Jennys
24.08.07,15:38
Prišiel mi dobropis za vrátený tovar s mínusovou hodnotou. Vo faktúrach ktoré mi prišli zároveň s ním nebol dobropis odrátaný ako to firma robila predtým. Účtovníčka firmy mi na to napísala, že si môžem o túto dobropisovú hodnotu ponížiť akúkoľvek vystavenú faktúru. Lenže ako to potom budem viesť v účtovníctve? Tie sumy nebudú potom problém? Dobropis si mám zaevidovať normálne k faktúram a keď mi príde od nich ďalšia faktúra na tovar a hodnotu si odrátam tak ako to potom vlastne budem účtovať? ďakujem za každú radu.
Ešte chcem dodať že mám JÚ a nie som platcom DPH.
macula
24.08.07,13:49
Dobropis si zeviduješ v knihe záväzkov s mínusom.Ak budeš platiť faktúru cez bankový účet, tak v PD výdavok, z knihy záväzkov vyber celú faktúru a ďalšia položka bude dobropis, ktorý tiež vyberieš z knihy záväzkov s mínusovým znamienkom.K tej jednej platbe budú 2 položky.
ekopo
24.08.07,19:33
Faktúry aj dobropis riadne zaeviduješ v knihe záväzkov. Je potrebné vystaviť jednostranný "zápočet" (aby bolo jasné ktorá FA sa započíta s dobropisom). Následne sa uhradí zostatok FA. V knihe FA sa cez ID vyrovná rozdiel. Nakoľko nie si platca DPH je to celé jednoduchšie. Zápis do PD nie je nutný, pretože v prípade dobropisu je to mínus tovar, faktúra plus tovar, výsledok je nula.