mercuris
27.08.07,12:28
Chcem všetkých poprosiť o radu. Firma A (sro) si zaobstará DHIM zo SRN - bude dodaný priamo a na meno firmy A, ale zaplatený bude z firmy B (sro), teraz mi ide o to, akou formou by to malo byť. Pôžička, úver, ale nejaký leasing. Budem to účtovať prvýkrát a nemám ani šajnu ako. Preto prosím o radu všetkých poraďákov, čo majú podobnú skúsennosť. Dopredu veľmi ďakujem. Ajka.
otp
29.08.07,07:23
Chcem všetkých poprosiť o radu. Firma A (sro) si zaobstará DHIM zo SRN - bude dodaný priamo a na meno firmy A, ale zaplatený bude z firmy B (sro), teraz mi ide o to, akou formou by to malo byť. Pôžička, úver, ale nejaký leasing. Budem to účtovať prvýkrát a nemám ani šajnu ako. Preto prosím o radu všetkých poraďákov, čo majú podobnú skúsennosť. Dopredu veľmi ďakujem. Ajka.

ahoj , no ja práve riešim niečo podobné a bolo mi poradené že sa to dá vysporiadať cez zápočet ale zrejme to musí byť ošetrené v zmluve. ja budem takto kupovať auto na leasing z Nemecka a pôjde to cez slov. leasingovku , ktorá to nemcovi zaplatí a ja to budem im splácať.
Alena Šimová
14.09.07,11:06
Myslím si, že ide o pôžičku. V zmluve by malo byť uvedené, že dodávku namiesto Vás zaplatí iná firma. Prípade dodatok ku zmluve.
Zoltán Kovács
14.09.07,11:09
Myslím si, že ide o pôžičku. Ak nejde náhodou o trojstranný obchod.

Trojstrany obchod to nie je. Ale tu na dokladoch vlastne vystupujú iba firma A a dodávateľ z Nemecka. Riešiť to jednoznačne so zmluvou o pôžičke. A potom firma A bude splácať firme B pôžičku. O leasingu by som neuvažoval, lebo:
1. či firma B má v predmete živnosti vykonávať leasing
2. ak by aj mal, tak cena by asi bola vyššia po splatení leasingu ako samotná nákuponá cena.