jan.zmrhala
27.08.07,10:27
dobrý den vie mi niekto povedať aká je to zrážková daň a kto ju platí, viem že sa platí z príjmu do 5500 Sk (tuším), ale vobec nechapem zmyslu a podstate tej dane. Co ju odlisuje od "obycajnej" dane z prijmu. Vie niekto vysvetlit opodstatnenie takejto dane? Kto je platcom dane? Zraza ju zamestnavatel svojmu zamestnancovi? Skuste niekto napisat resp. vysvetlit tuto dan. Dakujem
PS cital som zakon ale velmi som tomu neporozumel
Farks
27.08.07,08:44
Zrážková daň sa uplatňuje pri nepodpísanom vyhlásení na zdanenie príjmov a pri príjme do 5000 SK. Pokiaľ je príjem nad 5000 alebo je podpísané vyhlásenie ide o predavkovo zrazenú daň.
jan.zmrhala
27.08.07,08:47
A o ake vyhlasenie ide, a ako to je v pripade ze mam 2 prijmy u jedneho zamesntavatela dajme tomu 20 000 a u druheho do spominanych 5000, u prveho platim dan z prijmu a u druheho zrazkovu? A co znamena pojdem zrazkova, a aky je rozdiel v zrazkovej dani a v dani z prijmu?
Farks
27.08.07,08:52
Je to vyhlásenie na zdanenie príjmov (či si uplatňuje daňovník nezdaniteľnú časť základu dane) Toto vyhlásenie môže byť podpísané iba u jedného zamestnávateľa. Keďže u jedného máš vyhlásenie podpísané (je to predavkovo zrazená daň) u druhého zamestnávateľa nemáš podpísané vyhlásenie a príjem do 5000 SK (ide o zrážkovú daň)

Výška zrážkovej aj preddavkovo zrazenej je 19%
evina
27.08.07,09:13
Preddavková daň -ako už z názvu vyplýva je platená v preddavkoch a na konci zdaňovacieho obdobia sa zúčtuje podľa celkového ročného príjmu. V prípade preplatku Ti bude časť dane vrátená, v prípade nedoplatku musíš doplatiť.

Zrážková daň sa zrazením považuje za vyrovnanú, t.j. nemusí sa na konci zúčtovacieho obdobia vysporiadať.

Daňovník však pri ročnom zúčtovaní, resp. podávaní DP môže považovať aj túto daň za preddavkovú a započítať do celkovej výšky zaplatenej dane.
jan.zmrhala
27.08.07,09:15
dobre rozumiem, ale: kebyze mam prijem u druheho zamestnavatela prijem 10 000 tak platim tiez preddavkovo zrazenú dan, aký je teda rozdiel v zrazkovej a preddavkovej dane?
jan.zmrhala
27.08.07,09:17
cize ak tomu spravne rozumiem ide iba o zjednodusenie. Zrazkova dan je koli tomu aby niekto kto ma prijem do 60 tisic rocne (5 000 x 12) nemusel podavat danove priznanie?
evina
27.08.07,09:19
dobre rozumiem, ale: kebyze mam prijem u druheho zamestnavatela prijem 10 000 tak platim tiez preddavkovo zrazenú dan, aký je teda rozdiel v zrazkovej a preddavkovej dane?


Máš to tu už predsa uvedené.
Príjem do 5 000 pri nepodpísanom Vyhlásení k zdaneniu príjmov... za zdaňuje zrážkovou daňou, t.j. zrazí sa považuje sa za vysporiadanú voči ŠR.

Každý príjem, bez ohľadu na podpísané alebo nepodpísané Vyhlásenie, nad 5 000 sa zdaňuje daňou preddavkovou, ktorá sa podľa výšky celoročného príjmu vysporiadava prostredníctvom Ročného zúčtovania ... alebo daňového priznania.

T.j., ktorá daň sa použije závisí od výšky príjmu a v prípade príjmu do 5 000 aj od podpísaného alebo nepodpísaného Vyhlásenia...
evina
27.08.07,09:21
cize ak tomu spravne rozumiem ide iba o zjednodusenie. Zrazkova dan je koli tomu aby niekto kto ma prijem do 60 tisic rocne (5 000 x 12) nemusel podavat danove priznanie?


