Symaro
26.08.07,10:07
Som fyzická osoba nepodnikateľ.
Chcel by som poprosiť o radu. Chystám sa predať byt a vzťahuje sa na mňa daňová povinosť. Čo všetko môže byť zaradené do nákladov?
Môžem zahrnúť do nákladov aj úroky z hypotekárneho úveru?
Zatiaľ som sa dočítal že nižšie uvedené položky. Ak nie tak ma prosím opravte:
1/ kúpna cena pri kúpe
2/ preukázatelné náklady na údržbu a zhodnotenie
- ktoré položky z nákladov , ktoré platim správcovi možem zahrnúť do
nákladov?
3/ náklady spojené s kúpou a predajom ( odhadcovia, poplatky na katastri
a pod.)
4/ poistnenie bytu?
5/ úroky z hypotekárneho úveru?
- Ak ano aj poplatky s hypoúverom spojené?
betka
26.08.07,10:38
Som fyzická osoba nepodnikateľ.
Chcel by som poprosiť o radu. Chystám sa predať byt a vzťahuje sa na mňa daňová povinosť. Čo všetko môže byť zaradené do nákladov?
Môžem zahrnúť do nákladov aj úroky z hypotekárneho úveru?
Zatiaľ som sa dočítal že nižšie uvedené položky. Ak nie tak ma prosím opravte:
1/ kúpna cena pri kúpe - áno
2/ preukázatelné náklady na údržbu a zhodnotenie - áno
- ktoré položky z nákladov , ktoré platim správcovi možem zahrnúť do
nákladov?
3/ náklady spojené s kúpou a predajom ( odhadcovia, poplatky na katastri
a pod.) - ano
4/ poistnenie bytu? - áno, ak sa jedná o poistenie bytu ako nehnuteľnosti, Ak ste mali poistenie domácnosti, nezahrnula by som to do danových výdavkov v súvislosti s predajom, pretože ide o výdavok na osobné účely.
5/ úroky z hypotekárneho úveru? - áno, ak ste si brali hypotekárny úver na tento byt
- Ak ano aj poplatky s hypoúverom spojené? -

Vo Vašom prípade pôjde o príjem 8/1/b.

Ak by ste mali TP v byte mun. 2 roky bezprostredne pred predajom, vzťahuje sa na Vás oslobodenie, ak nemáte TP, potom platí podmienka vlastníctva bytu min. 5 rokov.

(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom

a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b)cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,
e) výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenných papierov a opcií;pri predaji zamestnaneckých
akcií aj suma nepeňažného príjmu uvedeného v § 5 ods. 3 písm. b) zdanená podľa § 35,
f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii.
eduard1
19.09.07,02:49
prosím patria sem teda do výdavkov aj tie poistky,aby za znalecký posudok, kolky za list vlastníctva, a prípadne platby do fondu opráv?
jacekova
19.09.07,04:42
prosím patria sem teda do výdavkov aj tie poistky,aby za znalecký posudok, kolky za list vlastníctva, a prípadne platby do fondu opráv?

vyššie už bolo napísané, že áno...;)
domini-ka
03.01.08,08:09
Ahojte!

Čítam si forum a tiež ma tento rok čaká podanie DP z predaja nehnuteľnosti.
A chcem sa spýtať tie náklady do fondu opráv sú to tie, ktoré som platila mesačne správcovi ?
domini-ka
04.01.08,06:19
prosím patria sem teda do výdavkov aj tie poistky,aby za znalecký posudok, kolky za list vlastníctva, a prípadne platby do fondu opráv?
Prosím môže te mi niekto odpovedať, je to pre mňa dôležité.
Či si to mám zahrnúť do nákladov.

dik
Vladimír Ozimý
04.01.08,08:20
Hm docela nerozumiem čo ma fond oprav a údržby z predajom bytu...ak máte namysli že by to bol váš výdavok tak to nie...
domini-ka
07.01.08,06:28
2/ preukázatelné náklady na údržbu a zhodnotenie - áno
- ktoré položky z nákladov , ktoré platim správcovi možem zahrnúť do
nákladov?

tento druhý bod ma zaujal a Vaša odpoveď na ňu že áno.
a preto som sa spýtala

lebo správcovi platím každý mesiac do fondu opráv, ale ako viem, nie včetci z baráku to platia je to dobrovolný príspevok

tak preto si to overujem.
MarekXp22
07.01.08,08:40
Mam otazku, som FO vlastnik bytu viac ako 5 rokov, nemam v nom TP, zaroven byt po celu dobu prenajimam. Ak sa rozhodnem byt po 5 rokoch predat, vztahuje sa na mna oslobodenie od dane s prijmu, alebo nie

