xywy
28.08.07,12:37
Dobry den,

v oktobry som kupil byt a niesom velmi spokojny s vedenim nasho spolocenstva vlastnikov. Financie si spravujeme samostatne a mame pani predsednicku. Od oktobra ani raz nebolo stretnutie vlastnikov bytov, vsetko sa deje na vlastnu past pani predsednicky a 2 rodin kt. su s nou v predsednictve.

1) spol. Orange k nam taha opticke kable - nevidim v tom problem, suhlasim s tym, ale ocakaval by som aspon diskusiu a oznamenie ineho typu ako .. od dnes, t.j. ..... bude vo Vasom byt. dome instalovane opticke pripojenie ... bla bla

2) rocne zuctovanie sme dostali zaciatkom augusta pricom chcela aby sme podpisali ze sme ho prevzali 31.5. - podla zakona. Tak som jej to podpisal az ked pridala dodatok o prevzani 1.8. (inak by som nemohol napr. reklamovat) a velmi skaredo na mna pozerala ..

3) zvysil sa mi najom od 1.8. ale dostal som len rozpis za co kolko mam platit, vobec netusim co a preco sa zvysilo

4) ideme zateplovat. Zasa ziadne oznamenie, ziadne informacie, len odrazu stavaju lesenie. So zateplovanim suhlasim, ale ako to ze to nebolo diskutovane?!?!? Keby som vedel, bol by som v klude vymenil okna, teraz to nahanam na poslednu chvilu

5) ked som sa s nou debatil, nahodou sa suchlo ze uvazuje o predaji strechy ..

Myslim ze toto vobec niesu bezne a pravne postupy. Rad by som sa spytal, ake mam moznosti ziadat nahliadnut do uctovnictva, vydavkov, prip. ci mozem ziadat aby som videl porovnanie najomneho u inych ludi v bytovom dome, ako mozem zistit ci mame neplaticov atd. Doteraz som byval v rodinnom dome, nemam s tym skusenosti.

Dakujem za rady a komentare ..

PS: na predsedkinu uz koli rocnemu zuctovaniu bolo podane trestne oznamenie
Halli
28.08.07,13:00
4) ideme zateplovat. Zasa ziadne oznamenie, ziadne informacie, len odrazu stavaju lesenie. So zateplovanim suhlasim, ale ako to ze to nebolo diskutovane?!?!? Keby som vedel, bol by som v klude vymenil okna, teraz to nahanam na poslednu chvilu



... tak tomuto veľmi neverím, to od koho máte úver? ... žeby nechcel podpisy a rozhodnutie v zhromaždení, žeby si nevedel o tom?? divné, že si kupil byt a až teraz si zisťuješ, čo si kúpil a kde si kupil? hmmm...:eek:
duves
28.08.07,14:03
NO.............kedze ideme aj my zateplovat a sme si to odsuhlasili, tak by mala byt o tom zapisnica.
Potom treba ziadat aj transparentnost vyberoveho konania na firmu, ktora bude realizovat zateplenie. Moze sa stat, ze to robi firma blizka niekomu z predsednictva spolocenstva.:D
To, ze vyhotovili vyuctovanie nakladov tak neskoro, tak je to v rozpore so zakonom. Myslim, ze by som postupoval podobne, dopisat skutocny datum prevzatia.
Predaj strechy je vlastne predaj spolocnych casti. Aj vasej. Bez vasho suhlasu nemozu nic predat. Predsednictvo spolocenstva nema mandat narabat so spolocnym majetkom lubovolne. Ohradte sa, ak s tym nesuhlasite.
Zvysenie mesacnych zalohovych platieb prebieha obvykle z dvoch dovodov. Za prve, že vyuctovanie za minuly rok bolo take, ze su nedoplatky a za druhe, ak sa ocakava rast dodavanych sluzieb (rastie cena vodneho, stocneho, tepla, upratovanie, odvozu smeti atd atd) a zrejme vo vasom pripade aj preto, ze sa zasadne meni pocet ludi byvajucich v byte (smerom hore) nez tomu bolo v roku 2006.

