Deni
16.02.05,18:13
Prosím vás ak zamestnávame zamestnanca na kratší prac úväzok, pracuje u nás celý rok a jeho príjem je 38688,- Sk, treba mu robiť ročné zúčtovanie?

Ak niekto môžete, poraďte mi prosím, nemám v týchto veciach jasno.
Nike
16.02.05,18:23
Pokiaľ viem tak každá závislá činnosť musí byť vysporiadaná buď ročným zúčtovaním alebo daňovým priznaním. Takže RZD asi ano.
Deni
16.02.05,20:55
Dík za radu, ale veď predsa ak za rok 2004 nedosiahnem príjem vyšší ako 50 % sumy životného minima ročne, nie som povinná podať daňové priznanie, pri ročnom zúčtovaní to neplatí?
alena
17.02.05,06:56
práve dnes o tom písali v SME na str. 7, že hranica celkového príjmu, po ktorú netreba priznávať daň je 40.416,- Sk.
tibor
17.02.05,07:34
ten zamestnanec čo pracoval na polovičný úväzok - predsa ste mu zrážali nejakú preddavkovú daň mesačne? či nie?

a on ju nechce späť???

tiež som robil polovičný úväzok a požiadal ma o ročné zúčtovanie pri príjme 25.000 brutto...predsa aj to sú peniaze - tá vrátená daň...
Nike
17.02.05,07:39
Keď čítam § 32 ZDP tak sa mi zdá, že by v tomto prípade nemuselo byť RZD.
Zo školenia mám, ale poznámku, že príjmy z § 5 musia byť vysporiadané, ale asi myslela až nad 40416.
ZuzanaA
17.02.05,07:44
ten zamestnanec čo pracoval na polovičný úväzok - predsa ste mu zrážali nejakú preddavkovú daň mesačne? či nie?

a on ju nechce späť???

tiež som robil polovičný úväzok a požiadal ma o ročné zúčtovanie pri príjme 25.000 brutto...predsa aj to sú peniaze - tá vrátená daň...
Možno u nich podpísal vyhlásenie a tým pádom mu z takej nízkej sumy žiadne preddavky nevyšli, takže....
tibor
17.02.05,07:46
jasné - aj to je možné...
Evaman
17.02.05,07:51
Deni , ak si ten zamestnanec nepodal u Teba žiadosť o RZ do 15.2.2005, nemusíš mu urobiť RZ. O RZ Ťa môže požiadať hociktorý zamestnanec,ktorý vypíše Žiadosť o RZ ... a splní podmienky vykonania RZ u zamestnávateľa, Ty bez ohľadu na výšku jeho príjmu si povinná mu toto RZ vykonať.
katkas
17.02.05,08:47
Ahojte, neviete mi poradit? Zamestankyna robila iba v januari, potom isla na matersku. Ked ma poziada o rozcne zuctovanie, mam jej ho urobit? Dik Katka
anka1
17.02.05,09:56
Ahojte, neviete mi poradit? Zamestankyna robila iba v januari, potom isla na matersku. Ked ma poziada o rozcne zuctovanie, mam jej ho urobit? Dik Katka
Určite áno.
Evaman
17.02.05,10:29
Áno,urob jej ho ale oficiálne Ťa už mala požiadať do 15.2.2005. Tak sa nepomýľ potom v dátume žiadosti na RZ uveď nie aktuálny.
Deni
17.02.05,18:31
Možno u nich podpísal vyhlásenie a tým pádom mu z takej nízkej sumy žiadne preddavky nevyšli, takže....
Presne tak! Vyhlásenie podpísal a tým pádom žiadna daň nevyšla. Robiť u takéhoto zamestnanca RZ sa mi zdá zbytočné, ale keďže žiadosť mám, tak ho urobím.
Deni
17.02.05,18:40
Evaman- Ďakujem za radu, už mi je to jasné. Len niečo ešte nie. Zamestnancov musím aj tak ja sama upozorňovať že treba podpísať žiadosť o ročné zúčtovanie, lebo oni sami by to neurobili, veď tak je to asi vo viacerých firmách a tak potom neviem či mám vôbec takým zamestnancom dávať podpisovať tú žiadosť, keď príjem je nízky, daň žiadna. Nemá to význam, je to len práca navyše a tej mám naozaj dosť.
Evaman
18.02.05,09:49
No veď práve to, že je to na Tvojej dobrej vôli. Ak chceš môžeš zamestnancom pomôcť , ak nie tak nie. Ty nie si povinná im oznamovať , čo majú alebo nemajú urobiť. Neznalosť zákona neospravedlňuje. Ale ja v našej firme im vždy pomôžem lebo viem, že niektorí zamestnanci nevedia ešte ani tlačivo vypísať. Tak im vžy poviem čo a ako a napíšem na papieriky aké potvrdenia majú doniesť. No zase je pravda, že ja mám len 18 zamestnancov.
Evaman
18.02.05,09:59
A teraz ma ešte napadlo, ak si zamestnanec u Teba podá žiadosť o RZ a Ty zistíš , že je to zbytočné mu to RZ urobiť, lebo nebude mať ani nedoplatok ani preplatok.A dajme tomu, že by si neurobila RZ. Akou formou by si to potom zdôvodňovala napr. daňovému úradu ... , že si to RZ neurobila. Neviem či je taká možnosť, že by si vypísala nejaké potvrdenia, že z dôvodu toho a toho..nebolo zamestnancovi urobené RZ aj keď o to sám požiadal. To by si mudela aj zamestnancovi nejako vysvetliť, že prečo si mu to RZ neurobila ak o to požiadal. Možno je to somarina čo píšem len ma to tak napadlo.
Pekný deň
Deni
19.02.05,11:15
Akou formou by si to potom zdôvodňovala napr. daňovému úradu ... , že si to RZ neurobila. Neviem či je taká možnosť
Pekný deň Asi nie, nepočula som o tom. Máš pravdu. Pekne urobím RZ všetkým aj keď je to podľa mňa zbytočné. Veď čo už môže DÚ zaujímať môj názor!! No nie. Povinnosť je povinnosť! Prajem pekný deň a ďakujem.
Laurie
19.02.05,13:52
Nie si povinná robiť ročné zúčtovanie všetkým, ale iba pre tých, ktorí o to požiadali do 15. 2. Ostatným vystavíš potvrdenie o príjme a daňové priznanie si podajú sami.
agatha
19.02.05,14:05
nemusi ak jeho príjem nedosiahol 40.416,- Sk v zdaňovacom období. Viac o tom najdeš Prijmz a mzdy 1/2005.
Laurie
19.02.05,14:14
...prípadne nemusí podať daňové priznanie, ale kto chce sponzorovať štát odvedenými preddavkami na daň? Ak nepodpísal "vyhlásenie" určite boli preddavky odvedené, a ja by som ich chcela od DÚ naspäť!!!
Deni
19.02.05,15:36
Ako som už písala predtým, vyhlásenie podpísané bolo. Takže daň nevyšla žiadna.
Ale neviete mi ešte poradiť aké tlačivá treba vlastne na konci roka odovzdať zamestnancom? Treba im dať potvrdenie o príjme, aj ročné zúčtovanie? A ako a kedy treba viesť evidenčné listy DZ?
lenkak
19.02.05,16:32
Zamestnancovi, ktorý nepracoval vo firme celý rok, romu treba dať potvrdenie, ostatným ktorí zostali vo firme treba dať a požiadali Ťa o RZD tak RZD, ostatným Potvrdenie.
Ohľadom evidenčných listov tu bolo popísané toho dosť. Niečo som Ti našla, pozri si nasledovný link:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=5707&hig
hlight=ELDZ
Gabika75
19.02.05,21:40
Prosím vás ak zamestnávame zamestnanca na kratší prac úväzok, pracuje u nás celý rok a jeho príjem je 38688,- Sk, treba mu robiť ročné zúčtovanie?

