brčko
26.08.07,15:16
Prišiel mi takýto mail:
"Planeta Mars bude vidět na noční obloze mnohem jasněji v srpnu. Bude
velký
asi jako měsíc v úplňku a bude vypadat jako oko. Nejjasněji ho uvidíme
27.08.2007, kdy se Mars přiblíží na 34,65 M mil k Zemi. Určitě si
počkejte
do 00:30
hodin ráno dne 27.08. a sledujte noční oblohu, protože tou dobou bude mít
Země "dva měsíce". Další přiblížení Marsu k Zemi nastane přibližně v roce
2287. Řekněte o tom každému, protože nikdo z nás to již nikdy neuvidí
znovu"

Tak som nechcela ukrátiť o tento zážitok prípadné romantické duše, túlajúce sa v nedeĺu po Porade. Potom by museli čakať až do toho roku 2287, ale už "ako duchovia".:rolleyes: :---
Tak dnes po polnoci! A ak viete o tom viac, doplňte!
Paula
26.08.07,13:20
A na ktorú svetovú stranu mám kukať?:), resp .pozerať?
brčko
26.08.07,13:47
To neviem, na ktorú svetovú, ale hlavne hore!
(Včera bol mesiac smerom na juh, tak asi tam.)
endrju
26.08.07,13:47
adi11
26.08.07,14:47
No tak ja som ten Mars videla dnes v noci alebo nad ránom :) - bolo asi 2.30 hod. - a čudovala som sa že čo to aký mesiac vidím - škoda že som to neodfotila. Vyzeral ako oko oranžovej farby a bolo to smerom na juhozápad.:) :) :)
liba2
26.08.07,17:00
.... ešte napíš v ktorej časti Slovenska... :)
adi11
26.08.07,17:44
....bolo to v okolí Nitry ..presnejšie sa to volá oblasť Šúdol a smerom na Šalu som to videla z balkona - išla som si zapáliť:) :)
erla
26.08.07,19:07
...aj ja som našla v šuplíku mojej dcéry obal od tyčinky Mars :-),keby som ho nezlikvidovala ,tak by tam určite pobudol možno aj do r.2287:-))..
Axel Wers
26.08.07,19:54
Prišiel mi takýto mail:
"Planeta Mars bude vidět na noční obloze mnohem jasněji v srpnu. Bude
velký
asi jako měsíc v úplňku a bude vypadat jako oko. Nejjasněji ho uvidíme
27.08.2007, kdy se Mars přiblíží na 34,65 M mil k Zemi. Určitě si
počkejte
do 00:30
hodin ráno dne 27.08. a sledujte noční oblohu, protože tou dobou bude mít
Země "dva měsíce". Další přiblížení Marsu k Zemi nastane přibližně v roce
2287. Řekněte o tom každému, protože nikdo z nás to již nikdy neuvidí
znovu"

Tak som nechcela ukrátiť o tento zážitok prípadné romantické duše, túlajúce sa v nedeĺu po Porade. Potom by museli čakať až do toho roku 2287, ale už "ako duchovia".:rolleyes: :---
Tak dnes po polnoci! A ak viete o tom viac, doplňte!



Mars sa za ideálnych podmienok môže javiť ako jasná hviezda ale nikdy nebude taký jasný ako Mesiac.
Ideálne podmienky na pozorovanie Marsu nastanú až na prelome tohto a budúceho roku.
Takže dnes do 0:30 hore rozhodne nebudem :)
Paula
26.08.07,19:58
Vďaka za info, idem strčiť ďalekohľad do skrine a capnúť budík po hlavičke :)
Melnick
26.08.07,20:03
Výňatok z príspevku odborníka:

""podobně velké přiblížení Marsu k Zemi nastane 28.8.2237, ale ani pak to nebude 31.65 mil, nýbrž opět těch 56 milionů km a opět bude Mars asi desettisíckrát slabší než Měsíc v úplňku. Úhlově bude na obloze sedmdesátkrát menší než Měsíc. Nikdy proto nemůže Mars lidem připadat jako druhý měsíc na pozemské obloze. "
ata111
26.08.07,21:52
No asi si to náš Mars rozmyslel, ako kukám, tak kukám, vidím len krásny mesiac a jeho kamarátky hviezdičky. Možno, že by som mala práve medzi nimi hľadať. ...
brčko
26.08.07,22:08
Takže mi doma ešte nespíme, pozeráme z balkona a okna a nič! Pustila som počítač a hľadám cez google "planéta mars" , no a teda som aj našla toto: http://vlastimilknotek.blog.sme.sk/c/58033/MARS-velky-ako-mesiac-27august-2006.html
Takže poteši! neviem či je to to isté, čo napísal endrju, čím mu aj ďakujem za info, aj ked pre mna neskoro. No ale s mojim drahým sme si aspon spravili pekný večer! Ale aj tak som napálená, teda aj kvôli tejto stránke a ludom, čo som im to hovorila!
Tak pre vás, čo ste boli hore a nič ste nevideli aspoň jednu hádanku, čo som si na ňu dnes spomenula:
- Čo myslíte, čo je to: kostra za skriňou?

- ... vítaz minuloročnej hry na skovávačku.

Tak mi napadá, tohtoročný víťaz je asi Mars, aspoň pre mňa!
adi11
27.08.07,12:12
Čakám, že sa niekto ohlási z Nitry alebo blízkeho okolia, ktorí tento zvláštny úkaz tiež videli v nedeľu skoro ráno medzi 2.30 až 2.45 hod.:D
nech mi ho môžu potvrdiť :) ..vyvrátiť určite nie..:mee: pretože to čo som videla nebol mesiac v splne ;) - ten krásne v noci svietil - mohla som dnes porovnávať - takže nikto na Slovensku ?:confused:
adi11
28.08.07,06:06
takže len pre tých čo to zaujíma som sa dozvedela z Astronomického ústavu - že to nebol Mars ale Merkur alebo Venuša - bližšie ifo. neskôr keď sa vyjadrí k tomu odborník :)
Pesticid
15.08.08,19:44
To je maximálna blbosť. Veď priemer Marsu je cca 6800 km a ma byt vzdialený 34 mil. km. A priemer mesiaca je cca 3500 km a je vzdialený 300000km.
T.j.: Mars je raz taký veľký a ma byť vyše 11-krát ďalej...to už logicky z toho vyjde, že to nie je možné aby bol na oblohe rovnako veľký! :);) Ale ak by to bolo možné, tak by som si pozrel... :D
Chobot
16.08.08,12:23
To je maximálna blbosť. Veď priemer Marsu je cca 6800 km a ma byt vzdialený 34 mil. km. A priemer mesiaca je cca 3500 km a je vzdialený 300000km.
T.j.: Mars je raz taký veľký a ma byť vyše 11-krát ďalej...to už logicky z toho vyjde, že to nie je možné aby bol na oblohe rovnako veľký! :);) Ale ak by to bolo možné, tak by som si pozrel... :D

Asi si to nepozrieš, bolo to minulý rok (a bol to hoax ;):D). Ale nedávno bolo vidieť Venušu. Bola si tak veľká, ako keď zoberieš zrnko šošovice do ruky a pozrieš sa na ňu vo vzdialenosti natiahnutej ruky.
Eulalia
17.08.08,04:31
Asi si to nepozrieš, bolo to minulý rok (a bol to hoax ;):D). Ale nedávno bolo vidieť Venušu. Bola si tak veľká, ako keď zoberieš zrnko šošovice do ruky a pozrieš sa na ňu vo vzdialenosti natiahnutej ruky.

Ale zrejme veľmi úspešný hoax, pretože tento mail behal po nete aj pred pár dňami:):D Inak, tá stránka www.hoax.cz (http://www.hoax.cz) je super, majú tam zachytené asi všetky takéto blbosti, čo behajú po nete.
erzet
17.08.08,06:43
Zo SAV mi povedali, že je to blbosť. V práci mám ich poštu. V pondelok ju tu uverejním.
janasv
17.08.08,09:44
Kukuk sem ;) hoax - teda nie je to pravda. Je tam aj "popis" udalosti. :D A aj iné aktuálne a akútne stavy....

