Mipolka
24.08.07,12:07
Prajem vsetkym dobry den :)
potrebujem poradit - spolocnost darovala v r.2007 PC, ktoreho OC bola do 30 000,- - pri obstarani v r.2006 bol uctovany priamo do nakladov a odpocitala si aj DPH, v obdobi medzi obstaranim a darovanim ho pouzivala.
Ako postupovat s DPH? Spolocnost ju musi teraz celu odviest?

Za vsetky rady dakujem:)
Vladimír Ozimý
24.08.07,10:19
no keďže ide o dodanie podľa par. 8 ods 3 musíte oceniť tento tovar...oceníte ho nákupnou cenou...
betka
24.08.07,10:43
§ 54
Úprava dane odpočítanej pri investičnom majetku

(1) Platiteľ upraví odpočítanú daň, ak v období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom nadobudol investičný majetok alebo ho vytvoril na vlastné náklady, zmení účel jeho použitia.

(2) Investičným majetkom na účely tohto zákona sú

a) hnuteľné veci, ktorých obstarávacia cena bez dane alebo vlastné náklady sú 100 000 Sk a viac a ktorých doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok,
b) budovy, stavebné pozemky, byty a nebytové priestory,
c) nadstavby budov, prístavby budov a stavebné úpravy budov, bytov a nebytových priestorov, ktoré si vyžadovali stavebné povolenie podľa osobitného predpisu.27)

(3) Zmenou účelu použitia investičného majetku sa rozumie, ak platiteľ

a) investičný majetok, pri ktorom odpočítal daň, používa na dodávky tovarov a služieb bez možnosti odpočítania dane alebo na dodávky tovarov a služieb s možnosťou pomerného odpočítania dane alebo na iný účel ako na podnikaniealebo na iný účel ako na podnikanie,
b) investičný majetok, pri ktorom nemohol odpočítať daň, používa na dodávky tovarov a služieb s možnosťou odpočítania dane alebo na dodávky tovarov a služieb s možnosťou pomerného odpočítania dane,
c) investičný majetok, pri ktorom odpočítal pomernú výšku dane, používa na dodávky tovarov a služieb s možnosťou odpočítania dane alebo na dodávky tovarov a služieb bez možnosti odpočítania dane alebo na iný účel ako na podnikanie alebo na iný účel ako na podnikanie; za zmenu účelu použitia investičného majetku, pri ktorom platiteľ odpočítal pomernú výšku dane, považuje sa aj zmena výšky ročného koeficientu (§ 50 ods. 4) o hodnotu väčšiu ako 0, 10.
Mipolka
24.08.07,10:44
Dakujem za radu,
takze rovnaky postup ako pri zasobach, len som nevedela, ci sa nezohladnuje opotrebenie v priebehu pouzivania.
betka
24.08.07,10:55
Dakujem za radu,
takze rovnaky postup ako pri zasobach, len som nevedela, ci sa nezohladnuje opotrebenie v priebehu pouzivania.

A ja si myslím, že nepôjde o 8/3, a nie je potrebné odviesť DPH, počítač nemal ani ZC, iba bol vedený evidenčne v DHM, bol zaúčtovaný ako dańový výdavok v roku 2006.
V roku 2006 ste neevidovali počítač ani vo Výkaze o MaZ, zásoby ano.

:rolleyes::rolleyes:;);)
Vladimír Ozimý
24.08.07,10:59
§ 54
Úprava dane odpočítanej pri investičnom majetku

(1) Platiteľ upraví odpočítanú daň, ak v období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom nadobudol investičný majetok alebo ho vytvoril na vlastné náklady, zmení účel jeho použitia.

(2) Investičným majetkom na účely tohto zákona sú

a) hnuteľné veci, ktorých obstarávacia cena bez dane alebo vlastné náklady sú 100 000 Sk a viac a ktorých doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok,
b) budovy, stavebné pozemky, byty a nebytové priestory,
c) nadstavby budov, prístavby budov a stavebné úpravy budov, bytov a nebytových priestorov, ktoré si vyžadovali stavebné povolenie podľa osobitného predpisu.27)

