yderf
28.08.07,10:28
Zdravim, chcel by som zacat podnikat na AZ, presiel som si poctivo porada.sk :-) a chcem sa o niektorych veciach uistit, ze som zozbieral spravne informacie:

1. na zaciatok musim ist na DU a vypytat si DIC (vybavia mi ho na pockanie?)
2. netykaju sa ma ziadne odvody do SP
3. mozem pracovat napr. na zmluvo o dielo, ale mozem aj priamo vystavovat faktury.
4. objednavatel mi vyplati 98% (2% do nejakeho literarneho fondu), z nich si ja mozem uplatnit 40% pausalne vydavky a zo zvysku platim dan 19%
5. pouzijem danove priznanie typu B

no a o tychto veciach som sa nedozvedel / nerozumiem im:
a. neplatim nic do ZP?
b. su nejake rozdiely v tom, ak by som mal zakaznikov z mimo nasej krajiny (napr. ceska)?
c. toto ma asi najviac zaujima, lebo tomu fakt nerozumiem - ak pridem k tomu, ze mozem vystavovat faktury? ak spravne chapem, faktura je tlacivo ktore ma obsahovat niektore veci (ktore? jasne su cena, moje DIC). ma mat faktura nejaku presnu formu (resp. existuje nieco ako predpripraveny formular faktury, ktory sa vypise a posle objednavatelovi)?
d. ako autor, mozem si davat nejake veci do nakladov ako zivnostnici, napr. ucet za telefon?

ak by to nieco malo ovplyvnit, tak som student denneho studia vysokej skoly (este nemam 25 rokov).

s podnikanim (nemyslim samozrejme predmet podnikania :-) ), ani uctovnictvom nemam ziadne skusenosti. dakujem vopred za odpovede :-)
ekopo
28.08.07,08:58
Zdravim, chcel by som zacat podnikat na AZ, presiel som si poctivo porada.sk :-) a chcem sa o niektorych veciach uistit, ze som zozbieral spravne informacie:

1. na zaciatok musim ist na DU a vypytat si DIC (vybavia mi ho na pockanie?) DIC nie je na počkanie, pošlú Ti ho, ale to nebráni v podnikaní
2. netykaju sa ma ziadne odvody do SP si zamestnaný? Ak áno sám si stanovíš VZ, čo sa pri RZ môže vypomstiť.
3. mozem pracovat napr. na zmluvo o dielo, ale mozem aj priamo vystavovat faktury. ano
4. objednavatel mi vyplati 98% (2% do nejakeho literarneho fondu), z nich si ja mozem uplatnit 40% pausalne vydavky a zo zvysku platim dan 19% ešte odpočítaš prípadné patby do fondov
5. pouzijem danove priznanie typu B ano

no a o tychto veciach som sa nedozvedel / nerozumiem im:
a. neplatim nic do ZP? Si zamestnanec?
b. su nejake rozdiely v tom, ak by som mal zakaznikov z mimo nasej krajiny (napr. ceska)? Ak nebudeš platca DPH tak nie.
c. toto ma asi najviac zaujima, lebo tomu fakt nerozumiem - ak pridem k tomu, ze mozem vystavovat faktury? ak spravne chapem, faktura je tlacivo ktore ma obsahovat niektore veci (ktore? jasne su cena, moje DIC). ma mat faktura nejaku presnu formu (resp. existuje nieco ako predpripraveny formular faktury, ktory sa vypise a posle objednavatelovi)? ako príklad pozri § 71 zákona o DPH ( ICDPH neuvádzaš)
d. ako autor, mozem si davat nejake veci do nakladov ako zivnostnici, napr. ucet za telefon? ak uplatníš 40% paušálne výdavky tak nie.

ak by to nieco malo ovplyvnit, tak som student denneho studia vysokej skoly (este nemam 25 rokov).

s podnikanim (nemyslim samozrejme predmet podnikania :-) ), ani uctovnictvom nemam ziadne skusenosti. dakujem vopred za odpovede :-)

odpovede sú červeným.
Jozef Mihál
28.08.07,09:24
Ad:

2. Do SP sa z príjmov podľa autorského zákona neplatí nič (čiže nesúhlasím s ekopo, zrejme si pomýlil SP so ZP)

4. Paušálne výdavky 40% sa počítajú z celého hrubého príjmu, nie z 98%, na druhej strane ale pri uplatnení paušálnych výdavkov nie je možné do výdavkov započítať 2% odvod do LF, do výdavkov sa započítajú okrem 40% len výdavky na ZP

