zita1
26.08.07,12:48
ahoj, chcem sa opýtať pri viacerých leasingov musí sa vytvoriť pre každý leasin.zmluvu nový účet 022 a analytika, alebo jeden účet pre leasing napr.022001 , kde bude načítaná celková suma OC a priložená tabuľka počtu leasingov.Jednotlivé leasingy sú samostatne rozdelené na účte 474.
dakujem
Paula
26.08.07,10:51
Každý lízing treba účtovať osve, inak si neviem predstaviť ich jednotlivú kontrolu, ak budú "pokope".
betka
26.08.07,10:53
Ak máte viac leasing. zmlúv, vytvorila by som si analytiku. (022001-OA, 022002-NA, 022003-motocykel.....)
zita1
26.08.07,10:57
Takže, lepšie je viacej analytik 022 ... a odpisy môžu byť napr.551 001/ 082... príslušná analytika k 022 .... ?
Ešte by som sa chcela opýtať, pokiaľ účtujem o účtovné odpisy , porovnanie daňových a účtovných odpisov sa sleduje len v tom prípade, ak je majetok kúpený na faktúru a nie na leasing?
Pri leasingu počítam odpisy rovnomerne podľa splátkového kalendára a rozpočítam to na jednotlivé roky, do danoveho priznania dam odpisy ako mi vyšli podľa výpočtu?
betka
26.08.07,11:02
Takže, lepšie je viacej analytik 022 ... a odpisy môžu byť napr.551 001/ 082... príslušná analytika k 022 .... ?
Ešte by som sa chcela opýtať, pokiaľ účtujem o účtovné odpisy , porovnanie daňových a účtovných odpisov sa sleduje len v tom prípade, ak je majetok kúpený na faktúru a nie na leasing?
Pri leasingu počítam odpisy rovnomerne podľa splátkového kalendára a rozpočítam to na jednotlivé roky, do danoveho priznania dam odpisy ako mi vyšli podľa výpočtu?

Nájomca účtovné odpisy v rámci zaradenia automobilu do Om vyhotoví na IK. V zmysle postupov bude prenajatý majetok odpisovať. Odpisy stanoví podľa par.20 a vypracuje odpisový plán: s ohľadom na využívanie auta, technické a morálne opotrebenie.

Ak má UJ povinnosť auditu, bude rozdiel medzi účtovnou ZC a daňovou ZC účtovať o odloženej dani z príjmov.
Odložená daň predstavuje sumu dane, kt. sa vyúčtuje ako zvýšenie alebo zníženie nákladov UJ z toho dôvodu, že. odpisy sú zaúčtované do nákladov a sú súčasťou ZD v inom ZO, než v kt. sú súčasťou výsledku hospodárenia UJ.

V prvom roku vypočítame odloženú daň z rozdielu medzi účtovnou ZC a dańovou ZC majetku.
V ďalších rokoch pri výpočte zohľadňujeme len zmenu stavu rozdielu ZC.
zita1
26.08.07,11:02
dakujem, asi to bude pracne založiť, ale zjednoduší to kotrolu
zita1
26.08.07,11:08
betka, ak by si mi mohla poradiť niečo viac k naštudovaniu tých odpisov a ak sú aj príklady, alebo kde by som mohla toho viac nájsť
zita1
26.08.07,11:15
dakujem, skusim si to zohnať