bcjan
28.08.07,09:40
Dobry poradi mi niekto ako si robit jednoduche uctovnistvo.

Chapem nieco okolo toho ale potrebujem jednoduche prakticke skusenosti.

Som obyc zivnostnik nemam pokladnu takze to bude o to jednoduchsie. Poprosil by som jednoduchy priklad vedebnia JU v penaznom denniku.

Ako zauctujem, do ktorej kolonky:

Vklad podnikatela na svoj ucetv banke. 1000,- Sk
Prijata faktura fa0001 20.000,-SK elektronicky
Faktura za telofon + upomienka 1000,- + 40SK hotovost
CEstak č.1 250,- hotovost
cestak č2 570,- SK hotovost
stravne listky 2820,-SK hotovost
Zdravotne poistenie 1064,-Sk zaplatene elektonicky
socialne poistrenie 2500,-Sk zaplatene elektonicky
urok na ucte 2,-SK :-) zaplatene elektonicky
vedenie uctu 109,-Sk zaplatene elektonicky
Vyber hotovosti 10.000,-

Viem ze pre niektorych z vas je to malina no nejako sa to naucit musim. Ak by ste mohli tak vas poprosim to zauctovat v EXCELI penaznom denniku.
Dakujem
Braňo
28.08.07,07:49
Prečo tvrdíš, že nemáš pokladňu, keď len tu máš minimálne šesť transakcií z pokladne?
berry
28.08.07,07:53
Myslel asi registračnú pokladňu
ekopo
28.08.07,07:54
Dobry poradi mi niekto ako si robit jednoduche uctovnistvo.

Chapem nieco okolo toho ale potrebujem jednoduche prakticke skusenosti.

Som obyc zivnostnik nemam pokladnu takze to bude o to jednoduchsie. Poprosil by som jednoduchy priklad vedebnia JU v penaznom denniku.

Ako zauctujem, do ktorej kolonky:

Vklad podnikatela na svoj ucetv banke. 1000,- Sk PNZD - ostatné
Prijata faktura fa0001 20.000,-SK elektronicky evidencia VF (ak to je VF), POZD-služby
Faktura za telofon + upomienka 1000,- + 40SK hotovost evidencia DF po úhrade do PD VOZD - PR
CEstak č.1 250,- hotovost VOZD PR
cestak č2 570,- SK hotovost VOZD PR
stravne listky 2820,-SK hotovost VOZD PR (do uznateľnej výšky)
Zdravotne poistenie 1064,-Sk zaplatene elektonicky VOZD - odvody
socialne poistrenie 2500,-Sk zaplatene elektonicky VOZD - odvody
urok na ucte 2,-SK :-) zaplatene elektonicky plusový je POZD ostatné
vedenie uctu 109,-Sk zaplatene elektonicky VOZD PR
Vyber hotovosti 10.000,- napr. osobná spotreba VNZD ostatné

Viem ze pre niektorych z vas je to malina no nejako sa to naucit musim. Ak by ste mohli tak vas poprosim to zauctovat v EXCELI penaznom denniku.
Dakujem

Ak sa jedná o výdaj resp. príjem z hotovosti tak sa vyplňuje stlpec hotovosť, ak je pohyb cez BU tak sa vyplňuje kolonka BU.
Ostatné členenie je červeným.
ALDA
28.08.07,07:54
Dobry poradi mi niekto ako si robit jednoduche uctovnistvo.

Chapem nieco okolo toho ale potrebujem jednoduche prakticke skusenosti.

Som obyc zivnostnik nemam pokladnu takze to bude o to jednoduchsie. Poprosil by som jednoduchy priklad vedebnia JU v penaznom denniku.