Ďalej: Do ZP sa z týchto príjmov platiť musí, veľmi odporúčam prihlásiť sa v ZP ako SZČO, najmä ak ste študent - študenti majú úľavy - preto možno nebudete platiť nič, inak tak, ako iná SZČO.
yderf
28.08.07,12:53
Dakujem velmi pekne za odpovede :)
yaro
28.08.07,13:21
chcem sa opytat p. Mihal, ak bude podnikat na zaklade autorskeho zakona a zaroven bude aj SZCO, bude sa moct vyhnut plateniu do Soc Poistovne? Niekto na tomto fore uviedol ze v takom pripade sa prijmy podla autorskeho zakona pripocitaju k prijmom zo zivnosti pre vypocet odvodov do SP. vopred dakujem za odpoved
yderf
28.08.07,21:20
tu temu som cital, avsak tam islo o to, ze dotycny mal aj zivnost, aj podnikal na zaklade AZ - preto musel sledovat velkost prijmu, teda ci musi platit do SP. Ja vsak zivnost nemam.
hanelie
21.12.09,13:23
hoci staršia téma, ale info aktuálne /hoci za rok 2008 :) ak by sa ešte niekto pýtal, či sa treba pri prijmoch podľa autorského zákona registrovať v ZP
http://hn.hnonline.sk/2-37395780-k10000_detail-5d
Lianka
23.12.09,08:53
Poprosim o radu:

FO ma prijmy v roku 2009 len podla autorskeho zakona. V sucasnosti je vsak DPO v ZP. Je to v poriadku? Alebo bol poviny platit poistne ako SZCO, t. j. z VZ ako SZCO?

Viem, ze v zavislosti od vysky prijmu je povinny podat RZZP za rok 2009.
hanelie
25.12.09,15:27
podľa § 11 odsek 4 zákona o ZP - platitelia poistného :

(4) Samostatne zárobkovo činná osoba na účely tohto zákona je fyzická osoba, ktorá
a) vykonáva poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách 31) a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu, 27)
b) má oprávnenie prevádzkovať živnosť, 32)
c) má oprávnenie na vykonávanie činnosti podľa osobitného predpisu 33) okrem činnosti fyzickej osoby v pracovnom pomere, na ktorej výkon je povinná mať oprávnenie podľa osobitného predpisu, 33)
d) je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti alebo komplementárom komanditnej spoločnosti, 36)
e) vykonáva činnosti, 36a) ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním,
f) vykonáva športovú činnosť zárobkovo, ale nie v pracovnom pomere,
g) vykonáva umeleckú činnosť alebo inú tvorivú činnosť podľa osobitného predpisu 37) mimo pracovnoprávnych vzťahov a obdobných vzťahov, ak túto činnosť podľa svojho vyhlásenia vykonáva sústavne,
h) vykonáva činnosť obchodného zástupcu. 38)

podľa tohto vyplýva, že sa mal prihlásiť ako szčo - ak sa mýlim, opravte ma skúsenejší:)
Lianka
29.12.09,06:38
Dakujem hanelie, on vsak tuto cinnost nevykonava sustavne :-)). Takze som vychadzala z toho, ze sa ho tento § netyka. K podobnemu zaveru som dospela aj pri citani komentarov od pana Mihala.
Tinika
11.02.10,10:29
Dobrý deň, prosím o radu. SZCO ukončila činnosť 30.6.2009. Brala dotáciu z UP s tým, že mala výnimku a mohla ju použiť aj na kúpu HIM a postupne ju rozpustala vo výske ako odpisy. Ale k 30,6 este nebol HIM doodpisovaný. Od 1.7. začala podnikat podla autorskeho zakona. Otazky:
1. zvysok dotacie dam do prijmu?
2. zostatkovu cenu HIM nemozem odpisat lebo k 31.12. nebola v HIM. Alebo mozem pokračovat v odpisovanie ked uz nema zivnost?
3. A čo ak sa ta HIM pokazila? a kupovala sa jej nova čast. islo o fotoaparat. Je to techn. zhodnotenie alebo oprava? Myslim ze oprava a moze to ist do N priamo aj ked to je nad 1700 €?
4. ak si kupi zase novu HIM a uz podnika na autorsky zakon tiez musi mat evidenciu majetku a odpisovat ak je nad 1700 €?
dakujem velmi za rady
Tinika
11.02.10,15:49
Dobrý deň, prosím o radu. SZCO ukončila činnosť 30.6.2009. Brala dotáciu z UP s tým, že mala výnimku a mohla ju použiť aj na kúpu HIM a postupne ju rozpustala vo výske ako odpisy. Ale k 30,6 este nebol HIM doodpisovaný. Od 1.7. začala podnikat podla autorskeho zakona. Otazky:
1. zvysok dotacie dam do prijmu?
2. zostatkovu cenu HIM nemozem odpisat lebo k 31.12. nebola v HIM. Alebo mozem pokračovat v odpisovanie ked uz nema zivnost?
3. A čo ak sa ta HIM pokazila? a kupovala sa jej nova čast. islo o fotoaparat. Je to techn. zhodnotenie alebo oprava? Myslim ze oprava a moze to ist do N priamo aj ked to je nad 1700 €?
4. ak si kupi zase novu HIM a uz podnika na autorsky zakon tiez musi mat evidenciu majetku a odpisovat ak je nad 1700 €?
dakujem velmi za rady

