ludmilla
25.08.07,17:32
Lietadlom som letela veľakrát, ale len trasy bez prestupovania - charterové lety. teraz si robím starosti ako to je s prestupmi na letiskách.
Dcéra letí do Tokia-Narita, kde prestupuje do lietadla inej leteckej spoločnosti má na to 3 hodiny, lietadlo má ďalej medzipristátie v Osake (ak správne predpokladám z lietadla nevystupuje) a potom pokračuje do Aucklandu. keďže je to jej prvý dlhý let, nevieme si vôbec predstaviť ako to bude prebiehať v Tokiu - ide do priletovej haly a znovu na check-in, alebo ide do inej haly nejakej tranzitnej. Kto z Vás má skúsenosti prosím poraďte.
Maruška54
25.08.07,15:53
Pred tromi rokmi som letela do Toronta, presadala som v Miláne. Nemala som už žiadne starosti ani s batožinou, v Miláne som sa len podľa letenky a čísla letu nasmerovala do správnej haly. Pri nástupe do lietadla som sa preukázala letenkou, cez žiaden check-in som už nešla.
bepo
25.08.07,17:29
Pri medzipristátí sa spravidla vystupuje vždy a obzvlášť pri medzištátnom lete, výnimku som zažil v Austrálii medzi malými vnútroštátnymi letiskami kde lietadlo zastavilo na dráhe a ľudia vystúpili a pristúpili ako do autobusu. Taktiež check in závisí od spoločnosti a letiska, už som sa checkoval pri medzipristátí vo Frankfurte pri prepážke, niekedy je to v jednej hale, niekedy sa ide vláčikom alebo autobusom takže pokiaľ niekto neletel tú istú trasu s tou istou spoločnosťou ako dcéra tak to nevie presne, na netovej stránke letiska sú uvedené min prestupové časy ale ak by to nestíhala tak jej nepredajú takú letenku,kvôli tomu netreba mať obavy.
misomiso
25.08.07,18:07
Staci sledovat info, byva tam obycajne nieco v zmysle TRANSIT - DOMESTIC LINES, mam dojem, ze zrovna v Narite sa obycajne chodi chodi takym vlacikom - jedna stanica.

Zalezi na tom, ci ju zacheckuju hned tu (vo Viedni?) az do Osaky, alebo dokonca dalej (Inak - do Osaky zvyklo lietat dobre priame spojenie z Vedne, ale to je pre vas uz asi nesko). Ak by ju zacheckovali uz tu, tak dostane hned dve palubne vstupenky a potom na dalsom letisku hlada iba cislo GATE. Niekedy ale nie su schopni vydat palubnu letenku na dalsi let hned v Europe a treba to vybavit v transite.

Pozor ale na batozinu, ta je (ma byt) dodana do miesta, do ktoreho je vystavena letenka. Pokial by na nejaky dalsi let (napr. a Osaky) nastupovala na osobitnu letenku (nie palubnu vstupenku, ale letenku) tak treba vybrat batozinu a znova ju podat. Oplati sa uz pri checkovani v Europe skontrolovat kod na batozinovom listku, ci je na nom az posledne cielove letisko. Raz som letel do Tokia z Viedne cez Pariz. Az v lietadle som si vsimiol, ze na batozine nemam kod letiska NRT ale CDG - teda Pariz. Hoci by mi normalne stacilo prejst cez tranzit, musel som vyjst von, pockat na batozinu (skutocne ju tam vylozili) a potom opat vost a dostat sa do tranzitu, co som ledva stihol.

