skorica
27.08.07,10:09
Slov. firma namontovala a prenajala zariadenia v CR, ktore su tam pouzivane. Cesky odberatel uhradil fakturu v plnej sume, ale teraz od nas ziada vratenie sumy 1000,- za to, ze za nas uhradil zrazkovu dan 1000,-czk z 25 000Sk, je to spravne?Mal za nas odviest tuto dan?
Vladimír Ozimý
27.08.07,08:25
no a vy im za čo fakturujete? prenájom hnuteľných vecí? hnow how alebo čo...ak prenájom tak majú pravdu...bolo nutné zraziť zrážkovú daň počítam že nemajú odlišné príliš tieto veci ako v našom zákone...
skorica
27.08.07,08:40
je to prenajom zariadeni/su to telekomunikacne zariadenia/ - majetok/tovar firmy. zaujima ma, ze ci to museli urobit, lebo podla cl.6 o zamedzeni dvojiteho zdanenia je pisane, ze mozu byt zdanene v tomto druhom state /a teda aj nemusia/ co by nam usetrilo komplikacie. vedieme jednoduche ucto - takze nemame zatial definovane, ci je to tovar, ci majetok
Vladimír Ozimý
27.08.07,09:02
je to prenajom zariadeni/su to telekomunikacne zariadenia/ - majetok/tovar firmy. zaujima ma, ze ci to museli urobit, lebo podla cl.6 o zamedzeni dvojiteho zdanenia je pisane, ze mozu byt zdanene v tomto druhom state /a teda aj nemusia/ co by nam usetrilo komplikacie. vedieme jednoduche ucto - takze nemame zatial definovane, ci je to tovar, ci majetok

nemate pravdu...je to ich povinnosť...tým že tam je napísané že môžu tým je myslené že to aj bude zdanené v tomto štáte na základe ich daňových noriem max do výšky percenta uvedené v zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia...skrátka aj ja som bol z toho popletený že prečo je tam môžu pýtal som sa na školení...a tam mi bolo povedané môžu=bude to zdanené v tom štáte kde sa táto činnosť vykonáva :)
fizzy
11.07.08,05:58
Mal by som aj ja ohladne tohto otazku.
Ceska spolocnost nam fakturuje rocny update jedneho softveru, jedna sa o antivirak, fakturuje ho bez dph, kedze dodanie je na slovensku. len by ma zaujimalo ci je potrebne odvies 10% danovemu uradu na svk a zvysnych 90% zaplatit dodavatelovi?
Neviem urcite ci je to este sluzba, resp licencia.... :(
fizzy
14.07.08,05:54
posuvam...
fizzy
16.07.08,11:35
Prosim Vas, nevie ma niekto troska nasmerovat ohladne tejto problematiky?
Marína
16.07.08,12:34
Mal by som aj ja ohladne tohto otazku.
Ceska spolocnost nam fakturuje rocny update jedneho softveru, jedna sa o antivirak, fakturuje ho bez dph, kedze dodanie je na slovensku. len by ma zaujimalo ci je potrebne odvies 10% danovemu uradu na svk a zvysnych 90% zaplatit dodavatelovi?
Neviem urcite ci je to este sluzba, resp licencia.... :(
Na 1. otázku si si správne zodpovedal, pretože podľa mňa je to licencia. Pozri čl. 12 Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia medzi SR a ČR (http://www.akontslovakia.sk/sk/zmluvy-o-zamedzeni-dvojiteho-zdanenia-cesko)
Suma na zabezpečenie dane sa odvedie správcovi dane do 15.dňa nasledujúceho kalend. mesiaca a súčasne sa táto skutočnosť aj DÚ oznámi.
ZoDP §§44 ods.3)
fizzy
22.07.08,10:25
Este by som mal otazku, mam tu este servisne poplatky k softveru. Servisne poplatky podla servisnej zmluvy predstavuje upravu softu podla legislativnych zmien, zmeny na ziadost vlastnika, update a pod.
S tym si niesom isty ci sa to tiez da chapat ako Licencia, ked v cl. 12 Zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia je uvedene:

a) akéhokoľvek patentu, ochrannej známky, návrhu alebo modelu, plánu, tajného vzorca alebo výrobného postupu, počítačových programov (softvéru) alebo akéhokoľvek priemyselného, obchodného alebo vedeckého zariadenia, alebo za informácie, ktoré sa vzťahujú na priemyselné, obchodné alebo vedecké skúsenosti, alebo

cize jedna sa o softver alebo na autorske prava, co mi vychadza ze servisne poplatky by do toho nespadali, jedine mi to tam kazi ze v zmluve je uvedene ze aj update je zaratany v servisnych poplatkoch.
martinaj
18.10.08,22:39
Česká firma prenajíma motorové vozidlo zaradené do majetku firmy slovenskej firme a nájomné jej mesačne faktúruje. Má slovenská firma povinnosť zraziť nejakú (akú v percentuálnom vyjadrení?) čiastku na zabezpečenie dane z príjmu alebo nie? V zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia medzi ČR a SR som to nenašla a domnievam sa, že česká firma má dostať zaplatenú plnú faktúrovanú čiastku. Poraďte mi. Vopred ďakujem.
Marína
19.10.08,06:54
ZoDP
Komentár k § 44 Zabezpečenie dane
ods. 2 – Kedy sa vykonáva zabezpečenie dane.
Podľa tohto ustanovenia je platiteľ príjmu, ktorý vypláca, poukazuje alebo pripisuje úhrady v prospech daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou, zrážať na zabezpečenie dane sumu vo výške 19 % z peňažného plnenia, okrem prípadov, ak sa:
a) preddavok na daň zráža podľa § 35,
b) ak daňovník predloží potvrdenie správcu dane, že platí preddavky na daň podľa § 34 (fyzická osoba) alebo § 42 (právnická osoba),
c) ak správca dane nerozhodne inak,
d) po 1. 1. 2007 len vtedy, ak sa jedná o daňovníka, na ktorého sa nevzťahuje § 2 písm. t) ZDP, t.j. ak ide o daňovníka – fyzickú alebo právnická osobu, ktorý je rezidentom v niektorom z členských štátov EÚ (a nejde pritom o rezidenta SR).
To zn., že od 1. 1. 2007 na základe zmeny vykonanej v § 44 ods. 2 ZDP nie je možné príjem plynúci daňovníkovi s obmedzenou daňovou povinnosťou, ktorý je súčasne rezidentom v niektorom z členských štátov EÚ, zdaniť na území SR zabezpečením dane, resp. zabezpečenie dane vo vzťahu k daňovníkom – rezidentom členských štát EÚ je neprípustné.
Táto zmena vyplýva z nariadení Rady EÚ, na základe ktorých, nie je možné v rámci členských štátov EÚ diskriminovať daňovníka z titulu jeho daňovej rezidencie, t.j. nie je možné voči daňovníkovi – rezidentovi v niektorom z členských štátov EÚ [§ 2 písm. t) ZDP] uplatniť nevýhodnejší spôsob zdanenia ako voči daňovníkovi, ktorý je rezidentom SR.

§ 2
Základné pojmy
t) daňovníkom členského štátu Európskej únie fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá podlieha zdaneniu na území tohto členského štátu Európskej únie z príjmov plynúcich zo zdrojov na území tohto členského štátu Európskej únie, jako aj zo zdrojov mimo územia tohto členského štátu Európskej únie a ktorá na území Slovenskej republiky nie je daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou,

Poznámka: Chcela som upraviť prísp.8. Ľutujem, s odstupom času to nie je možné.