Dakujem
Johanka
07.01.08,08:44
Pri príjmoch z prenájmu podľa § 6 nebol byt zahrnutý do obchodného majetku ? Ak nebol, príjem z prevodu vlastníctva k predmetnej nehnuteľnosti bude od dane oslobodený z titulu vlastníctva dlhšieho ako 5 rokov.
svojar
07.01.08,10:02
2/ preukázatelné náklady na údržbu a zhodnotenie - áno
- ktoré položky z nákladov , ktoré platim správcovi možem zahrnúť do
nákladov?

tento druhý bod ma zaujal a Vaša odpoveď na ňu že áno.
a preto som sa spýtala

lebo správcovi platím každý mesiac do fondu opráv, ale ako viem, nie včetci z baráku to platia je to dobrovolný príspevok

tak preto si to overujem.
Príspevok do FO nie je dobrovoľný, musia ho platiť všetci vo výške vlastnických podielov, pokiaľ sa nedohodnú inak. Na vrátenie tohto príspevku pri predaji bytu nie je nárok, ani sa nenôže odpočítať ako zhodnocenie bytu. Slúži totiž k opravám a údržbe spoločných priestorov a zariadení a nie k vylepšovaniu bytu.
Je možné, že si však v dome vytvárate nejaký "čierny" fond.
danielaz
07.02.08,12:03
A aky postup plati pre mna :
sef zdedil v r.2007 byt, ktory nasledne aj predal. TP v byte nemal. Bude zdanovat prijem z predaja?
Zoltán Kovács
07.02.08,12:03
A aky postup plati pre mna :
sef zdedil v r.2007 byt, ktory nasledne aj predal. TP v byte nemal. Bude zdanovat prijem z predaja?

Dedil v priamom rade?
danielaz
07.02.08,12:19
ano, bol jediny dedic
Zoltán Kovács
07.02.08,12:23
ano, bol jediny dedic

To že bol jediný dedič ešte neznamená, že je dedičom v priamom rade. Po kom dedil?
danielaz
07.02.08,12:27
po otcovi.
Zoltán Kovács
07.02.08,12:34
po otcovi.

Ak otec mal v majetku predmetnú nehnuteľnosť viac ako 5 rokov, potom príjem z predaja pre dediča v priamom rade je oslobodený od dane z príjmu, totiž je splnená podmienka vlastníctva 5 rokov. Do vlastníctva sa spočítava spolu s poručitelom a dedičom.
zhv
07.02.08,15:38
Ja mám prípad ked vnučka na základe závetu zdedila dom v roku 2003.Predala ho v roku 2006,zápis na kataster bol v roku 2007.Trvalý pobyt nemala dva roky.Má platiť daň z príjmu?
zhv
07.02.08,15:47
Je to dedenie v priamom rade?
vieroslava
07.02.08,15:55
Ak záveť napísali rodičia, alebo prarodičia, tak áno.
zhv
07.02.08,16:33
áno, záveŤ napísala stará mama.Vnučka je zapísaná v osvedčení o dedičstve,kde sú uvedení aj iní dediči.ONA zdedila z majetku dom,ostatní pozemky,peniaze.
TEDA JE TO NAOZAJ V PRIAMOM RADE,keď dom nededila jej mama,/dcéra starej mamy/ale ona?
zhv
07.02.08,17:05
prosím ako je to ???????????????
Zoltán Kovács
07.02.08,17:08
áno, záveŤ napísala stará mama.Vnučka je zapísaná v osvedčení o dedičstve,kde sú uvedení aj iní dediči.ONA zdedila z majetku dom,ostatní pozemky,peniaze.
TEDA JE TO NAOZAJ V PRIAMOM RADE,keď dom nededila jej mama,/dcéra starej mamy/ale ona?


prosím ako je to ???????????????

Je to dedenie v priamom rade. Ak babka vlastnila dom viac ako 5 rokov, tak príjem vnučky z predaja domu je oslobodená od dane z príjmu.
Altruistka11
18.03.09,20:42
Sú výdavky pri predaji nehnuteľnosti časovo ohraničené? (konkrétne: § 8/5/d finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci
okrem výdavkov na osobné účely).
Potrebovala by som vedieť, aké staré faktúry a pokladničné bloky je možné predkladať. Môžu byť staršie ako rok? Vlastníkom nehnuteľnosti som 2 roky bez TP.
2danculik
14.07.11,15:21
Vo Vašom prípade pôjde o príjem 8/1/b.

Ak by ste mali TP v byte mun. 2 roky bezprostredne pred predajom, vzťahuje sa na Vás oslobodenie, ak nemáte TP, potom platí podmienka vlastníctva bytu min. 5 rokov.

(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom

a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b)cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,
e) výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenných papierov a opcií;pri predaji zamestnaneckých
akcií aj suma nepeňažného príjmu uvedeného v § 5 ods. 3 písm. b) zdanená podľa § 35,
f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii.
takže tie úroky by mali spadať pod f.) správne som to pochopila?