Ako zauctujem, do ktorej kolonky:

Vklad podnikatela na svoj ucetv banke. 1000,- Sk
Prijata faktura fa0001 20.000,-SK elektronicky
Faktura za telofon + upomienka 1000,- + 40SK hotovost
CEstak č.1 250,- hotovost
cestak č2 570,- SK hotovost
stravne listky 2820,-SK hotovost
Zdravotne poistenie 1064,-Sk zaplatene elektonicky
socialne poistrenie 2500,-Sk zaplatene elektonicky
urok na ucte 2,-SK :-) zaplatene elektonicky
vedenie uctu 109,-Sk zaplatene elektonicky
Vyber hotovosti 10.000,-

Viem ze pre niektorych z vas je to malina no nejako sa to naucit musim. Ak by ste mohli tak vas poprosim to zauctovat v EXCELI penaznom denniku.
Dakujem

Som prekvapená, pretože podľa príspevkov DP si už podával/a/ a teraz sa pýtaš na účtovanie. Si na Porade od r.2005, teda iste vieš, že už je tu všetko ohľadom JU a ak pridáš trošku námahy, všetko nájdeš.
bcjan
28.08.07,07:57
registracnu pokladnu nemam.

A este k tym skratkam ... mozete mi ich vysvetlit.

Tak taku rychlost som necakal :-) dakujem velmi pekne.
berry
28.08.07,07:59
[

Vklad podnikatela na svoj ucetv banke. 1000,- Sk =príjem (Osobný vklad podnikateľa)
Prijata faktura fa0001 20.000,-SK elektronicky = Inkaso OF , Prijmy podliehajúce dani, Za výrobky a služby
Faktura za telofon + upomienka 1000,- + 40SK hotovost= Výdaj podliehajúci dani, réžia, Ta úpomienka je tých 40 SK????? Alebo ako To by som dala ako výdaj nepodliehajúci dani.
CEstak č.1 250,- hotovost = Réžia
cestak č2 570,- SK hotovost = Réžia
stravne listky 2820,-SK hotovost= Réžia
Zdravotne poistenie 1064,-Sk zaplatene elektonicky = Odvody do fondov
socialne poistrenie 2500,-Sk zaplatene elektonicky = Odvody do fondov
urok na ucte 2,-SK :-) zaplatene elektonicky Tak to bude buď ako príjem neovplyvňujúci daň z príjmu , alebo príjem zdanení zrážkou u zdroja.(neviem presne )
vedenie uctu 109,-Sk zaplatene elektonicky = Réžia
Vyber hotovosti 10.000,- Priebežná položka a potom príjem do pokladne.
A ešte si platitelom DPH?
bcjan
28.08.07,08:00
som uctovnik zaciatocnik .. DP za rok 2006 som si robil sam s pomocou VAS na porade. Ale bolo to jednoduche lebo som si naklady vyratal pausalnym sposobom 40%. ale kedze uz som sa toho trosku o podnikani naucil a nemam zaujem platiti tolko statu :-) mam zaujem si moje naklady skutocne do poslednej koruny a o jednu viacej zaucotvat
AHA
28.08.07,08:03
registracnu pokladnu nemam.

A este k tym skratkam ... mozete mi ich vysvetlit.

Tak taku rychlost som necakal :-) dakujem velmi pekne.
POZD - príjem ovplyvňujúci základ dane
PNZD - príjem neovplyvňujúci základ dane
VOZD - výdavok ovplyvňujúci základ dane
VNZD - výdavok neovplyvňujúci základ dane
Zita5
28.08.07,08:05
Doplním AHA ...................PR - Prevádzková réžia .



Inak doporučujem nájsť účtovníka .;) :)
bcjan
28.08.07,08:10
DAkujem velmi pekne myslim ze by mi to mala zatial stacit ak by som mal nejaky problem tak sa vam ozvem.

Nemyslim si ze uctovanie je take tazke aby som mal hladat uctovnika mam zaujem sa ucit aj nieco nove ..

Ale slubujem ak prejdem na podvojne tak sa s tym uz nebudem trapit a dam to radsej profesionalovi :-)
bcjan
28.08.07,08:14
neveim ci je to dolezite pri vedeni PD ... platitelom dane niesom..

