Alenka76
27.08.07,07:39
Dobrý deň,
v decembri čakáme dieťa a od novembra by som mala byť na materskej dovolenke. Chcem sa opýtať, či mi bude ešte za november uznaný daňový bonus na 1. dieťa, alebo už nie, keďže už nebudem zarábať, ale poberať materský príspevok. Zároveň chcem vedieť, či si môže od decembra uplatniť daňový bonus na druhé narodené dieťa manžel ako živnostník, bez ohľadu na to, v ktorom dni sa dieťa narodí, alebo až od januára. Ďakujem za pomoc.
Tweety
27.08.07,05:44
Kedže nebudeš mať zdaniteľný príjem, ani v stanovej výške na DB, DB uplatní uplatniť manžel v DP . Na druhé dieťa si uplatní tiež v DP( už za mesiac, v ktorom sa dieťa narodí.)
Aljok
27.08.07,07:00
Len doplním Tweety. Manžel nesmie vykázať v DP stratu. Pozri ZoDP § 33:

(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6480 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.
Alenka76
04.09.07,10:37
Majka, znamená to, že manžel si za november môže uplatniť DB za 1. dieta (keďže ja už budem poberať materský príspevok) a v decembri (ak sa narodi v decembri a nie až v januári) už na obe deti?
Je mi jasné, že nesmie vykázať stratu v DP.
Tweety
04.09.07,10:39
Majka, znamená to, že manžel si za november môže uplatniť DB za 1. dieta (keďže ja už budem poberať materský príspevok) a v decembri (ak sa narodi v decembri a nie až v januári) už na obe deti?
Je mi jasné, že nesmie vykázať stratu v DP.
Presne tak.
Aljok
04.09.07,10:58
Pozri odkaz na § v príspevku č. 3.
Laborec
04.09.07,11:42
Jednoduchsie bude ked si to ty uplatnis v rocnom zuctovani dane alebo pri podani danoveho priznania.Teda ak budes mat za cely rok viac ako 6xMM,co asi budes mat,ak si kazdy mesiac nepoberala mzdu na hranici polovice MM.Ale to zas vratia az v maji,tak asi je to u manzela lepsie.
Laborec
04.09.07,11:43
Aha,manzel je zivnostnik? Nevsimla som si to hned.Tak i jemu to daju az v maji,nechaj si bonus na seba a je to jednoduchsie.