barto
25.08.07,18:38
Mám klienta, ktorý má v živnosti predmet činnosti murárske práce. Pri jednej zákazke sa mu zvyšil materiál, ktorý pravdepodobne tak skoro nebude potrebovať. Môže ho predať na fa, aj keď v živnosti má len murárske práce? Má už o ňho niekto záujem ako drobný predaj FO.

Druhý klient má v živnosti predmet činnosti stolárske práce. V roku 2006 začal jednať o jednej zákazke išlo o vyhotovenie kuchynskej linky. Nakúpil za vlastné prostriedky materiál na jej vyhotovenie. Dva dni po nákupe zákazník odstúpil od obchodu a teraz má ten materiál na sklade. Tá istá otázka, môže ho predať FO ako drobný predaj, ak keď má v živnosti len stolárske práce?

Ďakujem za Vaše postrehy a názory.
Danila
25.08.07,16:42
Samozrejme, že môže nadbytočný materiál predať. Nemá to nič spoločné s činnosťami uvedenými v ŽL.
betka
26.08.07,12:54
Živnostník má v predmete svojej činnosti len remeselné živnosti, predmetom podnikania nemá maloobchod-predaj tovaru konečnému zákazníkovi.

Napadla mi jedna myšlienka.
Predpokladám, že podnikateľľ, keďže má v ŽL len remeselné živnosti, uplatňuje si paušálne výdavky vo výške 60%.
Ak by daňovník okrem príjmov z remeselných živností dosiahol aj ďalší iný príjem z podnikania alebo inej zárobkovej činnosti, paušálne vvýdavky vo výške 60% by si nemohol upllatniť.
Tento podnikateľ je povinný viesť evidenciu o príjmoch, zásobách a o pohľadávkach

Par.6/5 mi hovorí, že za príjem z podnikania sa považuje- príjem z akéhokoľvek nakladania z OM daňovníka.

Túto situáciu by som riešila zrejme tak, že príjem z predaja materiálu by som nezahrnula do DP do par.6 (nakoľko máte len remeselnú živnostť, a predali ste svoje zásoby podľa 6/5. mohlo by sa stať pri DK: máte remeselnú živnosť 60% a predávali ste materiál, prečo ste si uplatnili 60%výdavky, keď ste mohli iba 40%? .......)

Vyriešila by som to nie cez FA, tie vystavujete ako SZČO, ale urobila by som kúpno-predajnú zmluvu ako FO nepodnikateľ bez iČO a tak by som predala konečnému spotrebiteľovi. Príjem by som zzdanila cez 8/1/c ako príležitostný predaj (pretože sa mi na toto nevzťahuje oslobodenie podľa 9/1/d, bolo to v OM)

Ale som to prekombinovala. Rada by som počuť i iný názor, ako by sa to riešilo v prípade paušálnych výdavkov. Ale som to prekombinovala .....:D :D (zákon je zákon...)
barto
31.08.07,12:33
Dobre, ale ak by som to predala cez kúpnu zmluvu, ako FO osoba nepodnikateľ ako to dám von zo zásob FO podnikateľa? Vlastná spotreba?

V jednom prípade robím klientovi účtovníctvo, to by hádam nemal byť problém a v druhom prípade robím klientovi paušálne výdavky. Ak by som predsa len predala ten materiál na FA, už som nad tým rozmýšľala aj ja, uplatnila by som konkrétne pri tejto faktúre len 40%. Mohla by som alebo nie?
Ďakujem
Anja111
31.08.07,13:19
Dobre, ale ak by som to predala cez kúpnu zmluvu, ako FO osoba nepodnikateľ ako to dám von zo zásob FO podnikateľa? Vlastná spotreba?

V jednom prípade robím klientovi účtovníctvo, to by hádam nemal byť problém a v druhom prípade robím klientovi paušálne výdavky. Ak by som predsa len predala ten materiál na FA, už som nad tým rozmýšľala aj ja, uplatnila by som konkrétne pri tejto faktúre len 40%. Mohla by som alebo nie?
Ďakujem

V prvom prípade by som zásoby predala riadne na fa, ako nespotrebovaný materiál. V druhom prípade by som to urobila tiež tak, ale uplatnila by som v tomto roku len 40 % paušálne výdavky, alebo by som vyfakturovala predaj materiálu aj s prácou, aspom minimálnou, napr. opracovanie materiálu zákazníkovi.
Zita5
31.08.07,13:48
Dobre, ale ak by som to predala cez kúpnu zmluvu, ako FO osoba nepodnikateľ ako to dám von zo zásob FO podnikateľa? Vlastná spotreba?

Nákup materiálu bol výdavkom OVZD -materiál . Nemôžeš to predávať ako nepodnikateľ.