dadia1
27.08.07,05:33
dobré ránko všetkým.

Mam takýto problém.
Jeden môj známy momentálne leží v nemocnici - zbili ho. nevie prečo, jednoducho ho napadli, okradli a dobili.
ALE :
15.8.2007 skončil pracovný pomer dohodou v zamestnaní a momentálne si vybavoval živnosť. takze ony ho zo zdravot.poisťovne odhlásili a on sa zatial nikde neprihlásil. a čo teraz? čo s PN? kedysi to fungovalo tak, že tam bola nejaká ochranná doba a on mohol poslať PN este tej pôvodnej firme. este to tak stále je? vyzerá to tak , ze to bude asi dlhodobá PN. dokopali mu hlavu, je pozošívaný a podal na nich trestné oznámenie . Prosím poradte mi, je to súrne !
dadia1
27.08.07,04:25
prosím poradte mi niekto :-(
Martin Mocko
27.08.07,04:26
dobré ránko všetkým.

Mam takýto problém.
Jeden môj známy momentálne leží v nemocnici - zbili ho. nevie prečo, jednoducho ho napadli, okradli a dobili.
ALE :
15.8.2007 skončil pracovný pomer dohodou v zamestnaní a momentálne si vybavoval živnosť. takze ony ho zo zdravot.poisťovne odhlásili a on sa zatial nikde neprihlásil. a čo teraz? čo s PN? kedysi to fungovalo tak, že tam bola nejaká ochranná doba a on mohol poslať PN este tej pôvodnej firme. este to tak stále je? vyzerá to tak , ze to bude asi dlhodobá PN. dokopali mu hlavu, je pozošívaný a podal na nich trestné oznámenie . Prosím poradte mi, je to súrne !

Treba rozlišovať nemocenské poistenie (NP) a zdravotné poistenie (ZP). Čo sa týka PN-ky - tak existuje tzv. "ochranná lehota" 42 dní - pokiaľ pracovný pomer trval dlhšie, ako tento čas. To znamená, že ak nastúpi do 42 dní od skončenia pracovného pomeru na PN, bude mu PNka plne vyplatená podľa zákona zo sociálnej poistovne.

Čo sa týka ZP - platiť nemusí. Prihlásiť sa je však povinnosť. Pokiaľ nebude platiť do ZP z minimálneho vymeriavacieho základu a nemá uzatvorený PP (teda nie je zdravotne poistený) bude to musieť tak či tak doplatiť v ročnom zúčtovaní ZP.

Edit: PNku nech pošle bývalému zamestnávateľovi. Ten potvrdí tlačivo a zašle na Soc.poist.
dadia1
27.08.07,04:30
dakujem ti za radu. a este sa spýtam. tú PN má poslať na sociálnu poistovnu alebo tomu predchádzajúcemu zamestnávatelovi?
Martin Mocko
27.08.07,04:38
dakujem ti za radu. a este sa spýtam. tú PN má poslať na sociálnu poistovnu alebo tomu predchádzajúcemu zamestnávatelovi?

PNku treba poslať bývalému zamestnávateľovi. A ešte jedna vec. Klikni na tento link:

http://www.socpoist.sk/index/open_file.php?ext_dok=980

Je tam tlačivo "Hlásenie o úraze". Toto tlačivo tiež vyplniť a spolu s PNkou doložiť zamestnávateľovi.
dadia1
27.08.07,04:51
velmi si mi pomohol. dakujem Ti velmi pekne a prajem ti krasny slnečny dník.
este raz dakujem