A este jedna otazocka

Ako mam oznacovat viacero podobnych ukonov

cestak č1
cestak č2


resp.

vklad na BU č1
vklad na BU č2
ola
28.08.07,08:25
Hm...možno by nebolo od veci, trošku si preštudovať Postupy účtovania v JÚ (nájdeš ich aj tu) a v nich sa dozvieš takmer všetko. Ja by som si na tvojom mieste stiahla nejakú demoverziu účtovného programu a vyskúšala v tom trochu pracovať. Myslím, že je to lepšie, ako spracovávať údaje v exceli. Napr.: Alfa je výborný programček na JÚ
manus
28.08.07,08:37
A mimo to, demoverziu máš zadarmo. Kým nezaúčtuješ 500 položiek v peňažnom denníku, môžeš tak v kľude účtovať. Potom (keď tých položiek budeš mať viac ako 500), tak si už musíš kúpiť ostrú verziu. Nič za to nedáš, tak to vyskúšaj, program urobí veľa vecí za teba, -samozrejmä pri správnom nahodení do neho :) . Ale máš tam aj všetky ostatné potrebné knihy, vrátane knihy jázd a cesťákov.
Konkrétne tú Alfu nájdeš na stránke www.kros.sk (http://www.kros.sk) Na iný program neviem kontakt, robím s alfou ;) . Takže vyskúšaj a uvidíš, budeš mať určite lepší prehľad.
ekopo
28.08.07,08:42
A mimo to, demoverziu máš zadarmo. Kým nezaúčtuješ 500 položiek v peňažnom denníku, môžeš tak v kľude účtovať. Potom (keď tých položiek budeš mať viac ako 500), tak si už musíš kúpiť ostrú verziu. Nič za to nedáš, tak to vyskúšaj, program urobí veľa vecí za teba, -samozrejmä pri správnom nahodení do neho :) . Ale máš tam aj všetky ostatné potrebné knihy, vrátane knihy jázd a cesťákov.
Konkrétne tú Alfu nájdeš na stránke www.kros.sk (http://www.kros.sk) Na iný program neviem kontakt, robím s alfou ;) . Takže vyskúšaj a uvidíš, budeš mať určite lepší prehľad.

1., zvýraznené = neúplna, zavádzajúca informácia
2., sme v JU a nie v propagácii sw pre JU
bcjan
28.08.07,08:50
suhlas uz som mal zaujem si ten program stiahnut a uctovat!!!! :) a to vsetko zadarmo!!!!!

Clovek uz ma problem verit veciam co su zadarmo Ja si zato radsej zaplatim a zadarmo programy odmietam uz len z nedovery
jacekova
28.08.07,08:54
napriek všetkému by som odporučala predsalen nájst si účtovníka, ktorý sa tomu rozumie a nehrať sa na "skoro účtovníka". pri prípadnej kontrole by si mohol prísť o viac penazí, než dáš za účtovníka a navyše môžeš kludne spávať, že to robí niekto, kto sa vyzná v zákonoch. účtovníctvo nie je vôbec len o účtovaní... :(
Kazu
28.08.07,08:56
DAkujem velmi pekne myslim ze by mi to mala zatial stacit ak by som mal nejaky problem tak sa vam ozvem.

Nemyslim si ze uctovanie je take tazke aby som mal hladat uctovnika mam zaujem sa ucit aj nieco nove ..

Ale slubujem ak prejdem na podvojne tak sa s tym uz nebudem trapit a dam to radsej profesionalovi :-)
Mala som pána s podobným názorom akurát s tým rozdielom, že jeden rok si nechal účtovníctvo robiť mne a teraz účtuje už sám. Je výhodou, že vie ako to má vyzerať a ten jeden rok platenia nie je až taká veľká investícia.
manus
28.08.07,08:57
Nadviazala som na olu, chceli sme mu len poradiť, prečo sa trápiť v exceli, keď program môže niečo urobiť za neho. Ak by sme mu to nenapísali tu, možno by si ani tému účtovných softwérov nepozrel...:(
Zita5
28.08.07,09:01
1., zvýraznené = neúplna, zavádzajúca informácia
2., sme v JU a nie v propagácii sw pre JU