Celkom dobre nerozumieš.
1. Druh dane sa použije podľa výšky mesačného príjmu.
2. Povinnosť podať DP, resp. ročné zúčtovanie vychádza z celoročného príjmu. Pre rok 2007 je to 47 808 SK.
Ak dosiahneš nižší príjem celoročný doporučuje sa podať DP - daň Ti bude vrátená, či preddavková či zrážková.

P.s. Podľa tvorcov vraj išlo o zjednodušenie, podľa nás ani celkom nie :)...
jan.zmrhala
27.08.07,10:01
Cize vlastne zrazkova dan je viac menej zbytocna a aj prijem do 5000 by mohol byt zdaneny preddavkovou danou. Resp. ma zrazkova dan dake vyhody oproti preddavkovej?
evina
27.08.07,10:38
Cize vlastne zrazkova dan je viac menej zbytocna a aj prijem do 5000 by mohol byt zdaneny preddavkovou danou. Resp. ma zrazkova dan dake vyhody oproti preddavkovej?

Príjem do 5000 ak nie je podpísané Vyhlásenie musí byť zdanený zrážkovou daňou. Za preddavkovú sa môže považovať až pri celoročnom príjme.
Výhody môže mať pre niekoho zrážková daň len v tom, že je vysporiadaná a nemusí sa o ňu viac starať.

Výhody v podstate nie sú žiadne z môjho pohľadu- ide o dve formy dane z príjmu zo závislej činnosti.
jan.zmrhala
28.08.07,05:54
Celkom dobre nerozumieš.
1. Druh dane sa použije podľa výšky mesačného príjmu.
2. Povinnosť podať DP, resp. ročné zúčtovanie vychádza z celoročného príjmu. Pre rok 2007 je to 47 808 SK.
Ak dosiahneš nižší príjem celoročný doporučuje sa podať DP - daň Ti bude vrátená, či preddavková či zrážková.

P.s. Podľa tvorcov vraj išlo o zjednodušenie, podľa nás ani celkom nie :)...
čiže podľa toho čo je tu napísané ak by som mal len jeden jediný mesačný príjem počas celého roku (12 mesiacov) do 5000 Sk aj tak musím podať daňové priznanie lebo celková suma bude príjem 60 000 (5000*12)?
Vladimír Ozimý
28.08.07,06:33
čiže podľa toho čo je tu napísané ak by som mal len jeden jediný mesačný príjem počas celého roku (12 mesiacov) do 5000 Sk aj tak musím podať daňové priznanie lebo celková suma bude príjem 60 000 (5000*12)?

pokiaľ mu nebude vykonané ročné zúčtovanie tak ano...
Robina
28.08.07,07:19
Lenže tým, že podáš daňové priznanie a mal by si príjem len tých 5000 za 12 mes., tak by si urobil dobre len pre seba. V prípade, že ti stiahli 19 % daň /to je tá zrážková daň lebo si nemal podpísané vyhlásenie/ a podáš DP - tak ti túto daň ŠR prostredníctvom DÚ vráti - podotýkam ak si nemal iný príjem.
evina
28.08.07,08:38
Lenže tým, že podáš daňové priznanie a mal by si príjem len tých 5000 za 12 mes., tak by si urobil dobre len pre seba. V prípade, že ti stiahli 19 % daň /to je tá zrážková daň lebo si nemal podpísané vyhlásenie/ a podáš DP - tak ti túto daň ŠR prostredníctvom DÚ vráti - podotýkam ak si nemal iný príjem.

To je pravda, ale on hovorí o príjme 12 x 5000, čiže 60 000 za rok.
veronikasad
28.08.07,08:47
čiže podľa toho čo je tu napísané ak by som mal len jeden jediný mesačný príjem počas celého roku (12 mesiacov) do 5000 Sk aj tak musím podať daňové priznanie lebo celková suma bude príjem 60 000 (5000*12)?

Ak si nemal podpísané vyhlásenie u zamestnavatela a príjem bol zrazený zrážkovou daňou, nemusíš podať daňové priznanie - daň sa považuje za vysporiadanú. /to platilo pre rok 2006, dúfam, že tam pre tento rok nie je nejaká zmena/.
Ak je to však tvoj jediný príjem a nemáš príjem od iného zamestnávateľa, je na tvoju škodu ho nepodať, lebo v daňovom priznaní sa zohľadní odpočitateľná položka a DÚ ti celú daň vráti.

--------
Veronika