berry
28.08.07,13:44
Pekný deň .
Chcem sa spýtať , či musí byť zaplatená daň z motorových vozidiel, aj vtedy , ak firma vlastní auto ( má ho zapísané v majetku ) Ale vôbec ho nepoužíva. Tzn. že vôbec nevznikajú náklady.
Musí byť aj v takomto prípade zaplatená daň?
Ďakujem
irma1
28.08.07,11:55
Daň z motorových vozidiel zaplatíš, keď začneš používať vozidlo v súvislosti s podnikaním. Do 15 dní podáš priznanie na DÚ a zaplatíš.
blondy
28.08.07,12:29
Ak používaš auto napr. sezónne, napr od marca, v marci podaš DP, zaplatíš alikvotnú čiastku do konca roka a používaš ho. Pozor však v januári nasledujúceho roku, ak ho chceš zase používať len od marca, musíš do 15.1. napísať oznam na DÚ že auto zatiaľ nepoužívaš v ďaľšom roku na podnikanie a predpokladáš až použitie od marca.
Ináč ti hrozí pokuta - 2000,- Sk
Peterka
28.08.07,13:34
Len na doplnenie ak sa vozidlo nepoužíva na podnikanie a preto sa neplatí DMV tak sa nemôžu uplatniť ani odpisy.
berry
30.08.07,04:01
A čo ak to auto bolo zakúpené v júny , ale az teraz chcú zaplatiť daň? To sa budú môcť uplatniť odpisy?
karcoolka1
30.08.07,04:13
Ja uplatním odpisy za auto, za ktoré bola neskoro (skoro 1/2 rok) zaplatená daň z MV.
berry
30.08.07,04:43
A ak to auto je na lízing? Tak to už asi musí byť zaplatená daň, že?
Tweety
30.08.07,05:31
Je absolútne jedno, akým spôsobom je MV nadobudnué, na DP k dani z MV a zaplatenie dane je podstatné to, či sa používa v podnikaní, ak sa používa, vzniká povinnosť DP k tejto dani- do 15 dní od zač. použív. na podnikanie a jej platenia .Takže, zhrniem: aj pri lízingu je rovnaká povinnosť.
evina
30.08.07,06:05
A čo ak to auto bolo zakúpené v júny , ale az teraz chcú zaplatiť daň? To sa budú môcť uplatniť odpisy?
Ak je auto v majetku a používa sa môžeš uplatniť odpisy. Uplatnenie nákladov na auto nemá priamy súvis s daňou z motorových vozidiel...
http://www.porada.sk/t57667-pouzivanie-auta.html#post507310
Peterka
30.08.07,07:29
Ak je auto v majetku a používa sa môžeš uplatniť odpisy. Uplatnenie nákladov na auto nemá priamy súvis s daňou z motorových vozidiel...
http://www.porada.sk/t57667-pouzivanie-auta.html#post507310
Absolutne súhlasím ale z pohľadu DMV nemôžem tvrdiť že ho nepoužívam na podnikanie (neplatím DMV) a zároveň si uplatnujem odpisy lebo pred daň z príjmov ho používam na podnikanie.DMV kontroluje DU zvyčajne pri kontrole dane z príjmov.
evina
30.08.07,08:25
Absolutne súhlasím ale z pohľadu DMV nemôžem tvrdiť že ho nepoužívam na podnikanie (neplatím DMV) a zároveň si uplatnujem odpisy lebo pred daň z príjmov ho používam na podnikanie.DMV kontroluje DU zvyčajne pri kontrole dane z príjmov.

