dede2
24.08.07,14:06
Prosim o radu.

Po dlhom čase nám vznikol nadmerný odpočet na DPH. Doteraz sme skoro vždy mali len danové povinnosti. Môžem požiadať DÚ o vrátenie nadmerného odpočtu? Mám však obavu, že v zákone sa píše, že je nutné čakať do nasledujúceho daň. obdobia, kde sa NO vykompenzuje.

Nehrozí nám kontrola, ked po dlhom čase sme vykázali NO?

Dakujem.
evina
24.08.07,12:09
Prosim o radu.

Po dlhom čase nám vznikol nadmerný odpočet na DPH. Doteraz sme skoro vždy mali len danové povinnosti. Môžem požiadať DÚ o vrátenie nadmerného odpočtu? Mám však obavu, že v zákone sa píše, že je nutné čakať do nasledujúceho daň. obdobia, kde sa NO vykompenzuje.

Nehrozí nám kontrola, ked po dlhom čase sme vykázali NO?

Dakujem.

Nemôžeš požiadať o vrátenie, vykompenzuje sa /resp. vráti sa/ na základe výsledku v ďalšom zdaňovacom období.

Kontrola Vám hrozí asi tak, ako aj pri vykázaní DP:) Nikto Vám nepovie...
bolek
24.08.07,12:11
Je treba NO odpočítať v ďalšom zdaňovacom období a nie žiadať o vrátenie.
Do mesiaca po ďalšom zdaňovacom období sa buď ohlásia na kontrolu, alebo do 30 dní zašlú NO na účet.
Kontrolu NO určuje šéf DPH na daňovom úrade.
karcoolka1
24.08.07,12:26
je tam pravdepodobnosť kontroly
nevieš spraviť DP tak, aby ste mali povinnosť?
evina
24.08.07,12:27
je tam pravdepodobnosť kontroly
nevieš spraviť DP tak, aby ste mali povinnosť?

:eek::eek:
Vladimír Ozimý
24.08.07,12:28
je tam pravdepodobnosť kontroly
nevieš spraviť DP tak, aby ste mali povinnosť?

nechápem čoho sa báť pokiaľ je dph riadne robené...veď je prirodzené že ak firma investuje nakupuje môže dôjsť aj k nadmernému odpočtu to nie je žiadna choroba...to vedia aj na daňovom úrade...môžu prísť nemusia...
Paula
24.08.07,12:31
Ak by som mala pri NO obavu z kontroly a umelo vyrábala DP, okrádala by som v podstate firmu ...a už vôbec si neviem predstaviť, čo na to šéf :rolleyes:
Gabca
24.08.07,12:34
je tam pravdepodobnosť kontroly
nevieš spraviť DP tak, aby ste mali povinnosť?

A nevies preco by to mala tak urobit, aby mali povinnost? Ved to nieje protizakonne mat nadmerny odpocet. Pokym nerobi dake podvody a ma v poriadku doklady, tak nechapem, preco by nemali dostat naspat co im patri. Ja mam klienta, ktory ma vacsinou NO, ved ked obchoduje so zahranicim, tak sa to stava, co je na tom, teraz by mal zatajovat doklady a uctovat len tak aby platil? Normalne sa mi pri tom tvojom prispevku rozum zastavil, prepac.
bea
24.08.07,12:56
Pravdepodobnosť kontroly je taká istá ako pri riadnom DP. My máme veľmi často nadmerný odpočet a zatiaľ nám kontrola nikdy neprišla. Ale keby aj prišla, veď raz aj to musí prísť ...
bepo
24.08.07,13:28
Treba vyskúšať sviečky proti zlým duchom a každý deň jednu zapáliť
cactus
25.08.07,07:23
Treba vyskúšať sviečky proti zlým duchom a každý deň jednu zapáliť

