AHA
27.08.07,09:36
Chcem Vás poprosiť o radu na výstupe máme faktúru pre francúzku firmu za sprostredkovanie kúpy tovaru od slovenkých krajčirskych firiem ( dohodli sme cenu podmienky atď. ) našu vyšlú faktúru máme normálne prevzatú ( podpis, pečiatka dokonca sú všetky uhradené) partnerskou francúzkou firmou napriek tomu kontrolórka DU od nás žiada aby sme k týmto faktúram doložili aj CMR od firiem, ktoré tovar vyvážali ( totálna blbosť podľa mňa my sme faktúrovali len službu ), má na to právo ?
Danila
27.08.07,07:42
Kontrolórka DÚ konala nepochybne správne. Preukáznosť hospodárskej operácie iba vystavenou faktúrou je nedostatočná. A tento druh faktúr je navyše veľmi populárny aj bez vykonania popísanej služby ako účtovného prípadu popodpisovaného niekoľkokrát a niekoľkými.
Vladimír Ozimý
27.08.07,07:44
vy sa riadite par. 16 ods 6 no ak máte zadefinované v zmluve pre koho to sprostredkujete kam...hm nevidím dôvod aby toto žiadala...
Vladimír Ozimý
27.08.07,07:46
Kontrolórka DÚ konala nepochybne správne. Preukáznosť hospodárskej operácie iba vystavenou faktúrou je nedostatočná. A tento druh faktúr je navyše veľmi populárny aj bez vykonania popísanej služby ako účtovného prípadu popodpisovaného niekoľkokrát a niekoľkými.


faktúra je dosť málo to je pravda ale majú podľa všetkého zmluvy atď ak konám v mene niekoho iného tak asi uzavriem s ním zmluvu o sprostredkovaní...v podstate ide o to že chce vidieť odkiaľ a kam putoval tovar...
AHA
27.08.07,07:57
Nepotešili ste ma ale ďakujem idem zháňať CMR aj keď máme na tžo zmluvu.
emgeton
27.08.07,08:18
Chcem Vás poprosiť o radu na výstupe máme faktúru pre francúzku firmu za sprostredkovanie kúpy tovaru od slovenkých krajčirskych firiem ( dohodli sme cenu podmienky atď. ) našu vyšlú faktúru máme normálne prevzatú ( podpis, pečiatka dokonca sú všetky uhradené) partnerskou francúzkou firmou napriek tomu kontrolórka DU od nás žiada aby sme k týmto faktúram doložili aj CMR od firiem, ktoré tovar vyvážali ( totálna blbosť podľa mňa my sme faktúrovali len službu ), má na to právo ?

Predpokladám, že ide o kontrolu DPH.
Musíte zdokladovať, že služba bola poskytnutá. Kontrole by som predložil sprostredkovateľskú zmluvu, potvrdenie prevzatia fa, úhradu. Osobne pri takýchto zmluvách robím záznam, zápisnicu, v kt. uvádzam popis poskytnutej služby, odsúhlasenie a prevzatie služby odberateľom.

Vyžadovanie CMR v tomto prípade nie je odôvodnené. K poskytnutiu služby došlo, čo preukazuje aj prevzatie a úhradad fa.

Kontrolórka môže mať pochybnosti o správnom určení miesta dodania sprostredkovateľskej služby. To však pokiaľ máte overené, že odberateľ je identifikovaný pre daň mimo SR ( vo Francúzsku), rieši §16/6 - druhá veta.

Skúste z tej kontrolórky vytiahnúť, kam smeruje s touto svojou požiadavkou. Ak chce naozaj spochybniť miesto dodania služby, tak ju nechajte nech to dá do protokolu a vo vyjadrení k protokolu uvediete odôvodnenie postupu pri určení miesta tejto služby.
Ak smeruje k spochybneniu poskytnutia služby, vyžiadajte si od francúzskeho odberateľa "potvrdenie o prijatí služby" ( alebo niečo podobné)
Danila
27.08.07,08:21
faktúra je dosť málo to je pravda ale majú podľa všetkého zmluvy atď ak konám v mene niekoho iného tak asi uzavriem s ním zmluvu o sprostredkovaní...v podstate ide o to že chce vidieť odkiaľ a kam putoval tovar...A o to práve ide, aby ten tovar skutočne aj putoval. Potom naozaj nemôže byť problém doklady predložiť, samozrejme ak teda a je mi ľúto, že musím použiť termín, ktorý nie je populárny, nebola cesta tohoto tovaru len fiktívna...Jedna vec je dejúre, druhá vec je defacto...
Vladimír Ozimý
27.08.07,08:34
Predpokladám, že ide o kontrolu DPH.
Musíte zdokladovať, že služba bola poskytnutá. Kontrole by som predložil sprostredkovateľskú zmluvu, potvrdenie prevzatia fa, úhradu. Osobne pri takýchto zmluvách robím záznam, zápisnicu, v kt. uvádzam popis poskytnutej služby, odsúhlasenie a prevzatie služby odberateľom.