To som ani nepovedala. V priloženom linku rozoberám, že ide o dve rozdielne dane a samozrejme pri používaní auta na podnikanie a nezaplatení DzMV budem sankcionovaná. Len jej zaplatenie nepodmieňuje uplatňovanie nákladov na auto, t.j. pokuta za daň z motorových vozidiel áno, za daň z príjmu je to o.k. :)
Erika-ežka
07.03.08,12:33
Prosím Vás hľadám - hľadám a nemôžem nikde nájsť.
SZČO kúpil nákl. automobil na podnikanie ešte v r. 2006 na živnosť - nedal si no výdavkov nič ani ho nezaradil do majetku (má KZ na 80.000), v r. 2007 ho zahrnul do majetku, ale nepoužíval ho, neuhradil ani daň z MV, viem, že si nemôže uplatniť náklady spojené s používaním, ani odpisy, ale moja otázka znie: Môže si uplatniť ako VOZD zákonnú a havarijnú poistku, ktorá sa musí platiť bez ohľadu toho či ho používa?
Vo výkaze o M a Z znížim cenu o 2/4 (ako keby sa uplatňovali odpisy aj keď sa neuplatnili?)
Tweety
07.03.08,12:35
Prosím Vás hľadám - hľadám a nemôžem nikde nájsť.
SZČO kúpil nákl. automobil na podnikanie ešte v r. 2006 na živnosť - nedal si no výdavkov nič ani ho nezaradil do majetku (má KZ na 80.000), v r. 2007 ho zahrnul do majetku, ale nepoužíval ho, neuhradil ani daň z MV, viem, že si nemôže uplatniť náklady spojené s používaním, ani odpisy, ale moja otázka znie: Môže si uplatniť ako VOZD zákonnú a havarijnú poistku, ktorá sa musí platiť bez ohľadu toho či ho používa?
Vo výkaze o M a Z znížim cenu o 2/4 (ako keby sa uplatňovali odpisy aj keď sa neuplatnili?)
Ak to auto nemá v majetku, tak si ten náklad nemá ako obhájiť- to sa týka r. 06, v roku 2007 ho nepoužívala na podnikanie, takže rovnako to má ťažko obhájiteľné.
VladoaKatka
07.03.08,12:41
Prosím Vás hľadám - hľadám a nemôžem nikde nájsť.
SZČO kúpil nákl. automobil na podnikanie ešte v r. 2006 na živnosť - nedal si no výdavkov nič ani ho nezaradil do majetku (má KZ na 80.000), v r. 2007 ho zahrnul do majetku, ale nepoužíval ho, neuhradil ani daň z MV, viem, že si nemôže uplatniť náklady spojené s používaním, ani odpisy, ale moja otázka znie: Môže si uplatniť ako VOZD zákonnú a havarijnú poistku, ktorá sa musí platiť bez ohľadu toho či ho používa?
Vo výkaze o M a Z znížim cenu o 2/4 (ako keby sa uplatňovali odpisy aj keď sa neuplatnili?)

Výdavky ovplyvňujúce základ dane sú - ktoré sú výdavkami na dosiahnutie a udržanie zdaniteľného príjmu. Takže výdavky na zákonné a havarijné poistenie nie sú výdavkami v predošlej vete.
Erika-ežka
07.03.08,12:43
Ak to auto nemá v majetku, tak si ten náklad nemá ako obhájiť.
1.1.2007 ho zaradil do majetku. Má KZ z r. 2006 , podľa ktorej ho kúpil na podnikanie, len si nedal doklad o kúpení do nákladov - vlastne nezaradil ho v tom roku - ani odpisy, nič. Rozhodol sa až v r. 2007. Lenže je v štádiu opravy, tak ho vlastne nepoužival - ale poistky musel zaplatiť, vlastne havarijná je dobrovoľná - a je dosť vysoká - tak neviem či sa to dá obhájiť.
Osobne si myslím, že zákonná by sa aj dala, lebo TP má na IČO.
Prosím o radu.
Erika-ežka
07.03.08,13:11
Výdavky ovplyvňujúce základ dane sú - ktoré sú výdavkami na dosiahnutie a udržanie zdaniteľného príjmu. Takže výdavky na zákonné a havarijné poistenie nie sú výdavkami v predošlej vete.
Ďakujem pekne, aj som si myslela, že sa to bude len ťaaaaaaaažko obhajovať, a to sa obhájiť vlastne ani nedá.
Milan Benka
07.03.08,13:27
Ďakujem pekne, aj som si myslela, že sa to bude len ťaaaaaaaažko obhajovať, a to sa obhájiť vlastne ani nedá.


Akože sa to nedá obhájiť? Je to výdavok, ktorý je daňovník povinný uhradiť podľa osobitných predpisov - §19/2a; zák. 595/2003 Zz - aspoňm čo sa týka povinného zml. poistenia.

Záver:
MV zaradené v r 2007 - v štádiu opravy - to neznamená, že nie je využívané na podnikanie. PZP aj odpisy sú pri správnom prístupe obhajiteľná položka nákladov.
Zoltán Kovács
07.03.08,13:47
Akože sa to nedá obhájiť? Je to výdavok, ktorý je daňovník povinný uhradiť podľa osobitných predpisov - §19/2a; zák. 595/2003 Zz - aspoňm čo sa týka povinného zml. poistenia.