Ak niekto môžete, poraďte mi prosím, nemám v týchto veciach jasno.
A akú daň chcete vysporiadať, keď pravdepodobne žiadne preddavky neboli. Veď pri takom nizkom príjme ani žiadne predavky nie su, pochopiteľne ak má podpísané vyhlásenie.
majam
20.02.05,10:30
Podľa najnovšieho si povinná dať potvrdenia všetkým ,bez rozdielu a tým čo Ťa požiadali o RZD ešte aj RZD.
vladan
20.02.05,13:47
ja dávam zamestnancom, ktorí ma požiadali o vykonanie ročného zúčtovania dane iba tlačivo ročného zúčtovania dane, potvrdenie o zdaniteľných príjmoch už nedávam, podľa mňa je to duplicitné (a nanajvýš tým neporušujem § 39)
majam
20.02.05,15:18
Ja viem , že je to duplicitné, ale na školení nám bolo zdôrazňované,že tohto roku musíme dať potvrdenie každému aj keď požiadal o RZD ,čiže potvrdenie aj RZD.
vladan
20.02.05,15:32
Ja viem , že je to duplicitné, ale na školení nám bolo zdôrazňované,že tohto roku musíme dať potvrdenie každému aj keď požiadal o RZD ,čiže potvrdenie aj RZD.
majka, hovoríš, že vieš, že je to duplicitné ... ale na druhej strane hovoríš, že keď tak tvrdia na školení, budeš to robiť tak ... ale keď je to duplicitné, načo to robiť, hm?

... ak by som bola na školení s tebou, určite by som sa opýtala, na základe čoho tvrdia, že "musíme dať potvrdenie každému, aj keď požiadal o RZD" ... veď aj RZD obsahuje všetko čo požaduje § 39 ods. 5 a 6 zákona o dani z príjmov
vladan
20.02.05,15:46
... ale na školení nám bolo zdôrazňované,že tohto roku musíme dať potvrdenie každému aj keď požiadal o RZD ,čiže potvrdenie aj RZD.majka, ešte k zdôrazneniu, ktoré odznelo na školení ... aj minulého roku bola povinnosť vystaviť doklad (viď zákon č. 366/1999 - § 45 ods. 4) ... hľadám dôvod, prečo "školiteľ" zdôrazňoval, že tohto roku :eek:
majam
20.02.05,16:06
Vladan ,ak máš Čo má vedieť mzdová účtovníčka 4/2004 od stany 45 dolu čítaj nemám doma daňový zákon. § 39ods.5 zákona č.595/2003 dokonca tam máš aj lehoty do kedy máš vystaviť.
vladan
20.02.05,16:27
publikáciu "Čo má vedieť mzdová účtovníčka" nemám (bóžinku, ďalší zber papiera) :D ... ale mám zákon č. 595/2003 ... v § 39 ods. 5 však nevidím povinnosť vystaviť potvrdenie o zdaniteľných príjmoch, ak som už vystavila RZD ...
dovolím si zacitovať § 39 ods. 5 (odvolávky vynechám):
"Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, je povinný za obdobie, za ktoré zamestnancovi vyplácal zdaniteľnú mzdu, vystaviť doklad o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste, prípadne v evidencii podľa odseku 4, ktoré sú rozhodujúce na výpočet zdaniteľnej mzdy, preddavkov na daň, dane a na priznanie daňového bonusu za príslušné zdaňovacie obdobie a doručiť zamestnancovi najneskôr do ..." (potom už začínajú tie lehoty)