Prajem vela trpezlivosti.
hasta
28.08.07,15:45
Dobry den,

v oktobry som kupil byt a niesom velmi spokojny s vedenim nasho spolocenstva vlastnikov. Financie si spravujeme samostatne a mame pani predsednicku. Od oktobra ani raz nebolo stretnutie vlastnikov bytov, vsetko sa deje na vlastnu past pani predsednicky a 2 rodin kt. su s nou v predsednictve.

1) spol. Orange k nam taha opticke kable - nevidim v tom problem, suhlasim s tym, ale ocakaval by som aspon diskusiu a oznamenie ineho typu ako .. od dnes, t.j. ..... bude vo Vasom byt. dome instalovane opticke pripojenie ... bla bla

2) rocne zuctovanie sme dostali zaciatkom augusta pricom chcela aby sme podpisali ze sme ho prevzali 31.5. - podla zakona. Tak som jej to podpisal az ked pridala dodatok o prevzani 1.8. (inak by som nemohol napr. reklamovat) a velmi skaredo na mna pozerala ..

3) zvysil sa mi najom od 1.8. ale dostal som len rozpis za co kolko mam platit, vobec netusim co a preco sa zvysilo

4) ideme zateplovat. Zasa ziadne oznamenie, ziadne informacie, len odrazu stavaju lesenie. So zateplovanim suhlasim, ale ako to ze to nebolo diskutovane?!?!? Keby som vedel, bol by som v klude vymenil okna, teraz to nahanam na poslednu chvilu

5) ked som sa s nou debatil, nahodou sa suchlo ze uvazuje o predaji strechy ..

Myslim ze toto vobec niesu bezne a pravne postupy. Rad by som sa spytal, ake mam moznosti ziadat nahliadnut do uctovnictva, vydavkov, prip. ci mozem ziadat aby som videl porovnanie najomneho u inych ludi v bytovom dome, ako mozem zistit ci mame neplaticov atd. Doteraz som byval v rodinnom dome, nemam s tym skusenosti.

Dakujem za rady a komentare ..

PS: na predsedkinu uz koli rocnemu zuctovaniu bolo podane trestne oznamenie
Žiaľ toto je presne o nekompetentnosti predsedov, ktorí často nemajú základné vedomosti a zodpovednosť a konajú na vlastnú päsť, lebo oni si vo svojej nevedomosti myslia, že všetko je tak, ako sa oni domnievajú. Opäť tu narážame na na to, že veľmi vážne veci robia ľudia bez riadneho oprávnenia. To ako keby si robotník na stavbe založil banku a vložené peniaze spravoval podľa svojich pravidiel. Poviete si: nemožné!! Ale v správe domov je to možné a to isté ako v príklade vyššie. Ved aj oveľa jednoduchšia cestovka či realitka je koncesovaná.
Ršte ak sú to velké družstvá alebo súkromné správcovské spoločnosti, tí si to až tak nedovolia. Ale hocikto ako predseda SVB, čo v správe nikdy nerobil, nemá skúsenosti ale má guráž, je priam katastrofou!
Juraj xyz
28.08.07,16:22
Žiaľ toto je presne o nekompetentnosti predsedov, ktorí často nemajú základné vedomosti a zodpovednosť a konajú na vlastnú päsť, lebo oni si vo svojej nevedomosti myslia, že všetko je tak, ako sa oni domnievajú. Opäť tu narážame na na to, že veľmi vážne veci robia ľudia bez riadneho oprávnenia. To ako keby si robotník na stavbe založil banku a vložené peniaze spravoval podľa svojich pravidiel. Poviete si: nemožné!! Ale v správe domov je to možné a to isté ako v príklade vyššie. Ved aj oveľa jednoduchšia cestovka či realitka je koncesovaná.
Ršte ak sú to velké družstvá alebo súkromné správcovské spoločnosti, tí si to až tak nedovolia. Ale hocikto ako predseda SVB, čo v správe nikdy nerobil, nemá skúsenosti ale má guráž, je priam katastrofou!


hasta - aj ked viem ze sme sa raz na tomto fore poriadne posekali , teraz mas uplne pravdu !!!
tak ako je to opisane tu - je to fakt hotova katastrofa - ved ked to ale robia ludia /mozno populisti/iba preto ze maju na svojej strane vacsinu *dochodcov* - ale bez minimalneho pravneho vedomia a skuseností - tak to nemoze ani inak vyzerat......
Elena Navrátilová
28.08.07,16:37
Dobry den,

v oktobry som kupil byt a niesom velmi spokojny s vedenim nasho spolocenstva vlastnikov. Financie si spravujeme samostatne a mame pani predsednicku. Od oktobra ani raz nebolo stretnutie vlastnikov bytov, vsetko sa deje na vlastnu past pani predsednicky a 2 rodin kt. su s nou v predsednictve.