Záver:
MV zaradené v r 2007 - v štádiu opravy - to neznamená, že nie je využívané na podnikanie. PZP aj odpisy sú pri správnom prístupe obhajiteľná položka nákladov.

Ak je auto v nepojazdnom stave, oprava je dlhodobejšia, nie je dočasne vyradené z evidencie, teda povinnosť platiť PZP, ako dokážem, že to auto využívam na podnikanie?
Erika-ežka
07.03.08,18:18
Chcem sa iba uistiť, ak SZČO kúpi staršiu jednonápravovú vlečku za traktor -za 25 tis. môže si ju dať do VOZD - aj keď ju nepoužíval na podnikanie?
V budúcnosti (po oprave) ju bude používať.
Erika-ežka
07.03.08,20:55
Ešte raz sa vrátim k tomu nákladnému autu.
SZČO ho kúpil na KZ od FO-nepodnikateľa v r. 2006 za 75 tis.. Nemám TP, tak ale asi to bude mať na IČO - lebo tak je postavená aj zmluva. Nedal si to vôbec do výdavkov a v r. 2007 si platill hav. poistku (cca 7500/štvrťrok a ešte v decembri zaplatil 13 tis. za r. 2008). Samozrejme nemá uhradenú daň z MV.
"Volá sa" PRAGA V3G (nemám TP tak som si kukla na internete, takže by mal mať 3 nápravy a do 15 t) - daň z MV by malo byť - ročne 15.300.
Ak by ho zaradil od 1.7.07 do podnikania- splatnosť 15.7.07 - vyplývajú z toho sankčné úroky 849,-+pokuta 2000(ak by to v pondelok uhradil), no a potom by si mohol dať do VOZD 2x7500 + 13 000 (poistky) + odpisy 18.750.
Takže teoreticky by ušetril na dani cca 6.tis. a ešte k tomu by si mohol dať do výdavkov aj náklady na spotrebované PH na pr.cestách.
Prosím, potrebujem len udobriť - či uvažujem správne? ?
Ruším to - len teraz som si uvedomila - neušetril by nič, lebo musí tú daň aj zaplatiť, takže NIČ.
Zoltán Kovács
07.03.08,20:59
1.1.2007 ho zaradil do majetku. Má KZ z r. 2006 , podľa ktorej ho kúpil na podnikanie, len si nedal doklad o kúpení do nákladov - vlastne nezaradil ho v tom roku - ani odpisy, nič. Rozhodol sa až v r. 2007. Lenže je v štádiu opravy, tak ho vlastne nepoužival - ale poistky musel zaplatiť, vlastne havarijná je dobrovoľná - a je dosť vysoká - tak neviem či sa to dá obhájiť.
Osobne si myslím, že zákonná by sa aj dala, lebo TP má na IČO.
Prosím o radu.


Ešte raz sa vrátim k tomu nákladnému autu.
SZČO ho kúpil na KZ od FO-nepodnikateľa v r. 2006 za 75 tis.. Nemám TP, tak ale asi to bude mať na IČO - lebo tak je postavená aj zmluva. Nedal si to vôbec do výdavkov a v r. 2007 si platill hav. poistku (cca 7500/štvrťrok a ešte v decembri zaplatil 13 tis. za r. 2008). Samozrejme nemá uhradenú daň z MV.
"Volá sa" PRAGA V3G (nemám TP tak som si kukla na internete, takže by mal mať 3 nápravy a do 15 t) - daň z MV by malo byť - ročne 15.300.
Ak by ho zaradil od 1.7.07 do podnikania- splatnosť 15.7.07 - vyplývajú z toho sankčné úroky 849,-+pokuta 2000(ak by to v pondelok uhradil), no a potom by si mohol dať do VOZD 2x7500 + 13 000 (poistky) + odpisy 18.750.
Takže teoreticky by ušetril na dani cca 6.tis. a ešte k tomu by si mohol dať do výdavkov aj náklady na spotrebované PH na pr.cestách.
Prosím, potrebujem len udobriť - či uvažujem správne? Alebo ešte sa takto spýtam, pre 6-tis. nebude riskovať - že si ho prekuknú?

Tak teraz auto používa, alebo nie?