... podľa mňa tlačivo Ročné zúčtovanie dane obsahuje všetko, čo je vyznačené modrým textom, preto vystavenie Potvrdenia o zdaniteľných príjmoch považujem za duplicitné :D
Nike
20.02.05,20:23
Pridám ďalší názor. Hovoríme o povinnosti dať zamestnancovi "doklad o súhrnných údajoch na ML". Keď si pozrieme § 39 ods. 2 čo má obsahovať mzdový list a písm f), ktoré hovorí o súhrne toho čo má obsahovať ML tak ani potvrdenie a ani RZD nie je ten správny doklad, lebo ani jeden neobsahuje "1. počet dní výkonu práce,".
Keď nás nebude trápiť tento nedostatok, tak v RZD chýba ďalšia vec: "e) výšku jednotlivých nezdaniteľných častí základu dane s uvedením dôvodu ich priznania,"
Toto je len v potvrdení.
No mne to vychádza na ďalší papier do zberu.
vladan
21.02.05,05:47
Nike, nakoniec si to bude každý robiť tak ako uzná za vhodné ... ale ešte sa vrátim (jój jak nedám pokoj) k § 39 ods. 5 a vyberám: ... vystaviť doklad o súhrnných údajoch uvedených na ML, ktoré sú rozhodujúce na výpočet zdaniteľnej mzdy, preddavkov na daň, dane a na priznanie daňového bonusu za príslušné zdaňovacie obdobie ... podľa mňa, rozhodujúce údaje RZD obsahuje ... tento odsek nehovorí, že máš uviesť všetko, čo je na mzdovom liste (to môžeš dať rovno mzdový list), ale hovorí o tom, že by to mali byť údaje zo ML, ktoré sú rozhodujúce na výpočet ...
Jozef Mihál
21.02.05,07:18
Nechápem, o čom sa tu bavíte.

Veď samotné tlačivo "Ročné zúčtovanie preddavkov na daň..." má na konci prvej strany uvedené:

"Poznámka: Tlačivo slúži pre zamestnanca aj ako doklad na účely § 39 ods.5 a 6 zákona"
vladan
21.02.05,07:20
Nechápem, o čom sa tu bavíte.
Veď samotné tlačivo "Ročné zúčtovanie preddavkov na daň..." má na konci prvej strany uvedené:
"Poznámka: Tlačivo slúži pre zamestnanca aj ako doklad na účely § 39 ods.5 a 6 zákona"
to je už predtlačené na tlačive? :D ... hm, a ja som si myslela, že mám múdry soft :D
Nike
21.02.05,10:25
Nechápem, o čom sa tu bavíte.

Veď samotné tlačivo "Ročné zúčtovanie preddavkov na daň..." má na konci prvej strany uvedené:

"Poznámka: Tlačivo slúži pre zamestnanca aj ako doklad na účely § 39 ods.5 a 6 zákona"
Super, skutočne to tam je a máme po probléme.
vladan
21.02.05,10:47
Super, skutočne to tam je a máme po probléme.
... ako kto ... ja som len chcela poukázať na to, prečo to tak je ... hm, Jožko nám zrušil celú diskusiu :eek:
Tanenka
21.02.05,13:01
Mohol by mi niekto prosím poradiť? V RZD v riadku 09 Úhrn preddavkov ... (je tu text neupravený o daňová bonus). Jedná sa mi o to, že zamestnanec si uplatňuje daňový bonus na jedno dieťa čiže 4800, ktorým teda znižuje preddavok na daň. V tejto kolónke preto uviesť hodnotu už spolu s bonusom alebo oddelene čiže mínus 4800,-?
Jozef Mihál
21.02.05,13:58
Tanenka - oddelene, čiže mínus 4800.
accad
21.02.05,15:02
... ako kto ... ja som len chcela poukázať na to, prečo to tak je ... hm, Jožko nám zrušil celú diskusiu :eek:Jožko to opäť nepochopil, chlapskou logikou zrušil debatu a baby si chceli tak pokecať.
Deni
21.02.05,17:12
Dlho som nekukla do tejto múdrej porady pre povinnosti a zrazu zisťujem že moje problémy sú vyriešené a diskusia uzavretá. Naozaj som všetko našla aj v zákone aj v publikácii "Čo má vedieť mzdová účtovníčka" a dokonca aj poznámku priamo na tlačive. Mám to všetko rovno pod nosom, ale aj tak si myslím, že lepšie je zabehnúť na poradu, človek si aspoň pokecá.
Ďakujem za rady a teším sa na ďaľší pokec.
Deni
21.02.05,17:15
Teraz ma napadla ešte jedna vec na obnovenie diskusie. Čo s tými, čo nepožiadali o ročné zúčtovanie. Treba ich nahlásiť na DÚ? Zdá sa mi že som čosi také počula, ale nie som si istá. Ak áno, ako a dokedy?
Nike
21.02.05,19:33
Teraz ma napadla ešte jedna vec na obnovenie diskusie. Čo s tými, čo nepožiadali o ročné zúčtovanie. Treba ich nahlásiť na DÚ? Zdá sa mi že som čosi také počula, ale nie som si istá. Ak áno, ako a dokedy?Neviem aké nahlasovanie máš na mysli, ale § 39/9 hovorí o Hlásení....., v ktorom máš všetkých zamestnancov, teda aj tých, ktorí nepožiadali o RZD. No a druhá vec je, že ťa mali požiadať o potvrdenie a urobiť si DP.
Deni
21.02.05,21:57
Hlásenie to je zasa druhá vec, s tým problém zatiaľ nemám. Ja som myslela či netreba oznámiť DÚ, tých, ktorí nepožiadali o ročné zúčtovanie. To je asi ale blbosť, neviem kde som to nabrala. Asi sa mi to už všetko pletie jedno cez druhé.
Manual
22.02.05,04:47
Deni, myslím, že sa Ti to nepletie, lebo čo ja poznám obyčajných robotníkov, tí ani nevedia že majú o niečo požiadať. Vezmú výplatu a hotovo. Čo s takými, nepožiada a ani nepodá DP ??? Nechať ich bez povšimnutia ??? Asi toto si mala na mysli.
Pekné ráno želám...
Nike
22.02.05,06:41
Deni, Manual chápem čo myslíte, ale chcem len povedať, že tým hlásením aj NAHLASI všetkých zamestnancov a DU z toho zistí, že nemajú vysporiadané dane. Neviem o inom nahlasovaní.
Ale možno Vladka bude vedie5.))))
Evaman
22.02.05,07:22
Nike, máš pravdu, že HLÁSENÍM nahlásim všetkých zamestnancov, ale ako DÚ zistí, či ja som zamestnancovi XY urobila RZ... V minuloročných tlačivách hlásenia na to bola kolonka "nedoplatok alebo preplatok z RZ" Tohto roku také niečo už nie je.A keď som zamestnancovi, kt. nepodpísal žiadosť neurobila RZ a on nepodal DP z nejakého dôvodu ako si ho oni preveria ... ?
Deni a ešte existuje jedno hlásenie ale to je ohľadom platieb FO . Volá sa to laicky , že "BONZÁKY" - oznámenie platieb fyzickým osobám a podáva to zamestnávateľ na DÚ. Sú to všetky FO, ktorým sme vyplatili "keš peneži" , tohto roku išla hore hranica nad 100 000. Do teraz bolo 10 000. Ale to radšej len tak okrajovo aby som tu neurobila nejaký zmätok..
Aj ja prajem všetkým pekný deň. U nás v KE začalo práve pekne snežiť..
vladan
22.02.05,07:56
Teraz ma napadla ešte jedna vec na obnovenie diskusie. Čo s tými, čo nepožiadali o ročné zúčtovanie. Treba ich nahlásiť na DÚ? Zdá sa mi že som čosi také počula, ale nie som si istá. Ak áno, ako a dokedy?
otázka: čo s tými, čo nepožiadali o ročné zúčtovanie??? ... odpoveď: pošlem im domov potvrdenie o zdaniteľnom príjme a je to :D
... a nahlasovanie takýchto jedincov na DÚ? ... jediným je asi Hlásenie o vyúčtovaní dane ... už nič viac neviem :D
Jozef Mihál
22.02.05,08:08
Zákon neukladá zamestnávateľovi povinnosť nahlasovať zamestnancov, ktorí nepožiadali o ročné zúčtovanie dane.

Takže zamestnávateľ len vydá zamestnancovi "Potvrdenie" a uvedie údaje o ňom v "Hlásení".

To, či si takýto zamestnanec podá sám daňové priznanie, je len a len jeho problém (a samozrejme jeho povinnosť).

Mám pocit, že je to v zákone trošku nedomyslené - daňový úrad nemá šancu rozoznať, či niekto nepodal daňové priznanie úmyselne alebo preto, lebo zaňho robil ročné zúčtovanie zamestnávateľ - zamestnávateľ totiž v súčasnosti nenahlasuje na daňový úrad údaje o tom, komu robil ročné zúčtovanie a ako dopadlo.
saman
02.03.05,08:33
Ja mam len jednu mini otazocku:
Priklad: zamestnanec dosiahol prijem 1-12/04 40000,- Sk. Ma jedno dieta - splna podmienky na danovy bonus 4800,- Sk/rok. V priebehu roka si narok na danovy bonus neuplatnoval, takze mu vychadza preplatok na dani 4800,- Sk z rocneho zuctovania (zo 40000 po odpocitani nezdanitelnej casi 80832 ZD = 0). Ked je mojim jedinym zamestnancom a nemam z coho vysporiadat jeho preplatok 4800,- Sk. Mam mu to zaplatit zo svojho (ako zamestnavatel) a poziadat danovy urad o vratenie tejto sumy? Cele mi to nejde do hlavy pre jednu vec: do konca roku 31.12.2003 bola nezdanitelna cast na dieta odpocitatelnou polozkou - kto ju nemal z akeho prijmu odpocitat stratil ju! Pri danovom bonuse od 1.1.2004 to vyzera tak, ze je to naozaj "bonus" - pripada mi to ako dalsi pridavok na dieta!
vladan
02.03.05,08:52
... Pri danovom bonuse od 1.1.2004 to vyzera tak, ze je to naozaj "bonus" - pripada mi to ako dalsi pridavok na dieta!
... takže Mikloš mal pravdu, čo? :D
saman
02.03.05,08:58
Neviem co povedal Miklos... v zasade politiku nesledujem - rozculuje ma! :)
Janulka0203
02.03.05,10:39
Ked tady čítam o Hlásení o vyučtovaní dane, mám otázočku. Chcem sa spýtať či do tohto tlačiva vypisujem aj zamestnancov, ktorý boli zamestnaní na dohodu, zo mzdy som im odvádzala daň. A tiež mám zamestancov, ktorým som vystavila potvrdenei o príjme, podávali si sami DP a neviem, či ich mám vypísať aj v tom hlásení alebo nie. Vopred dakujem za radu.
anka1
02.03.05,11:43
Ked tady čítam o Hlásení o vyučtovaní dane, mám otázočku. Chcem sa spýtať či do tohto tlačiva vypisujem aj zamestnancov, ktorý boli zamestnaní na dohodu, zo mzdy som im odvádzala daň. A tiež mám zamestancov, ktorým som vystavila potvrdenei o príjme, podávali si sami DP a neviem, či ich mám vypísať aj v tom hlásení alebo nie. Vopred dakujem za radu.

