heluška
16.02.05,13:22
Hľadala som, nič také som nenašla a neverím,že by sa s tým niekto nestretol.Živnostník pracoval určité mesiace v zahraničí,konktrétne Nemecko ale platila ho slov.firma, s ktorou mal zmluvu, tejto faktoroval prácu v SK a diety v EUR.Všetko bolo v jednej faktúre za jeden mesiac.Platby boli na dvoch dokladoch,jeden v Sk- to je práca a druhý v EUR tzv.diety.Vo faktúre sa píše, že je vystavená na základe zmluvy.Problém mám s tými dietami, ako ich zaúčtovať? Do príjmov ovplyvňujúcich ZD? No normálne neviem,som z toho jeleň a práve v tých mesiacoch, keď u nás podľa platného zákona nebolo možné dať do výdavkov stravné pri zahr.prac.cestách. Prosím, ak niekto viete poraďtehttp://www.porada.sk/images/icons/icon4.gif
Heni
16.02.05,12:29
on to fakturoval jednou sumou?
diety aj prácu?
iba také ma napadá, že napr. diety tvoria určité % z faktúry, takže toto % by som previedla do nedaň. príjmov...
ale neviem-neviem... hlavne by som to poriešila zvlášť, nie fakturovaním jednej sumy, nech to neovplyvňuje napr. základ pre odvody v nasl. období...
Danuska
16.02.05,12:33
Nerobím FO, ale mám taký dojem, že niekde som čítala, že zahraničné diéty si uplatníš do nákladov aj pred schválením novely, takže on by si mal najskôr urobiť cesťák na zahr.služobnú cestu, dať si ho do nákladov a keďže to refakturuje, musí to zdaniť.
heluška
16.02.05,12:34
On má vo faktúre uvedené dve sumy,jedna suma za prácu povedzme 38000,00 Sk a druhá suma 655 EUR to sú tie diety.Platby boli zvlášť- dva príjmové doklady.Ja fakt neviem prečo to takto robil,ale to sú takí, čo donesú papiere až pred podaním priznania a neviem kto im dáva takéto rady a ako vôbec si tá firma účtuje takto vystavené faktúry.
Sefcikova
16.02.05,18:55
Ak na jednej FA uvádza 2 sumy, obe sú jeho príjmom, on si už do nákl. nedáva nič.

nechcela si hádam účtovať - 38000.- - príjem, 655 EUR (po prepočte) - príjem a zároveň aj náklad ?

to čo on minul z vlastných na "stravné" si predsa vyúčtoval vo FA aj keď v dvoch sumách, ale v každom prípade je to len jeho príjem
žiadne nákl.
heluška
17.02.05,14:15
Pane bože,tak ten ale bude platiť daň ........!
ricij
17.02.05,14:34
Pokiaľ viem, diéty si môže dať do nákladov až po schválení novely. Je to jeho príjem ako každý iný. Takže zdaniť.