Ďalšia vec, uplatnenie výdavkov - nákladov prevádzky motorového vozidla nie sú podmienené zaplatením dane z MV, ale použitím na podnikateľské účely. T.j. majetok, ktorý nevyužívam na dosahovanie zdaniteľných príjmov by nemal "produkovať" ani náklady.
Zoltán Kovács
07.03.08,21:00
Ešte raz sa vrátim k tomu nákladnému autu.
SZČO ho kúpil na KZ od FO-nepodnikateľa v r. 2006 za 75 tis.. Nemám TP, tak ale asi to bude mať na IČO - lebo tak je postavená aj zmluva. Nedal si to vôbec do výdavkov a v r. 2007 si platill hav. poistku (cca 7500/štvrťrok a ešte v decembri zaplatil 13 tis. za r. 2008). Samozrejme nemá uhradenú daň z MV.
"Volá sa" PRAGA V3G (nemám TP tak som si kukla na internete, takže by mal mať 3 nápravy a do 15 t) - daň z MV by malo byť - ročne 15.300.
Ak by ho zaradil od 1.7.07 do podnikania- splatnosť 15.7.07 - vyplývajú z toho sankčné úroky 849,-+pokuta 2000(ak by to v pondelok uhradil), no a potom by si mohol dať do VOZD 2x7500 + 13 000 (poistky) + odpisy 18.750.
Takže teoreticky by ušetril na dani cca 6.tis. a ešte k tomu by si mohol dať do výdavkov aj náklady na spotrebované PH na pr.cestách.
Prosím, potrebujem len udobriť - či uvažujem správne? Alebo ešte sa takto spýtam, pre 6-tis. nebude riskovať - že si ho prekuknú?

Zvýraznené je podstatná informácia na posúdenie účtovania výdavkov.
Zoltán Kovács
07.03.08,21:08
Používal ho na podnikanie - ale keďže je "igelitkový" dá sa to urobiť rôznymi spôsobmi. Ale ten druhý spôsob (príspevok) by sa mu viacej páčil. Viem, že daň z MV nie je podmienkou, ale čím dlhšie s ňou bude meškať - tým vyšší bude sankčný úrok a on šikovný na tú daň zabudol a poistky si poplatil - ešte aj v predstihu, aby to mal vo výdavkoch. No čo už s ním, chcem mu pomôcť, lebo to chce silou mocou do výdavkov - aj za cenu sankcie - ak to vynde lepšie. Mohlo by to tak byť - 2.príspevok?

Mne vychádza sankčný úrok 1.790,- (na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk)), ale postup je možný.
Zoltán Kovács
07.03.08,21:09
Takže ak zajtra zistím, že má TP na IČO (myslím, že áno) - tak by to aj tak mohlo byť. :confused:
Nechcem ho teraz budiť:rolleyes:

Aj keby nemal na ičo, môže zaradiť do obchodného majetku. Je to stále tá istá fyzická osoba.
Erika-ežka
07.03.08,21:15
Mne vychádza sankčný úrok 1.790,- (na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk)), ale postup je možný.
A čo zle počítam? 15.300 / 365 x 184 dní = 7713 , keď som dala splatnosť 15.7.07 (dát.používania 1.7.07) uhradu 10.3.08 tak mi dalo 849,-
Nemá to význam počítať - viď príspevok č. 20
Zoltán Kovács
07.03.08,21:17
A čo zle počítam? 15.300 / 365 x 184 dní = 7713 , keď som dala splatnosť 15.7.07 (dát.používania 1.7.07) uhradu 10.3.08 tak mi dalo 849,-

Ktorú možnosť máš vyznačenú pri sankčnom úroku na cestnú daň? Treba tú druhu od r.2000, potom vyhorí tých 1790,-

Tá prvá je výpočet do 1999,a skoršie povinnosti.
Erika-ežka
07.03.08,21:18
Aj mne to teraz došlo - veď nemusí mať v TP IČO.
A teraz som to prepočítala, lepšie je to dať od 1.1.07 - aj keď bude vyšší úrok - ako si ho ty počítal - ušetrenie na dani bude vyššie, lebo si bude môcť dať do VOZD aj poistky zaplatené za prvý polrok.
Super, určite sa poteší.A díky za "odobrenie".
Nemá to význam počítať - viď príspevok č. 20 - nedá sa mi to vymazať, tak to škrtám
Erika-ežka
07.03.08,21:19
Ktorú možnosť máš vyznačenú pri sankčnom úroku na cestnú daň? Treba tú druhu od r.2000, potom vyhorí tých 1790,-

Tá prvá je výpočet do 1999,a skoršie povinnosti.
Viem, zistila som - len som počítala len od polroku.
Zoltán Kovács
07.03.08,21:20
Viem, zistila som - len som počítala len od polroku.