Este nieco - obycajne sa na druhu paluvbu letenku nepise cislo GATE, ale to potom treba vyhladat v tranzite na obrazovke podla prislusneho letu. Kazdopadne ak bude sledovat tie tabule, tak sa nemoze stratit.
ludmilla
26.08.07,14:30
Všetkým veľmi pekne ďakujem za rady (sledovať tie skratky na batožine je výborný nápad), letenky sú kúpené vo Viedni cez Lufthansu, do Frankfurtu letím s ňou a ďalej to dúfam moja šikulka zvládne a ja nebudem dve noci vôbec spať ako sa o ňu bojím.
misomiso
26.08.07,16:01
Vieden - Frankfurt - Tokio - Osaka - a este + prestup do nejakej Japonskej dolnej, to teda bude "cesta kolem světa". My sme tak raz leteli z Korey, cez Indiu, celkova dlzka letu s prestupmi 29 hod, vtedy som si skutocne zadok necitil. Myslim, ze spojenie Vieden - Osaka by sa hodilo viac. Ale co sa tyka tej orientacie - to iste nebude problem, nemusis mat strach.
ludmilla
27.08.07,07:19
Vieden - Frankfurt - Tokio - Osaka - a este + prestup do nejakej Japonskej dolnej, to teda bude "cesta kolem světa". My sme tak raz leteli z Korey, cez Indiu, celkova dlzka letu s prestupmi 29 hod, vtedy som si skutocne zadok necitil. Myslim, ze spojenie Vieden - Osaka by sa hodilo viac. Ale co sa tyka tej orientacie - to iste nebude problem, nemusis mat strach.

Dcéra poletí Viedeň - Frankfurt s AUA, ďalej Frankfurt - Tokio s Lufthansou, Tokio - Auckland s medzipristátim v Osake s Air New Zealand. Vyletí v stredu 13:20 a v cieľovej stanici bude v piatok 10:20 novozélandského času a ešte ju čaKá posledný vnútroštátny let, napriek všetkým upokojujúcim informáciam strach bohužial stále mám i keď verím, že je veľmi šikovná. A ešte otázka, čo sa týka zdravotnej stránky, je nutné pred takýmto dlhým letom podanie nízkomolekulového heparínu, myslím tým prevenciu trombózy alebo je to zbytočné?!
raya1
27.08.07,07:28
Neletel niekto Budapešť - Paríž, Paríž - Washington ?
bepo
27.08.07,10:01
Dcéra poletí Viedeň - Frankfurt s AUA, ďalej Frankfurt - Tokio s Lufthansou, Tokio - Auckland s medzipristátim v Osake s Air New Zealand. Vyletí v stredu 13:20 a v cieľovej stanici bude v piatok 10:20 novozélandského času a ešte ju čaKá posledný vnútroštátny let, napriek všetkým upokojujúcim informáciam strach bohužial stále mám i keď verím, že je veľmi šikovná. A ešte otázka, čo sa týka zdravotnej stránky, je nutné pred takýmto dlhým letom podanie nízkomolekulového heparínu, myslím tým prevenciu trombózy alebo je to zbytočné?!
Všetky spoločnosti sú v Star Alliance takže jej vydajú palubný lístok na celú trať už vo Viedni. Takto komplikovane asi letí kvôli austrálskym vízam.
misomiso
27.08.07,14:37
Dcéra poletí Viedeň - Frankfurt s AUA, ďalej Frankfurt - Tokio s Lufthansou, Tokio - Auckland s medzipristátim v Osake s Air New Zealand. Vyletí v stredu 13:20 a v cieľovej stanici bude v piatok 10:20 novozélandského času a ešte ju čaKá posledný vnútroštátny let, napriek všetkým upokojujúcim informáciam strach bohužial stále mám i keď verím, že je veľmi šikovná. A ešte otázka, čo sa týka zdravotnej stránky, je nutné pred takýmto dlhým letom podanie nízkomolekulového heparínu, myslím tým prevenciu trombózy alebo je to zbytočné?!

