Megen
27.08.07,20:47
Chcela by som sa spytat, ak si manzelka chce predlzit rodicovsku dovolenku z piatich rokov na sest rokov, potrebuje k tomu podpis manzela, ze suhlasi s tym, ze ju bude zivit ?
Dakujem !
karpis
28.08.07,04:28
Nepotrebuje veď bude vychovávať aj jeho dieťa. Je to na dohode medzi manželmi.
Megen
28.08.07,08:00
Prosim o odpoved, co hovoria pravidla, ci zakony. Dakujem. Dohoda s manzelkou je nemozna, pracovat nechce, chce sa rozviest a caka velke vyzivne na nu i na dieta.
veronikasad
28.08.07,08:32
Prosim o odpoved, co hovoria pravidla, ci zakony. Dakujem. Dohoda s manzelkou je nemozna, pracovat nechce, chce sa rozviest a caka velke vyzivne na nu i na dieta.

Rodičovská dovolenka je do troch rokov veku dieťaťa. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť rodičovskú dovolenku až do šiestich rokov veku dieťaťa.
Toľko § 166 odst. 2 Zákonníka práce. O výške výživného rozhoduje súd.

--------
Veronika
Megen
28.08.07,11:13
Prosim o odpoved odbornika na rodinne pravo !!!!!!!!!!!!!!!!! Pytam sa teda este raz, manzelka sa chce dat rozviest,nechce ist pracovat, ocakava len velke vyzivne na nu i na dieta, preto este poziadala o predlzenie rodicovskej dovolenky do 6.r.veku dietata. Dieta ma teraz 5 rokov a je zdrave ako buk. Zostava teda bezdovodne doma. Dakujem za fundovanu odpoved !!!!!
veronikasad
28.08.07,11:27
Prosim o odpoved odbornika na rodinne pravo !!!!!!!!!!!!!!!!! Pytam sa teda este raz, manzelka sa chce dat rozviest,nechce ist pracovat, ocakava len velke vyzivne na nu i na dieta, preto este poziadala o predlzenie rodicovskej dovolenky do 6.r.veku dietata. Dieta ma teraz 5 rokov a je zdrave ako buk. Zostava teda bezdovodne doma. Dakujem za fundovanu odpoved !!!!!

Nie som právnik, ale ak je dieťa zdravé, koho požiadala o predlženie rodičovskej dovolenky, keď to ZP umožňuje len ak má dieťa nepriaznivý zdravotný stav ? Je zamestnaná alebo len evidovaná v SP a ZP ako osoba starajúca sa o dieťa?

Ešte doplnim, že štát je platiteľom zdravotného aj dôchodkového poistenia za fyzické osoby, ktoré sa riadne starajú o dieťa do 6 rokov. Zrejme to tvoja manželka využíva a nejde o predlženie rodičovskej dovolenky.

-------
Veronika
Megen
28.08.07,18:02
Veronika, takze si mi to vysvetlila - nejedna sa vlastne o rodicovsku dovolenku, len vyuziva, ze stat za nu plati odvody a je v SP evidovana ako osoba starajuca sa o dieta do 6.r. Ake su vtedy podmienky, moze dat dieta do skolky ??? do statneho zariadenia ? A v pripade, ze sa rozvadza, tiez jej to zakon umoznuje, ze zostane nadalej osobou starajucou sa o dieta ( zdrave dieta az do siestich rokov ? ) a kludne sud napari manzelovi vyzivne na nu i na dieta ?
Monika Kováčová
28.08.07,18:06
výživné na manželku nie je podmienené vekom dieťaťa ani rodičovskou dovolenkou a ani ničím iným. Je nezávislá na zákonníku práce. Byť doma s dieťaťom do 6 rokov bez nároku na finančnú kompenzáciu od štátu je právo každej matky. Vyživovacia povinnosť voči jednému z manželov ......... už si dostal odpoveď od Chobota tu: http://www.porada.sk/t57831-manzelka-chce-predlzit-rodicovsku-dovolenku.html

Ver, že je správna.
wagner
28.08.07,19:04
Výživné na manželku určí súd. Pokiaľ je dieťa zdravé a môže ísť manželka pracovať, tak asi aj súd na tieto veci prihliadne. Inak výška sa určuje tak, že v zásade platí, že životná úroveň manželov má byť rovnaká. Po rozvode by si platil na výživu manželky, pokiaľ nie je schopná sa sama živiť. Vieš, keď si nájde dobrého právnika, tak aj zo zdravého dieťaťa spravia mrzáka a Ty budeš platiť. Iba že by si mal Ty ešte lepšieho právnika ako ona. Výživné na dieťa a manželku - ich výška závisí od šikovnosti advokáta. Žiaľ!!!!!
Megen
29.08.07,11:14
Dakujem moc za cenne rady, este vas moc prosim o odpoved na moju podotazku, ze ak teda je manzelka evidovana ako osoba starajuca sa o dieta do 6.r., ci moze davat dieta do skolky - statneho zariadenia.
veronikasad
29.08.07,14:34
Dakujem moc za cenne rady, este vas moc prosim o odpoved na moju podotazku, ze ak teda je manzelka evidovana ako osoba starajuca sa o dieta do 6.r., ci moze davat dieta do skolky - statneho zariadenia.

Zákon o zdr.poistení definuje FO, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do 6 rokov.
V prípade tvojho syna môže ísť o povinnú predškolskú výchovu - neviem ako to funguje, deti som do škôlky vodila veľmi dávno.
Na konkrétne podmienky sa informuj v zdravotnej poisťovni.