Aj ja, zaradenie 1.7. povinnosť 15.7. úhrada 10.3. a vyhodilo tých 1790,-
Erika-ežka
07.03.08,21:26
Aj ja, zaradenie 1.7. povinnosť 15.7. úhrada 10.3. a vyhodilo tých 1790,-
Nechápem... Čo mám inú www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) :cool:, ale nedávaš celú čiastku, lebo ak je zaradenie 1.7. tak je dlžná suma nie 15 300 , ale 7713 (15300/365x184) . Či nie?
Erika-ežka
07.03.08,22:48
Len teraz som si uvedomila, že vlastne nič neušetrí - musí predsa uhradiť aj tú daň z MV - aby sa vyhol prípadným neskorším sankciám. Príspevky sa mi nepodarilo vymazať , iba poškrtať - ale aj tak Smith, ďakujem za spoluprácu.
Milan Benka
08.03.08,06:40
Akože sa to nedá obhájiť? Je to výdavok, ktorý je daňovník povinný uhradiť podľa osobitných predpisov - §19/2a; zák. 595/2003 Zz - aspoňm čo sa týka povinného zml. poistenia.

Záver:
MV zaradené v r 2007 - v štádiu opravy - to neznamená, že nie je využívané na podnikanie. PZP aj odpisy sú pri správnom prístupe obhajiteľná položka nákladov.



MV, keďže nebolo pojazdné ( v štádiu opravy- odkedy a dokedy) , nemalo byť ešte zaradené. Ale ako mohol byť urobený prepis vlastníka MV, keď nebolo pojazdné? K prepisu má byť urobená aj STK. Ak sa nemýlim, STK sa robí na "POJAZDNÉ" MV. Ak bol spravený prepis, MV muselo "absolvovať" STK.

Ak bolo MV pojazdné a zaradené do majetku neskôr (z akéhokoľvek dôvodu),
odpisy a poistky sú uznaným daňovým výdavkom.

Na úplné daňové ošetrenie je však doteraz uvedených málo informácií.
Erika-ežka
08.03.08,08:46
MV, keďže nebolo pojazdné ( v štádiu opravy- odkedy a dokedy) , nemalo byť ešte zaradené. Ale ako mohol byť urobený prepis vlastníka MV, keď nebolo pojazdné? K prepisu má byť urobená aj STK. Ak sa nemýlim, STK sa robí na "POJAZDNÉ" MV. Ak bol spravený prepis, MV muselo "absolvovať" STK.

Ak bolo MV pojazdné a zaradené do majetku neskôr (z akéhokoľvek dôvodu),
odpisy a poistky sú uznaným daňovým výdavkom.

Na úplné daňové ošetrenie je však doteraz uvedených málo informácií.
Ja úplne s tebou súhlasím, ale on si poplatil v decembri hav.poistky cca 30000+13000 na r. 2008 a teraz silou mocou chce, aby sa mu to dalo dať do VOZD. Ešte v priebehu roka kúpil jednonápravový vozík za traktor a staršie OA do 30000. Nie som si istá, či mu môžem dať OC do VOZD. Lebo v podstate keď sa "tvári", že ich nepoužíva (lebo nechce sankcie za daň z MV), tak by OC týchto "zariadení" podľa mňa mala ísť do VNZD. Ale ak mám pravdu povedať nie som si na sto percent istá. Poradíte ?
A s tým nákladným autom (príspevky vyššie) to bola blbosť, v podstate by nič neušetril, pretože tá daň z MV je dosť vysoká.
Mária B
11.03.08,14:09
Správne som pochopila, že zákonné a havarijnné poistenie MV nie je VOZD
liba2
11.03.08,20:51
Správne som pochopila, že zákonné a havarijnné poistenie MV nie je VOZD
To závisí od toho, či je vozidlo zaradené v obchodnom majetku firmy alebo nie. Je povinnosťou firmy na vozidlo v OM uzavrieť povinné zmluvné poistenie; pre havarijné poistenie sa môže - ale nemusí rozhodnúť. Takže v prípade vozidla v OM to bude VOZD.
Mária B
12.03.08,07:12
Túto otázku som položila, tak povediac, bez rozmýšľania. Neskôr som si uvedomila jej hlúposť, ale čo už - daj hlúpemu rozum. O to viac Ti liba2 ďakujem, že si na to reagovala. Niekedy mám dojem, že Vaša trpezlivosť nepozná hraníc.