dushan
26.08.07,16:33
Dobry den,
Neviem, ci som temu dobre zaradil, ale vzhladom na komplikovanost otazky verim ze ano.
Pracujem uz vyse troch rokov v zahranici a na Slovensku zatial nemam ziadny prijem podliehajuci zdaneniu. Spolu s priatelkou sme nedavno kupili obchodny priestor, ktory sa chystame prenajat podnikatelskemu subjektu. Najomne sa bude pohybovat vo vyske cca 15.000sk/mesiac, Dalej sme kupili garaz , ktoru prenajmeme za cca 1.000sk/mesiac a pravdepodobne prenajmeme aj byt ktoreho sme uz dlhsie vlastnikmi za cca 2.000sk/mesiac (cisty zisk z prenajmu). To znamena rocny prijem cca 216.000sk.
Zaujimalo by ma , ako postupovat, aby som docielil co najmensie dane z prijmu. Aky velky rozdiel by bol medzi priznanim prijmu ako fyzicke osoby a zalozenim s.r.o., zahrnutim zmieneneho majetku do majetku s.r.o. a postupnym odpisovanim tohoto majetku. V buducnosti planujeme podnikat v tomto obchodnom priestore my s priatelkou, takze s.r.o. by nebola zalozena uplne zbytocne. Nemam vobec jasno ani v tom ako to funguje co sa tyka dani, kedze sme obaja platcami dane v zahranici (EU)
Budem velmi vdacny za kazdu odpoved a za kazdy napad.
Dakujem.
Dushan
plavčík
26.08.07,16:00
Toto je veľmi obšírna otázka a zrejme ti nikto neodpovie na všetky tvoje otázky v jednom príspevku. Ale pokúsim sa dať na niečo odpoveď .
Podľa zákona o DPH § 15 odst.2 - je miesto dodania služby/prenájmu/citujem:.....miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane služieb realitných kancelárií, znalcov, architektov a stavebného dozoru je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.
Čiže ak by si bol registrovaný na Slovensku ako plátca dane a vzikli by ti tu náklady a samozrejme aj výnosy- mal by si právo na odpočet dane ale aj povinnosť platiť daň.Tvoj príjem je relatívne nízky ale počítaj, že budeš mať aj dáke náklady na prevádzku uvedených nehnuteľností ako napríklad daň z nehnuteľností, energie, opravy a údržby...

Takže asi by som zatiaľ / kým nerozbehneš aj niečo väčšie/ robil prenájom nehnuteľnosti ako FO . To je môj osobný názor, samozrejme rozhodnúť sa musíš sám a určite sa ozve ej niekto iný a múdrejší.
dushan
26.08.07,20:36
Vdaka za promptnu odpoved, Plavcik (nemam na klavesnici interpunkcne znamienka :D )
Asi mas pravdu, mne ide hlavne o to, aby som vela neplatil na dani z prijmov, pretoze ak vsetko pojde ako ma, tak chystame este nieco dokupit a tiez prenajat. Nevies ci si budeme moct uplatnit nezdanitelnu ciastku aj ked obaja posobime v zahranici?
Vdaka
Dushan
Muška
26.08.07,20:48
Nevies ci si budeme moct uplatnit nezdanitelnu ciastku aj ked obaja posobime v zahranici?
Vdaka
Dushan

Dushan,
neviem čo myslíš pod slovom "pôsobíme"
skús si prečítať priložený link, lebo ak si rezidentom SR - tak podávaš DP z celosvetových príjmov na Slovensku a samozrejme máš nárok na nezdaniteľnú čiastku. http://mihal.blog.sme.sk/c/84260/Danove-priznanie-prijem-v-zahranici.html
dushan
27.08.07,09:08
Dakujem Muska,
Trochu si ma vystrasila, ale tak mi treba. Taketo veci som mal davno vediet. Nastastie som podla vsetkeho danovym rezidentom tu v GB, takze na Slovensku zatial danove priznanie podavat nemusim. Takze uz len zostava zistit, ako to bude ak zacnem na Slovensku mat prijmy z prenajmu a zaroven budem danovym rezidentom v zahranici.
Vopred dakujem za vsetky rady.
Dushan
Muška
27.08.07,18:50
Dushan,
ak budeš daňový rezident GB, tak príjmy v SR zdaňuješ v SR......a potom by si mal celosvetové príjmy teda aj príjem zo SR priznať spolu s ostatnými príjmami v štáte, ktorého si rezident.

Len by si si mal byť istý ktorého štátu si rezident - možno by bolo vhodné si to overiť priamo na úradoch v GB http://www.hmrc.gov.uk/pdfs/ir20.htm