Anonymka
17.02.05,05:49
Jeden môj známy ma požiadal, či by som mu nepomohla s vyplnením peňažného denníka - totiž v priebehu roka založili občianske združenie a sú povinný viesť JÚ - nie sú plátci DPH a sú nezisková organizácia.

Keďže ja účtujem už roky v iba sústave PÚ, a JÚ som len študovala na strednej (základy mám), rozhodla som sa vypýtať si rady od Vás - odborníkov. Vy sa vo všetkom vyznáte.

Chcem sa opýtať ohľadom účt.závierky:
1. načo treba dbať, dôležité výkony súvisiace s ÚZ
2. vie mi niekto poradiť, kde nájdem vzor inventúrneho súpisu a inv.zápisu
(mám len v PÚ)
3. vzor interného dokladu (tiež mám len v PÚ)
4. čo presne účtujete interným dokladom.
5. pripočítateľné položky a odpočít.položky sú rovnaké ako v PÚ (v zákone o dani z príjmov?)

Ďakujem za rady.
fličo
17.02.05,06:52
Pri neziskovej organizácii sa musia presne rozlišovať príjmy a výdaje, ktoré súvisia s neziskovou činnosťou (pre ktorú bola neziskovka zriadená) a na zdaniteľné príjmy a výdaje (§ 12 ods.2, 3 ZDP). Podľa toho sa aj vedie peňažný denník-pretože potom v § 13 ods.1,e je uvedené, že do výšky 300 000 Sk sú príjmy od dane oslobodené a postup, ak sú príjmy vyššie. Je dobré si to preštudovať.
Ja som mala peňažný denník v Exceli, interným dokladom som v podstate nič neúčtovala, pretože všetky príjmy, ktoré organizácia mala boli oslobodené od dane z príjmu. Nemali sme síce daňovú kontrolu, len audit a ten bol v poriadku. Podľa mňa môžeš pokojne použiť vzor inventúrneho súpisu a zápisu z PU, pokiaľ ho primerane upravíš.
Anonymka
17.02.05,08:56
Ďakujem pekne. Budem mať čo robiť, kým to všetko preštudujem - aby som mu neporadila nejakú somarinu. Už sa na to "teším" :-(
Vladimír Ozimý
17.02.05,09:11
Ja by som skôr povedal že si treba všímat zakon o uctovnictve paragraf 9 ods 2. V jednoduchom uctovnictve moze neziskovka uctovat len v tedy ak nema podnikatelske aktivity, to jest ak ma aktivity ktore vytvaraju zisk tak by mala uctovat v podvojnom uctovnictve. Tod moj nazor.
Anonymka
17.02.05,09:15
Včera som síce študovala zák. o účtovníctve, ale asi budem musieť podrobnejšie. Každá rada mi pomôže. Vďaka aj tebe.
Vladimír Ozimý
17.02.05,09:18
Hovorim na zaklade svojich skusenosti, pretoze som tiez prebral občianske združenie, ktore si veselo fakturovalo cinnoti voci mestu atd a uctovalo o tom ako o nedanovom prijme. Tak som presiel na podvojne aj ked ti poviem ze som to urcite dokomolil pretoze som nikde nenasiel postupy k prechodu v neziskovkach a potom mi vznikali take veci ze faktury ktore boli nedoplatene som dal v roku doplatku ako danovy prijem pretoze roky predty to bolo cele zle evidovane. No ale pohoda.
fličo
17.02.05,09:51
Ja by som skôr povedal že si treba všímat zakon o uctovnictve paragraf 9 ods 2. V jednoduchom uctovnictve moze neziskovka uctovat len v tedy ak nema podnikatelske aktivity, to jest ak ma aktivity ktore vytvaraju zisk tak by mala uctovat v podvojnom uctovnictve. Tod moj nazor.To je síce pravda, ale tie aktivity môžu prísť v priebehu roku, na začiatku má jednoduché účtovníctvo a vlastne až nasledujúcim rokom prechádza na podvojné účto. Ja som to tak mala u nadácii, tam síce bol dôvod na prechod na podvojné účto vo výške dosiahnutých príjmov, ale dalo sa to zvládnuť.Okrem toho, ak je to príležitostný príjem do výšky 300 tis Sk, ktorý nepodlieha dani z príjmov, môj názor je taký, že nemusí na PÚ prejsť.Myslím, že postupy účtovania sa v priebehu roku nesmú meniť. Preto hovorím, že je potrebné, aby dôsledne sledovala a rozdeľovala príjmy, ktoré podliehajú dani z príjmu a príjmy, ktoré má v súvislosti s činnosťou neziskovej organizácie.myslím, že niekde by som mala mať odložené aj postupy prechodu z jednoduchého na podvojné účtovníctvo u neziskových, ak nájdem, uvediem.
Vladimír Ozimý
17.02.05,09:59
ja nehovorim o prechode pocas roka, to by bolo hrube porusenie zakona o uctovnictve. Ale treba si to zvazit a k 1.1. popripade zmenit na PU.
fličo
17.02.05,10:02
od ekin som nasla dobru stranku www.mvoservis.sk - sú tam aj postupy, aj prechod a ďalšie ...
judy
17.02.05,10:13
Postupy prechodu z JU na PU v neziskovkach existuju, cislo ti dam ak pridem domov.
judy

