedi od poraďáka MIRHU.
Ako môhla byť započítaná pri RZZP, keď do RZZP sa započítavali len skutočne zaplatené výdavky do ZP ( v RZZP riadok : "výdavky na poistné o ktoré si daňovník znížil ZD") a tento závazok bol len závazok, ktorý nebol účtovaný v r. 2006 VNZD a ani do VOZD, bol len evidovaný ako závazok.

Tento závazok do ZP môhol byť započítaný len do predpisu pre výpočet RZZP.( v RZZP riadok: "úhrn zaplatených preddavkov" predpis od 1-12/06)

Ja osobne by som to riešila tak, že by som si vyžiadala od ZP potvrdenie o zaplatení závazku. Závazok by som evidovala po dobu ukončenia živnosti,... vlastne do tej doby pokiaľ by som bola nútená zo zákona upraviť základ dane podľa § 17 ods.8 a vtedy by som ho účtovala do daňovo uznaných výdavkov na základe potvrdenie zo ZP. V tom roku kedy by prišlo k úprave základu dane § 17 ods.8 by som ho započítala aj do RZZP za daný rok.:)

Idem polemizovať aj ja ;) i keď tu ide o stratu dokladu ....RZZP sa v zadaní otázky neriešilo ......

1/Mne osobne by vadilo , aby som záväzok evidovala dlhé roky ...neviem kedy by sa teoreticky ale samozrejme aj prakticky skončilo s podnikaním ..... rok 2008,2015,2020 ?????

2/ v Prípade úpravy základu dane v roku skončenia ....... ako môžem pri ukončení podnikania teoreticky napr. v roku 2015 si znížiť DZ o zaplatené poistné napríklad za 11/2006 ?

Nejako neviem pochopiť Reni čo tým myslíš .
renča1
26.08.07,15:26
Idem polemizovať aj ja ;) i keď tu ide o stratu dokladu ....RZZP sa v zadaní otázky neriešilo ......

1/Mne osobne by vadilo , aby som záväzok evidovala dlhé roky ...neviem kedy by sa teoreticky ale samozrejme aj prakticky skončilo s podnikaním ..... rok 2008,2015,2020 ?????

2/ v Prípade úpravy základu dane v roku skončenia ....... ako môžem pri ukončení podnikania teoreticky napr. v roku 2015 si znížiť DZ o zaplatené poistné napríklad za 11/2006 ?

Nejako neviem pochopiť Reni čo tým myslíš .

Som rada, že somnou polemizuješ.:) ;) .

1) nad prvou otázkou sa nedá moc polemizovať.... Je to individuálne, na daňovníkovi ako sa rozhodne... Napr. mne by takýto závazok vôbec nevadil, ak sa takýto závazok pri zaplatení považuje za daňovo uznaný podľa § 19 zákona o dani z príjmov.

2) Môžem. Hovorí o tom § 17 ods.8 písm. a)....ZD sa upraví o výšku závazkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19.
Zita5
26.08.07,15:38
Som rada, že somnou polemizuješ.:) ;) .

1) nad prvou otázkou sa nedá moc polemizovať.... Je to individuálne, na daňovníkovi ako sa rozhodne... Napr. mne by takýto závazok vôbec nevadil, ak sa takýto závazok pri zaplatení považuje za daňovo uznaný podľa § 19 zákona o dani z príjmov.

2) Môžem. Hovorí o tom § 17 ods.8 písm. a)....ZD sa upraví o výšku závazkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19.


Lenže skutočná úhrada zdravotného poistenia za 11/2006 sa uskutočnila
v tom istom roku to znamená , že v roku 2006 .

JA viem ako to myslíš , že by si o neuhradené záväzky znížil ZD pri ukončení podnikateľskej činnosti , to znamená že by v záväzkoch bolo aj uvedené nezaplatené poistné , ale mne prekáža skutočnosť , že ono to zdravotné bolo už uhradené . A s tým by som nebola spokojná .Možno by sa na to prišlo alebo neprišlo to je už druhá vec .......ale raz to bolo uhradené v roku 2006 .

Takže ak by to bolo na mne , tak by som to riešila spôsobom ako uvádzam vyššie v príspevku . Ale samozrejme ,že to je môj názor .:) ;)
renča1
26.08.07,15:42
Lenže skutočná úhrada zdravotného poistenia za 11/2006 sa uskutočnila
v tom istom roku to znamená , že v roku 2006 .
:) ;)

Je to diskutabilné, aj taky tak.:) mimotemy Prajem príjemný zvyšok dňa, nech ho máš lepší ako ja.pááá:)