danushka
25.08.07,17:18
Ahojte poraďáci, prosím o radu pri riešení nasledovného :
Podnikateľ ako platca DPH uzatvoril zmluvu so spoločnosťou, ktorá mu vypláca provízie na podnikateľský účet za uskutočnené výkony v poisťovníctve. Doposiaľ podnikateľ z týchto provízií neodviedol DPH...
Podľa mňa mal DPH priznať z poskytnutých služieb, len mi nie je jasný postup. Je dátumom poskytnutia služieb deň, keď mu bola pripísaná provízia na účet, mal za tieto služby vystaviť províznu faktúru alebo stačí len túto interne zaúčtovať vo svojom účtovníctve a členiť prijatú platbu na službu bez DPH + DPH?
Spoločnosť ku koncu kalendárneho roka písomne oznamuje podnikateľovi, aké výkony dosiahol a aká provízia mu počas roka bola poskytnutá. Inak si tieto provízie vie priebežne kontrolovať na webovej stránke spoločnosti.
...ďakujem za radu...
danushka
25.08.07,16:04
...ľudkovia, veď mi niekto poraďte
Aljok
25.08.07,16:21
Pozri ZDPH

§ 37
Poisťovacie služby

(1) Oslobodená od dane je poisťovacia a zaisťovacia činnosť vrátane sprostredkovania poistenia a sprostredkovania zaistenia.

(2) Oslobodená od dane je poisťovacia činnosť Sociálnej poisťovne17) a poisťovacia činnosť zdravotných poisťovní.18)
danushka
25.08.07,17:20
Ešte sa opýtam jednu vec...Ak podnikateľ pre danú spoločnosť uzatvorí produkt, ktorý nie je poistením, ale je to povedzme sprostredkovanie pôžičky, čo s tým?
danushka
25.08.07,17:25
...už som to našla, § 39 oslobodzuje aj sprostredkovanie úveru..., len treba vedieť poriadne čítať :)
betka
26.08.07,11:47
Pre poisťovacie činnosti platí oslobodenie bez ohľadu na to, aký subjekt ho poskytuje (banka, nebynkový subjekt).
Oslobodzuje sa to čo je uvedené v 39.

Oslobodenie od dane sa nevzťahuje na vymáhanie dlhov, kt. obsahuje aj faktoringovú činnosť. Ak ide o činnosť týkajúcej sa CP sa oslobodenie od dane nevzťahuje na správu a úschovu CP.
Vladimír Ozimý
27.08.07,06:56
Ešte sa opýtam jednu vec...Ak podnikateľ pre danú spoločnosť uzatvorí produkt, ktorý nie je poistením, ale je to povedzme sprostredkovanie pôžičky, čo s tým?

par. 39 ods 1 zákona o DPH

sprostredkovanie pôžička je oslobodené od DPH...