dareckova
16.02.05,15:24
Odkupovali sme byt od obce, byt sme vyplatili, podpísali zmluvu a teraz čakáme na registráciu do katastra. Bolo nám oznámené, že treba platiť nájom obci až do vtedy pokiaľ nám nepríde vyjadrenie z katastra. Nezaniká náhodou povinosť platiť nájomné podpisom zmluvy o predaji? Veď sme si mohli už sporiť na svoj účet a nie naďalej platiť obci, keď vieme, že už nám aj tak nič neopravia /ako keby niekedy niečo opravili?/. Neviete koľko trvá ten zápis do katastra? Dík
dareckova
17.02.05,03:29
Nikto tu nieje kto by mi poradil?
oneill
17.02.05,05:04
da sa to urychlit ci uz legalnou alebo nelegalnou cestou myslim ze urychlovacky stoja 5000 no ja som dal 3000 a mal som to za par dni inac myslim ze to trva asi 30 az 60 dni
Heni
17.02.05,07:34
my sme odkupovali pred par rokmi (2-3?uz sa nepamatam), trvalo to tri mesiace, kym prisiel vypis z katastra ze sme vlastnikmi a najomne sme museli tie tri mesiace platit ako predtym, tiez som sa nad tym pozastavovala, ze peniaze za byt som uz zaplatila a najom musim platit aj tak...
janka
17.02.05,07:47
My sme tiež odkupovali byt v roku 2003 k 30.6.2003 a hned (a to sme ešte nemali výpis z katastra) nám ponížili mesačne platby. Výpis sme dostali poštou v polovici augusta.
Zita5
17.02.05,07:49
Pri vklade na zápis do katastra za platí poplatok za urýchlenie 5000,- Sk a list vlastníctva máte do 7 dní . Inak aj 3 mesiace .
Nuno
18.02.05,04:26
nie je celkom pravda, za urychlene vybavenie vkladu sa plati 8.000,-Sk po novom a vtedy ma kataster nie 30-dnovu ale 15-dnovu lehotu. Inak pri prevode bytu - vlastnictva obce sa stavate vlastnikom po rozhodnuti katastra spatne podpisanim zmluvy a nie rozhodnutim katastra, tak by vam nemali velmi uctovat najomne.
r.galovic
18.02.05,06:46
Súhlasím s Nuno.

Ináč vlastníkom bytu sa stávate až zápisom do katastra nehnuteľností a nie podpisom kúpnej zmluvy, čiže dovtedy je majiteľom obec a bohužiaľ musíte platiť obci aj naďalej.

Ak by zápis trval aj dlhšie ako 30 dní, tak by som porozmýšlal o podaní na súd o prieťahu v konaní, keďže kataster nestihol zákonnú 30-dňovú lehotu, a vymáhať od neho nájomné za mesiace po prekročení tejto lehoty.

PS: Peniaze pri kúpe bytu sa odporúča vyplatiť až po zápise do katastra. Môže sa stať, že na katastri zistia nejaké okolnosti, pre ktoré nemôže zápis previesť a ste nahraní. Peniažky v čudu.
Zita5
18.02.05,06:53
nie je celkom pravda, za urychlene vybavenie vkladu sa plati 8.000,-Sk po novom a vtedy ma kataster nie 30-dnovu ale 15-dnovu lehotu. Inak pri prevode bytu - vlastnictva obce sa stavate vlastnikom po rozhodnuti katastra spatne podpisanim zmluvy a nie rozhodnutim katastra, tak by vam nemali velmi uctovat najomne.
Já som kupovala rodinný dom jún - 2004 a vtedy to tak bolo . Možno teraz sú poplatky zvýšené , ale list vlastníctva sme dostali do 7 dní .
allround
08.04.05,08:07
§ 28 ods. 5 Katastrálny zákon - právne účinky vkladu vl. práva zo zmluvy o prevode bytu do vlastníctva nájomcu vznikajú na základe právoplatného rozhodnutia o jeho povolení ku dňu jeho doručenia návrhu na vklad.
GABRIELA
08.04.05,08:23
Mesto ako vlastník bytu ale platí do FÚO, čiastku odsúhlasenú vlastníkmi domu. Vy len zápisom do katastra prestanete platiť mestu čiastku- nájomné.
allround
08.04.05,11:11
Ale potom od mesta máte nárok na vrátenie toho nájomného, pretože zápis do katastra bude vyznačený s dátumom, kedy sa návrh podal a nie ako u ostatných nehnuteľností kedy sa o návrhu rozhodlo - to je tá vynimka pri predaji bytov od obci
kolozvh
21.04.05,19:54
Nájom je potrebné platiť...