Bielu alebo čiernu?
bepo
30.08.07,06:22
Bielu alebo čiernu?
Závisí od toho na akom šamanskom bubne sa bubnuje
JAJA11
30.08.07,06:36
Aj my sme mali v minulom roku každý mesiac nadmerný odpočet (stavali sme nové priestory a časť produkcie išla von) a dostali sme kontrolu až po pol roku. Možno to bolo aj tým, že o nás na daňovom úrade vedeli, že staviame, takže sa im to nezdalo čudné, že máme stále také vysoké odpočty. Teraz sme mali naopak kontrolu kvôli nášmu zákazníkovi, ktorí u nás nakupuje a túto produkciu vyváža von. Mal pomerne vysoký nadmerný odpočet, tak skontrolovali aj nás, či sme odviedli všetky peniaze, ktoré si on uplatnil. Je to rutinná práca daňovákov a toto by mali robiť pri všetkých daňových subjektoch, aby nevznikali podvodné nadmerné odpočty. Dnes už daňové kontroly nie sú strašiakom, pokiaľ je všetko vedené v zmysle zákona. A k tej úprave, aby nebol nadmerný odpočet - prečo nie, ak sa bojí človek kontroly, veď stačí vyhodiť niektorú došlú faktúru a uplatniť si ju v ďalšom mesiaci. Je to v súlade so zákonom a nič sa nestratí, aj tak tú DPH vrátia až v ďalšom období. :rolleyes:
Mikolajova
12.09.07,12:47
Prosím Vás v 12/2006 sme mali nadmerný odpočet. V 02/2007 sme dostali vysporiadanie tohto odpočtu od DU no žiaľ vraj oni tam majú nejaký nedoplatok z minulých rokoch samozrejme nikto nevie za čo, tak mi poslali úhradu o tento nedoplatok nižšiu t.j. 798,- SK. Prosím Vás ako zaúčtovať túto sumu, aby sa mi DPH vynulovala?
Paula
12.09.07,12:53
To by chcelo najprv zistiť, o aký nedoplatok ide, tento zaúčtovať a potom spraviť zápočet . A ten nedoplatok "nevisí" na žiadnej daň. povinnosti v účtoch?
Mikolajova
12.09.07,12:58
žiaľ, ja som zdedila účtovníctvo a zostatky sedia, bola som aj na daňovom, nevedia za čo je ten nedoplatok. Neviem sa teda pohnúť, ale veľmi nechcem aby to ostalo na 343.
Paula
12.09.07,13:08
Nedoplatok môže byť v rámci odvodu preddavkov z miezd - odvedené bolo menej, než sa uvádza napr. v Prehľadoch a v rámcii miezd bolo zaúčtované len toľko, koľko sa odviedlo. Na DÚ sa ku kontrole týchto Prehľadov a Hlásení dostanú niekedy až po 2-3 rokoch.
zlatica76
12.09.07,13:15
Ak je to len taká malá suma (798 Sk) tak by som sa nad tým netrápila a šupla by som to do nákladov. Fakt je tu otázka, koľko času stratíš tým, že to budeš zisťovať. Keby to bolo viac, už by to bolo iné.
Mikolajova
12.09.07,13:23
No zisťujem to od 03/2007 ale žiaľ bez výsledku, pozrela som aj prehľady ale platby s prehľadmi sa nám zhodujú. Ako to zaúčtovať tak, aby to bolo správne?
Paula
12.09.07,13:26
Ak je to len taká malá suma (798 Sk) tak by som sa nad tým netrápila a šupla by som to do nákladov. Fakt je tu otázka, koľko času stratíš tým, že to budeš zisťovať. Keby to bolo viac, už by to bolo iné.


O tom nemôže rozhodnúť účtovník, nejedná sa o jeho financie :cool:
Mikolajova
12.09.07,13:28
Ale s požehnaním šéfa, no naozaj neviem čo s tým, či to tak nechať a prenášať z roka na rok?
evina
12.09.07,13:34
Ale s požehnaním šéfa, no naozaj neviem čo s tým, či to tak nechať a prenášať z roka na rok?
Ten nedoplatok vôbec nemusí súvisieť s týmto rokom. Stretla som sa s tým, že DÚ oznámil nejaký nedoplatok pri vracaní NO, ale neboli schopní povedať z čoho a na akej dani ani z akého dátumu /nechápem skutočne ich softwear/, pričom daňovník takýto nedoplatok nikde v účtovníctve nezaznamenal.
Nakoľko ide o malú sumu, osobne by som to určite neťahala z roka na rok a účtovala by som to do nákladov /548/ a z hľadiska daňového ako pripočitateľnú položku. Ak Ti nevedia povedať na DÚ nepredpokladám, že sa dopátraš dozadu, najmä ak si to účto predtým nerobila...
Paula
12.09.07,13:39
S požehnaním + podpisom šéfa súhlasím, ak sa to zaúčtuje ako pripoč. položka k ZD.
evina
12.09.07,13:47
S požehnaním + podpisom šéfa súhlasím, ak sa to zaúčtuje ako pripoč. položka k ZD.