-----------
Veronika
Monika Kováčová
29.08.07,14:50
Dieťa je povinné navštevovať škôlku pred nástupom do 1. ročníka. Ide o povinnú predškolskú výchovu. Manželka MUSÍ dať dieťa do škôlky. Aspoň na 4 hodiny.
wagner
29.08.07,15:17
Nie, do škôlky nie. Môže ho opatrovať iná osoba - napr. stará mama apod. Nie do zariadenia, ktoré patrí obci, mestu a pod. Teda nie do takého, na prevádzku ktorého prispieva štát prostredníctvom iných(obec, mesto...) Do čisto súkromnej škôlky, ktorá nie je dotovaná štátom áno.
Monika Kováčová
29.08.07,15:20
Nie, do škôlky nie. Môže ho opatrovať iná osoba - napr. stará mama apod. Nie do zariadenia, ktoré patrí obci, mestu a pod. Teda nie do takého, na prevádzku ktorého prispieva štát prostredníctvom iných(obec, mesto...) Do čisto súkromnej škôlky, ktorá nie je dotovaná štátom áno.

Toto platí pre poberanie rodičovského príspevku, nie pri starostlivosti o dieťa do 6 rokov.
Denny30
07.11.07,20:06
dobrý večer chcela by som Vás poprosiť o radu či je možné si predlžiť rodičovskú dovolenku o pol roka aj ke´d je dietatko zdravé.
Neviem či rodičovská dovolenka trvá 3 roky alebo do 3 roku veku dietata.
Ak ano musím splnat nejaké podmienky?
ďakujem za odpoveď
janasv
07.11.07,20:38
Toto platí pre poberanie rodičovského príspevku, nie pri starostlivosti o dieťa do 6 rokov.
Plati aj pri odvodoch, ktore za nu robi stat. Ak dieta chodi do skolky, stat za nu uz nerobi odvody, musi sa ist odhlasit z SP a ZP. Ona vyuziva to, ze stat za nu plati vsetky odvody, myslim aj vratane dochodkoveho poistenia do SP. Ak je dieta zdrave rodicovsky prispevok nedostava. Ide tu len o platenie odvodov, lebo inak by si ich musela /aspon ZP/ platit sama. Je to v zakone o SP.
Denny30
07.11.07,20:50
Dˇakujem velmi pekne za odpoved.
Čo by ste mi ešte poradili ak rodičovská dovolenka mi končí 25.07.2008 a potom by som chcela isť do zahraničia za manželom s malou. Nie však pracovne, ale vramci dovolenky na 3mesiace alebo pol roka, pretože musí na rok odcestovať.
ďakujem:)
janasv
08.11.07,08:38
Platená rodičovská dovolenka trvá do 3 roku veku dieťaťa. Končí posledným dňom v mesiaci, keď má dieťa 3 roky. Potom treba ísť na SP a požiadať o predĺženie RD. To už je /ako som už povedala/ neplatené, ide len o odvody za matku zo strany štátu. Dokladuje sa kópia rodného listu a čestné prehlásenie, že sa celodenne a osobne matka stará o dieťa vo veku do 6 rokov. Vypisuje sa tam prihláška - tlačivo pre plátcu poistného, za ktoré platí poistné štát - klasické tlačivo Prihláška na SP zo ŠEFTu /majú ho na SP/, kde sa zaškrtne správne okienko - typ plátcu. Taktiež sa treba prihlásiť aj na ZP, tj. čestné prehlásenie + kópia rodného listu. Tiež sa tam vyplňuje prihláška- tlačivo - ako platiteľ, za ktorého platí poistné štát. Vo Vašom prípade, keď chcete vycestovať, by som si ja RD predľžila, veď tam s dieťatkom budete sama a celodenne. Budete mať postarané o odvody. V prípade ZP si vybavte aj preukaz do zahraničia. :)
Denny30
08.11.07,08:40
ďakujem
brčko
08.11.07,15:18
Platená rodičovská dovolenka trvá do 3 roku veku dieťaťa. Končí posledným dňom v mesiaci, keď má dieťa 3 roky. Potom treba ísť na SP a požiadať o predĺženie RD. To už je /ako som už povedala/ neplatené, ide len o odvody za matku zo strany štátu. Dokladuje sa kópia rodného listu a čestné prehlásenie, že sa celodenne a osobne matka stará o dieťa vo veku do 6 rokov. Vypisuje sa tam prihláška - tlačivo pre plátcu poistného, za ktoré platí poistné štát - klasické tlačivo Prihláška na SP zo ŠEFTu /majú ho na SP/, kde sa zaškrtne správne okienko - typ plátcu. Taktiež sa treba prihlásiť aj na ZP, tj. čestné prehlásenie + kópia rodného listu. Tiež sa tam vyplňuje prihláška- tlačivo - ako platiteľ, za ktorého platí poistné štát. Vo Vašom prípade, keď chcete vycestovať, by som si ja RD predľžila, veď tam s dieťatkom budete sama a celodenne. Budete mať postarané o odvody. V prípade ZP si vybavte aj preukaz do zahraničia. :)

Ocenujem, len poopravím, že rodičovská dovolenka trvá do dna, kedy dieťa dovrši tri roky (nie posledným dnom v mesiaci, ked ma dieta tri roky). ;)
willma
09.11.07,07:32
len doplním, rodičovský príspevok je ale vyplatený za celý mesiac.