Nie som lekar, ale nachylnost k trombozam je asi individualna. Kazdopadne existuju vysoko rizikove skupiny. Ak napr. fajci a k tomu uziva antikoncepciu, na takyto let by sa vobec nemala vydavat a to ani s liekmi. Inak su aj ine zdravotne komplikacie, (napr. hemeroidy) ktore to moze spustit. Ono take sedenie v lietadle vyzera nevinne, ale kto neskusil, tak nevie. Tymto som ta nechcel strasit, ale nech aspon pije co najviac vody, nie vzdy sa staraju, treba si pytat aj mimo beznej obsluhy alebo si kupit velku flasu vzdy na letisku.
rickman
28.08.07,11:12
Nie som lekar, ale nachylnost k trombozam je asi individualna. Kazdopadne existuju vysoko rizikove skupiny. Ak napr. fajci a k tomu uziva antikoncepciu, na takyto let by sa vobec nemala vydavat a to ani s liekmi. Inak su aj ine zdravotne komplikacie, (napr. hemeroidy) ktore to moze spustit. Ono take sedenie v lietadle vyzera nevinne, ale kto neskusil, tak nevie. Tymto som ta nechcel strasit, ale nech aspon pije co najviac vody, nie vzdy sa staraju, treba si pytat aj mimo beznej obsluhy alebo si kupit velku flasu vzdy na letisku.

No tam by som daval pozor - kupi si flasu a nepustia ju cez kontroly..

Ale urcite by som doplnil: nebat sa a pravidelne vstat, prejst sa po lietadle, castejsie menit polohy.
Taktiez je super (teraz je to uz viacmenej nemozne) vybrat si miesto v lietadle - myslim tym rad, v ktorom su unikove vychody. Tie maju viac miesta pre nohy ako ostatne, co ocenite uz pri 1,5h+ lete.
misomiso
28.08.07,13:19
No tam by som daval pozor - kupi si flasu a nepustia ju cez kontroly..

Ale urcite by som doplnil: nebat sa a pravidelne vstat, prejst sa po lietadle, castejsie menit polohy.
Taktiez je super (teraz je to uz viacmenej nemozne) vybrat si miesto v lietadle - myslim tym rad, v ktorom su unikove vychody. Tie maju viac miesta pre nohy ako ostatne, co ocenite uz pri 1,5h+ lete.

Alebo letiet Aeroflotom. Tam mas obycajne k dispozicii cely rad sedadiel na spanie. Z Tokia do Europy ale treba prespat v Moskve v takom vsivavom hoteli bez mydla a uterakov. Aspon takto linka do japonska roky fungovala. Ja som s tym letel raz a stacilo mi, ale to spanie napriec celym radom sedadiel bolo super...:)
yaro
28.08.07,13:44
lietam dost casto, takze tu su postrehy:
- letenky az do cielovej stanice by mala obdrzat pri check-in v pociatocnej stanici, a zaroven by mala aj batozina odovzdana na check-in letiet az do cielovej stanice
- pozor, nedavat do batoziny, ktoru odovzdate na check-in, nijake hodnotne veci(kamera,fotak). este stale funguje na mnohych letiskach ze vam to ukradnu. a pritom sa vam stane ze vas kufor bude poskodeny, alebo dokonca budu vase veci krasne rozbalene po celom pase v cielovej stanici
- cislo terminalu a brany byva vacsinou uvedene pri prvom lete, pri ostatnych prestupnych je potrebne si to vyhladat na prislusnom letisku, nakolko hlavne pri dlhsich letoch sa este nevie z ktoreho gate bude odlet pri prestupnom lete
- kontroly a prechody v ramci tranzitu zavisia od letiska, niekde su komplikovane, niekde jednoduche. ako prve si zistit z ktoreho terminalu/gate bude odlet a potom sa podla sipiek orientovat
- na mnohych letiskach, ked vystupi z lietadla, byva hned pri vychode z gate pracovnik letiska alebo leteckej spolocnosti. takze najjednoduchsie ho odchytit a opytat sa/pripadne mu ukazat boarding ticket pre nasledujuci let. a zvlast by som to aplikoval v exotickych krajinach a exotickych letiskach, ale zase asi by mali byt vsade english navigacie.
- co sa tyka tekutin, tak v prirucnej batozine moze mat maximalne 1 liter tekutin ale kazde maximalne po 1dcl baleniach. ak to presahuje tak vam to hodia do kosa a pokracujete. takze pozor, ak si veziete nieco hodnotnejsie(draha vonavka), tak to radsej dajte do batoziny, ktoru odovzdavate na check-in.
rickman
28.08.07,13:48
Alebo letiet Aeroflotom. Tam mas obycajne k dispozicii cely rad sedadiel na spanie. Z Tokia do Europy ale treba prespat v Moskve v takom vsivavom hoteli bez mydla a uterakov. Aspon takto linka do japonska roky fungovala. Ja som s tym letel raz a stacilo mi, ale to spanie napriec celym radom sedadiel bolo super...:)

