karcoolka1
24.08.07,13:58
Vraj je rozdiel v evidencii dochádzky a v evidencii pracovného času.
§99 ZP káže viesť evidenciu pracovného času.
otázka: je povinnosť viesť evidenciu dochádzky?
efka23
24.08.07,12:03
Ja si myslím, že nestačí napísať len napr. 8 hod. na určitý deň, ale musí byť evidencia o ktorej skutočne prišiel a odišiel uvedený pracovník a o to
im zrejme ide. Je to môj názor, neviem či správny
karcoolka1
24.08.07,12:12
Ano chápem, ja však robím:

meno, os.číslo, prac.čas: 7.00 h.-15.30 h., prestávka: 12.00-12.30 h.

nedávam čas dochádzky: 6.50-15.40 h.

vie niekto pomôcť...
Danila
24.08.07,12:29
Ano chápem, ja však robím:

meno, os.číslo, prac.čas: 7.00 h.-15.30 h., prestávka: 12.00-12.30 h.

nedávam čas dochádzky: 6.50-15.40 h.

vie niekto pomôcť...Tak toto vôbec nie je správne. Jedna vec je odpracovaný čas, druhá vec je evidencia dochádzky. Podľa tvojej teda ak by sa ti stal pracovný úraz o 6.55 hod, nemáš nárok, leby ty si pracoval od 7.oo. A to je len jeden z príkladov.
karcoolka1
24.08.07,12:42
Danila, takže odporúčaš obidve evidencie?
Alebo v konečnom dôsledku stačí: 6.50-15.40 h., prac.čas: 8
karcoolka1
27.08.07,04:04
U nás je evidencia vyslovene len formalitou. Za všetkých zamestnancov /14/píšem evidenciu ja.

Ďakujem, je mi to už jasnejšie.
Erika-ežka
20.09.07,16:23
Mám podobnú skúsenosť ako "karcoolka1", ale osobne si myslím, že to vo väčšine závisí či má firma 10 alebo 100 zamestnancov. Tam kde je viac zamestnancov, určite to majú zariadené "dôkladnejšie".
Podľa mňa stačí evidencia začiatku a konca časového úseku, v ktorom zamestnanec vykonával prácu, napr. 6.00 - 14.00 prestávka 12.00 - 12.30. Ale určite je to iné čo sa týka pracovnej pohotovosti, tam je to potrebné viesť presnejšie. Ale to je len môj názor.:rolleyes:
bui
11.10.07,10:01
doteraz som viedla dochadzku len pocet odpracovanych hodin za den. Vidim ze to mam zle,..porusila som teda zakonnik prace? To od..do..plati odjakziva? Existujeme len jeden rok a mame 4 zametnancov, takze nebude az taky problem ked to opravim, len nasi zamestnanci pracuju na zaklade prac. listov a tamer vzdy na sluzobnej ceste.
Eviduje sa odprac. cas od d aj tam? Lebo podklady na to ako dlho pracovali mame..
Chobot
11.10.07,10:27
doteraz som viedla dochadzku len pocet odpracovanych hodin za den. Vidim ze to mam zle,..porusila som teda zakonnik prace? To od..do..plati odjakziva? Existujeme len jeden rok a mame 4 zametnancov, takze nebude az taky problem ked to opravim, len nasi zamestnanci pracuju na zaklade prac. listov a tamer vzdy na sluzobnej ceste.
Eviduje sa odprac. cas od d aj tam? Lebo podklady na to ako dlho pracovali mame..

Toto platí od 1.9. 2007. Predtým bola povinnosť viesť evidenciu takto - § 99:

"Zamestnávateľ je povinný viesť evidenciu pracovného času, práce nadčas, nočnej práce a pracovnej pohotovosti zamestnanca."

a po novom je to takto - ten istý §:

"Zamestnávateľ je povinný viesť evidenciu pracovného času, práce nadčas, nočnej práce, aktívnej časti a neaktívnej časti pracovnej pohotovosti zamestnanca tak, aby bol zaznamenaný začiatok a koniec časového úseku, v ktorom zamestnanec vykonával prácu alebo mal nariadenú alebo dohodnutú pracovnú pohotovosť."