Vyžadovanie CMR v tomto prípade nie je odôvodnené. K poskytnutiu služby došlo, čo preukazuje aj prevzatie a úhradad fa.

Kontrolórka môže mať pochybnosti o správnom určení miesta dodania sprostredkovateľskej služby. To však pokiaľ máte overené, že odberateľ je identifikovaný pre daň mimo SR ( vo Francúzsku), rieši §16/6 - druhá veta.

Skúste z tej kontrolórky vytiahnúť, kam smeruje s touto svojou požiadavkou. Ak chce naozaj spochybniť miesto dodania služby, tak ju nechajte nech to dá do protokolu a vo vyjadrení k protokolu uvediete odôvodnenie postupu pri určení miesta tejto služby.
Ak smeruje k spochybneniu poskytnutia služby, vyžiadajte si od francúzskeho odberateľa "potvrdenie o prijatí služby" ( alebo niečo podobné)

toto je presne postup ktorý treba zaujať voči kontrolám lebo robíme z nich uplne despotov ktorých sa bojíme ale oni sú tiež ľudia a treba diskutovať...a nie urobiť všetko lebo oni tak povedia...
emgeton
27.08.07,08:38
Na vyvrátenie mžnej fiktívnosti daného prípadu - stačí ak francúzska strana potvrdí, že uzavrela zmluvy so slov. firmami, kt. je slovenský sprostredkovateľ navrhol a dojednal. Príp. to môžu urobiť slov. firmy, kt. tieto zmluvy uzavreli.
Danila
27.08.07,08:53
Nechápem, prečo stačí k sprostredkovaniu predaja tovaru len uzavretie zmluvy o sprostredkovaní. To je jedna strana mince. V prípade, že chcem odmenu za sprostredkovanie, musím preukázať, že som sprostredkovanie predaja tovaru realizovala. A predložiť CMR, či iný hodnoverný dôkaz o tom, aké objemy, prípadne či vôbec nejaké objemy tovaru boli na predmetnom trhu realizované, je absolútne nutná podmienka pre naplnenie podmienky pravdivého zobrazenia skutočnosti.
emgeton
27.08.07,09:07
Nechápem, prečo stačí k sprostredkovaniu predaja tovaru len uzavretie zmluvy o sprostredkovaní. To je jedna strana mince. V prípade, že chcem odmenu za sprostredkovanie, musím preukázať, že som sprostredkovanie predaja tovaru realizovala. A predložiť CMR, či iný hodnoverný dôkaz o tom, aké objemy, prípadne či vôbec nejaké objemy tovaru boli na predmetnom trhu realizované, je absolútne nutná podmienka pre naplnenie podmienky pravdivého zobrazenia skutočnosti.

K vzniku nároku na odmenu za poskytnutie sprostredkovateľských služieb môže dôjsť aj bez uzavretia kontraktov. Záleží na formulácii zmluvy.
Určite predkladanie dokladov typu CMR k tomu nie je podstatné. A určite to nie je podmienkou pre naplnenie podmienky pravdivého zobrazenia skutočnosti.
Ja ako sprostredkovateľ nemusím vedieť koľko tovaru v konečnom dôsledku bude realizované prostredníctvom mojej činnosti ( teda v prípade, že výška provízie nie je viazaná na tento objem). Takisto ma nemusí zaujímať, či tento tovar si franc. firma odvezie do Francúzska, príp. mimo EU, príp. ponechá na Slovensku z akéhokoľvek dôvodu. Tieto údaje môžu byť predmetom obchodnej politiky, obchodného tajomstva a pod. Daňový úrad ma nemôže nútiť zisťovať to, to by hraničilo s priemyselnou špionážou. Na takéto účely môže vykonať miestne zisťovanie v spomínaných slovenských firmách, alebo požiadať o spoluprácu francúzsky daňový úrad, kt. to preverí vo francúzskej firme.

Na okraj:
Nenapísal som, že stačí uzavretie zmluvy o sprostredkovaní.
Danila
27.08.07,12:17
Presne, ako píšeš. Záleží na formulácii zmluvy. Vôbec nie je podmienkou uzavretie kontraktu. Ale podmienkou je, že bol kontrakt dohodnutý. Nepíšem ani to, že je nutnosťou doloženie CRM. Je to jedna z možností preukázania konania. Ako sprostredkovateľ skutočne nemusím vedieť objemy kontraktov, ani kam ich kto odvezie. Ani som netvrdila, čo môže a nemôže DÚ. Viem, čo musí. Preskúmať hodnovernosť vyúčtovaného sprostredkovania. Stačí k tomu napr. aj vo faktúre uvedené pre koho a akým spôsobom bolo sprostredkovanie realizované. V konečnom dôsledku mám pocit, že si len potvrdil moje tvrdenia.
AHA vie najlepšie, prečo sa pýtala. A nepochybne našla odpoveď.