Tak to vidim, ze Ti stacilo :D .

Ale nie, pokial cestujes normalne Economy class a da sa este vyberat, tak je to dobra volba..
ludmilla
31.08.07,12:04
Musím konštatovať konečne to máme za sebou a naša dcéra všetko zvládla a už je na mieste. Nakoniec vo Viedni dostala letenku do Frankfurtu, Vo Frankfurte sme si vybrali aj kufor. Tam išla znovu na check- in a dostala palubnú letenku do Tokia, ale kufor bol už označený ako AKL Auckland, pri vydávaní letenky bola jedna veľmi milá pani, ktorá dcére priniesla plánik letiska Narita, s presnými vyznačeniami check in. Naša rozlúčka vo Frankfurte bola veľmi bolestivá, zasa som raz vyplakala more sĺz, keď som ju videla odchádzať ku Gate C8. Letisko Narita dcéra označila ako úžasné a vážne tam fungujú žlté vláčiky, ktoré ľudí vozia do jednotlivých "gejtov" Keďže v lietadle sedela s japonským manželským párom, s ktorými si veľmi rozumela, tí boli takí milí, že ju pekne odprevadili k ďalšiemu check-in, kde dostala letenku do Aucklandu. Dnes ráno asi o 01:00 mi už volala z Aucklandu, že je živá a zdravá a má aj celý nepoškodený kufor. Potom ešte čakala na ďalšie lietadlo a o 04:55 už ma znovu budila, že je úplne v cielovej stanici. Asi o 07:56 volala znovu, ale už z rodiny u ktorej bude celý rok bývať. Padol mi síce kameň zo srdca, ale ten pocit bez nej je nepríjemný. Dnes, keď som bola nakupovať som si vložila do košíka jej obľúbený jogurt, ale po uvedomení, že nieje doma som ho zasa vyložila. Budeme si musieť zvyknúť.:mee:
ludmilla
31.08.07,12:22
Ešte by som sa vrátila ku kufru a elektronickým letenkám.
Dcére sme veci zbalili najprv do veľkého Pevného sáčika a až potom do kufra. Problém bol v tom, že sme sa nevedeli dostať na 20kg. Tak sme pomaly odoberali a rozhodli sme sa, že učebnice jej pošleme poštou. Nakoniec kufor vážil 23,5kg (boli sme rozhodnutí, že doplatíme išlo o 30Eur/kg- vo Viedni ho nevážili a vo Frankfurte ho odvážili a pani sa spýtala ako dlho sa zdrží na Novom Zélande a keď povedala, že 1 rok tak poslala kufor ďalej a popriala jej šťastný let.
Pre seba som si objednala cez internet elektronickú letenku aj s miestom. tam som letela s Tyrolean Airways aj s dcérou a vo frankfurte som išla len k Quick Check-in automatu, kde som priložila svoj pas, zvolila som si komunikačný jazyk a ďalej som sa riadila otázkami, ktoré mi automat zadával a odpovedala som na ne, čiže som si volila sedadlo atď. nakoniec po potvrdení mi automat vytlačil palubnú letenku. keďže som mala len príručnú batožinu k prepážke som vôbec nešla. Našla som si svoj GATE a pri vstupe do lietadla som priložila zasa letenku k snímaču a otvoril sa mi turniket, ktorý ma pustil do "rukáva" a do lietadla. bolo to naozaj veľmi jednoduché. V podstate som nezažila žiadne čakanie, pretože tých etix® stojanov tam bolo veľa.
rickman
31.08.07,15:18
Ešte by som sa vrátila ku kufru a elektronickým letenkám.
Dcére sme veci zbalili najprv do veľkého Pevného sáčika a až potom do kufra. Problém bol v tom, že sme sa nevedeli dostať na 20kg. Tak sme pomaly odoberali a rozhodli sme sa, že učebnice jej pošleme poštou. Nakoniec kufor vážil 23,5kg (boli sme rozhodnutí, že doplatíme išlo o 30Eur/kg- vo Viedni ho nevážili a vo Frankfurte ho odvážili a pani sa spýtala ako dlho sa zdrží na Novom Zélande a keď povedala, že 1 rok tak poslala kufor ďalej a popriala jej šťastný let.
Pre seba som si objednala cez internet elektronickú letenku aj s miestom. tam som letela s Tyrolean Airways aj s dcérou a vo frankfurte som išla len k Quick Check-in automatu, kde som priložila svoj pas, zvolila som si komunikačný jazyk a ďalej som sa riadila otázkami, ktoré mi automat zadával a odpovedala som na ne, čiže som si volila sedadlo atď. nakoniec po potvrdení mi automat vytlačil palubnú letenku. keďže som mala len príručnú batožinu k prepážke som vôbec nešla. Našla som si svoj GATE a pri vstupe do lietadla som priložila zasa letenku k snímaču a otvoril sa mi turniket, ktorý ma pustil do "rukáva" a do lietadla. bolo to naozaj veľmi jednoduché. V podstate som nezažila žiadne čakanie, pretože tých etix® stojanov tam bolo veľa.