(3) Zmenou účelu použitia investičného majetku sa rozumie, ak platiteľ

a) investičný majetok, pri ktorom odpočítal daň, používa na dodávky tovarov a služieb bez možnosti odpočítania dane alebo na dodávky tovarov a služieb s možnosťou pomerného odpočítania dane alebo na iný účel ako na podnikaniealebo na iný účel ako na podnikanie,
b) investičný majetok, pri ktorom nemohol odpočítať daň, používa na dodávky tovarov a služieb s možnosťou odpočítania dane alebo na dodávky tovarov a služieb s možnosťou pomerného odpočítania dane,
c) investičný majetok, pri ktorom odpočítal pomernú výšku dane, používa na dodávky tovarov a služieb s možnosťou odpočítania dane alebo na dodávky tovarov a služieb bez možnosti odpočítania dane alebo na iný účel ako na podnikanie alebo na iný účel ako na podnikanie; za zmenu účelu použitia investičného majetku, pri ktorom platiteľ odpočítal pomernú výšku dane, považuje sa aj zmena výšky ročného koeficientu (§ 50 ods. 4) o hodnotu väčšiu ako 0, 10.

podľa mňa nejde o investičný majetok...
betka
24.08.07,11:02
no keďže ide o dodanie podľa par. 8 ods 3 musíte oceniť tento tovar...oceníte ho nákupnou cenou...

Nesúhlasím, Ja som ho spotrebovala v roku 2006;)
Vladimír Ozimý
24.08.07,11:04
Nesúhlasím, Ja som ho spotrebovala v roku 2006;)

keby ste ho spotrebovala ťažko by ste ho darovala :)
Mipolka
24.08.07,11:05
A ja si myslím, že nepôjde o 8/3, a nie je potrebné odviesť DPH, počítač nemal ani ZC, iba bol vedený evidenčne v DHM, bol zaúčtovaný ako dańový výdavok v roku 2006.
V roku 2006 ste neevidovali počítač ani vo Výkaze o MaZ, zásoby ano.

:rolleyes::rolleyes:;);)

Vedieme PU - takze nevykazovali sme ho v Suvahe, nie vo Vykaze o MaZ.
Ked uvazujem, ze ide v podstate o hmotny majetok povazovany za zasoby, uctovany na ucte 501 - cize spotrebovany, tak skutocne nema ziadnu ZC a teraz co s tou DPH???:(
irma1
24.08.07,11:09
Vedieme PU - takze nevykazovali sme ho v Suvahe, nie vo Vykaze o MaZ.
Ked uvazujem, ze ide v podstate o hmotny majetok povazovany za zasoby, uctovany na ucte 501 - cize spotrebovany, tak skutocne nema ziadnu ZC a teraz co s tou DPH???:(

Nič. Ak ho máš v nejakej operatívnej evidencii, tak ho jednoducho vyraď.
Mipolka
24.08.07,11:09
keby ste ho spotrebovala ťažko by ste ho darovala :)

To je fakt, ze keby sme ho spotrebovali tak by sme ho nemohli darovat, lenze uctovne sa predsa povazuje za spotrebovany.
betka
24.08.07,11:10
Zásady pre členenie dlhodobého majetku a jeho účtovanie
(1) Dlhodobý majetok sa člení na
a) dlhodobý nehmotný majetok,
b) dlhodobý hmotný majetok,
c) dlhodobý finančný majetok,
d) dlhodobé pohľadávky.

(4) Dlhodobý hmotný majetok sa člení na
a) pozemky, stavby 6), byty a nebytové priestory7), umelecké diela8), zbierky (§38 ods. 3 písm. b)), predmety z drahých kovov,
b) samostatné hnuteľné veci s výnimkou hnuteľných vecí uvedených v písmene a) a súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok a v ocenení vyššom ako je suma ustanovená v osobitnom predpise9 ),
c) pestovateľské celky trvalých porastov 10) s dobou plodnosti dlhšou ako tri roky,

(6) Hmotný majetok podľa odseku 4 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu9) alebo je nižšie, možno zaradiť do dlhodobého hmotného majetku, ak doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok.
(7) O hmotnom majetkupodľa odseku 4 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu9) alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, sa účtuje ako o zásobách.

Vladko, bolo o tomto majetku účtované ako o zásobách? Bolo súčasťou MaZ?. Myslím, že nie, každý si to šupne okamžite do daňových výdavkov....

???????Tak, ako??