Do Hlásenia vypisuješ všetkých zamestnancov za rok 2004 aj dohodárov aj tých ktorým si vystavila potvrdenie o príjme a oni si sami podávali DP.
Gabika75
02.03.05,21:48
Prosím Vás o radu. Čo mám robiť, keď firma zamestnáva iba jedného zamestnanca a jeho príjem je HM 3500,-/ mesačne. Je to polovičný úväzok. Neplatí žiadnu daň, nepodávame žiadne hlásenia ani prehľady a ešte máme robiť RZD? Je to nezmysel? Poraďte!?
lenkak
03.03.05,11:36
Ja mám toto isté, poctivo si robím každý štvrťrok nulové prehľady, hlásenia aj ročné zúčtovanie. Za tie 4 roky som si už zvykla.
gabri
03.03.05,14:08
Ešte by som sa aj ja čosi spýtala: zamestnanec končil 31.12.,môžem mu urobiť ročné zúčtovanie?
wela
04.03.05,05:41
Samozrejme urobiť ročné zúčtovanie. Keďze má nárok na celoročný odpočet, zaplatená daň sa jej vráti.
medulina
04.03.05,11:13
Dobrý deň,

máte k dispozícii tlačivo na ročné zúčtovanie v elektronickej podobe? Zišlo by sa mi. Ďakujem
medulina
04.03.05,11:26
ĎAKUJEM, už MÁM!!

Neskoro som našla ďalšiu tému k RZD v kt. je to, čo potrebujem.
Luciaa
08.03.05,16:47
Chcela by som sa opýtať - som len začiatočníčka, takže to bude asi trochu smiešna otázka - ale:

keď urobí zamestnávateľ zamestnancom ročné zúčtovania, čo s tým ďalej? Posiela ich na DÚ? Zamestnancom, ktorí majú preplatok, by DÚ mal vrátiť daň. Tým, ktorí ešte pracujú, to vráti zamestnávateľ pri najbližšej výplate a tí, s ktorými už rozviazal prac. pomer - im by to mal poslať DÚ. Čiže čo okrem prehľadu zamestnávateľ posiela dań. úradu na konci roka?

Za odpoveď vopred ďakujem, Lucia
Alenocka
14.03.05,15:27
Deni,
jednoznačne nemusíš vykonať ročné zúčtovanie, lebo platí, že
do 40 416,- Sk sa nevykonáva ročné zúčt. a ani sa nepodáva daňové priznanie.
Je to naozaj tak.
vladan
15.03.05,07:07
Deni,
jednoznačne nemusíš vykonať ročné zúčtovanie, lebo platí, že
do 40 416,- Sk sa nevykonáva ročné zúčt. a ani sa nepodáva daňové priznanie.
Je to naozaj tak.
chcem len upresniť, že hranica 40416 Sk platí pre nepodanie daňového priznania, ročné zúčtovanie sa robí vždy, keď o to zamestnanec požiada (bez ohľadu na výšku jeho príjmov)
Deni
20.03.05,20:11
Všetkým ďakujem za dobré rady a mám zasa jeden problém. Viete mi niekto poradiť, či zákonník práce ukladá podnikateľom výšku platov pre ich zamestnancov? Viem že je stanovená minimálna mzda, pod ktorú nesmie klesnúť zárobok zamestnanca, sú tam aj nejaké triedy, ale ja chcem vedieť, či môžem napríklad takej predavačke, ktorá má trebárs aj hmotnú zodpovednosť, dať len minimálnu mzdu / samozrejme ak nájdem takú, ktorá by s takým platom súhlsila/, alebo by to bolo v rozpore so zákonom.
A ešte by som prosila o objasnenie zákonného zástupcu.
Ďakujem
Evaman
21.03.05,07:28
Ak je predavačka s podpísanou hmotnou zodpovednosťou, mala by mať stupeň náročnosti pracovného miesta aspoň 2. Takže v tomto prípade by si jej mohla dať minimálnu mzdu zodpovedajúcu tomuto stupňu čo je v súčasnosti 7 800,-Sk. (6500x1.2=7800). Pozri Zák.pr. §120, minimálne mzdové nároky, kde sa hovorí o koeficiente min. mzdy.
1.stupeň 1.0
2.stupeň 1,2
3.stupeň 1.4
4.stupeň 1.6
5.stupeň 1.8
6.stupeň 2.0
Deni
22.03.05,20:06
To znamená, že ak dám takejto predavačke mzdu 7000,- porušujem tým zákon?
Môžu ma za to pokutovať? Odpíše mi niekto prosííííím.
Evaman
23.03.05,08:34
No, myslím, že áno , ak by Ti prišli na kontrolu z pracovného úradu, urobia zápisnicu a vytknú nedostatky , pokutu môžu dať a nemusia , podľa toho ako sa rozhodnú..
Ešte, tých 7800,- samozrejme v hrubom , ak má PN, OČR.., alikvótne krátiť.
pyton
23.03.05,14:22
Milí moji! Všetko som si prečítala a stále neviem. Ak je niekto dohodár-DVP, starobný dôchodca s vyšším dôchodkom a má hrubé príjmy z tejto dohody napr. 11x15000,- JE TREBA mu urobiť ROČNÉ ZÚČTOVANIE??? Keď treba, tak on o to požiada, keď netreba, tak nepožiada. Thank you very much for good tip:) Nemám ani tlačivo, uvítam odpoveď, že netreba:)
Naile
24.03.05,08:11
Z hľadiska daňového je to jedno, či DVP alebo TPP.
Ak dohodár má len príjmy zo závislej činnosti a do 15.2 2005 požiadal Vás o vykonaní RZD za rok 2004, tak ste bola povinná mú to vykonať. Vzhľadom na to,že omeškal lehotu, je na Vašej dobrej voli, či mu to predsa vykonate RZD so spätným datumom.
Ak nie, tak on sam podá DP typu A do konca marca 2005.
Janca
24.03.05,08:13
Naile ma predbehla, suhlasim s nou.
halibut
27.03.05,21:57
ahojte,prosim o radu: ak student VS podpisal vyhlasenie k zdaneniu 2004 ze si bude uplatnovat nezd.polozku, a jeho prijem bol 12*3000 ´= 36000 za rok 2004 a nepoziada o RZD, musi si podat DP?, pricom prijmy nepresiahli 50% nezd.polozky a preddavky na dan sme neodvadzali prave kvoli mesacnemu uplatneniu nezd.polozky. to jest jeho cista mzda bola 36000 sk?

a co ak by vyhlasenie nepodpisal s tym ze tie prijmy su mensie ako 40416 sk, musel by podat DP ak nemal ine prijmy?

je potrebne sa kvoli takemu studentovi registrovat ako zamestnavatel na DU? ake su pripadne sankcie ak ano. Velmi pekne dakujem.
andrej_rv
27.03.05,22:19
ahojte,prosim o radu: ak student VS podpisal vyhlasenie k zdaneniu 2004 ze si bude uplatnovat nezd.polozku, a jeho prijem bol 12*3000 ´= 36000 za rok 2004 a nepoziada o RZD, musi si podat DP?, pricom prijmy nepresiahli 50% nezd.polozky a preddavky na dan sme neodvadzali prave kvoli mesacnemu uplatneniu nezd.polozky. to jest jeho cista mzda bola 36000 sk?

a co ak by vyhlasenie nepodpisal s tym ze tie prijmy su mensie ako 40416 sk, musel by podat DP ak nemal ine prijmy?

je potrebne sa kvoli takemu studentovi registrovat ako zamestnavatel na DU? ake su pripadne sankcie ak ano. Velmi pekne dakujem.
Ak študent dosiahol celoročné príjmy len do výšky 40416 Sk a nepožiadal o ročné zúčtovanie dane, nie je povinný daňové priznanie podať (je to sicher !).
Ak by vyhlásenie nepodpísal, zamestnávateľ mu mal zrážať 19 % daň. To už naisto neviem, či tam je alebo nie je povinnosť podať DP, ale by bol hlúpy, keby ho nepodal, lebo ak ho podá, uplatní si 80832,- Sk a zrazenú daň mu celú vrátia.
Zamestnávateľ by sa podľa mňa mal registrovať na DÚ, mal by podávať aj nulové štvrťročné prehľady a vyplniť aj ročné hlásenie (tam sa tých 36 tis. objaví). Sankcie za nepodanie prehľadov a hlásenia sú myslím 2000,- Sk. Hlásenie do 31.3. ešte stihnete, za prehľady skúste napísať oznámenie, že ste ich nepodávali, lebo boli nulové -> skúste (úctivo :) ) prekonzultovať so správkyňou.
halibut
27.03.05,22:32
Diky Andy, asi to budem musiet este v utorok narychlo osetrit, lebo ked si poratam 4 * 2000 za nepodany prehlad, to by nebolo dobre.........:mad:
Yvvetta
28.03.05,05:06
Ńechcem strašiť, ale DU dá asi pokutu. Nezaujíma ich, že výkaz by bol aj tak nulový. Mal sa podať.
pyton
28.03.05,06:35
Halibut, pochybujem, že by ti niekto dal za nepodané nulové pokutu a tá registrácia sa dá tiež podľa mňa spätne aj bez pokuty. Ja som v odb. lit. čítala, že nulové štvrťročné sa nedávajú, ak ich niektorí dávajú, tak sa to už asi ujalo, že tak sa to robí, neviem. Ani nulové daňové priznania nedávaš. Tak si vyber, máš rôzne názory.
halibut
28.03.05,07:38
pyton, dakujem, vies mi povedat kde si to citala aby som si to popripade mohol pozriet, ved sa jedna o prehlad o zrazenych a odvedenych preddavkoch a my sme nikomu nic v priebehu roka nezrazili ani neodviedli, RZD to uz je asi nieco ine, lebo to je hlasenie o vyuctovani dane.
pyton
28.03.05,08:02
Halibut, žiaľ, neviem, ja to mám takto zafixované už dááávno, ale skús ísť na to opačne a hľadať, kde je povedané, že musíš aj nulové. Ja som nič také nenašla aj keď som hľadala kvôli tým reakciám, ktoré to tu hovorili opačne. /Inak, na porade je tu k tomu viac o tom, už sme to tu rozoberali./ Keď nájdeš niečo v zákone, daj vedieť. Ja mám také prípady, keď v niektorom štvrťroku majú dohodárov, dávam prehľady, keď nemajú, nedávam, toto som naozaj riešila už dáávno a už som sa k tomu nevracala, takto postupujem stále a ani ma nenapadlo s nulami...No vidíš, názory sú rôzne.
Zuzka
28.03.05,08:08
Prehľady za štvrťroky sa musia podávať aj nulové, keď podáš "Hlásenie" za celý rok k 31.3., tak tam je to vidieť, prečo si neodvádzala daň, práve kvôli odpočítateľnej položke. A samozrejme zamestnávateľ musí byť registrovaný na DÚ.
halibut
28.03.05,08:15
Diky, to ma len utvrdilo v rozhodnuti ze podame iba hlasenie, spolu so spatnou registraciou a na hlasenia sa vykasleme, skusim vyssie spomenute argumenty pouzit.
pyton
28.03.05,08:24
Hlásenia sa musia podávať aj nulové, keď podáš "Hlásenie" za celý rok k 31.3., tak tam je to vidieť, prečo si neodvádzala daň, práve kvôli odpočítateľnej položke. A samozrejme zamestnávateľ musí byť registrovaný na DÚ.
Zuzka, myslela si "hlásenia" alebo "prehľady" vo vete "hlásenia sa musia podávať aj nulové"?
Zuzka
28.03.05,08:26
Pardon pomýlila som sa, samozrejme štvrťročné prehľady aj nulové.
pyton
28.03.05,08:33
Prepáč, ale tá povinnosť je kde stanovená, že musím aj nulové? Tie prehľady boli zavedené preto, aby účtovníčky na DÚ mali predpis a k nemu platbu, lebo celé roky predtým mali len platbu a nemali to s ničím spárované, takže nemali prehľad ... Načo im je predpis 0 a k tomu platba 0? :)
Zuzka
28.03.05,09:09
pyton, táto téma tu bola už viackrát rozoberaná, skús si ju vyhľadať a prečítať príspevky. Môj názor je, že ich treba posielať, ak som sa registrovala na DÚ, že budem zrážať a odvádzať daň zo ZČ. To že daň nevyjde, vďaka odpočítateľnej položke nie je rozhodujúce, že nemusím podať kvartálny prehľad. Skús si pozrieť napr.:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=4817&highlight=Preh%B5ady

PS: ak daňovníkovi vyjde v DP nula, tak tiež nepodáš daň. priznanie? Tiež je predpis 0 a k tomu platba 0, nie je to to isté? :)
pyton
28.03.05,09:27
Zuzka, díky za ten prehľad na porade, tie názory sa tam tiež líšia. / Začínam mať pocit, že sme si to sami zapríčinili, ak to po nás chcú, našou iniciatívou - sami im to tam dávame a je mi jasné, že ak sa na to opýtam nejakého pracovníka DÚ, že mi bez váhania povie, že musíš, je to preňho jednoduchšie, nič sa tým nepokazí a on si to nezoberie na plecia, že niekomu povedal, že niečo nemusí./ Naozaj si osobne myslím, že nikde v zákone to nie je povedané, že s tými nulami musím... a to že som zaregistrovaná a nevyužívam to?, to nie je argument aj ŽL na podnikanie môžem mať a nemusím ho využívať a DP podať vtedy tiež nemusím a ani sa odhlásiť.
pyton
28.03.05,09:31
Zuzka a k tej otázke PS: Tam máš ale dané v zákone, od akej výšky príjmov musíš podať DP.
andrej_rv
28.03.05,10:10
Halibut, pochybujem, že by ti niekto dal za nepodané nulové pokutu a tá registrácia sa dá tiež podľa mňa spätne aj bez pokuty. Ja som v odb. lit. čítala, že nulové štvrťročné sa nedávajú, ak ich niektorí dávajú, tak sa to už asi ujalo, že tak sa to robí, neviem. Ani nulové daňové priznania nedávaš. Tak si vyber, máš rôzne názory.Spätná registrácia je s pokutou - za všetky nesplnené povinnosti je minimálna pokuta 2000,- Sk (napr. ak aj zmeníte sídlo a nenahlásite, otvoríte nový podnikateľský účet a nenahlásite atď...). Nie je celkom pravda, že nulové priznania sa nepodávajú - napr. druhý člen združenia, ktorý nevedie účtovníctvo a podniká len v rámci združenia, musí podávať nulové priznania k DPH. Ja mám také informácie, že štvrťročné prehľady sa majú podávať aj nulové, ak ich dáte dodatočne, je to s pokutou. Ak však písomne oznámite, že ste ich nepodávali, lebo boli nulové, akceptujú to a bez pokuty. Možno tomu chýba logika, ale nelogických predpisov a výkladov je plno.. Je to samozrejme len môj pohľad na spôsob ako sa vyhnúť pokute, aj keď bez odvolávok na §.
TOKY
28.03.05,17:01
Z vlastnej skúsenosti viem, že treba podávať aj nulové štvrťročné hlásenia. Ja som musela tiež dodatočne zaslať výkazy na zýklade výzvy z DÚ, ale bolo to bez pokuty.
lenkak
28.03.05,17:20
Ja už dva roky podávam nulové štvrťročné prehľady. Spravím aj hlásenie. A mám s DU pokoj.
andrej_rv
28.03.05,18:12
Z vlastnej skúsenosti viem, že treba podávať aj nulové štvrťročné hlásenia. Ja som musela tiež dodatočne zaslať výkazy na zýklade výzvy z DÚ, ale bolo to bez pokuty.V minulých rokoch to bolo bez pokuty, ale teraz na základe nejakej novely zákona o správe daní vraj idú pokuty za akékoľvek porušenie povinnosti daňovníka.
TOKY
28.03.05,18:49
V minulých rokoch to bolo bez pokuty, ale teraz na základe nejakej novely zákona o správe daní vraj idú pokuty za akékoľvek porušenie povinnosti daňovníka.
Máš pravdu. Ja som tie dodatočné hlásenia dávala ešte v roku 2003. Teraz by to bolo asi s pokutou.
S21
30.03.05,05:52
Pomóóóc.
Zamestnanec k nám astúpil 5.4.04, má 2 deti školopovinné na ktoré dostáva daňový bonus.
od 1.1.04 do 25.3.04 bol dobrovoľne nezamestnaný: čestné prehlásenie, že nemal žiaden príjem
od 25.3.04 do 4.4.04 evidovaný na úrade práce - potvrdenie z úradu
od 5.4.04 do 31.12.04 zamestnaný u nás.

