Mladší senior
26.08.07,21:32
Na paprike pestovanej v skleníku sa objavili na povrchoch listov drobný zdanlivo nehybný biely škodci,ktorý zvlhčujú listy a veľmi rýchlo sa rozmnožujú.Skúšal som postreky Pirimorom,Basudinom/Diazolom/ a naposledy Aplaudom.Nič nepomáha.Už som z toho zúfalý.Sú to strapkyhttp://www.porada.sk/images/icons/icon15.gif
Aký postrek mám použiťhttp://www.porada.sk/images/icons/icon15.gif
Manual
27.08.07,03:48
Na paprike pestovanej v skleníku sa objavili na povrchoch listov drobný zdanlivo nehybný biely škodci,ktorý zvlhčujú listy a veľmi rýchlo sa rozmnožujú.Skúšal som postreky Pirimorom,Basudinom/Diazolom/ a naposledy Aplaudom.Nič nepomáha.Už som z toho zúfalý.Sú to strapkyhttp://www.porada.sk/images/icons/icon15.gif
Aký postrek mám použiťhttp://www.porada.sk/images/icons/icon15.gif
Tak to nebude strapka, strapka nie je biela a pohybuje sa rýchlo a je to taká tenká "čiarka" cca 1 mm dlhá a pod lupou zistíš na chrbte priečne pásiky. To čo tam máš je biely chrobáčik a "tvári sa ako mŕtvy" aj pri dotyku neviem čo je.
Skús vyskúšať postrek Actarou, daj 4 gr. na 10 litrov a pridaj tam aj Vektafid a dobre listy vysprchuj aj z vrchu aj zo spodu. Nešanuj na postreku. Actara je systémový prípravok. Mala by ho zlikvidovať.
Tým čím si striekal, ale ani jeden prípravok nie je na strapky !!!!
squelch
28.08.07,11:37
no strapky su pekne svine. Jedine, na co su citlive je latka pirimiphos-methyl. Takze v obchode si pytaj nieco s touto ucinnou latkou. Napr. Actellic, ale ten sa skor pouziva v skladoch, ale funguje aj na rastliny. Mam to overene.
Mladší senior
03.09.07,15:27
Ďakujem za dobrú radu.Potvrdilo sá,že skutočne nejde o strapky ale o červce,ktoré sa vyskytujú najmä na okrasných rastlinách.Do skleníka sme ich preniesli zo surfínie,ktorá je zavesená nad vchodom do domu.Tie isté biele cca 1 mm dlhé ihličky sa na nej nachádzali ako aj na paprike.Tam som ich zlikvidoval s Aplaudom,avšak v skleníku boli už tak rozmnožené,že som nespozoroval či Aplaud je účinný.Po doporučenom postreku ich to konečne "dorazilo".Ešte raz vďaka.
d0d0
03.09.07,15:31
Striekal si Actarou ?
Mladší senior
05.09.07,11:59
Áno,urobil som postrek s roztokom vytvoreným z 0,4 g Actara +10 ml Vektafid/liter,tak ako mi poradil Manual.Za cca 3 dni bolo po červcoch.Jednu nevýhodu má táto kombinácia v tom,že v návode použitia Vektafidu je uvedené jeho použitie len do doby kvitnutia a ochranná doba je 14 dní.Myslím si,že keď sa tieto červce zavčasu spozorujú,zlikviduje ich aj samotný Aplaud,podobne ako som ich zlikvidoval na surfínii.
fusta
05.09.07,17:54
A čo samotná paprika - myslím plody, odváži sa ich ešte niekto po tých kombináciách postrekov konzumovať??? Zvlášť po tom, ktorý sa má použiť len do doby kvitnutia a má ešte k tomu 14 dňovú ochrannú lehotu???
Manual
05.09.07,18:15
A čo samotná paprika - myslím plody, odváži sa ich ešte niekto po tých kombináciách postrekov konzumovať??? Zvlášť po tom, ktorý sa má použiť len do doby kvitnutia a má ešte k tomu 14 dňovú ochrannú lehotu???
Samozrejme že nie je nikto zástancom chemickej ochrany, ale asi nemáš záhradu... A možno že ani nevieš, že napr. rajčiny sa už dávno pestujú v hydropónii to je samý živný roztok a samá chémia. A na pultoch obchodov vypadajú tak fantasticky. A bol si niekedy na brigáde v nejakom závode na výrobu potravín ... ???? ďalej bez komentára
fusta
06.09.07,07:24
Predstav si, že záhradu mám, a pomerne veľkú, viem, čo je hydropónia, akurát som našťastie nebol v závode na spracovanie potravín a ani ma to tam neláka. Svojim príspevkom som sa Ťa vôbec nechcel dotknúť a ak sa tak stalo, tak sa ospravedlňujem. Len mi nedalo, aby som si nepovzdychol nad tým, aký je ten náš dnešný svet prechemizovaný a prešpikovaný elektrosmogom a tak podobne. Takže ešte raz prepáč, nebolo to myslené v zlom.
alageishia
06.09.07,13:48
neviete mi niekto poradit ako sa mam tych strapkovitych potvor zbavit z okrasnej rastliny ktora neznasa chemicke postreky?
jedine co som nasla je insekticidne mydlo ale neviem ...
Mladší senior
15.09.07,12:11
Všetky pracovné roky svojho života som pracoval v chemickom závode a "dýchal" karcinogénne látky.Netvrdím,že nám to "pridalo" na zdraví,ale nie všetci sme dostali rakovinu.Podobne je to aj s chemickými postrekmi.Dnes sú analytické metódy na takej úrovni,že dobre vedia predpovedať ochranné doby postrekových látok a ich škodlivosť na organizmus.Veď mnohé donedávna vyrábané sa už pre ich škodlivosť nevyrábajú a sú nahradené látkami ľahšie rozložiteľnými na neškodlivé zložky.Na rozklad týchto látok jednoznačne vplývajú povetrnostné podmienky.Ak mám obavy,že postrekové látky môžu poškodiť zdravie poživateľov postriekaných potravín,predĺžim si ochrannú lehotu aj na dvojnásobok.Jednoznačný záver je,že kto chce pestovať papriku,alebo iné rastliny v skleníku,postrekom sa navyhne,sú tu ideálne podmienky na rýchle rozmnožovanie škodcov.
squelch
20.09.07,11:08
Strapky sa daju odstranit aj pravidelnym oplachovanim cistou vodou. Ale si si ista ze ide o strapky? Niesu to len obycajne vosky? Na toto je dobrý aj lúh z tabaku. Daj odstáť do pol litra vody 1 až 2 cigarety (tabak z nich) a potom tým pokrop-postriekaj listy a vošky. Taktiež je to dobré na tzv. puklice.
Manual
20.09.07,13:26
neviete mi niekto poradit ako sa mam tych strapkovitych potvor zbavit z okrasnej rastliny ktora neznasa chemicke postreky?
jedine co som nasla je insekticidne mydlo ale neviem ...
A ako vieš že sú to strapky ? Ako vypadajú ? Vezmi si lupu a pozri na ne a popíš ich. Možno to strapky ani nie sú.:rolleyes: