janulda
27.08.07,14:57
Ak je niekto kvartálny platca dane znamená to , že daň.priznanie podáva v mesiacoch 3,6,9,12 alebo každé 3 mesiace od kedy mu bolo pridelené DIČ?
ĎAkujem.
karcoolka1
27.08.07,13:01
nemáš kalendár daňových povinností z daňového úradu?
tam sa uvádza:
podanie DP k DPH a splatnosť za predchádzajúci kalendárny štvrťrok:
25.1
25.4
25.7
25.10
AHA
27.08.07,13:02
Kvártálny platca dane podáva DP k DPH
k 25.4. za prvý kalendárny štrvťrok
k 25.7. za druhý kalendárny štvrťrok
k 25.10. za tretí kalendárny štrvrťrok
k 25.1. za štrvrtý kalendárny štvrťrok
kakoska
27.08.07,13:02
Ak je niekto kvartálny platca dane znamená to , že daň.priznanie podáva v mesiacoch 3,6,9,12 alebo každé 3 mesiace od kedy mu bolo pridelené DIČ?
ĎAkujem.
Janulda a nehladaš učtovníčku, rada pomožem.
vikinka
27.08.07,13:02
DP podáva do 25.po ukončení kalendárneho štvrťroku,t.z.
za I.Q.-do 25.04.
za II.Q.-do 25.7.
za III.Q.-do 25.10.
za IV.Q.-do 25.01.
Slim
27.08.07,13:03
1 kvartál - január , február, marec, podáva sa do 25teho apríla
2 kvartál - apríl, máj, jún, podáva sa do 25teho júla......atd. vždy do 25teho nasledujúceho mesiaca po skončení kvartálu.
AHA
27.08.07,13:07
Ak je niekto kvartálny platca dane znamená to , že daň.priznanie podáva v mesiacoch 3,6,9,12 alebo každé 3 mesiace od kedy mu bolo pridelené DIČ?
ĎAkujem.
Upozorňujem, že DIČ ťa neoprávňuje byť platcom DPH musíš mať pridelené
IČ DPH.
Paula
27.08.07,13:38
Upozorňujem, že DIČ ťa neoprávňuje byť platcom DPH musíš mať pridelené
IČ DPH.


Tak tak tak.....a k predchádzajúcim príspevkom toľko, že nie vždy je to 25-ty deň. V prípade, ak 25-teho pripadne na víkend, či sviatok, termín podania riadneho DP DPH + splatnosť daň. povinnosti je prvý nasledujúci pracovný deň.
deni10
16.09.07,17:46
Ahojte poradaci,
mohol by ma niekto poinformovat a poradit, ako to je s vratenim dph? Kedy mozem ocakavat peniazky? Sme zacinajuca firma a prvykrat budeme ziadat o vratenie dph (III Q). Znama mi povedala, ze nam vratia dph asi v januari alebo mozno aj vo februari.:mee:
Dakujem za kazdu odpoved.
Zita5
16.09.07,17:52
Ahojte poradaci,
mohol by ma niekto poinformovat a poradit, ako to je s vratenim dph? Kedy mozem ocakavat peniazky? Sme zacinajuca firma a prvykrat budeme ziadat o vratenie dph (III Q). Znama mi povedala, ze nam vratia dph asi v januari alebo mozno aj vo februari.:mee:
Dakujem za kazdu odpoved.


Daň z pridanej hodnoty

§ 79
Nadmerný odpočet
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2007-a.html#hore)



(1) Ak v zdaňovacom období vznikne platiteľovi nadmerný odpočet, odpočíta platiteľ nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období. Ak platiteľ nemôže odpočítať nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období, daňový úrad vráti neodpočítaný nadmerný odpočet alebo jeho neodpočítanú časť do 30 dní od podania daňového priznania za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol alebo do 30 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania, ak platiteľ nebol povinný podať daňové priznanie (§ 78 ods. 1) za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol. Na účely tohto zákona sa nadmerným odpočtom rozumie prevýšenie celkovej výšky odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie nad celkovou výškou dane za príslušné zdaňovacie obdobie okrem dane pri dovoze tovaru.


