tinula
16.02.05,14:04
Chcela by som Vás poprosiť o radu, chodím sem už zhruba tri mesiace a čítam všetko do radu, ale dnes som prišla na to, že som z toho už totálny "blb"
Chcem začať s partnerom podnikať v oblasti služieb. Na základe toho, čo som si tu prečítala sme sa rozhodli pre združenie (aspoň na začiatok), pretože už odvody do ZP musí platiť aj konateľ a zdalo sa mi výhodnejšie, že by sme mohli viesť jednoduché účtovníctvo, rada by som sa to naučila a viedla ho sama.
Dnes som si ale zasa prečítala, že odvody do sociálnej poisťovne konateľ nemusí odvádzať, kým SZČO áno.
Môj prípad je: Zatiaľ som zamestnaná, chcem dať výpoveď z práce a byť SZČO.
Môj partner je zamestnaný a bude SZČO popri zamestnaní - spolu združenie.
Okrem toho som v II. pilieri ZP. Mohli by ste mi prosím Vás poradiť, čo vlastne musíme odvádzať, a čo by sme museli, keby sme boli s.r.o. Prosim, poradte.
ata111
16.02.05,13:15
Tinula, pletieš si dve formy podnikania - buď budete obaja SZČO a založíte združenie dvoch FO, alebo si budete nezávisle navzájom faktúrovať služby... a viesť samostatné jednoduché účtovníctvo.
Ak založíte sro, tu budete ako zamestnanci, konatelia... - pre akú formu sa rozhodnete, ale vediete jednoznačne podvojné účtovníctvo. Treba si to ujasniť. Ani jednoduché účtovníctvo nie je "jednoduché", ako by sa zdalo. Veľa šťastia.
Sefcikova
16.02.05,13:24
ak je partner zamestnaný a bude SZČO, prihlási sa ako SZČO do ZP a SOC. POI.

ak by si bola ty iba SZČO, tiež sa musíš prihlásiť do ZP a SP, zdravotnú platíš hneď 910.- Sk min. a sociálne poistenie, tiež nejaké min., prípadne ak ti vznikne povinnosť

v každom prípade ak sa stanete SZČO tak či tak sa musíte ísť na SP a ZP zaregistrovať, tam vám podajú aj presnejšie info

s.r.o. nezakladajte ak v tom nemáte jasno