1) spol. Orange k nam taha opticke kable - nevidim v tom problem, suhlasim s tym, ale ocakaval by som aspon diskusiu a oznamenie ineho typu ako .. od dnes, t.j. ..... bude vo Vasom byt. dome instalovane opticke pripojenie ... bla bla

2) rocne zuctovanie sme dostali zaciatkom augusta pricom chcela aby sme podpisali ze sme ho prevzali 31.5. - podla zakona. Tak som jej to podpisal az ked pridala dodatok o prevzani 1.8. (inak by som nemohol napr. reklamovat) a velmi skaredo na mna pozerala ..

3) zvysil sa mi najom od 1.8. ale dostal som len rozpis za co kolko mam platit, vobec netusim co a preco sa zvysilo

4) ideme zateplovat. Zasa ziadne oznamenie, ziadne informacie, len odrazu stavaju lesenie. So zateplovanim suhlasim, ale ako to ze to nebolo diskutovane?!?!? Keby som vedel, bol by som v klude vymenil okna, teraz to nahanam na poslednu chvilu

5) ked som sa s nou debatil, nahodou sa suchlo ze uvazuje o predaji strechy ..

Myslim ze toto vobec niesu bezne a pravne postupy. Rad by som sa spytal, ake mam moznosti ziadat nahliadnut do uctovnictva, vydavkov, prip. ci mozem ziadat aby som videl porovnanie najomneho u inych ludi v bytovom dome, ako mozem zistit ci mame neplaticov atd. Doteraz som byval v rodinnom dome, nemam s tym skusenosti.

Dakujem za rady a komentare ..

PS: na predsedkinu uz koli rocnemu zuctovaniu bolo podane trestne oznamenie
Tak to by Vaša predsedníčka konala úplne proti platným zákonom. Neviem kto by Vám poskytol úver bez patričného súhlasu potrebného počtu vlastníkov čo sa týka úveru aj strechy, ktorú nemôže nikto, ani správca ani predseda len tak predať niekomu. Na porovnávanie "nájomného" čo zrejme myslíš platby za služby spojené s bývaním nemáš nárok, ale máš nárok na nahliadnutie čerpania FPOaU. Ešte by mohlo byť reálne, že sa všetko okolo úveru a úkonov predsedníčky spojené "s predajom" strechy mohlo byť odsúhlasené ešte pred kúpou bytu.
Halli
29.08.07,08:16
Žiaľ toto je presne o nekompetentnosti predsedov, ktorí často nemajú základné vedomosti a zodpovednosť a konajú na vlastnú päsť, lebo oni si vo svojej nevedomosti myslia, že všetko je tak, ako sa oni domnievajú. Opäť tu narážame na na to, že veľmi vážne veci robia ľudia bez riadneho oprávnenia. To ako keby si robotník na stavbe založil banku a vložené peniaze spravoval podľa svojich pravidiel. Poviete si: nemožné!! Ale v správe domov je to možné a to isté ako v príklade vyššie. Ved aj oveľa jednoduchšia cestovka či realitka je koncesovaná.
Ršte ak sú to velké družstvá alebo súkromné správcovské spoločnosti, tí si to až tak nedovolia. Ale hocikto ako predseda SVB, čo v správe nikdy nerobil, nemá skúsenosti ale má guráž, je priam katastrofou!