http://www.hoax.cz/cze/index.php?action=hoax_detail&id=566&pageDesc=podivana_na_mars
adi11
17.08.08,10:10
takže len pre tých čo to zaujíma som sa dozvedela z Astronomického ústavu - že to nebol Mars ale Merkur alebo Venuša - bližšie ifo. neskôr keď sa vyjadrí k tomu odborník :)
Vlani som telefonovala na Astronomický ústav o tom zvláštnom úkaze na oblohe, ale len so sekret. alebo telefonistkou, a ona mi to povedala, pretože volali viacerí čo to videli. Potom som píslala vedec. pracovníkovi čo s tým robí a on mi odpovedal, že to bol zapadajúci Mesiac, takže nebol to Mars.Chcela som vtedy priložiť ten jeho mail, ale sa mi to nedarilo. Až to ešte nájdem priložím, ked mi niekto pomôže.
erzet
18.08.08,06:43
Dobrý deň,predpokladám, že sa Vám dostala do schránky sprava o Marse, ktorá koluje už par rokov po internete. Informácia v podstate naráža na fakt, ktorý bol aktuálny nanajvýš v roku 2003, kedy nastala tzv. zlata opozícia Marsu, ale viaceré číselné hodnoty a tvrdenia v e-maily, ktorý ste obdržali, sú nepravdivé a matúce. Podobne ako na izurnale, aj na tejto stránke si môžete precitať moju reakciu http://www.cassovia.sk/korzar/archiv/clanok.php3?sub=31.7.2008/3599T (http://www.cassovia.sk/korzar/archiv/clanok.php3?sub=31.7.2008/3599T)Z Tatier zdraví, M.Husarik
Vážený pán ...,ospravedlňujem sa za neskorú reakciu - bol som na dovolenke. Údaje uvedene v prílohe Vášho e-mailu sú samozrejme, nepravdivé. Stručné odpovede na Vašu otázku nájdete v príspevku nášho kolegu Mgr. Husarika:http://www.izurnal.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=2496 (http://www.izurnal.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=2496)(až na jednu chybičku, v prvej odpovedi je preklep, namiesto 17 miliónov ma byt cca 55,8 milióna km).S pozdravom,Jozef Ziznovsky,zástupca riaditeľa Asi SAV
adi11
18.08.08,08:00
Dobrý deň, neviem ten mail priložiť od Dr.Ziznovského, ale vlani mi napísal toto:
v nedeľu 26.8.2007 zapadal Mesiac rano o 3 hodine.Bol približne 2 dni pred splnom. Preto ste ho mohli pred tretou hod. vidiet ako oranžový objekt nie presne kruhového tvaru nad juhozapadným obzorom.
Jeho zdanlivý priemer na oblohe sa zda byt pri zapade, prip.východe vždy väcší, ako vysoko na oblohe. Merkur, Venuša ani Mars nedosahuje nikdy jasnost Mesiaca a v uvedenu noc sa nachadzali nad východným, juhovychodným obzorom.
Uzatvaram, videli ste zapadat Mesiac.
Prajem Vam ešte vela pekných zažitkov pri sledovaní podobných ukazov.
S pozdr.....RNDr.J.Z. AsU SAV
Nika
18.08.08,08:11
... zapadal Mesiac rano o 3 hodine.Bol približne 2 dni pred splnom. Preto ste ho mohli pred tretou hod. vidiet ako oranžový objekt ...

mimotemy Včera asi o 20,30 mesiac takto tiež vyzeral. Bol nááádherný.......
adi11
18.08.08,09:17
mimotemy Včera asi o 20,30 mesiac takto tiež vyzeral. Bol nááádherný.......
neni možné, a ja kde som vtedy bola ?
Nika
25.08.08,19:09
mimotemy Včera asi o 20,30 mesiac takto tiež vyzeral. Bol nááádherný.......

trochu rozmazaná fotka ... to biele svetlo je lampa...
Jana1303
25.08.08,19:47
Mars neuvidíme, pozri stránku:
www.vesmir.sk/?id=1865
Letko
08.08.11,05:22
Videl už niekto mars tento mesiac?
Chobot
08.08.11,07:01
Videl už niekto mars tento mesiac?

Mars som nevidel, ale už sa teším na víkend. Zase, ako každý rok okolo 12 augusta budú padať meteory. Zem sa v tomto čase nachádza v pásme, kde je veľa malých čiastočiek po kométe a tieto vlietajú do atmosféry. Pozorujem ich už niekoľko rokov. Najväčší výskyt bude v noci z 12. na 13. augusta (dúfam, že bude jasno).