každú ročnú závierku, vrátane pripočitateľných a odpočitateľných položiek musí schváliť šéf ...:)
seda
28.12.07,07:33
Dobrý deň, DU nám mal 23.12.2007 vrátiť časť z nadmerného odpočtu a zatiaľ na účet nič neprišlo. Čo myslíte, môžem sa znova pripravovať na kontrolu, v 12/07 nám jedna skončila?
Dáša_
28.12.07,07:46
Pokial ja viem, tak bola stopnutá velká časť nadmerných odpočtov, ktoré mali byť vracané v decembri a boli nariadené kontroly. Ale ak si dobre pamatam, tak kontrola by mala začať do dátumu, ked by mali peniaze vrátit. Takže u vás asi budú iba meškať cez rok. A štátny účet na konci roka vďaka takejto "maličkosti" :mad: vykáže pozoruhodné zostatky
Zoltán Kovács
28.12.07,08:04
Dobrý deň, DU nám mal 23.12.2007 vrátiť časť z nadmerného odpočtu a zatiaľ na účet nič neprišlo. Čo myslíte, môžem sa znova pripravovať na kontrolu, v 12/07 nám jedna skončila?

V priebehu decembra sa vracajú nadmerné odpočty za september. Teda ak za november ste vykázali nižšiu povinnosť ako bol NO, resp. za november tiež bol NO. Daňový úrad má povinnosť vrátiť NO do 30 dni od dňa termínu podávania daňového priznania za 10/2007, teda do 25.12. a nie do 23.12. Deň 25.12. pripadol na sviatok, tým sa termín posúva na najbližší pracovný deň, teda na 27.12. A keď rátam zhruba 3 dni na presun peňazí, tak na účte by sa mali objaviť asi 30. resp. 31.12.
seda
28.12.07,08:47
Ďakujem pekne za odpovede, ja som rátala 30 dní od podania DP za 10/07.
Slavena
09.01.08,17:29
S.r.o mala prvý krát v tomto roku nadmerný odpočet pri priznaní k DPH za november v sume 85,- Sk. Teraz pozerám na priznanie DPH za december a vychádza tiež nadmerný odpočet v sume 19.000,- Sk. Ako by to malo vyzerať v tých spodných kolonkách v tlačive?
Vo výstupnej zostave z počítača /za december/ mi tú predch. sumu NO vôbec nikde nepričitáva ani nepíše? Radšej to urobím ručne, poradíte ako? Prvý krát robím DP keď vyšiel NO dva krát po sebe. Ďakujem.
Zoltán Kovács
09.01.08,17:30
S.r.o mala prvý krát v tomto roku nadmerný odpočet pri priznaní k DPH za november v sume 85,- Sk. Teraz pozerám na priznanie DPH za december a vychádza tiež nadmerný odpočet v sume 19.000,- Sk. Ako by to malo vyzerať v tých spodných kolonkách v tlačive?
Vo výstupnej zostave z počítača /za december/ mi tú predch. sumu NO vôbec nikde nepričitáva ani nepíše? Radšej to urobím ručne, poradíte ako? Prvý krát robím DP keď vyšiel NO dva krát po sebe. Ďakujem.

Ani nemá kam uviesť novembrový NO, ak aj december je NO. NO za november vráti DÚ do 25.2.
vikinka
09.01.08,17:33
V r.29 NO bude uvedená suma NO za 12/07- 19 000,- a NO za 11/07 vráti DÚ,keďže nevyšla povinnosť nie je z čoho odpočítať.
Slavena
09.01.08,17:35
Ďakujem, už som podobnú odpoveď našla aj v inej téme. Predsa sa ten môj kamarát PC nemýlil. Ale ako sa vraví: "Dôveruj, ale preveruj!"
janka01
22.01.08,18:21
Dobrý večer,

Taktiež mám prvý krát nadmerný odpočet po sebe nasledujúci, a neviem či som to správne pochopila.
Sme qvartálny platcovia dph. Za 3 Q/07 sme mali nadmerný odpočet 20.tisíc, a za 4 Q/07 vychádza nadmerný odpočet cca 100.tisíc. To znamená že si nemám z čoho vo 4 Q/07 odpočítať NO za 3Q.

Otázka znie:
1, nadmerný odpočet za 3Q/07 nám vráti Dú do 25.2.2008 ????
2, čo s nadmerným odpočtom za 4Q/2007???
ten sa posunie do prípadného odpočtu za 1 Q/2008 alebo mi ho DÚ vyplatí skôr?????

Ďakujem za odpoveď.
Zoltán Kovács
22.01.08,18:22
Dobrý večer,

Taktiež mám prvý krát nadmerný odpočet po sebe nasledujúci, a neviem či som to správne pochopila.
Sme qvartálny platcovia dph. Za 3 Q/07 sme mali nadmerný odpočet 20.tisíc, a za 4 Q/07 vychádza nadmerný odpočet cca 100.tisíc. To znamená že si nemám z čoho vo 4 Q/07 odpočítať NO za 3Q.

