pozit
16.02.05,12:29
Zdravím všetky Poraďáčky,
už niekoľko rokov sme nezamestnávali dôchodcu, takže som to prestala sledovať, ale teraz by som potrebovala pomôcť: čo všetko je iné pri mzde dôchodcu oproti "klasickému" zamestnancovi? Myslím, že neplatí invalidné poistenie (ani on ani firma?) a čo je ešte odlišné? A ako je to s dôchodcom pri DOVP?
Ďakujem všetkým dušičkám, ochotným pomôcť.
anka1
16.02.05,11:38
Zdravím všetky Poraďáčky,
už niekoľko rokov sme nezamestnávali dôchodcu, takže som to prestala sledovať, ale teraz by som potrebovala pomôcť: čo všetko je iné pri mzde dôchodcu oproti "klasickému" zamestnancovi? Myslím, že neplatí invalidné poistenie (ani on ani firma?) a čo je ešte odlišné? A ako je to s dôchodcom pri DOVP?
Ďakujem všetkým dušičkám, ochotným pomôcť.
Dôchodca na TPP neplatí Invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti taktiež neplatí ani zamestnávateľ.

Na DOVP sa platí iba 0,8% úrazové poistenie (to platí zamestnávateľ) a daň to platí zamestnanec :)
pozit
16.02.05,12:02
Ďakujem, anka1. Takže zamestnávateľ ani dôchodca neplatí ani inval. poist., ani poist. v nezam. Lepšie je to asi na tú DOVP, ale je to nejako ohraničené odprac. hodinami alebo výškou odmeny? Aj pri dôchodcovi na DOVP sa musí tvoriť SF? A ak by bol na TPP, tak sa mu normálne na konci roka spraví ročné zúčt. dane, alebo si musí podať DP?
Ďakujem.
anka1
16.02.05,12:15
Ďakujem, anka1. Takže zamestnávateľ ani dôchodca neplatí ani inval. poist., ani poist. v nezam. Lepšie je to asi na tú DOVP, ale je to nejako ohraničené odprac. hodinami alebo výškou odmeny? Aj pri dôchodcovi na DOVP sa musí tvoriť SF? A ak by bol na TPP, tak sa mu normálne na konci roka spraví ročné zúčt. dane, alebo si musí podať DP?
Ďakujem.
DOVP by nemala byť uzatvorení na opakujúcu sa činnosť. Max. 300 hod ročne. Výška odmeny nie je stanovená. Ak o ročné zúčtovanie požiada, môže mu ho urobiť. Pri DOVP neplatíš odvody, takže je to asi lepšie, ale pozor na tú činnosť.
pozit
16.02.05,12:17
Ešte raz veľmi pekne ďakujem, si zlatá. Pekný deň!
Normen
20.09.05,20:00
Od roku 2001 robi u mna na pracovnu zmluvu pracovnicka, ktora 31.7.2005 mala odist do dochodku,ale nadalej u mna pracuje. Spravne som jej odpocital odpocitatelnu polozku 7328,- Sk vo vyplate? Alebo uz na nu nemala narok? V mesiaci august 2005 som jej uz nedal odp.polozku. Dakujem.
Muška
20.09.05,20:34
Základ dane daňovníka sa neznižuje iba ak by pracovníčka bola na začiatku zdaňovacieho obdobie /t.j. 1.1./ POBERATEĽOM starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku.
Tzn., že Tvoja pracovníčka má nárok na odpočítateľnú položku po celý rok 2005 aj keby začala poberať dôchodok.
Pokiaľ nebude poberať dôchodok ani k 1.1.2006 , tak stále bude mať nárok na odpočítateľnú položku.
ľudka
21.09.05,04:08
Ešte si musíš dať pozor na odpočítateľnú položku z dane. Ak k 1.1.2005 bol starobný dôchodca poberateľom dôchodku, nemá nárok na odpočítateľnú položku. Ináč áno, aj keby mu bol dôchodok priznaný v priebehu roka.
liba2
21.09.05,05:16
Od roku 2001 robi u mna na pracovnu zmluvu pracovnicka, ktora 31.7.2005 mala odist do dochodku,ale nadalej u mna pracuje. Spravne som jej odpocital odpocitatelnu polozku 7328,- Sk vo vyplate? Alebo uz na nu nemala narok? V mesiaci august 2005 som jej uz nedal odp.polozku. Dakujem.Táto pracovníčka, pokiaľ nie je aj poberateľom starobného dôchodku, má stále nárok na odpočítateľnú čiastku. Tento nárok stratí až v tom roku, v ktorom bude poberateľom starobného dôchodku od 1.1. !
iwona
25.10.05,03:51
Daň sa upraví tak, že sa v ďalšom mesiaci dopočíta za august, alebo sa vyrovná v ročnom zúčtovaní dane v roku 2006.