V podstate máš pravdu, aj ja som za to aby to robili ľudia, ktorí majú skúsenosti a odborné znalosti. Stále mi tu však chýba tá spolupatričnosť ľudí v dome. To že sa nezaujímajú, nechodia na schôdze, nevedia sa dohodnúť, nevedia kontrolovať....ohovarajú sa a potom to tak vyzerá. Stále si neviem predstaviť, že by sa niekto tak málo zaujímal o vlastný dom. Čím je to? ... že v tom paneláku mám len ten malý podiel na spoločných priestoroch?, alebo že zavidím susedovi, že má krajší byt?, alebo neviem komu mám dať dôveru vo vedenie SVB? Štát dal možnosť všetkým odkúpiť byty preto aby sa postarali aj o spoločné časti a zariadenia domu, aby si ho važili a zvelaďovali...Odpredal byt + spoločné priestory! Tým že za sebou zavriem dvere bytu nekončia predsa moje povinnosti... Sme všetci hrdí vlastníci, ale akosi sa pozabudlo na povinnosti, kde treba aj niečo dať, nielen brať!
A keď do toho všetkého vstúpi osoba, ktorá si myslí, že správa je hračka a bude mať z nej dobrý biznis a do toho nezáujem vlastníkov,tak to dopadne presne takto .
Orim
31.08.07,18:33
Ono to bude aj tým, že to nikto nechce robiť. Potom niekoho ukecajú, ten to berie ako nutné zlo (aj keď s tým súhlasil) a tak sa aj k tomu stavia. Potom ten výsledok je taký aký sa tu už veľakrát popísal.
Je tu aj variant, že to niekto robí dobrovoľne, a ťaží z toho. Ostatným nič nepovie neumožní nahliadať do dokumentov a pod. Ale má "svojich" ktorí ho tam držia za určité úplatky. Tí ostatní na to kašlú a pár jednotlivcov, ktorí sa snažia niečo urobiť ... sú prázdne hlasy do vetra.
xywy
06.09.07,09:36
Byt som kupil pred 10 mesiacmi s tym, ze sa zateplovat planovalo ale sa vybavovali dotacie od statu. To co hovoris, o tych podpisoch, preto som sa pytal aj ja .. inak su to 2 tyzdne od vtedy ako to predsednicka spominala a nic sa zatial nedeje. Ona je momentalne odcestovana, ked sa vrati musim sa jej spytat ze sa vlastne teda deje .. a ze by mala zvolat schodzu. Mozno sa zbierali podpisy skor ako som ja kupil byt .. neviem, ale po takom case (min 10 mesiacov) sa zmenilo trosku aj osadenstvo bytoveho domy ...
xywy
06.09.07,09:49
Prave o to ide Orim (http://www.porada.sk/member.php?u=3476) ... ved to je nas Janko, a podobne hlasky su dost bezne. Je tam este stale vacsina dochodcov a tym ide len o to ako platit co najmenej a nezaujem o nic ine. Predsedkyna je rodacka, tak za nou stoja ..