Otázka znie:
1, nadmerný odpočet za 3Q/07 nám vráti Dú do 25.2.2008 ???? Áno
2, čo s nadmerným odpočtom za 4Q/2007??? Počkáš na tie peniažky do ďalšieho DPH priznania, a keď budeš mať povinnosť, tak si tam uplatníš NO z 4.Q. Ak nie tak DÚ ti ich vráti do 25.5.2008
ten sa posunie do prípadného odpočtu za 1 Q/2008 alebo mi ho DÚ vyplatí skôr?????

Ďakujem za odpoveď.

...................................
janka01
22.01.08,18:27
Vďaka za rýchlosť.

Ešte by ma zaujímálo k tej otázke č. 2.

Keď budem mať za 1 Q/2008 povinnosť platiť cca 20.tisíc. Odpočítam 100.tis. NO za 4Q/07. Ten zvyšok 80.000,- nám DÚ vráti do 25.5.2008 ??? alebo sa to bude posúvať ďalej do ďalších qvartálov???

Ďakujem
Tweety
22.01.08,18:28
Vďaka za rýchlosť.

Ešte by ma zaujímálo k tej otázke č. 2.

Keď budem mať za 1 Q/2008 povinnosť platiť cca 20.tisíc. Odpočítam 100.tis. NO za 4Q/07. Ten zvyšok 80.000,- nám DÚ vráti do 25.5.2008 ??? alebo sa to bude posúvať ďalej do ďalších qvartálov???

Ďakujem
Nie, nebude sa už posúvať ďalej. DÚ ten rozdiel vráti.
lenkak
22.01.08,20:00
Odpočítavať sa dá len z posledného nadmerného odpočtu a to len pri nasledujúcom DP. Ak Ti niečo z neho zostane, to DU vráti.
Ivenka
22.01.08,21:54
V 2.Q som mala odpčet, v 3.Q povinnosť. Žiaľ zabudla som odrátať celú sumu z 2.Q. Možem si znížiť poviinosť v 4.Q ? alebo mi DU vráti a teraz mam zaplatiť plnu sumu ?
Vďaka za radu.
KEJKA
22.01.08,22:14
v 4.Q. si už nemôžeš znížiť povinnosť.
DÚ má vrátiť (bez žiadosti) NO, ktorý sa v nasledujúcom období v DP_DPH nezapočítal.
Ivenka
22.01.08,22:17
Ďakujem.
evina
22.01.08,22:25
V 2.Q som mala odpčet, v 3.Q povinnosť. Žiaľ zabudla som odrátať celú sumu z 2.Q. Možem si znížiť poviinosť v 4.Q ? alebo mi DU vráti a teraz mam zaplatiť plnu sumu ?
Vďaka za radu.

Ak si neodrátala celú sumu, t.j. máš plus na NO treba žiadať vrátiť ako preplatok na dani - DÚ Ti vráti bez žiadosti len tú časť, ktorú si si odpočítala v 3.Q. od DP..
KEJKA
22.01.08,22:29
Ak si neodrátala celú sumu, t.j. máš plus na NO treba žiadať vrátiť ako preplatok na dani - DÚ Ti vráti bez žiadosti len tú časť, ktorú si si odpočítala v 3.Q. od DP..
asi to myslíš dobre, ale nerozumiem takto naformulovanej odpovedi.
Ak si niečo započítam - odrátam od DP v nasl.období, tak to mi už DU nevráti (ved som si znížila DP)
Vrátiť môže práve len tú časť NO, ktorú som si neodrátala a zostala nevysporiadaná z predchádzajúceho obdobia.
...............
Možno máš na mysli tento špecifický prípad, že nebolo nič odrátané, a tak DÚ vráti len to, čo by zostalo pri správnom vyplnení DP za 3.Q.?
Tiež som nad tým uvažovala, ale napokon som si povedala, že hádam nebude striktne trvať napr. na dodatočnom DP, kedže platitel zaplatil viac, než musel.....
evina
22.01.08,22:36
asi to myslíš dobre, ale nerozumiem takto naformulovanej odpovedi.
Ak si niečo započítam - odrátam od DP v nasl.období, tak to mi už DU nevráti (ved som si znížila DP)
Vrátiť môže práve len tú časť NO, ktorú som si neodrátala a zostala nevysporiadaná z predchádzajúceho obdobia.
...............
Možno máš na mysli tento špecifický prípad, že nebolo nič odrátané, a tak DÚ vráti len to, čo by zostalo pri správnom vyplnení DP za 3.Q.?
Tiež som nad tým uvažovala, ale napokon som si povedala, že hádam nebude striktne trvať napr. na dodatočnom DP, kedže platitel zaplatil viac, než musel.....