To zvýraznené je podstatná zmena.
bui
11.10.07,11:14
Dakujem Chobot. Mam rada Tvoje odpovede. Su jasne, a zrozumitelne.
Citala som pred chvilou Tvoj prispevok k evidencii prac. casu pri sluz. cestach, tiez velmi poucny....ide o toto
Príklad 2:
Riadny prac. čas je od 8:00 do 16:00. Zamestnanec nastúpi na cestu o 6:00, v mieste určenia začne výkon práce (napr. inventúru) o 9:00 a pracuje do 19:00. Potom cestuje späť a vráti sa na pracovisko o 22:00.

Výkon práce trval od 9:00 do 19:00, t.j. 10 hodín, ale k tomu treba pripočítať tú 1 hodinu: od 8:00 do 9:00, ktorú strávil bez svojho zavinenia inak ako výkonom práce. Takže pre mzdové nároky sa bude považovať ako odpracovaný čas 11 hodín, pre cestovné náhrady čas 16 hodín (od 6:00 do 22:00).

Chcem sa len spytat, co ak nemame zadany prac. cas od do, len mame ze prac. cas je 8 hodin denne, tam nemusim potom ak odchadza zamestnanec na sluz. cestu nijako brat do uvahy kedy ide, kedy pride? Viem od kedy do kedy na sluz. ceste robil, lebo mam podpisany prac. list. Vacsinou je to nad 8 hodin. Staci teda ked v evidencii dochadzky napisem cas podla prac. listu? A v pripade ze by bol pod 8 hodin a zamestnanec cestuje spat, tak budem brat do uvahy ze pracuje 8 hodin?

My mame specificku dochadzku, teda ak nas zamestnanec pracuje tak takmer vzdy na sluzobnej ceste, na projektoch...a ja mam problem ako napisat dochadzku hlavne v dnoch odchodu a prichodu zo sluz. cesty, lebo tym sa casy velmi roznia...
Chobot
11.10.07,13:40
Dakujem Chobot. Mam rada Tvoje odpovede. Su jasne, a zrozumitelne.
Citala som pred chvilou Tvoj prispevok k evidencii prac. casu pri sluz. cestach, tiez velmi poucny....ide o toto
Príklad 2:
Riadny prac. čas je od 8:00 do 16:00. Zamestnanec nastúpi na cestu o 6:00, v mieste určenia začne výkon práce (napr. inventúru) o 9:00 a pracuje do 19:00. Potom cestuje späť a vráti sa na pracovisko o 22:00.

Výkon práce trval od 9:00 do 19:00, t.j. 10 hodín, ale k tomu treba pripočítať tú 1 hodinu: od 8:00 do 9:00, ktorú strávil bez svojho zavinenia inak ako výkonom práce. Takže pre mzdové nároky sa bude považovať ako odpracovaný čas 11 hodín, pre cestovné náhrady čas 16 hodín (od 6:00 do 22:00).

Chcem sa len spytat, co ak nemame zadany prac. cas od do, len mame ze prac. cas je 8 hodin denne, tam nemusim potom ak odchadza zamestnanec na sluz. cestu nijako brat do uvahy kedy ide, kedy pride?

To máte pružný pracovný čas? Tak potom máte nejaké časové pásmo, kedy by mal byť na riadnom pracovisu, resp. vychádzaš z toho, kedy bežne pracujú na pracovisku. Veď asi by zamestnanec nemohol tých 8 hodín v ten deň odrobiť medzi 16 - 24, či áno?


Viem od kedy do kedy na sluz. ceste robil, lebo mam podpisany prac. list. Vacsinou je to nad 8 hodin. Staci teda ked v evidencii dochadzky napisem cas podla prac. listu? A v pripade ze by bol pod 8 hodin a zamestnanec cestuje spat, tak budem brat do uvahy ze pracuje 8 hodin?

My mame specificku dochadzku, teda ak nas zamestnanec pracuje tak takmer vzdy na sluzobnej ceste, na projektoch...a ja mam problem ako napisat dochadzku hlavne v dnoch odchodu a prichodu zo sluz. cesty, lebo tym sa casy velmi roznia...