Už sa nehádam, zamyslite sa nad touto problematikou.
Zásoby evidujem na kartách, ak som ich mala v skladovej evidencii, a darujem túto zásobu, ide o 8/3. Ale ja som tento majetok kúpila v roku 2006, účtovala som ako o daňovom výdavku, dala som ho do spotreby, možno som ho len evidovala v DHM kôli nejakým opravám..., pochybujem, že bol počítač zaradený do Výkazu o MaZ, ak áno, v akej cene? Potom si odvedme DPH podľa 8/3.:D
Trvám na svojom, vyvrátte mi to.
HankaS
24.08.07,11:10
Pri darovaní počítača aj s nulovou zc musíš odviesť DPH pdľa parag.8 odst.3 ak si si pri jeho kúpe DPH uplatnila
Vladimír Ozimý
24.08.07,11:18
Nič. Ak ho máš v nejakej operatívnej evidencii, tak ho jednoducho vyraď.

nebolo by to prílišne jednoduché...zamyslime sa tým pádom ak ho ja kúpim 5.1. a dám ho do spotreby tám pádom pre mňa má od tohoto momentu nulovú hodnotu lebo som ho spotreboval to jest nasledný deň ak ho darujem tak ho vyradím a dph neodvediem? hm...asi nie...
betka
24.08.07,11:22
nebolo by to prílišne jednoduché...zamyslime sa tým pádom ak ho ja kúpim 5.1. a dám ho do spotreby tám pádom pre mňa má od tohoto momentu nulovú hodnotu lebo som ho spotreboval to jest nasledný deň ak ho darujem tak ho vyradím a dph neodvediem? hm...asi nie...

Ak ho darujem v tom istom roku, tak by som dala 8/3......Zamýšľam sa...
V súvahe nebol, tak o čo ide v roku 2007????Hm,...

Už som tichučko, už nepozriem do témy...:)
Mipolka
24.08.07,11:24
nebolo by to prílišne jednoduché...zamyslime sa tým pádom ak ho ja kúpim 5.1. a dám ho do spotreby tám pádom pre mňa má od tohoto momentu nulovú hodnotu lebo som ho spotreboval to jest nasledný deň ak ho darujem tak ho vyradím a dph neodvediem? hm...asi nie...

Ten zakon je ale pekne nespravodlivy, ked som nejaky majetok rok vyuzivala na podnikatelske ucely, tak po tom roku je uz asi trosku opotrebovany a PC sa zvlast rychlo hlavne moralne opotrebovavaju a
teraz musim s celej obstaravacej hodnoty odvadzat DPH ? Najspravodlivejsie by to bolo, ak by bolo mozne pouzit ocenenie ROC, lenze oplati sa v takomto pripade zaplatit za posudok? :confused:
Vladimír Ozimý
24.08.07,11:25
Ak ho darujem v tom istom roku, tak by som dala 8/3......Zamýšľam sa...
V súvahe nebol, tak o čo ide v roku 2007????Hm,...

Už som tichučko, už nepozriem do témy...:)

páčia sa mi takéto úvahy...no ale podľa mňa súvaha ani účtovníctvo z pohľadu dph ma nezaujíma mňa zaujíma zákon o DPH a ten mi hovorí ak darujem tovar vzniká dodanie tovaru...a mam povinnosť odviesť dph...daroval som? došlo k dodaniu tovaru tým pádom? podľa mňa áno...:)
Mipolka
24.08.07,11:28
páčia sa mi takéto úvahy...no ale podľa mňa súvaha ani účtovníctvo z pohľadu dph ma nezaujíma mňa zaujíma zákon o DPH a ten mi hovorí ak darujem tovar vzniká dodanie tovaru...a mam povinnosť odviesť dph...daroval som? došlo k dodaniu tovaru tým pádom? podľa mňa áno...:)

Takze zaver je, ze DPH odvediem z nakupnej ceny ;) Dakujem za rady.
betka
24.08.07,11:28
A ešte predsa čosi. Akú ma cenu v roku 2007? nula.

Ak by sme počítač odpisovali a v roku darovania by mal ZC nula, z akej ceny by ste odviedli DPH?

Je to detto.
Vladimír Ozimý
24.08.07,11:31
Takze zaver je, ze DPH odvediem z nakupnej ceny ;) Dakujem za rady.

len to nevzdávajte ja nehovorím či moja úvaha je správna...nemám ju potvrdenú...ale vychádzam zo zákona...ja tiež si myslím že je to ponekud divné...ale fakt je taký že darovať spotrebované sa nedá a v tomto prípade nejde o investičný majetok podľa zákona o dph...skrátka hm...:)
Vladimír Ozimý
24.08.07,11:34
A ešte predsa čosi. Akú ma cenu v roku 2007? nula.

Ak by sme počítač odpisovali a v roku darovania by mal ZC nula, z akej ceny by ste odviedli DPH?

