daduc
28.08.07,10:56
zdravím všetkých účastníkov, chcela by som sa spýtať
Máme pracovníčku, zamestnanú na dobu určitú /1 rok/ od 4.5.2007 so skúšobnou dobou 3 mesiace. Dňa 2.8.2007 podala na pošte výpoveď ku dňu 31.7.2007. Výpoveď nám bola doručená 7.8.2007. Skúšobná doba trvala do 4.8.2007. Máme brať do úvahy dátum podania na pošte, alebo dátum doručena do firmy
veronikasad
28.08.07,09:06
zdravím všetkých účastníkov, chcela by som sa spýtať
Máme pracovníčku, zamestnanú na dobu určitú /1 rok/ od 4.5.2007 so skúšobnou dobou 3 mesiace. Dňa 2.8.2007 podala na pošte výpoveď ku dňu 31.7.2007. Výpoveď nám bola doručená 7.8.2007. Skúšobná doba trvala do 4.8.2007. Máme brať do úvahy dátum podania na pošte, alebo dátum doručena do firmy
Vzhľadom na termíny odhlášok do SP a ZP a následné možné pokuty, problém riešiš dosť neskoro.

V zmysle § 72 ZP v skúšobnej dobe môže tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer z akéhokoľvek dôvodu, alebo bez uvedenia dôvodu.
Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť. /táto lehota má len poriadkový charakter, nie je záíväzná. V skúš.dobe možno prac.pomer skončiť najneskôr v posledný deň jej trvania/.
Takže ak naposledy pracovala 31.7. skončíš s ňou pracovný pomer týmto dňom.

---------
Veronika
daduc
28.08.07,09:14
ale ja práve nechcem s nou skončiť, lebo má nedorobené veci a neviem, či mám právo ju zadržať ...
Aljok
28.08.07,09:21
Pozri ZP:
Doručovanie

(3) Písomnosti zamestnanca týkajúce sa vzniku zmeny a zániku pracovného pomeru alebo vzniku, zmeny a zániku povinností zamestnanca vyplývajúcich z pracovnej zmluvy alebo z dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru doručuje zamestnanec na pracovisku alebo ako doporučenú zásielku.

(4) Povinnosť zamestnávateľa alebo zamestnanca doručiť písomnosť sa splní, len čo zamestnanec alebo zamestnávateľ písomnosť prevezme alebo len čo ju pošta vrátila zamestnávateľovi alebo zamestnancovi ako nedoručiteľnú, alebo ak doručenie písomnosti bolo zmarené konaním alebo opomenutím zamestnanca alebo zamestnávateľa. Účinky doručenia nastanú aj vtedy, ak zamestnanec alebo zamestnávateľ prijatie písomnosti odmietne.
d3 !Ur3
28.08.07,18:15
otázne je, či skončila oznámením, ako to predvída prv citované ustanovenie Zákonníka práce, alebo výpoveďou, čo je čo do následkov veľký rozdiel. Pri výpovedi totiž plynie výpovedná lehota, ktorej uplynutím sa skončí pracovný pomer.
marcelaStanakova
20.09.07,14:38
Ako sa píše výpove´d v skušobnej dobe tiež dohodou?
evina
20.09.07,14:51
Ako sa píše výpove´d v skušobnej dobe tiež dohodou?


Skončenie PP v skúšobnej dobe nie je výpoveď, ale je to skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe /§72/.

Skončiť PP sa môže:


Skončenie pracovného pomeru § 59

1/ Pracovný pomer možno skončiť
a) dohodou,
b) výpoveďou,
c) okamžitým skončením,
d) skončením v skúšobnej dobe.

PP v skúšobnej dobe sa môže ukončiť oboma stranami z akéhokoľvek dôvodu, alebo bez udania dôvodu písomne spravidla 3 dni pred ukončením PP:
evina
20.09.07,17:00
:eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek:

Môže mi niekto vysvetliť, aký právny úkon je možné označiť citovaným slovným spojením?

Ďakujem :)

trojjediné ukončenie PP;)
marcelaStanakova
21.09.07,06:31
Tak aký tam je teraz paragraf 72 alebo 59?
sta
21.09.07,06:51
Tak aký tam je teraz paragraf 72 alebo 59?

§72 Zákonníka práce.
evina
21.09.07,11:01
Tak aký tam je teraz paragraf 72 alebo 59?


paragraf 72.

Paragraf 59 pojednáva akým spôsobom môžeme ukončiť PP, t.j. zahrňuje všetky spôsoby. Tie spôsoby sú 4...
eve2
12.11.08,07:55
chcela by som vedieť aku mam dať výpoveď po skušobnej dobe -dohodou
Tweety
12.11.08,08:09
chcela by som vedieť aku mam dať výpoveď po skušobnej dobe -dohodou
Tak toto ozaj nie je podľa ZP § 59 možné. PP po uplynutí VD možno skončiť buď dohodou, alebo výpoveďou, alebo okamžitým skončením.
Infarkt
12.11.08,08:45
chcela by som vedieť aku mam dať výpoveď po skušobnej dobe -dohodou

Zákonník práce dáva tieto možnosti na ukončenie PP :

Skončenie pracovného pomeru
§ 59

(1) Pracovný pomer možno skončiť

a) dohodou,
b) výpoveďou,
c) okamžitým skončením,
d) skončením v skúšobnej dobe.