(2) Ak daňový úrad v lehote na vrátenie nadmerného odpočtu podľa odseku 1 začne kontrolu na zistenie oprávnenosti nároku na vrátenie nadmerného odpočtu, vráti daňový úrad nadmerný odpočet v lehote desiatich dní od skončenia kontroly. Ak platiteľ neumožní vykonanie kontroly v lehote na vrátenie nadmerného odpočtu podľa odseku 1, vráti daňový úrad nadmerný odpočet do desiatich dní od skončenia kontroly.
KEJKA
16.09.07,18:05
preložené do ľudsko-účtovníckej reči, o NO si znížite daňovú povinnosť za IV.Q., a ak niečo zostane. peniažky dostanete na účet cca do 24.2.2008.
deni10
16.09.07,18:15
Dakujem za rychle odpovede.
Ale nechapem este tomu. Na účely tohto zákona sa nadmerným odpočtom rozumie prevýšenie celkovej výšky odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie nad celkovou výškou dane za príslušné zdaňovacie obdobie okrem dane pri dovoze tovaru.
Keby ste mi to mohli nejako polopate vysvetlit. Najlepsie na priklade.Som zacinajuca uctovnicka, tak niekedy mi to dlhsie trva kym nieco pochopim. Sorry.
Dakujem
Johanka
16.09.07,18:34
Nevieš ako môže vzniknúť NO ? Nerozumiem celkom Tvojej otázke ...
deni10
16.09.07,18:46
Ano, neviem ako moze vyniknut NO.
Zoltán Kovács
16.09.07,19:15
Ano, neviem ako moze vyniknut NO.

Nakúpiš tovar za 100.000 + 19.000 (DPH)
Z toho tovaru predáš iba za 80.000 + 15.200 (DPH)

15.200 - 19.000 = -3.800,- Sk je nadmerný odpočet DPH
Johanka
16.09.07,19:22
Môžeme ísť na to aj z druhej strany - vieš ako vzniká vlastná daňová povinnosť ?
§ 78 Zákona o DPH
(2) Na účely tohto zákona sa vlastnou daňovou povinnosťou rozumie prevýšenie celkovej výšky dane za príslušné zdaňovacie obdobie okrem dane pri dovoze tovaru nad celkovou výškou odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie.

Ak abstrahujem od všetkých výnimiek, podmienok , oslobodení atď .... vlastná daňová povinnosť vzniká ak predaj prevyšuje nákup a nadmerný odpočet vzniká ak nákup prevyšuje predaj.
Johanka
16.09.07,19:23
Ano, neviem ako moze vyniknut NO.
Krásny preklep ;) .
deni10
16.09.07,19:51
dakujeeem.
A co v pripade, ze sme mali len same vydavky, a ziaden prijem este do firmy nebol? A dph nam robi okolo 700tisic?
Asi nam pride najprv danova kontrola,ze?
Johanka
16.09.07,20:07
Nakoľko (asi) nemáš žiadne skúsenosti s DPH ,doporučujem dobre prekontrolovať, či pri všetkých Vašich nákupoch spĺňate podmienky pre uplatnenie nároku na odpočet dane. Nechcem strašiť, ale Zákon o DPH je pomerne náročný aj pre skúsených účtovníkov ;) .
deni10
16.09.07,20:20
Ide o to, ze sme si mysleli, ze nam vratia peniazky z dph-cka este v tomto roku, ale ako to tak studujem, tak to bude na buduci rok po danovej kontrole.
Co sa tyka toho ci mame narok na vratenie dph, tak uz som sa informovala na danovom, a ubezbecili ma ze narok mam. My sme totiz kupili dielnu (to sme este neboli platcami dph) a neskor stroj (to uz sme boli platcami dph), takze to "vysoke" dph je z tychto dvoch veci.
Dakujem vsetkym za podbrobne vysvetlenie.;)
A s dph nemam ziadne skusenosti.
Johanka
16.09.07,20:24
Neodpustím si poznámku - to, že niekto na DÚ Ti podal informáciu, ešte neznamená, že bola správna :rolleyes: . Opatrne ...
deni10
16.09.07,20:34
Ano, to je pravda, ale uz som sa informovala u viacerych ludi (co maju s tym skusenosti), a vsetci tvrdia to iste.
A nemyslim si, ze nemame narok na vratenie dph, ked vsetko co sme zakupili sa tyka podnikania, kt. robime.;)
Johanka
16.09.07,20:38
Už iba hodím laso :) - kontrola kladie dôraz aj na iné, nielen na to, či sa nakúpený tovar a služby použijú na podnikanie - napr. ich "trápi" kvalita faktúr - § 71 Zákona o DPH.
Naozaj nechcem strašiť pred spaním, ale na predpokladanú kontrolu sa treba dobre pripraviť ;) .
Johanka
16.09.07,20:43
§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane
(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak
a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.