Nebuď taký prísny;) , veď manus to nemyslela v zlom , ale v snahe pomôcť .:)
manus
28.08.07,09:13
Nebuď taký prísny;) , veď manus to nemyslela v zlom , ale v snahe pomôcť .:)


Ďakujem Zita :)
Januška
28.08.07,10:53
som uctovnik zaciatocnik .. DP za rok 2006 som si robil sam s pomocou VAS na porade. Ale bolo to jednoduche lebo som si naklady vyratal pausalnym sposobom 40%. ale kedze uz som sa toho trosku o podnikani naucil a nemam zaujem platiti tolko statu :-) mam zaujem si moje naklady skutocne do poslednej koruny a o jednu viacej zaucotvat



Dovolím si len upozorniniť na Zákon o dani z príjmov - či si nezabudol na upravu základu dane v roku 2006, kedže si sa rozhodol od roku 2007 prejsť na JU ?
hanelie
31.08.07,12:16
Ahojte,
lacnejšie ako nájsť si účtovníka je kúpiť si učtovný program, tam je všetko potrebné a veľmi jednoduché, napr.MRP
hanka
Aljok
31.08.07,12:32
Ahojte,
lacnejšie ako nájsť si účtovníka je kúpiť si učtovný program, tam je všetko potrebné a veľmi jednoduché, napr.MRP
hanka
A samozrejme musíš mať naštudované všetky príslušné zákony (ZoDP, ZDPH, Zákon o správe daní a poplatkov, Zákon o účtovníctve, Postupy účtovania JÚ, Zákon o sociálnom poistení, Zákon o zdravotnom poistení, Zákon o cest. náhradách.....) ;)
Monika Kováčová
31.08.07,12:54
Ahojte,
lacnejšie ako nájsť si účtovníka je kúpiť si učtovný program, tam je všetko potrebné a veľmi jednoduché, napr.MRP
hanka

absolútny NESÚHLAS!!! A véééľkýýýý OMYL! :cool:
Johanka
31.08.07,15:23
Ahojte,
lacnejšie ako nájsť si účtovníka je kúpiť si učtovný program, tam je všetko potrebné a veľmi jednoduché, napr.MRP
hanka
.... síce chápem, že je tu priestor na vyjadrenie názoru, len nechápem, prečo sa potom pýtaš na účtovanie dobropisov, priebežných položiek .... keď je to také jednoduché :rolleyes: .
betka
31.08.07,17:46
.... síce chápem, že je tu priestor na vyjadrenie názoru, len nechápem, prečo sa potom pýtaš na účtovanie dobropisov, priebežných položiek .... keď je to také jednoduché :rolleyes: .

....Johanka, pretože je program lacnejší, to je jednoduhé. Len povieš chcem zaúčtovať dobropis a program to vyrieši, načo účtovník..:D
Zoltán Kovács
31.08.07,17:48
....Johanka, pretože je program lacnejší, to je jednoduhé. Len povieš chcem zaúčtovať dobropis a program to vyrieši, načo účtovník..:D

Súhlasím, a pre takýto názor podnikateľov nie sú účtovníci docenení. Možno raz budú aj také účto programy, ktoré na povel všetko urobia sami. Ale to už asi bude z oblasti umelej inteligencie.
ekopo
31.08.07,18:16
Od príspevku 23 som sa zabával.:) ale to je mimotemy
Zita5
31.08.07,18:24
Od príspevku 23 som sa zabával.:) ale to je mimotemy


To je potešujúce ,že od 23 príspevku sa zabávaš;) :)
ekopo
31.08.07,18:25
mimotemy Len sa ty nezabávaj, lebo raz prídeš o robotu, :D:D
Neboj. Už som otrčil na monitor FA, že nech sa mi to zaúčtuje a ono nič. Tak neviem.
Zoltán Kovács
31.08.07,18:28
Neboj. Už som otrčil na monitor FA, že nech sa mi to zaúčtuje a ono nič. Tak neviem.

