marek626
27.08.07,15:03
Dobrý Deň.
Som SZčO bez zmluvy z inou firmou. Táto práca mi nezaberá tak veľa času a preto sa chcem zamestnať na hl.pracovný pomer(vzťah s firmou bez živnostenského oprávnenia).Je to možné? Ak áno ako to bude z odvodmi:

1. do Zdrav. poisťovni (budem stále platiť 1 064 Sk za obidve činnosti?)
2. do Soc. poisťovni
- ak prekročím hranicu nezdaniteľnej čiastky len zo živnosti alebo len z pracovneho vzťahu
- ak prekročím hranicu nezdaniteľnej čiastky zo živnosti aj pracovného vzťahu
3.Ako zaplatim dan z príjmu z týchto obidvoch činností?

Prosím poradte mi a ak to bude možné napíšte aj odkazy na znenie týchto zákonov.
Ďakujem
Aljok
27.08.07,13:39
Dobrý Deň.
Som SZčO bez zmluvy z inou firmou. Táto práca mi nezaberá tak veľa času a preto sa chcem zamestnať na hl.pracovný pomer(vzťah s firmou bez živnostenského oprávnenia).Je to možné? ÁNO.Ak áno ako to bude z odvodmi:

1. do Zdrav. poisťovni (budem stále platiť 1 064 Sk za obidve činnosti?)
VZ pozri ZoZP §13/1 a 8
2. do Soc. poisťovni
- ak prekročím hranicu nezdaniteľnej čiastky len zo živnosti alebo len z pracovneho vzťahu
- ak prekročím hranicu nezdaniteľnej čiastky zo živnosti aj pracovného vzťahu
Nezdaniteľná čiastka nemá s VZ do SP nič spoločné. SP platíš zo zamestnania aj zo živnosti. VZ zamestnanca pozri ZoSP §138/1,2 a VZ SZČO pozri §138/7.
3.Ako zaplatim dan z príjmu z týchto obidvoch činností?
Podľa toho či u zamestnávateľa podpíšeš vyhlásenie a podľa výšky príjmu, bude Ti zrážať daň preddavkovú, alebo zrážkovú. Daň z príjmu vyčísliš v DP za rok 2007.

Prosím poradte mi a ak to bude možné napíšte aj odkazy na znenie týchto zákonov.
Ďakujem
Odpoveď v texte.