(3) Odpočítanie dane platiteľ vykoná tak, že od celkovej výšky dane za príslušné zdaňovacie obdobie odpočíta celkovú výšku odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie.
:)
deni10
16.09.07,20:52
Ano viem, ze vsetko musi byt tip-top. To bude len sranda ked pridu na kontrolu. To sa budem potit a potit.
Este raz dakujem .:)
nikitaf
08.11.07,09:33
mam jednu otazocku, ked je SZČO kvartalnym platcom DPH, registraciu dostal 26.9.2007 Prve daňove priznanie podava do 25.1.08 vsak?
vikinka
08.11.07,09:51
Ak sa stal registr.platcom od 26.9.2007 DP bolo treba podať za III.Q./07.Ale ak má na kartičke dátum od 1.10.2007 tak za IV.Q./07 do 25.1.2008
nikitaf
08.11.07,09:53
fuha, tak to je pruser, a ako mam teraz postupovat?
mysimis
08.11.07,09:57
Urýchlene podať DP k DPH za III. Q. 2007.
Aljok
08.11.07,09:58
nikitaf
08.11.07,10:02
a ked este nemal pohyb v tom III.Q.2007? boli to 3 pracovne dni...
hrozi nejaka sankcia?
mysimis
08.11.07,10:07
Vyplň si nulové priznanie k DPH a podaj ho čím skôr. Čakaj pokutu za oneskoréné podanie daňového priznania k dani z pridanej hodnoty.
nikitaf
08.11.07,10:16
dakujem velmi pekne.
nikitaf
14.11.07,09:11
len pre vasu info, na karticke ma napisane ze je platca od 1.10.07 tak sme sa vyhli pokute :)
Zita5
14.11.07,09:19
Doporučujem aj pozrieť Zákon o DPH


§ 78
Daňové priznanie a splatnosť
vlastnej daňovej povinnosti
Na začiatok (http://www.porada.sk/t43212-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-1-1-2006-do-31-12-2006-a.html#hore)



(1) Platiteľ je povinný do 25 dní po skončení zdaňovacieho obdobia podať daňové priznanie a v tej istej lehote zaplatiť vlastnú daňovú povinnosť. Platiteľ registrovaný podľa § 5 a 6 nie je povinný podať daňové priznanie, ak mu nevznikla v zdaňovacom období daňová povinnosť alebo právo na odpočítanie dane.

(2) Na účely tohto zákona sa vlastnou daňovou povinnosťou rozumie prevýšenie celkovej výšky dane za príslušné zdaňovacie obdobie okrem dane pri dovoze tovaru nad celkovou výškou odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie.

(3) Ak osobe, ktorá nie je platiteľom, vznikne povinnosť platiť daň (§ 69), je táto osoba povinná podať daňové priznanie do 25 dní po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikla daňová povinnosť, a v tej istej lehote zaplatiť daň s výnimkou podľa odseku 4.

(4) Osoba, ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 4 až 7, pri nadobudnutí nového dopravného prostriedku z iného členského štátu je povinná podať daňové priznanie do siedmich dní od nadobudnutia nového dopravného prostriedku a v tej istej lehote zaplatiť daň.

(5) Každá osoba, ktorá príležitostne nadobudne nový dopravný prostriedok z iného členského štátu, je povinná priložiť k daňovému priznaniu aj úradne overenú kópiu dokladu o kúpe nového dopravného prostriedku a na požiadanie daňového úradu poskytnúť ďalšie informácie potrebné na správne určenie dane.

(6) Osoba, ktorá nie je platiteľom a príležitostne dodá nový dopravný prostriedok do iného členského štátu, uplatňuje odpočítanie dane v daňovom priznaní. Daňový úrad vráti uplatnenú odpočítanú daň do 30 dní od podania daňového priznania.

(7) Každá osoba, ktorá je povinná podať daňové priznanie, uvedie v daňovom priznaní všetky údaje potrebné na výpočet celkovej dane a na výpočet celkovej odpočítateľnej dane vrátane celkovej hodnoty tovarov a služieb vzťahujúcej sa na celkovú daň a na odpočítavanú daň a celkovej hodnoty tovarov a služieb oslobodených od dane. Hodnota tovarov a služieb oslobodených od dane sa uvádza v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom bol tovar alebo služba dodaná. Údaje v daňovom priznaní sa zaokrúhľujú na celé koruny smerom nahor.

(8) Ustanovenie odsekov 2 až 7 sa nevzťahuje na podanie daňového priznania pri uplatnení osobitnej úpravy podľa § 68.
Mária B
14.11.07,10:47
Môžte mi, prosím poradiť?
Ak bol živnostník na výstave v Brne je možné si zo vstupenky odrátať DPH? Alebo sa to nevzťahuje pre DPH, na vstupenke je vyčíslená daň v českých korunách
Gabi03
14.11.07,10:51
Môžte mi, prosím poradiť?
Ak bol živnostník na výstave v Brne je možné si zo vstupenky odrátať DPH? Alebo sa to nevzťahuje pre DPH, na vstupenke je vyčíslená daň v českých korunách

Ide o českú DPH, ktorá so slovenskou nemá nič spoločné. (Akurát to číslo. :D) Odrátať českú DPH si môže iba v česku, čím mu vzniká povinnosť zaregistrovať sa, atď. Okrem toho by si ho mohol pýtať naspäť, obdobne ako u nás § 56.
Mária B
14.11.07,11:00
Ďakujem, ak môžem ešte sa opýtam. To znamená, že ten doklad do peňažného denníka zaúčtujem ako doklad bez DPH?
Gabi03
14.11.07,11:02
Ďakujem, ak môžem ešte sa opýtam. To znamená, že ten doklad do peňažného denníka zaúčtujem ako doklad bez DPH?

Ak tú DPH necháš tak, tak celá čiastka (vrátane DPH) bude náklad, resp. výdavok.
sway
14.11.07,11:02
Ďakujem, ak môžem ešte sa opýtam. To znamená, že ten doklad do peňažného denníka zaúčtujem ako doklad bez DPH?
Celú hodnotu vrátane českej DPH dávaš do nákladov.;)
Mária B
14.11.07,11:08
Mám ešte jeden problém, budem vám vďačná ak mi poradíte. Objednali sme tovar z Poľska, poslali nám faktúru v slovenských korunách i účet majú v slovenskej banke. Faktúra je bez DPH. Oni majú na nej číslo PL...., mám ju samozdaniť?
sway
14.11.07,11:10
Mám ešte jeden problém, budem vám vďačná ak mi poradíte. Objednali sme tovar z Poľska, poslali nám faktúru v slovenských korunách i účet majú v slovenskej banke. Faktúra je bez DPH. Oni majú na nej číslo PL...., mám ju samozdaniť?

Ano je to klasické dodanie zo zahraničia, uplatniť aj odpočítať.;)
Gabi03
14.11.07,11:11
Mám ešte jeden problém, budem vám vďačná ak mi poradíte. Objednali sme tovar z Poľska, poslali nám faktúru v slovenských korunách i účet majú v slovenskej banke. Faktúra je bez DPH. Oni majú na nej číslo PL...., mám ju samozdaniť?

Ak by tento tovar podliehal dani na Slovensku, tak ju musíš "samozdaniť". ;)
Mária B
14.11.07,11:13
Veľmi pekne Vám ďakujem
kristín
30.11.07,08:28
Sledujem vašu debatu zdaňovania tovaru zo zahraničia. Prosím, môžete mi poradiť, ako je to s organizovaním prednášok a školení aj v zahraničí, zatiaľ iba v čechách?
berry
30.11.07,08:44
Miesto dodania je česko tak to tam budeš aj daniť. Ak budeš pracovať pre niekoho kto je platitelom DPH v čechách tak tú povinnosť prenášaš naňho. Ak nie je platiteľ DPH tak sa musiš registrovať v čechách.
kristín
30.11.07,10:27
Aby som to bližšie priblížila, podľa informácií môjho klienta. On prednáša určitú problematiku po Slovensku, no i v Čechách. Faktúry za služby/prednášky/ má vystavené v EURO, ale platby mu už prichádzajú na slovenský účet v slovenských korunách už prepočítané v danom kurze ku dňu zúčtovania v banke. Akosi nemám predstavu ako toto všetko správne účtovne urobiť. A hlavne čo s tou DPH-čkou.
Ešte dodávam, že len dnešným dňom podáva registráciu na platiteľa DPH na Slovensku.