Univerzálne riešenie pre teba nebude existovať. Keďže neviem, ako to u vás presne funguje (píšeš, že máte špecifickú dochádzku), neviem ti presne poradiť. Budete si musieť určiť nejaké pravidlá v pracovnom poriadku tak, aby to vyhovovalo aj zamestnancom aj zamestnávateľovi. Napr. určiť, že pevný prac. čas bude pre potreby vyúčtovania SC medzi 8-16 hod. a potom pri SC vychádzať už z toho môjho spomínaného príkladu.
Ela222
12.10.07,05:08
Musí byť presne evidovaná aj prestávka od - do? nestačí, keď je len v pracovnom poriadku zadaná obedná prestávka od - do?
katka27
12.10.07,06:14
Prosím Vás potrebujem vedieť od kedy sa prestávka na oddych (obed) nezahŕňa do pracovného času? ĎAkujem.
Chobot
12.10.07,07:03
Prosím Vás potrebujem vedieť od kedy sa prestávka na oddych (obed) nezahŕňa do pracovného času? ĎAkujem.


Zaviedol to nový ZP č. 311/2001 s účinnosťou od 1.4.2002- § 91 ods. 5:


"(5) Prestávky na odpočinok a jedenie sa nezapočítavajú do pracovného času."

Podľa starého ZP č. 65/1965 prestávky boli súčasťou prac. času - § 89 ods. 5:

"(5) Poskytnuté prestávky na jedenie a oddych sa započítavajú do pracovného času v rozsahu 30 minút za smenu. V kolektívnej zmluve možno dohodnúť, že pri smene presahujúcej desať a pol hodiny sa do pracovného času započíta ďalších najviac pätnásť minút; to platí aj pre zamestnávateľov, ktorí neprevádzkujú podnikateľskú činnosť."
Chobot
12.10.07,07:05
Musí byť presne evidovaná aj prestávka od - do? nestačí, keď je len v pracovnom poriadku zadaná obedná prestávka od - do?

Keď máte v PP uvedené, že prestávka je od 12:00 do 12:30 a všetci hromadne chodia v tomto čase na obed, tak nie je problém hromadne uvádzať v dochádzke prestávk v tomto čase. Ak však chodia ľudia v rôznom čase na obedy, tak si musia uviesť, kedy boli na obede presne.
bbtina
18.10.07,09:59
Ja by som mala jednu velmi dolezitu otazku. ako zapisovat vlastne prac. dobu
1. od 8.00 do 16.30 prestávka od 12.00 do 12.30 celkový čas 8 aj ked tu by to bolo ako skutočný čas 8,5
alebo
2. od 8.00 do 16.00 prestávka od 12.00 do 12.30 celkový čas 8
Možno to vyzerý ako blbosť ale podla mna je to doležité
Chobot
18.10.07,10:21
Ja by som mala jednu velmi dolezitu otazku. ako zapisovat vlastne prac. dobu
1. od 8.00 do 16.30 prestávka od 12.00 do 12.30 celkový čas 8 aj ked tu by to bolo ako skutočný čas 8,5
alebo
2. od 8.00 do 16.00 prestávka od 12.00 do 12.30 celkový čas 8
Možno to vyzerý ako blbosť ale podla mna je to doležité

Prvá možnosť je správna. Celkovo je pracovník 8,5 hod, v práci, ale má 0,5 hod. prestávku, ktorá sa do pracovného času nezapočítava, takže čistého času odpracuje 8 hodín.
Rico78
28.11.11,09:27
Ahoj na zaklade coho usudzujete ze je potrebne viest aj obednu prestavku ? Nie som pravnik preto asi v zakonne nieco nerozumiem Evidencia 99..."Zamestnávateľ je povinný viesť evidenciu pracovného času, práce nadčas, nočnej práce, aktívnej časti a neaktívnej časti pracovnej pohotovosti zamestnanca tak, aby bol zaznamenaný začiatok a koniec časového úseku, v ktorom zamestnanec vykonával prácu alebo mal nariadenú alebo dohodnutú pracovnú pohotovosť. dakujem za info