Je to detto.


betka ja vás plne chápem ja len proste beriem to čo je v zákone o dph...proste pri bezodplatnom dodaní vzniká daňová povinnosť...to asi nezaprieme...ide o to či hodnota tovaru je cena nákupu alebo ZC...a nikde v tomto paragrafe nevidím že by sa to odvolávalo na zákon o dani z príjmu alebo účtovníctve...
Mipolka
24.08.07,11:36
len to nevzdávajte ja nehovorím či moja úvaha je správna...nemám ju potvrdenú...ale vychádzam zo zákona...ja tiež si myslím že je to ponekud divné...ale fakt je taký že darovať spotrebované sa nedá a v tomto prípade nejde o investičný majetok podľa zákona o dph...skrátka hm...:)

Kedze to dost suri, tak ja radsej odvediem, nie je to az taka hrozna suma. Vzdy je predsa lepsie podat DP s nizsou danovou povinnostou ako bola ta povodna, nez aby sme mali doplacat a este by nam vyrubili aj penale :)
Vladimír Ozimý
24.08.07,11:37
Kedze to dost suri, tak ja radsej odvediem, nie je to az taka hrozna suma. Vzdy je predsa lepsie podat DP s nizsou danovou povinnostou ako bola ta povodna, nez aby sme mali doplacat a este by nam vyrubili aj penale :)


to je pravda zase nikde nie je napísané že to nemôžte potom opraviť a vypýtať si peniažky naspäť...
betka
24.08.07,11:55
no keďže ide o dodanie podľa par. 8 ods 3 musíte oceniť tento tovar...oceníte ho nákupnou cenou...

Určite? Akú cenu má v roku 2007?


podľa mňa nejde o investičný majetok...

A o aký majetok ide?


keby ste ho spotrebovala ťažko by ste ho darovala

Akú má cenu k 31.12.2006 v Súvahe, je vôbec v súvahe? A prečo sa účtoval do spotreby, ak sa účtoval do spotreby, tak jeho cena v roku 2007 je nula.


Vedieme PU - takze nevykazovali sme ho v Suvahe, nie vo Vykaze o MaZ.
Ked uvazujem, ze ide v podstate o hmotny majetok povazovany za zasoby, uctovany na ucte 501 - cize spotrebovany, tak skutocne nema ziadnu ZC a teraz co s tou DPH??? .

Ano, nemá ZC. Nič.


To je fakt, ze keby sme ho spotrebovali tak by sme ho nemohli darovat, lenze uctovne sa predsa povazuje za spotrebovany.

Aj daňovo. Môžeme ho vykazovať v evidencii DHM, kôli nejakým opravám.


Pri darovaní počítača aj s nulovou zc musíš odviesť DPH pdľa parag.8 odst.3 ak si si pri jeho kúpe DPH uplatnila

Ano, keby došlo k darovaniu v roku 2006.


nebolo by to prílišne jednoduché...zamyslime sa tým pádom ak ho ja kúpim 5.1. a dám ho do spotreby tám pádom pre mňa má od tohoto momentu nulovú hodnotu lebo som ho spotreboval to jest nasledný deň ak ho darujem tak ho vyradím a dph neodvediem? hm...asi nie...

Išlo by o 8/3.


Ten zakon je ale pekne nespravodlivy, ked som nejaky majetok rok vyuzivala na podnikatelske ucely, tak po tom roku je uz asi trosku opotrebovany a PC sa zvlast rychlo hlavne moralne opotrebovavaju a
teraz musim s celej obstaravacej hodnoty odvadzat DPH ? Najspravodlivejsie by to bolo, ak by bolo mozne pouzit ocenenie ROC, lenze oplati sa v takomto pripade zaplatit za posudok?

Prečo ROC pre DPH? A platiť posudok.


Takze zaver je, ze DPH odvediem z nakupnej ceny Dakujem za rady.

Prečo z ceny nákupnej? Mali ste ho evidovaný ako zásobu? Mali ste ho v krabici určený pre ďalšiu realizáciu? Alebo ste ho zaradili do používania ...Aká je potom jeho cena?
Mipolka
24.08.07,11:59
Určite? Akú cenu má v roku 2007?



A o aký majetok ide?



Akú má cenu k 31.12.2006 v Súvahe, je vôbec v súvahe? A prečo sa účtoval do spotreby, ak sa účtoval do spotreby, tak jeho cena v roku 2007 je nula.

.

Ano, nemá ZC. Nič.



Aj daňovo. Môžeme ho vykazovať v evidencii DHM, kôli nejakým opravám.



Ano, keby došlo k darovaniu v roku 2006.



Išlo by o 8/3.



Prečo ROC pre DPH? A platiť posudok.



Prečo z ceny nákupnej? Mali ste ho evidovaný ako zásobu? Mali ste ho v krabici určený pre ďalšiu realizáciu? Alebo ste ho zaradili do používania ...Aká je potom jeho cena?