To sa pacilo aj mne, ze tety pri check-inoch su zhovievave k "nadvaham".
Asi vacsina ludi vazi jak ozivot a letisna vaha to aj tak odvazi inac :).
Aj preto je dobre ist medzi prvymi. Prvych pustia, no ked uz aj kopec inych ludi ma nadvahy a lietadlo je plne obsadene, tak to riadne zaplatia.
Business trieda moze mat myslim 30kg + 10kg prirucnu a Economy 20kg + 5kg prirucnu.
A mam pocit, ze aj ta povolena hmotnost sa moze menit v zavislosti od letu, ale asi max 25kg v economy.

Ludmila: ak sa mozem opytat, to isla kvoli anglictine/praci?
ludmilla
01.09.07,06:08
To sa pacilo aj mne, ze tety pri check-inoch su zhovievave k "nadvaham".
Asi vacsina ludi vazi jak ozivot a letisna vaha to aj tak odvazi inac :).
Aj preto je dobre ist medzi prvymi. Prvych pustia, no ked uz aj kopec inych ludi ma nadvahy a lietadlo je plne obsadene, tak to riadne zaplatia.
Business trieda moze mat myslim 30kg + 10kg prirucnu a Economy 20kg + 5kg prirucnu.
A mam pocit, ze aj ta povolena hmotnost sa moze menit v zavislosti od letu, ale asi max 25kg v economy.

Ludmila: ak sa mozem opytat, to isla kvoli anglictine/praci?

S tými váhami to záleží aj od toho kam letíš, taktiež od leteckej spoločnosti, pretože niektoré majú aj určité vypísané trasy, pre ktoré platí tzv." Piece concept" , kde môžeš zobrať 2 ks batožiny, napr. 2x 20kg, 2x32kg atď.
Dcéra odišla na strednú školu.
Beulka
19.05.11,08:15
Ahoj Poraďáci,

rada by som sa opýtala na Vaše skúsenosti s leteckou spoločnosťou Danube Wings, uvažujem totiž o kúpe jednosmernej letenky v júli zo Splitu do Bratislavy. Tam by som išla busom, ale pri spiatočnej ceste ma dosť "tlačí čas", čiže lietadlo by mi bodlo. Vyplašili ma však recenzie, ktoré som na túto spoločnosť čítala na internete. Riskovať, neriskovať ? ? ?