zuzanelka
26.08.07,19:47
Dobry vecer!Prosim poradte kto mozte.
24.08.2007 som podpisala pac. zmluvu na jeden rok, z nastupom od 3.9. 2007. V zmluve nie je spomenuta skusobna doba. Mozem nenastupit? Alebo musim dat riadnu 2-mesacnu vypoved.Nemyslim zeby sa dalo zo zamestnavatelom DOHODNUT. Ako ma mozu postihnut az nenastupim? Dakujem Zuzanelka
ajobs
26.08.07,20:02
Dobry vecer!Prosim poradte kto mozte.
24.08.2007 som podpisala pac. zmluvu na jeden rok, z nastupom od 3.9. 2007. V zmluve nie je spomenuta skusobna doba. Mozem nenastupit? Alebo musim dat riadnu 2-mesacnu vypoved.Nemyslim zeby sa dalo zo zamestnavatelom DOHODNUT. Ako ma mozu postihnut az nenastupim? Dakujem Zuzanelka

Keďže začiatok výkonu práce je stanovený až na 3.9.2007, možno uplatniť inštitút odstúpenia od PZ, viď § 19, ods. 2 ZP, ktorý znie:

§ 19

(1) Účastník, ktorý konal v omyle, ktorý druhému účastníkovi musel byť známy, má právo od zmluvy odstúpiť, ak sa omyl týka takej okolnosti, že by bez neho k zmluve nedošlo.

(2) Od pracovnej zmluvy možno odstúpiť, len kým zamestnanec nenastúpi do práce (http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html) v dohodnutý deň bez toho, že by mu v tom bránila prekážka v práci, alebo do týždňa neupovedomí zamestnávateľa o tejto prekážke.
zuzanelka
27.08.07,04:47
Tono, dakujem ti - spadol my kamen zo srdca. Bolo to takto:pytala som sa ci je 3-mesacna skusobna doba-pani povedala ze ano,do zmluvy to vsak neuviedla, a pri podpisovani my ju nedovolila precitat- surila len aby som to chytro podpysala.Druha vec je ze praca pre tuto firmu by bolo v konflikte s mojim svedomim.Konala som prenahlene a tak trochu aj pod natlakom zamestnavatela. Teraz staci ked to zaestnavatelovi oznamim telefonicky alebo musim pisomne? Vdaka.
Martin Mocko
27.08.07,04:53
Tono, dakujem ti - spadol my kamen zo srdca. Bolo to takto:pytala som sa ci je 3-mesacna skusobna doba-pani povedala ze ano,do zmluvy to vsak neuviedla, a pri podpisovani my ju nedovolila precitat- surila len aby som to chytro podpysala.Druha vec je ze praca pre tuto firmu by bolo v konflikte s mojim svedomim.Konala som prenahlene a tak trochu aj pod natlakom zamestnavatela. Teraz staci ked to zaestnavatelovi oznamim telefonicky alebo musim pisomne? Vdaka.


§45 ods. 3 Zákonník práce: Skúšobná doba sa musí dohodnúť písomne, inak je neplatná. - Pokiaľ nie je písomne v zmluve, tak skúšobná doba neexistuje.

2 otazka: Keď nenastúpiš 3.9. do práce, tak firma použije spomínaný paragraf - určite :)
Zoltán Kovács
27.08.07,05:10
Tono, dakujem ti - spadol my kamen zo srdca. Bolo to takto:pytala som sa ci je 3-mesacna skusobna doba-pani povedala ze ano,do zmluvy to vsak neuviedla, a pri podpisovani my ju nedovolila precitat- surila len aby som to chytro podpysala.Druha vec je ze praca pre tuto firmu by bolo v konflikte s mojim svedomim.Konala som prenahlene a tak trochu aj pod natlakom zamestnavatela. Teraz staci ked to zaestnavatelovi oznamim telefonicky alebo musim pisomne? Vdaka.

Jednoznačne písomne to oznám zamestnávateľovi, že odstupuješ od prac.zmluvy a odvolaj sa na horeuvedený paragraf. A pošli to doporučene, alebo keď to dávaš osobne nechaj si potvrdiť jednu kópiu.