S tou ROC, to bola iba uvaha, jasne ze ho nebudem davat ocenovat. Hodnota bola cca 17 000,- bez DPH a v r. 2006 sa zauctoval priamo na ucet 501, cize ako zasoba do pouzivania a tym padom nema ziadnu ZC.
Vladimír Ozimý
24.08.07,12:01
My sa Betka nechápeme tu došlo podľa par. 8 ods 3 k dodaniu tovaru na základe darovania...to sa nedá poprieť a ten zákon mi hovorí že mám odviesť dph...a neodvoláva sa na zákon o účtovníctve a ocenenie majetku zásob atď atď...stále to miešame s účtovníctvom...
irma1
24.08.07,12:05
S tou ROC, to bola iba uvaha, jasne ze ho nebudem davat ocenovat. Hodnota bola cca 17 000,- bez DPH a v r. 2006 sa zauctoval priamo na ucet 501, cize ako zasoba do pouzivania a tym padom nema ziadnu ZC.

Skúsim aj ja pouvažovať. Keby si ho nedarovala. Mohla by si ho predať za 1,- Sk? Aká by bola potom DPH?
A keby si ho nedarovala, nepredala ale zlikvidovala?
Kto sa dozvie v roku 2007 z účtovnej evidencie, že si ho darovala? Ten, komu ukážeš darovaciu zmluvu.
betka
24.08.07,12:06
Spýtam sa kúpim stoličku v roku 2006, zaúčtujem ju do dańových výdavkov.
Z pohľadu účtovnictva ide o samostatnu hnut.vec, doba použitia je viac ako 1 rok, cena je síce menej ako 30 tis. Sk.
Z pohľadu DPH: Darujem ju v roku 2007, odvediem z nej DPH podľa 8/3?

Pri príkladoch uvažujem totožne.............
Vladimír Ozimý
24.08.07,14:38
Skúsim aj ja pouvažovať. Keby si ho nedarovala. Mohla by si ho predať za 1,- Sk? Aká by bola potom DPH?
A keby si ho nedarovala, nepredala ale zlikvidovala?
Kto sa dozvie v roku 2007 z účtovnej evidencie, že si ho darovala? Ten, komu ukážeš darovaciu zmluvu.


toto je niečo uplne iné lebo ide o odplatné dodanie...to jest cena je stanovená to s darovaním a z par. 8 ods 3 nemá nič spoločné
Vladimír Ozimý
24.08.07,14:39
Spýtam sa kúpim stoličku v roku 2006, zaúčtujem ju do dańových výdavkov.
Z pohľadu účtovnictva ide o samostatnu hnut.vec, doba použitia je viac ako 1 rok, cena je síce menej ako 30 tis. Sk.
Z pohľadu DPH: Darujem ju v roku 2007, odvediem z nej DPH podľa 8/3?

Pri príkladoch uvažujem totožne.............


to je ten problém že vy to beriete stále cez pohľad účtovnícky ja sa na to snažím pozrieť z pohľadu dph...a ten mi hovorí...dodám bezodplatne mám to zdaniť...to je celéééé...:) prajem krásny víkend...
emgeton
24.08.07,16:18
Uzavrite to, jednoznačne zdaniť. Za základ dane si vezmite 0 (ZC) a z tohoto základu dane odveďte daň.
Tweety
24.08.07,17:09
Uzavrite to, jednoznačne zdaniť. Za základ dane si vezmite 0 (ZC) a z tohoto základu dane odveďte daň.
To sa určite DÚ poteší, aj zákon je splnený :)aj daň ne-bude odvedená. :)
Vladimír Ozimý
20.09.07,08:07
vraciam sa k téme lebo mi to nedalo a chcel som ukončiť túto tému vyjadrením DRSR....nech sa páči a každý si urobte úsudok

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
V zmysle § 8 ods. 3 zákona o DPH ak platiteľ dodá tovar na svoju osobnú spotrebu, dodá tovar na osobnú spotrebu svojich zamestnancov, dodá tovar bezodplatne alebo dodá tovar na ďalší iný účel ako na podnikanie a ak pri kúpe alebo vytvorení tohto tovaru vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, považuje sa takéto dodanie tovaru za dodanie tovaru za protihodnotu a základ dane sa určí podľa § 22 ods. 5 zákona o DPH. To znamená, že dani z pridanej hodnoty podlieha darovanie tovaru, pri kúpe ktorého bola daň odpočítateľná a základ dane sa určí podľa § 22 ods. 5 zákona o DPH.