V 2.Q som mala odpčet, v 3.Q povinnosť. Žiaľ zabudla som odrátať celú sumu z 2.Q. Možem si znížiť poviinosť v 4.Q ? alebo mi DU vráti a teraz mam zaplatiť plnu sumu ?
Vďaka za radu.

Ja som to pochopila tak /a teraz keď čítam druhý raz tak neviem, či správne/, že si neodpočítala celú sumu , ale nejakú nižšiu časť:)
Ale ak som to pochopila zle a ona si neodpočítala nič /maôa si odpočítať/ DÚ jej to už bez žiadosti tiež nevráti. Mám s tým aj osobnú skúsenosť. Oni to považujú ako neuplatnenie a automaticky to berú za preplatok.
ALBO
23.01.08,07:24
Prosim o radu.

Po dlhom čase nám vznikol nadmerný odpočet na DPH. Doteraz sme skoro vždy mali len danové povinnosti. Môžem požiadať DÚ o vrátenie nadmerného odpočtu? Mám však obavu, že v zákone sa píše, že je nutné čakať do nasledujúceho daň. obdobia, kde sa NO vykompenzuje.

Nehrozí nám kontrola, ked po dlhom čase sme vykázali NO?

Dakujem.

Ak ste v dec. mali NO, tak v januarovom priznaní ho vykompentujete s DP ak vám ešte niečo z toho NO zostalo, t.j. NO v dec. bol vyšší ako bude DP v januári, tak DU vám to vráti do 30dní od toho 25,feb,(kedy ste podali priznanie za január)
Ak vám vznikol vysoký NO a bežne máte DP, nemusíte robiť nič, ale rada:keď nám toto vzniklo (v decembri sa to stalo kôli § 54) tak sme listom oznámili prečo, aby mali info a neunúvali sa to prísť zisťovať)
bui
25.03.08,15:15
V decembri som mala nadmerny odpocet, v januari tiez, a teraz vo februari mi vychadza danova povinnost. Chcem si len overit ci spravne postupujem....Nadmerny odpocet z januara odpocitam z tejto februarovej danovej povinnosti? a uvediem to na danovom priznani r.31, a uhradim o tu sumu nadmerneho odpoctu z januara menej .Za december budem cakat uhradu od dan. uradu. dakujem
Zoltán Kovács
25.03.08,15:19
Prosim Vas ako mam postupovat, ked som mala v decembri nadmerny opdocet, v januari tiez, a teraz vo februari mi vychadza danova povinnost. Mam so nadmerny odpocet z januara odpocitat z tejto februarovej danovej povinnosti? a uvadza sa to niekde aj na danovom priznani, alebo len uhradim o tu sumu nadmerneho odpoctu z januara menej a na danovom priznani za februar uvediem sumu danovej poviinosti len cisto za februar. Nemam s tym vobec skusenosti. dakujem

Z februárovej povinnosti odpočítavaš iba nadmerný odpočet z januára. Nadmerný odpočet z decembra ti DÚ má vrátiť.

Odpočítaný nadmerný odpočet sa uvádza na riadku 31 DPH priznania.
evina
25.03.08,15:23
Prosim Vas ako mam postupovat, ked som mala v decembri nadmerny opdocet, v januari tiez, a teraz vo februari mi vychadza danova povinnost. Mam so nadmerny odpocet z januara odpocitat z tejto februarovej danovej povinnosti? a uvadza sa to niekde aj na danovom priznani, alebo len uhradim o tu sumu nadmerneho odpoctu z januara menej a na danovom priznani za februar uvediem sumu danovej poviinosti len cisto za februar. Nemam s tym vobec skusenosti. dakujem

nadmerný odpočet /ale len z januára- december Ti vráti DÚ v plnej výške/ budeš kompenzovať s DP február. V riadku 31 uvedieš odpočet NO do výšky DP uvedenej na riadku 27 a v riadku 32 /neviem, či je NO vyšší alebo nižší ako DP.
bui
25.03.08,15:33
dakujem pekne..bola som pomalsia....kym som opravila svoj prispevok uz ste mi odpovedali...lebo medzitym som na to prisla :o...len som si myslela ze to nestihnem nastudovat kym urobim uhradu, no nebolo to az take tazke. :D
Prepacte ze som Vas obrala o drahocenny cas. Dakujem este raz.