akara
28.08.07,09:26
Dobry den,
chcel by som Vas poziadat o pomoc s darovanou/dedenou nehnutelnostou.

Som vlastnikom 1/4 rodinneho domu nadobudnuteho dedenim (27 rokov). Ďalšiu 1/2 som ziskal pred 3 rokmi darovacou zmluvou. Zvysnu 1/4 vlastni brat ktory tam ma trvaly pobyt viac ako 20 rokov...
Dom ideme predat. Z mojej 1/4 ziskanej dedenim pravdepodobne dan platit nebudeme nakolko ju vlastnim 27 rokov. Ako to bude ale s mojou 1/2 ziskanou darovanim ? Je potrebne tuto ciastku zaratat do danoveho priznania ?

Dakujem
Vladimír Ozimý
28.08.07,07:32
pri darovaní musí ubehnúť aspoň päť rokov od jej nadobudnutia aby bola oslobodená od dane z príjmov par. 9 ods 1 pism b) inak podlieha dani z príjmov na základe par. 8
betka
28.08.07,07:53
Ide o príjem podľa 8/1/b z 1/2 časti domu, nakoko ste vlastníkom tejto časti len 3 roky.
Ako daňový výdavok si môžete uplatniť (ZDP 8/5/b)- pri nehnuteľnostiach získaných dedením darovaním sa vychádza z ceny podľa par.25 zákona o účtovníctve (znaleckej hodnoty)
Vladimír Ozimý
28.08.07,07:57
Ide o príjem podľa 8/1/b z 1/2 časti domu, nakoko ste vlastníkom tejto časti len 3 roky.
Ako daňový výdavok si môžete uplatniť (ZDP 8/5/b)- pri nehnuteľnostiach získaných dedením sa vychádza z ceny podľa par.25 zákona o účtovníctve.

bohužial dedením bude oslobodená tu došlo k darovaniu...tam bude cena podľa všetkého nulová...
betka
28.08.07,08:12
ďakujem za poopravenie. Dedenie je oslobodené samozrejme.
Pri darovaní je daňovým výdavkom cena v darovacej zmluve a túto si môže uplatniť..