milionarcik
24.08.07,09:37
Zdravim vsetkych

som tu skoro uplny novacik. Prispevkov je tu vela takze ak sa o mojej otazke uz diskutovalo, vopred sa ospravedlnujem...
Chcem sa spytat, ci existuje nieco ako zivnost popri zamestanani...O co mi ide? Pracujem ako programator v rakusku, platim tam odvody socialne poistenie zdravotne a pod. V poslednej dobe ma vsak vela ludi z okolia ziada, aby som im pomohol vybrat vhodny pocitac, software a pod. Venujem tomu casto dost vela casu, aby som dobre poradil a potom obchod je zrealizovany niekde inde. Preto zvazujem zriadit si zivnost, sam transakciu zrealizovat a mat z toho aspon symbolicky zisk.
Chcem sa spytat teda, ci je taketo nieco mozne...a ci sa mi nestane, ze na odvodoch zaplatim viac ako z tejto cinnosti zarobim...co by sa asi lahko mohlo stat,ak ako zaklad by sa zobral aj moj prijem zo zamestnania v rakusku
ZuzanaP
24.08.07,08:04
veronikasad
24.08.07,08:39
Môžeš mať živnosť popri zamestnaní. Do soc. poisťovne budeš platiť odvody od 1.7.2008 len v prípade, ak tvoj príjem v r.2007 dosiahne 12-násobok min.mzdy /pozor ! tržby - nie zisk/. Do zdr.poisťovne sa musíš prihlásiť do 8 dní od začiatku podnikania, ak preukážeš, že v Rak. platia za teba zdr.poistenie, môžeš si určiť vymeriavací základ 0 a preddavky na zdr.poistenie platiť nemusí. Podľa výšky zisku to vyrovnáš v ročnom zúčtovaní zdr. poistenia.
Čo sa týka dane, zisk z podnikania sa pripočíta k tvojmu príjmu zo zahraničia /Rakúsko má metódu vyňatia príjmov/, odpočíta sa nezd.čiastka pre r. 2007, príjem z Rakúska a rozdiel sa zdaní. Napísala som tie dane komplikovane, v podstate od príjmu zo živnosti sa odpočíta nezd.čiastka 95616 sk a rozdiel sa zdaní.

--------
Veronika