nikto s tym nema skusenosti? prosiiiim
Tinika
11.02.10,19:29
naozaj nikto nevie?
Tinika
16.02.10,12:32
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Príjmy z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv súvisiacich s autorským právom predstavujú príjmy podliehajúce dani z príjmov podľa § 6 ods. 2 písm. a) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Pri tomto druhu príjmu sa daňovník môže rozhodnúť, či bude účtovať v sústave jednoduchého alebo podvojného účtovníctva, alebo bude viesť daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14 cit. zákona (ak spĺňa podmienky stanovené pre túto evidenciu), alebo bude uplatňovať výdavky percentom z úhrnu príjmov (ak spĺňa podmienky pre uplatňovanie paušálnych výdavkov). To znamená, že ak sa daňovník rozhodne účtovať o hmotnom majetku, alebo bude hmotný majetok viesť v evidencii hmotného majetku využívanom na inú samostatnú zárobkovú činnosť, potom mu vzniká aj nárok na uplatňovanie daňových odpisov z tohto majetku.

Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica

Váš dopyt:

Dobrý deň,

SZCO (fotograf) skončila zivnost k 30.6.2009, v evidencii mala majetok, ktorý odpisovala. Od 1.7. pokračovala v tej istej činnosti, ale uz podla autorského zákona. Otázka : môže pokračovať v odpisovaní majetku, ak ho naďalej používa? Alebo ho musí vyradiť, a príde týmto o sumu odpisov? ďakujem
happy day
19.03.11,14:29
ako je to v roku 2011 s odvodmi a autormi, ktorí sú zamestnancami niekde inde a len si autorstvom privyrábajú? odvody su nejake percento z príjmov podla autorskeho zakona, alebo je tam nejaká minimálna, predpokladám že riadne vysoká, čiastka?
happy day
21.03.11,09:52
nikto nič o odvodoch autorov neviete? minule roky som pisavala članky o stavebnictve a kreslila vizualizacie do zopar časopisov, ale ak by sa z toho mali platiť nejake vysoke odvody, možem sa na to celkom a uplne vysr... a nechat časopisy, nech si kreslia a píšu sami, lebo keby pribudli nejake vysoke paušalne odvody, tak by som na ne musela doplacat tak, že by som bola v totaslnej strate... ak by to bolo nejake slušne percento, tak by som to mohla robiť nadalej...
pantheon
10.05.11,20:32
tak toto by aj mna zaujimalo, lebo uz som z toho jelen.
som zamestanany na riadny pracovny pomer a popri tom budem robit na autorsku zmluvu graficke prace, jedna sa o kontinualnu cinnost, ako som dobre pochopil tak treba ist na du (autorska cinnost) a ked dostanem dic treba sa ist prihlasit do zp - tuna nechapem ci bude treba platit mesacne zdravotne poistenie ihned(minimalne?) , alebo mi to bude vyratane az na buduci rok po rzp? mozno ze sa opakujem mojou otazkou, ale co som cital clanky zatial na nete tak tam boli stale spominany iba autori clankov, novinari a pod...a tam myslim ze boli z toho vynati. vdaka.