hrubý príjem 04-12/04 56174, odvody 6980, čiastkový ZD 49194, vyplatený bonus 7200

v ročnom zúčtovaní má nárok na doplatenie daňového bonusu za 01-03/04? to je tých 2400 Sk?
ďakujem
anka1
30.03.05,06:05
Pomóóóc.
Zamestnanec k nám astúpil 5.4.04, má 2 deti školopovinné na ktoré dostáva daňový bonus.
od 1.1.04 do 25.3.04 bol dobrovoľne nezamestnaný: čestné prehlásenie, že nemal žiaden príjem
od 25.3.04 do 4.4.04 evidovaný na úrade práce - potvrdenie z úradu
od 5.4.04 do 31.12.04 zamestnaný u nás.

hrubý príjem 04-12/04 56174, odvody 6980, čiastkový ZD 49194, vyplatený bonus 7200

v ročnom zúčtovaní má nárok na doplatenie daňového bonusu za 01-03/04? to je tých 2400 Sk?
ďakujem
Jeho hrubý príjem za rok 2004 bol vyšší ako 37110 Sk, takže má nárok na doplatenie daňového bonusu vo výške 2400,- Sk pri ročnom zúčtovaní dane.
S21
30.03.05,06:14
ďakujem, tiež som si myslela - no vlastne mi už vôbec nemyslí, a to čestné prehlásenie bude postačujúce?
anka1
30.03.05,06:56
ďakujem, tiež som si myslela - no vlastne mi už vôbec nemyslí, a to čestné prehlásenie bude postačujúce?
čestné prehlásenie postačuje, ak by klamal je to jeho problém. Ozaj a keď bol dobrovolne nezamestnaný neplatil si nejaké odvody (myslím aspoň zdravotné), ak áno aj to mu môžeš odrátať v kolonke odvody poistného. Musí Ti však doniesť potvrdenie o platení.
Katarína STR
30.03.05,08:52
poraďáci, mám zamestnanca,ktorý má manželku na rodičovskej dovolenke.
Okrem rodičovského poberá aj invalidný dôchodok vo výške za rok 2004 = 57.276,- Sk.

Viem, že rodičovské sa nepočíta do príjmu ale invalidný áno.

Chce si podať daňové, ale bohužiaľ mu zatiaľ zo SP z Bratislavy už 2 týždne posielajú potvrdenie o príjme jeho manželky.

Pýta sa ma, či si musí podať daňové sám, alebo mu ja môžem urobiť ročné zúčtovanie dane, keď chce uľavu na manželku.

Fakt teraz neviem. Musí si podať daňové, alebo mu môžem urobiť ročné zúčtovanie a zohľadniť mu tam aj úľavu na manželku ?

Hmm
Naile
30.03.05,09:05
Ak vieš presnú sumu invalidného dôchodku za rok 2004, asi je jednoduchšie urobiť RZD a uplatniť rozdiel z 80 832 Sk -57 276 Sk.
Katarína STR
30.03.05,09:22
Ak vieš presnú sumu invalidného dôchodku za rok 2004, asi je jednoduchšie urobiť RZD a uplatniť rozdiel z 80 832 Sk -57 276 Sk.

no jasné, že to je jednoduchšie, len už som v dnešných dňoch ,,BLBÁ,, preto sa radšej pýtam, či nemusí on podávať daňové ak si dáva úľavu na manželku
gabri
30.03.05,11:57
Pomožte mi prosím, asi som načisto už oblbla.Keď robím zučtovania pre zamestnanca, ktorý mal viacero príjmov,do hlásenia, do riadku 4, 6, 7 dám len zárobky a dane u nás, alebo celkové? od všetkých zamestnávateľov???