mimotemyTo takú základnú vec nefieš, že to treba dávať do scannera.:D:D:D
Možno potom niečo aj bez teba ten komp vyrieši.
lenkak
31.08.07,18:28
dobrý mrník :eek:
aj by som chcela, aby sa mi samé všetko poúčtovalo. :D
cloe
31.08.07,18:28
Neboj. Už som otrčil na monitor FA, že nech sa mi to zaúčtuje a ono nič. Tak neviem.

Ja už tu mám k tomu monitoru otrčené kde čo a len to tu tak "čučí":D
ekopo
31.08.07,18:38
mimotemyTo takú základnú vec nefieš, že to treba dávať do scannera.:D:D:D
Možno potom niečo aj bez teba ten komp vyrieši.
No, nechal som si poradiť, FA som dal som do scanera a stlačil som black & white (nie whisky) a ono to leze zo spodu to isté. Už som v koncoch. Teraz to mám duplicitne zaúčtované? Toto všetko je mimotemy
betka
31.08.07,18:43
Ja už tu mám k tomu monitoru otrčené kde čo a len to tu tak "čučí":D

Ale, ale Cloe. Len ty neotrčaj, nevieš, kto na Teba "čučí", aby si nemala kopec divákov, keď zhasneš svetlo...:D:D
cloe
31.08.07,18:45
Ale, ale Cloe. Len ty neotrčaj, nevieš, kto na Teba "čučí", aby si nemala kopec divákov, keď zhasneš svetlo...:D:D

Veď by sa oni zľakli a utekali kade ľahšie:D Myslím tej kopy papierov;)
atka4
31.08.07,19:11
Ja už tu mám k tomu monitoru otrčené kde čo a len to tu tak "čučí":D

.........ale, to aby človek stále všetko opakoval. Zabudli ste na formulku "mlynček meľ :) "
evina
31.08.07,19:31
Hanelie a ktoréže MRP je to perpetum mobile?. Rada si ho kúpim ;)
evina
31.08.07,19:33
Neboj. Už som otrčil na monitor FA, že nech sa mi to zaúčtuje a ono nič. Tak neviem.

To preto lebo nemáš to správne MRP...;)
abel
01.09.07,05:58
Ja mám tiež spomínaný soft a furt ništ. Asi nemám správnu verziu. V kuse sa musím niečo učiť a stále zisťujem, koľko toho neviem. Neviete o nejakom lepšom softe? Veď je by som aj pre každého klienta kúpila - každému zvlášť, a vyjde ma to lacnejšie ako stále študovanie novelizovanej novely, vývrtky v zákonoch a podobne.
Johanka
01.09.07,06:42
dobrý mrník :eek:
aj by som chcela, aby sa mi samé všetko poúčtovalo. :D
Poúčtovať ako poúčtovať, lenže tým to nekončí .... Čo ak je alebo sa stane platiteľom DPH ? Čo ak netuší, že existuje povinnosť úpravy základu dane ? Čo ak netuší, že je rozdiel medzi účtovným VH a daňovým základom ? Pozná môj obľúbený § zo Zákona o správe daní a poplatkov - Sankčné delikty ??????? Vie, že okrem vedenia účtovníctva treba splniť kopec iných povinností, s ktorými je možno viac roboty ako s účtovníctvom samotným ? ...................... ?????????????
Má vôbec hanelie jej vyjadrenie z vlastnej hlavy alebo jej to nejaký dobrák "nakukal " ?
Melnick
01.09.07,07:25
Ahojte,
lacnejšie ako nájsť si účtovníka je kúpiť si učtovný program, tam je všetko potrebné a veľmi jednoduché, napr.MRP
hanka
Znova sa mi potvrdilo,že JÚ je fakt "sranda" - ale iba do prvej DK.:D :D :D