Mame 1 okno kt. je zial riesene tak blbo, co som si nevsimol, ze polovica okna je u mna a polovica u susedy. V strede je stena medzi kuchynami ... tak som bol za babkou vedla, slusne som sa s nou porozpraval, vysvetlil situaciu a ci by suhlasila s vymenou celeho okna. Ale babka nema peniaze .. dobre, chapem. Tak som jej navrhol ze to dam cele vymenit ja za svoje peniaze len aby mi dala suhlas a na ten 1 den pristup do bytu aby to mohli vymenit. Ze spravi neaky kolacik, pozve ma a budeme vyrovnani .. babka povedala ze tomu nechape a ona to menit neda lebo ma spinavu stenu .. co si ti murari pomyslia .. tak a potom sa na niecom dohodnite .. no :cool:
aaerdna
07.09.07,13:09
zdravím, ja by som potrebovala poradiť, či dômovníci majú právo vidieť moje ročné vyučtovanie? Ja si myslím že je to moja súkromná vec, byt je môj majetok, tak domovníčka nemá čo vidieť koľko mám preplatok alebo nedoplatok!! Ako to je prosím vás podľA ZáKONA??:eek:
zsolt69
07.09.07,14:27
V našom SVB len dvaja vieme o preplatkoch a o nedoplatkoch za jednotlivé byty. Vyúčtovanie odovzdáme na podpis majitelovi bytu. Potom či to budú rozoberať medzi sebou, to je už ich vec. Určite je na to zákon,ale aspoň zo slušnosti sa to nehovorí.
svojar
08.09.07,07:10
Zamerať sa iba na preplatky a nedoplatky je nelogické, predsa každý platí iné mesačné preddavky. Porovnanie by bolo možné, keby každý platil rovnakú sumu preddavkov.
Aj u nás o presnom vyúčtovaní za jednotlivé byty vie predsedníčka a ja ako ekonóm.
zsolt69
08.09.07,19:32
Svojar máš pravdu, lenže ľudí trápi len preplatok a nedoplatok. Nevedia pochopiť, že každý byt má iné mesačné zálohy. Ešte prejde určitý čas, kým sa stým stotožnia.
xywy
11.09.07,11:15
Nuz .. z casti mate pravdu a z casti nesuhlasim. Napr. co sa tyka zalohy na kurenie to by predsa malo byt od m2 nie? To znamena ze rovnaky byt = rovnaka zaloha. ( ked odmyslime rozne, spodne .. proste rovnaky typ =rovnaky typ). Ine je to so zalohou za vodu a podobne. Ale aj mna by zaujimalo, ci je to rozdelene ako ma. Nasej predsedkini neverim a rad by som nahliadol do uctovania. Som predsa spoluvlastnik, jedna sa aj o moje peniaze ...
aaerdna
11.09.07,12:25
správca dáva domovníčke vyučtovania, aj mesačné predpisy platieb, a ona to všetko najskor prečíta a potom dá vlastníkom bytov. vie presne koľko kto platí.na to určite nemá právo. :cool:nemáme merače na radiatoroch, lebo domovníčka ma 4-izbový byt, a nechce ich, tak všetkým nahovorila že sa nehodia. my ich chceme. Byvame v 1-izbovom, a platime podľa nás strašne veľa za teplo,a kedže sme celý deň v práci, radiatory by m ohli byť na 2, a šetrilo by sa. chcela by som vedieť koľko platia za teplo v tých 4-izbových, a 2-izbových. v panelaku mame 3tipy bytov. Myslite že na Bytovom družstve mi povedia koľko platia? :D
svojar
11.09.07,13:22
Mesačné predpisy platieb a účtovníctvo sú úplne niečo iné. Napr. účtovníctvo môže viest profesionálny účtovník a mesačné predpisy spracováva napr. Vaša prededníčka. Ide o to do čoho chcete nahliadnúť. Máte právo skontrolovať Vaše ročné zúčtovanie a hospodárenie a nakladanie s FPÚaO. Pozerať sa na to ako a koľko platia ostatní Vám neprísluší.
zsolt69
11.09.07,13:32
Predovšetkým veľkú chybu robíte, že ste sa nedohodli na mont. termostatických ventilov a meračov.Čím skorej zvolajte schôdzu a skúste presvedčiť ľudí-my sme robili vlani.Keď chceš potom kontakt na serióznu fy., tak Ti viem poslať ssk-kou. Dá sa dohodnúť aj na splátkový kalendár.
Mesačné platby za vykurovanie:
Toto všetko by malo byť vo vyúčtovaní za celý objekt podľa celkovej vykurovacej plochy. Potom sa dá vypočítať koľko zaplatia jednotlivé byty na m2, čo by malo byť súčasťou vyúčtovania za celý objekt.
Orim
11.09.07,17:22
správca dáva domovníčke vyučtovania, aj mesačné predpisy platieb, a ona to všetko najskor prečíta a potom dá vlastníkom bytov. vie presne koľko kto platí.na to určite nemá právo. :cool:nemáme merače na radiatoroch, lebo domovníčka ma 4-izbový byt, a nechce ich, tak všetkým nahovorila že sa nehodia. my ich chceme. Byvame v 1-izbovom, a platime podľa nás strašne veľa za teplo,a kedže sme celý deň v práci, radiatory by m ohli byť na 2, a šetrilo by sa. chcela by som vedieť koľko platia za teplo v tých 4-izbových, a 2-izbových. v panelaku mame 3tipy bytov. Myslite že na Bytovom družstve mi povedia koľko platia? :D

Asi platíte podľa plochy bytu a to sa dá potom ľahko vyrátať.

Ak si dáte merače, ale všetci tak si rozhodne dajte aj termostatické ventily.
Tí čo si ich u nás nedali po prvom roku platieb podľa meračov si ich hneď dávali namontovať.