Ja by som skor potrebovala radu ak obcianske zdruzenie prijme penazny dar, je to zdanovana cinnost alebo nezdanovana pripadne ak sa zmestim do limitu 300 000 je to oslobodene?
dakujem
fličo
17.02.05,10:19
Postupy prechodu z JU na PU v neziskovkach existuju, cislo ti dam ak pridem domov.
judy

Ja by som skor potrebovala radu ak obcianske zdruzenie prijme penazny dar, je to zdanovana cinnost alebo nezdanovana pripadne ak sa zmestim do limitu 300 000 je to oslobodene?
dakujem
vždy je podľa mňa dôležité skúmať účel príjmu, ak je to dar, ktorý sa použije na "neziskové účely" tak je od dane oslobodený. ak nie, do 300 tis Sk je tiež oslobodený.
petra:-)
17.02.05,10:25
Vidím, že sú tu online odborníci na neziskové organizácie. Prosím poradiť v tejto veci. OZ zriadené za účelom vydávania umeleckého časopisu a podpory mladých autorov prijalo dotáciu na vydávanie tohoto časopisu. Celú dotáciu použilo na určený účel. Ide mi o toto. OZ tieto časopisy z časti rozdáva a z časti predáva. Je príjem za predaj tohto časopisu zdaniteľným príjmom, teda mám posudzovať predaj toho časopisu za podnikanie?
judy
17.02.05,10:29
Mne sa zda, ze nam raz takto vysvetlovali na skoleni: ak vlastne sa tieto casopisy predavaju alebo rozdavaju cez vlastnu siet, tak nie je zdanitelnym prijmom, ak by sa predavali napr. cez novinove stanky byvale PNS tak ano je zdanitelnym prijmom.

Temu doporucujem presunut do neziskovky
judy
17.02.05,10:36
vždy je podľa mňa dôležité skúmať účel príjmu, ak je to dar, ktorý sa použije na "neziskové účely" tak je od dane oslobodený. ak nie, do 300 tis Sk je tiež oslobodený.
V podstate uz v darovacej zmluve mam urcene na co sa mozu peniaze pouzit, takze to bez problemov obhajim.
judy
petra:-)
17.02.05,10:38
Časť sa predáva cez kníhkupectvá komisionálnym predajom, časť konečným odberateľom cez predplatné a časť priamo. Takže tie tržby musím rozčleniť a časopisy, ktoré predáme cez kníhkupectvo sú zdaniteľný príjem a ostatné tržby oslobodené? Pochopila som to správne? Nejako sa mi to nezdá, logicky mi vychádza, že buď zdaním všetko, alebo oslobodím všetko. Veď je to stále jeden druh príjmu - predaj časopisu. Je to na 100% tak ako píšete? Ďakujem za odpoveď.
fličo
17.02.05,10:41
ja by som ten príjem zdanila ak je nad 300 tis, pokiaľ je do 300 tis, tak je príjem oslobodený.
Anonymka
17.02.05,11:20
V tomto mojom prípade neide o prechod z JÚ na PÚ, ale iba o účtovanie v JÚ pre občianske združenie - neziskové organizácie. Kde by som našla nejakú publikáciu, načo treba dávať pozor, ako je to s účtovaním. Mám z toho zmiešaný pocit. Možno to ani nezváldnem a nakoniec tomu môjmu známemu neporadím-nepomôžem (ale to by som nerada), keď je to všetko také zložité. A nakoniec mám na krku aj ÚZ v podvojného účtovníctva. Čo vy nato, dá sa zvládnuť to JÚ aj pre takého laika ako som ja?????
Vďaka Vám za rady ;)
fličo
17.02.05,11:37
V tomto mojom prípade neide o prechod z JÚ na PÚ, ale iba o účtovanie v JÚ pre občianske združenie - neziskové organizácie. Kde by som našla nejakú publikáciu, načo treba dávať pozor, ako je to s účtovaním. Mám z toho zmiešaný pocit. Možno to ani nezváldnem a nakoniec tomu môjmu známemu neporadím-nepomôžem (ale to by som nerada), keď je to všetko také zložité. A nakoniec mám na krku aj ÚZ v podvojného účtovníctva. Čo vy nato, dá sa zvládnuť to JÚ aj pre takého laika ako som ja?????
Vďaka Vám za rady ;)anonymka, pozri si tú stránku www.mvoservis.sk (http://www.mvoservis.sk/), myslím, že sa určite zorientuješ a nebude sa ti to zdať také zložité. :)
judy
17.02.05,18:17
Opatrenia MF SR c. 17 599/2003-92 z 9. sept. 2003 - prechod z JU na PU pre uct. jednotky, ktore nie su zriadene za ucelom podnikania
Anonymka
22.02.05,12:46
anonymka, pozri si tú stránku www.mvoservis.sk (http://www.mvoservis.sk/), myslím, že sa určite zorientuješ a nebude sa ti to zdať také zložité. :)
Díky moc, skúsim sa pozrieť na tú stránku.;)
uctokrajan
23.11.11,17:46
Chcem sa spytat, ma nie kto skusenosť s učtovaním občianskeho združenia športový klub, prijem je prispevok od rodičov a ine sponzorske prispevky. Môžeme viesť JU? Nepodnikame.