(2) Pracovný pomer dohodnutý na určitú dobu sa skončí uplynutím dohodnutej doby.

(3) Pracovný pomer cudzinca alebo osoby bez štátnej príslušnosti, ak k jeho skončeniu nedošlo už iným spôsobom, sa skončí dňom, ktorým

a) sa má skončiť jeho pobyt na území Slovenskej republiky podľa vykonateľného rozhodnutia o odňatí povolenia na pobyt,
b) nadobudne právoplatnosť rozsudok ukladajúci tejto osobe trest vyhostenia z územia Slovenskej republiky,
c) uplynula doba, na ktorú bolo vydané povolenie na pobyt na území Slovenskej republiky.

(4) Pracovný pomer zaniká smrťou zamestnanca.

V tvojom prípade odstavec 1, písmeno d) neprichádza do úvahy, lebo SD už uplynula...
Ostatné možnosti riešia konkrétne §§§, a to Výpoveď - §61, Dohoda - §60, Okamžité skončenie - §68...
SilviaS
12.11.08,08:59
Dobrý den poradáci!:)
Aj mi máme zamestnanca ktorému chceme dať výpoveď v skúšobnej
dobe a ja sa chcem opýtať treba zamestnancovi niečo napísať myslím
tým neaké dopis o ukončení a ako to má vyzerať poradte mi prosím???
Vďaka pekne za všetky vaše rady:)
Porada je super:):):)
Silvia
Tweety
12.11.08,09:01
Dobrý den poradáci!:)
Aj mi máme zamestnanca ktorému chceme dať výpoveď v skúšobnej
dobe a ja sa chcem opýtať treba zamestnancovi niečo napísať myslím
tým neaké dopis o ukončení a ako to má vyzerať poradte mi prosím???
Vďaka pekne za všetky vaše rady:)
Porada je super:):):)
Silvia
Výpoveď v skúšobnej dobe sa nedáva.( už to tu veľakrát odznelo) Ide o skončenie PP v SD podľa § 72, je to jednostranný akt- t.j. nepotrebujete súhlas, alebo potvrdenie o doručení druhej strany.
VERONIKA6
12.11.08,09:02
Dobrý den poradáci!:)
Aj mi máme zamestnanca ktorému chceme dať výpoveď v skúšobnej
dobe a ja sa chcem opýtať treba zamestnancovi niečo napísať myslím
tým neaké dopis o ukončení a ako to má vyzerať poradte mi prosím???
Vďaka pekne za všetky vaše rady:)
Porada je super:):):)
Silvia
Stačí stručné oznámenie, že s pracovníkom ukončujete pracovný pomer
v skúšobnej dobe v zmysle § 72 ZP. Dôvod nie je potrebné uvádzať.
SilviaS
12.11.08,09:04
Aha takže stačí ked mu to poviem a netreba mu to ešte oznamovať písomne?
Vďaka pekne Silvia
Tweety
12.11.08,09:05
Aha takže stačí ked mu to poviem a netreba mu to ešte oznamovať písomne?
Vďaka pekne Silvia
Nie, povedať nestačí, treba to dať písomne.

(2) Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.

Ale tie tri dni nie sú podmienkou.
Infarkt
12.11.08,09:52
ALL - snažte sa citovať celé znenia §§§ a nielen určité odstavce, lebo potom následne vzniká od dopytujúceho kopec ďalších doplňujúcich otázok...ďakujem za pochopenie a pripájam §72 Zákonníka práce :

§ 72
Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe

(1) V skúšobnej dobe môže tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.

(2) Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.
SilviaS
20.11.08,12:37
Dobrý den poradáci:)
Prosím Vás veľmi pekne zasa o radu a dúfam,že mi poradíte.
Chceme ukončiť pracovný pomer z naším zamestnancov ktorý je v skúšobnej
dobe a ja sa chcem opýtať čo všetko treba dať zamestancovi pri ukončení
pracovnej doby myslím tým aké papiere mu treba dať!!
A aké na úrady odniesť!!
Vďaka pekne za rady Silvia:)
Paula
20.11.08,15:30
Dobrý den poradáci:)
Prosím Vás veľmi pekne zasa o radu a dúfam,že mi poradíte.
Chceme ukončiť pracovný pomer z naším zamestnancov ktorý je v skúšobnej
dobe a ja sa chcem opýtať čo všetko treba dať zamestancovi pri ukončení
pracovnej doby myslím tým aké papiere mu treba dať!!
A aké na úrady odniesť!!
Vďaka pekne za rady Silvia:)


Administratívu a povinnosti spojené s ukončením prac. pomeru si už (súdim podľa Tvojich starších príspevkov) absolvovala. Pri ukončení prac. pomeru , na ktorý sa pýtaš teraz, je postup (povinnosti -čo a kam) rovnaký.
SilviaS
21.11.08,06:01
Ďaujem pekne a posielam bodík Silvia:)