hemaja
27.08.07,14:43
Ahojte, potrebovala by som vedieť, či živnostník, ktorý si založil živnosť od 1.8.2007 môže 1.9.2007 uzavrieť dohodu o vykonaní práce za seba ako osobu - nie živnostníka, nie na IČO? Pre lepšie pochopenie, dotyčná osoba vykonala pre mňa určité činnosti a chcem, aby mi ich teraz fakturovala, aby som si to mohla dať do nákladov. Dotyčnej osobe však bolo poradené, aby nevystavovala na predmetnú činnosť faktúru zo živnosti, ale aby uzatvorila so mnou len dohodu, pretože vraj ak dohoda nepresiahne cca 90tis. tak si ju nebude musieť zdaniť. Nezdá sa mi to, preto prosím o radu. Ďakujem. Hemaja
Vladimír Ozimý
27.08.07,13:01
to sú také informácie jedna pani povedala a vytrhávané z kontextu...jedine v čom by to malo výhodu je to že ak máte aktívnu živnosť príjmy z dohody vám nevstupujú do odvodov pre zdravotné a sociálne poistenie...a tých 90 tis Sk je myslených nezdaniteľná čiastka ktorá je pre rok 2007 95616 Sk a započítava sa doňho ako príjem z dohody tak aj príjem zo živnosti pričom ak bude pracovať na dohodu tak v prípade ak nepodpíše vyhlásenie o zdanení bude musieť zamestnávateľ odviesť buď zrážkovú daň alebo preddavkovú a to od výšky príjmu...
ZDENIELA
27.08.07,13:07
Píšeš, že dotyčná osoba pre Teba určité práce vykonala ....
Dohoda o vykonaní práca sa predsa nedá urobiť DOZADU! :eek:
Najneskôr deň pred nástupom musíš dohodára prihlásiť na Sociálnu poisťovňu. Ak ešte nezamestnávaš ľudí tak tiež seba ako zamestnávateľa na Soc.poisťovňu a aj na daňový úrad.
Ináč súhlasím s predchádazúcou odpoveďou. A neaké obrovské výhody v tom nevidím ani na tvojej ani na jeho strane. Budete mať len papierovačky okolo toho.
vikinka
27.08.07,13:07
Ešte doplním,pri dohode je povinnosť prihlásiť dohodára na soc.poisť.,ak nezamestnáva tak aj na DÚ sa registrovať ako platca dane zo závisl.činn.a to neviem ako to spätne chceš riešiť?
karcoolka1
27.08.07,13:10
- dohodu môže mať /zamestnávateľ nech si dá pozor na druh práce na ktorú uzatvára dohodu/.
- výhoda je v neplatení odvodov ZP, SP.
- v zdaňovaní nevydím žiadnú výhodu.
evina
27.08.07,17:25
- dohodu môže mať /zamestnávateľ nech si dá pozor na druh práce na ktorú uzatvára dohodu/.
- výhoda je v neplatení odvodov ZP, SP.
- v zdaňovaní nevydím žiadnú výhodu.

Do SP platí zamestnávateľ z dohody garančné a úrazové poistné...
tothova_betka
15.12.09,14:34
môže živnostník pracovať aj ako dohodár, ale ako súkromná osoba, nie na živnosť

ďakujem
JankaO
15.12.09,15:47
môže živnostník pracovať aj ako dohodár, ale ako súkromná osoba, nie na živnosť

ďakujem
Fyzická osoba môže naraz pracovať niekoľkými spôsobmi, živnosť+pracovný pomer+dohoda o pracovnej činnosti+dohoda o vykonaní práce+zmluvy podľa Občianskeho zákonníka. Všetko naraz-ak to stíha, alebo v rôznych kombináciách.
veronikasad
15.12.09,16:21
môže živnostník pracovať aj ako dohodár, ale ako súkromná osoba, nie na živnosť

ďakujem
môže a ak bude mať príjem zdanený zrážkovou daňou, nemusí ho uvádzať ani v daňovom priznani ...